Poslední dny Emmy Blankové

Marc van Warmerdam

Job ter Burg

Kostýmy:

Patricia Lim

Tak túto čudesnú, prečudesnú rodinku rozhodne nestrávi každý. A možno pri sledovaní treba mať aj správnu náladičku a chuť na niečo takto strelené. V každom prípade si myslím, že pokiaľ bolo jedným z cieľov poukázať na morálny úpadok tradičnej rodiny groteskným až bizarným spôsobom na míle vzdialeným štandardnej dramatickej forme, tak sa to podarilo na jednotku. A dokonca som sa miestami aj celkom slušne zabavil. Ale ako som sa už zmienil, na niečo takéto treba mať chuť a náladu. Ja som bol tak niekde na polceste, preto len lepší priemer. 65/100(27.3.2018)

Ale jo, vydržela jsem až do konce, protože jsem nějaký čekala a ono nic. Tak nějak se to rozbředlo nikam a to se mně nelíbilo. Myšlenka byla nad slunce jasná, ale Alex si na konci asi zdřímnul, jinak to nevidím. Jinak absurdita na druhou, rozhodně ne pro každého. Emmu bych přikurtovala hned zkraje, ale jde přece o balík, tak budu třeba i psem, že jo mamoňáci? Vůbec nevím jak mám tenhle film hodnotit...Warderdame, Warderdame, Ty mně dáváš zabrat.(12.1.2018)

• Aljak

Nič proti žánru absurdnej drámy, ale toto bolo už za hranicou akejkoľvek normálnosti. Je mi jasné, čo chcel týmto celým van Warmerdam, len nechápem prečo celý film postavil na tej mega-absurdite, ktorá v konečnom dôsledku vyznela úplne do prázdna. Možno za námet a počiatočný rámec deju by som dal aj 1*, ale tým by som urazil iné filmy, ktorým som tú jednu hviezdu dal aspoň ako tak zmysluplne.(1.12.2014)

toto bol výborný film, takýto humor mi vyhovuje - ľahko absurdný, mierne čierny, inteligentný, viacplánový, nenásilný, neumelo bizarný, živelný. alex van warmerdam, ktorý už za sebou niekoľko podobne uletených filmov má, si napísal scenár, zrežíroval si to, zahral si jednu z najpodivnejších filmových postáv vôbec (Theo) a navyše si urobil aj hudbu, ktorá sa mi nehorázne páčila - fakt skvelá. šestica hercov hrala ako z veľkej knihy o herectve - všetci sa svojich postáv a svojich typov zhostili majstrovsky a bez jediného zaváhania. kiežby viacero komédií malo aj ambíciu čosi povedať resp. keby viacero filmov s ambíciou niečo povedať bolo tak nádherne vtipných a ORIGINÁLNYCH!(5.12.2009)

• Malarkey

Co všechno s lidmi udělají peníze...Od režiséra jsem viděl druhý film a pochopil jsem, že rád natáčí o vlastnostech, které na lidech každý zdravý a rozumně smýšlející člověk nemůže vystát. Také proto jsem měl samotný problém s filmem, protože film v jistých ohledech zacházel až do extrémů. A to jak v první polovině, tak ve druhé. Určitě to bylo na zamyšlení, ale pro mě bylo fakt nesmírně těžký a obtížný film v klidu dokoukat. Absurdní až na půdu, ale poselství přesto vcelku jednoznačný.(24.12.2012)