Poslední dny Emmy Blankové

Alex van Warmerdam

Tom Erisman

Marc van Warmerdam

Job ter Burg

toto bol výborný film, takýto humor mi vyhovuje - ľahko absurdný, mierne čierny, inteligentný, viacplánový, nenásilný, neumelo bizarný, živelný. alex van warmerdam, ktorý už za sebou niekoľko podobne uletených filmov má, si napísal scenár, zrežíroval si to, zahral si jednu z najpodivnejších filmových postáv vôbec (Theo) a navyše si urobil aj hudbu, ktorá sa mi nehorázne páčila - fakt skvelá. šestica hercov hrala ako z veľkej knihy o herectve - všetci sa svojich postáv a svojich typov zhostili majstrovsky a bez jediného zaváhania. kiežby viacero komédií malo aj ambíciu čosi povedať resp. keby viacero filmov s ambíciou niečo povedať bolo tak nádherne vtipných a ORIGINÁLNYCH!(5.12.2009)

• Enšpígl

Už jsem si u Alexe zvyk, že jeho filmy jsou hodně nerotodoxní a jako humorista je spíš extremista, ale tady musím tedy říct, že jsem se nebavil ani trošku. Vůbec měn to neoslovilo, jasný satira na to co jsou lidi schopný dělat pro prachy viz třeba ta estráda s knírkem, ale já měl z toho filmu takovej nepříjemnej pocit kříženej s nudou. Prakticky mě bylo úplně jedno jak to vše dopadne, protože ta abusrdita tady byla až příliš vysoká a hlavně za ní dotyčnej asi schovová i absolutní kraviyn , jakože matka v půlce filmu vybleje svému "služebnictvu" jak se věci mají s jejím majetkem, to je přece donebe volající píčovina, jenže tady se řekne autor chtěl říct to a to a je to absurdní tak je to dovolený, ale za sebe můžu říct, že tohle filmový jídlo bych klidně kuchařovi vrátil zpátky do kuchyně k dovaření.(18.12.2012)

• Aljak

Nič proti žánru absurdnej drámy, ale toto bolo už za hranicou akejkoľvek normálnosti. Je mi jasné, čo chcel týmto celým van Warmerdam, len nechápem prečo celý film postavil na tej mega-absurdite, ktorá v konečnom dôsledku vyznela úplne do prázdna. Možno za námet a počiatočný rámec deju by som dal aj 1*, ale tým by som urazil iné filmy, ktorým som tú jednu hviezdu dal aspoň ako tak zmysluplne.(1.12.2014)

U nás širší divácké obci téměř neznámý Alex van Warmerdam je ve své domovině opečovávaným režisérem a hercem. Ve svém nejnovějším filmu Poslední dny Emmy Blankové si, jako obvykle, sám zahrál jednu z hlavních rolí - jmenuje se Theo a zcela překvapivě, ač vykazuje fyziologické znaky člověka, je psem. Nic není takové, jaké se to na počátku zdá být. Příbuzenské souvislosti podivné rodinné hry se divák jakoby náhodou dozvídá v průběhu rozhovorů napříč celým snímkem a je nucen přehodnocovat vše doposud viděné. Režisérův osobitý "surrealismus v mezích reality" graduje postupně a tak nějak opačně - čím více věcí a prvků je vysvětleno a čím racionálněji jednotlivé postavy jednají, tím absurdnější se celá situace z pohledu diváka zdá být. De Laatste dagen van Emma Blank je humorně poetická a nesmlouvavá satira na lidskou zkaženost, rozklad rodiny a v neposlední řadě i strach ze smrti.(8.2.2010)

Tak túto čudesnú, prečudesnú rodinku rozhodne nestrávi každý. A možno pri sledovaní treba mať aj správnu náladičku a chuť na niečo takto strelené. V každom prípade si myslím, že pokiaľ bolo jedným z cieľov poukázať na morálny úpadok tradičnej rodiny groteskným až bizarným spôsobom na míle vzdialeným štandardnej dramatickej forme, tak sa to podarilo na jednotku. A dokonca som sa miestami aj celkom slušne zabavil. Ale ako som sa už zmienil, na niečo takéto treba mať chuť a náladu. Ja som bol tak niekde na polceste, preto len lepší priemer. 65/100(27.3.2018)