Poslední dny Emmy Blankové

Alex van Warmerdam

Tom Erisman

Marc van Warmerdam

Job ter Burg

U nás širší divácké obci téměř neznámý Alex van Warmerdam je ve své domovině opečovávaným režisérem a hercem. Ve svém nejnovějším filmu Poslední dny Emmy Blankové si, jako obvykle, sám zahrál jednu z hlavních rolí - jmenuje se Theo a zcela překvapivě, ač vykazuje fyziologické znaky člověka, je psem. Nic není takové, jaké se to na počátku zdá být. Příbuzenské souvislosti podivné rodinné hry se divák jakoby náhodou dozvídá v průběhu rozhovorů napříč celým snímkem a je nucen přehodnocovat vše doposud viděné. Režisérův osobitý "surrealismus v mezích reality" graduje postupně a tak nějak opačně - čím více věcí a prvků je vysvětleno a čím racionálněji jednotlivé postavy jednají, tím absurdnější se celá situace z pohledu diváka zdá být. De Laatste dagen van Emma Blank je humorně poetická a nesmlouvavá satira na lidskou zkaženost, rozklad rodiny a v neposlední řadě i strach ze smrti.(8.2.2010)

Febiofest 2010. Vskutku komorní černá tragikomedie aneb rodinka k pohledání (ano, měla a mohla to být divadelní hra). Emma Blank je matka, která se cítí, že brzy umře, je tak trochu panovačná a svou ziskuchtivou rodinu terorizuje tím, že za slíbený odkaz v závěti chce, aby ji ostatní sloužili v přesných rolích. Následuje krásná ukázka toho, co všechno si pod vidinou peněz dokáží lidé nechat líbit. Moc hezká satira či dokonce alegorie. Postava Thea v podání samotného režiséra Warmerdama nemá chybu... 80%.(31.3.2010)

• duddek

Vyhrožovat useknutím vl. ruky je originální – jenže ne vždycky to pochopitelně zabírá. :) Vrtošivá Emma Blank terorisuje své budoucí dědice (vyžaduje po Haneveldovi knírek, Meijerovi nechá zničit kánoi a ten pak natruc vyseká na trávníku hákový kříž, i když občas se její hry obrátí i proti ní, když ji třeba situace přinutí jíst samotné máslo) tak dlouho, než se provalí, čím je to dědictví vlastně tvořeno. Pak už je snadné vylít si na ní nahromaděnou zlobu jejím paralysováním a ignorováním. Milostná linie se mezitím odvíjí kolem Gonnie... Film, jehož režisér sám sebe obsadil do role psa donašeče Thea, není špatný, ale zaprvé se z námětu mohlo vytřískat víc a zadruhé se hl. protagonistka snáší opravdu těžko. A taky ten hagelslag na játrové paštice, to je vážně zvrácenost.(4.4.2010)

Předpověď na dnešní den: absurdno,že by ani psa ven nevyhnal. Ta stará marnivá pizda už to má za pár,ale kdo to sní má proboha vydržet není tedy divu,že celé osazenstvo domu hrůzy stávající z poskoků a posluhovaček je značně pesimistické. Obzvláště vydařená je postava Thea ten se přímo utrhl z řetězu.Marta Kubišová ba ani Zdenda Srstka by ho určitě domů na hraní nechtěli.(28.3.2014)

zatím poslední film Warmerdama nenaplnil mé očekávání, které jsem do něj vkládal. Sice si drží svůj styl v absurdních situacích, ale polevil ve výtvarné stránce. Navíc mě nepřesvědčil pro takové chování postav, jaké charaktery jim napsal. A hlavně ke konci mi to přišlo nevyvážené, ale naštěstí ještě pod tři hvězdičky u mě neklesá a je to na úrovni jeho Malého Tonyho. [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](18.3.2013)