Mimořádně adrenalinová show Fear Factor se v USA vysílá už šestou sezónu, ale úspěšná je i v dalších zemích světa. V každé epizodě šest odvážlivců (v letošní sezóně už nesoutěží jednotlivců, ale čtyři smíšené páry) plní 3 až 4 extrémní úkoly, které vyžadují dost odvahy. Ale nejen to, úkoly musí navíc splnit v co nejkratším čase, neúspěšní soutěžící jsou na konci dne z dalších bojů vyřazeni. Na vítěze čeká zasloužená odměna ve výši 50.000 dolarů. Níže je uveden jen zlomek, že všech šíleností, které už za těch šest let museli soutěžící podstoupit. Zkuste si vybrat, do kterého úkolu byste ještě šli, a které byste nepodnikli ani za nic.

Takřka žádná epizoda se neobejde bez úkolu, ve kterém se překonává strach z výšek. Běžně se tu tak skáče do vody z letící helikoptéry, balancuje na okenní římse ve výšce třináctého patra, přechází na teleskopických chůdách po úzké kládě natažené mezi střechami budov.

Tato soutěž také není pro nikoho, kdo má strach z utopení, protože se dost často plní úkoly pod hladinou. Představte si, že jste pod vodou připoutaní k těžkému závaží. Za jak dlouho najdete ten správný klíč a vyplavete zpět na čerstvý vzduch? Za jak dlouho se dokážete vyprostit z potopeného auta, zachránit přitom maketu dítěte ze zadního sedadla a dostat se včas na hladinu? Klaustrofobici jistě nebudou nadšeni z úkolu, kterým je například prolézt úzkým odpadním potrubím.

Hodně úkolů připomíná spíše kaskadérské kousky z různých filmů a není divu, protože se na jejich přípravě a zabezpečení podílejí specialisté přímo z Hollywoodu (např. kaskadéři z filmu Jurský Park nebo Matrix). Soutěžící si tak mohou na vlastní kůži vyzkoušet skoky autem do dálky, podjíždění rychle jedoucího náklaďáku mezi jeho přední a zadní nápravou, projdou se po křídle letícího dvouplošníku, skáčí z jednoho motorového člunu do druhého, skáčí ze střechy jednoho náklaďáku na druhý, slézají vagón uhánějícího vlaku.

A pak tu máme roztomilá zvířátka. Co takhle například pokrýt si celé tělo včelím rojem, nechat po sobě lézt krysy, masožravé červy, ropuchy, tarantule a krajty, plavat v akváriu plném piraní, elektrických úhořů a malých aligátorů.

Anebo podojit obyčejnou kozu, ale bez použití rukou, jenom vlastnimi ústy… Śtáb musí být v tomto směru opravdu zvrácený, protože jejich oblíbeným úkolem je v puse přenášet z jednoho místa na druhé chcíplé krysy a chobotnice nebo ještě živé žížaly, škorpióny, pijavice, obrovské šváby, cvrčky a červy. Často je také úkolem pouze pomocí úst vylovit nějaký předmět z nádoby plné prasečí krve, zkyslého mléka, inkoustu z chobotnic, hovězích vnitřností včetně sleziny, mozku a míšní tekutiny… zkrátka samých fajnových zbytků. Pokud si myslíte, že nic nechutnějšího už být nemůže, tak raději tento odstaveček rovnou přeskočte. Pro soutežící je totiž 50.000 dolarů dost silná motivace, aby snědli například býčí varlata, vypili celé pštrosí vejce, slupli deset živých slimáků, pochutnali si na sushi z vnitřností chobotnice a zapili to buď koktejlem z rozmixované krysy nebo džusem z madagaskarských švábů a stonožek.

A jako dezert například křupavé mandelinky, luční koníky nebo africké pavouky. Štáb tedy musel přitvrdit a nechal si od amerického ministerstva zemědělství poslat seznam všeho, co se ze živočišné říše dá bez potíží sníst. Ze seznamu byli hodně nadšeni a na jídelníček Fear factor tak zařadili ještě takové delikatesy jako: velrybí sperma, jelení, losí a býčí penis, koňský konečník, kravský mozek, míchu a oči, prasečí dělohu anebo balut (filipínskou pochoutku), což je vařené kachní vejce s napůl vyvinutým embryem. Dobrou chuť…

Do soutěže Fear Factor se může přihlásit každý (pokud na to má samozřejmě žaludek), pro zpestření se ale čas od času vysílá speciální díl, do nějž jsou pozvané například modelky, missky a herecké celebrity, které plní naprosto stejné nechutné úkoly. (oficiální text distributora)

Karlos80

Snaha alespoň nějakým způsobem, občas velmi zoufalým, navázat na úspěch dnes už legendárních soutěží z 80' a 90' let se podle mě celkem povedl, ale.....Některé ty úkoly, jsou opravdu faktorem strachu a na druhou stranu nutno podotknout i značné odvahy, vždyť se jako obvykle hraje o docela slušný balík a lidi se pro peníze třeba poserou a ještě to po sobě snědi:-) ()

hirnlego

Každý, kdo hodnotí odpadem nebo 1*, je pozérek - na rozdíl od všech těch emeryckých realityšou se srdceryvnými románky a "hlubokými životními moudry" je tohle totiž prostě jen zábavička, která si na nic nehraje: chceš prachy? Tak zahoď sebeúctu a bav nás. Já se bavím a ty občas silně trapné plky některých účinkujících nebo "dramatické" záběry (holt USA) beru jako legrační zpestření. A s Joem bych šla na pivo. ()

Gemini odpad!

Trpím pokaždé, když se tohle objeví na obrazovce. Je to sice legitimní kšeft "vaše sebeúcta za naše prachy", přičemž ty prachy jsou vyždímané z diváků nadržených na další várku tupců ochotných do toho jít, ale naprosto nechápu, proč se klon japonských úchyláren prezentuje jako kaskadérská sportovní show zaměřená na překonávání strachu, když jediné, čím je to "originální", je žraní hnusů případně doplněné ještě koupáním se v hnusech. Oduševnělé sebezpytující promluvy soutěžících, jejich dětinské demotivační pokřikování na konkurenty, dramatické výstupy Oldspiceového Joea Rogana, to všechno mi působí téměř fyzickou bolest. Obdobná zhovadilost jako Jackass, tentokrát "povýšená" na soutěž - jak jinak do toho chcete uvrtat "lidi z ulice"...ačkoliv je skutečně podivuhodné, že všichni vypadají jako ze žurnálu.... 0% ()

Malarkey

Zajímavý by to bylo, což o to. Ale zase je tam ta velká vidina peněz a kdyby jenom peněz. Série co série to narůstá a k penězům autoři dovybavují auty a brzo skončí snad u karibského ostrova. Myšlenka špatná není, ale nemá daný žádný pevný základ. Taková pevnost Boyard se odehrávala v pevnosti, hry bez hranic zase v tom prostoru vyhrazeném pro ně. Tady jsme jednou ve vzduchu, na vodě, podruhý v továrně, kde nám dají tvůrci ochutnat místní delikatesy, což je vlastně vrchol celýho seriálu a pak se opět vrátíme do vody a na vzduch. Je ale smutný, že seriál zaujme hlavně zvráceným druhým úkolem, kde soutěžící musej sežrat kraví čumák, kraví střevo, podojit kozu pusou nebo si pochutnat na slimácích, co Vám v hubě s radostí pustí při rozkousnutí jednoho sliz. ()

verbal

Jsem naprosto průměrný, náhodně vybraný vzorek běžné americké populace. Ještě že neměli u castingu čistky! Vypadám totiž jako antická socha nebo nosím na hrudním košíku dokonalý počin americké plastické chirurgie. YEAH, mám na to, jsem ředitel zeměkoule, tak kdo jiný, když ne já. Nedělám to pro peníze ani 15 minut slávy. Jsem tu pro svého syna, matku, otce, tetu, veterány z Iráku, umírající babičku, sirotky v Barmě, oběti Tsunami či světový mír. Tak dneska pro padesát litrů : ožužlám mrtvou krysu, strčím hlavu do sloní prdele, sežeru dvacet plesnivých sobích varlat, zapiju to koktejlem z čerstvě vymačkaných švábů a jako zákusek bez mrknutí oka nejrychleji ze všech vykouřím koně... Rodina na mě bude hrdá!! ()

• Pokud ve druhém kole zbyde jen jeden soutěžící, automaticky vyhrává 25 000 amerických dolarů a o zbývající peníze soutěží v kole třetím vždy s někým, kdo v předchozím kole nevyhrál. (fiLLthe3DD)
  • Pre obrovský záujem prihlásených súťažiacich sa rozhodli tvorcovia pripraviť brutálnejšie úlohy, a tak poslali americkému ministerstvu poľnohospodárska žiadosť, aby im vypísali všetko, čo by bol schopný zjesť bežný zdravý človek. Samotný štáb zostal zaskočený, keď list obsahoval "lahôdky" ako jelenie spermie, býčí penis a pod. (Greenpeacak)
  • Třídílný speciál s názvem "Psycho" v 6. sérii, který byl situován do prostředí Bates Motelu, známého z legendárního filmu Psycho (1960), byl natočen v původních kulisách ve studiu vlastněném Paramount Pictures. (Zdroj ČSFD)