Blowing Up Paradise

Ben Lewis skúma históriu francúzskych atómových testov v Južnom Pacifiku. Vidíme testy na atole Mururoa a Fangataufa a následky pre polynézskych ostrovanov; aktivistov z Greenpeace, ktorí priplachtili na malej jachte do testovacej zóny, aby zabránili atmosférickým testom; protesty v Polynézii; tahitské anti-nukleárne odbojové skupiny Te Toto Tupuna a Front de libération de la Polynésie (FLP), ktorej veliteľ je dnes prezidentom Francúzskej Polynézie; teroristický útok na loď Rainbow Warrior, pri ktorom zomrel jeden člen Greenpeace a ozbrojený prepad ďalšej lode Greenpeace. Toto je komplexný pohľad na polynézske anti-nukleárne aktivity v rokoch 1966-1996. (whack)

whack

Od roku 1945 vybuchlo na Zemi viac ako 2050 atómových bômb! Testovanie atómových bômb malo jediný pozitívny dopad – expanziu tisícok ochranárskych a politických organizácií. O útokoch francúzskych vojakov na lode Greenpeace, ktoré vyústili do teroristického útoku na loď Rainbow Warrior, pri ktorom zahynul jeden ochranár, každý vie, no milo ma prekvapili na tomto filme zmienky o radikálnych odbojových skupinách z Francúzskej Polynézie, o ktorých som nemal tušenie. Zábery vybuchujúcich atómových bômb sú hrôzostrašné. ()