Znovuzrodenie lesa

Dokumentární

Slovensko, 2009, 52 min

Jana Sadloňová

Zuzana Kronerová (vyp.), František Kovár (vyp.)

Zvuk:

Igor Baar

V skratke vysvetlená pointa komplexnosti lesných biotopov a lesného hospodárstva a jeho drastických dôsledkov na život ako taký. Pre ľudí čo sa tomu hlbšie neplánujú venovať a postačia im hrubé základy. 52 minútová vzdelávacia bomba vyberá podstatu pre verejnosť ktorá nemá čas čítať 160 stranové skriptá. Skutočne sa cítim hrdo, že slovenská produkcia niečo podobné natočila. Zaslúžené ocenenia! Povinnosť pre školákov!(2.10.2015)

Krásný naučný dokument, který určitě nepotřebují jen děti ve škole, naopak to potřebuje většina dospělých, protože jsou blbější než ty děti, protože oni mají rozum a měli by vědet co se děje, děti ho nemají a pak mají špatný příklad. Sami si podřezáváme větev pod našima nohama bohužel, nebo abych to upřesnil, jiní nám tu větev podřezávají. Dokument vynesl na povrch vše potřebné, jak již známé informace tak i neznámé a celkově shrnul rozdíl mezi lesem vytvořeným přirodou a mezi lesem vytvořeným člověkem. Krásná atmosféra lesu, která se rázem mění na nepěkný pohled vykáceného a vypleněného lesu je bohužel už dnes rutinní záležitost. Dokument, který určitě pozornému divákovi ledacos řekne.(27.11.2013)

dokument veľmi vhodný pre školopovinné deti. príjemné a výstižné memorovanie informácií, ktoré pre odborníkov síce veľa nového neprinesú, no ako výukový materiál sú výborným spestrením napr. pre vyučovanie. oceňujem snahu tvorcov priniesť niečo, čo je v podobnom prevedení na slovensku skôr výnimočné... réžia: Jana Sadloňová kamera: Vladimír Ruppeldt ml. komentár: František Kovár, Zuzana Kronerová(22.8.2010)

Pekný náučno-informatívno podaný dokument, ktorý nás zavedie do troška hlbšej problematiky súčasného stavu našich lesov (plus sa dozvieme: čo sa skrýva pod pojmom les? – “iba” stromy?, aké organizmy nám v lesoch robia spoločnosť a čo je ich poslaním?, čo to znamená žiť v symbióze?...). Páči sa mi zvolený prístup, ktorý “neznásilňuje“ diváka, ale snaží sa vysvetliť fungovanie a príčinu “zlyhania“ ekosystému v nich, narozdiel od niektorých dokumentov (príklad), kde sú protagonisti až moc zapálení a neuvedomujú si pojem násilie plodí násilie. Práve tento prístup môže pomôcť našej Matky Zeme aby zohrávala hlavnú úlohu lesníka či už v našej krajine alebo kdekoľvek na svete. Osobne by som doporučil skúsiť navštíviť lesy (Slovensko-Česko sa môže pýšiť lesmi celosvetového ranku, ako napríklad na Novom Zélande, v Amazonskej džungli, atď., ktoré sa odlišujú hlavne prístupom, myslením človeka a nie prírody) a už aj napríklad s vedomosťami z tohto dokumentu si porovnával, ako sa veci skutočne majú v rôznorodých typoch lesa (suché lesy, prirodzené lesy, hospodárske lesy, lesy v PR, lesy v CHKO, atď.) a najlepšie si tak v kontakte s prírodou utvoril svoj vlastný názor. Dokument sa hlavne zameral na Tatry a kalamitu spôsobenú tam, no určite by sme mohli nahliadnuť aj do iných častí Slovenska – živo si pamätám na kalamitu v Malých Karpatoch, ktorá tam bola v nedávnych rokoch, kde nepadali “len“ “štíhle - na rýchlo vysadené” stromy, ktoré nedokázali ustáť nápor vetra, ale aj tisíce úplne zdravých majestátnych dubov a bukov, ktoré rástli x-y desiatkov rokov (z tých, ktorí ju videli na živo, tak nepoznám oko, ktoré vtedy ostalo úplne suché) a napokon boli vyvalené s koreňmi takou ľahkosťou, ako pierko vznášajúce sa v povetrí (...dôvody boli v duchu tých istých, ako sú spomínané v dokumente...) – dodnes tam môžme vidieť vyvalené-zpílené obrovitánske pni s koreňmi. -------------- K dokumentu by som priradil kľúčové slovné spojenie (to, ktoré empaticky vyžarovalo): zmena myslenia a v duchu tejto “osvety“ hodnotením aj 90%.(20.9.2015)

Nádherný a jedinečný slovenský prírodopisný film o slovenských lesoch s eko-agitkou vysvetľuje, aký je rozdiel medzi prirodzeným lesom a lesom vytvoreným človekom, či sú odumreté stromy mŕtve a zbytočné, čo zapríčinilo kalamitu v Tatrách, či je suchý les mŕtvy les, ako je to s lykožrútom, ako vyzerajú plochy po vyťažení a ako po ponechaní na samovývoj, čo potrebujú semenáčiky pre svoj rast, ako budú nevyťažené plochy vyzerať o pár rokov. Lesy sú tu 350 miliónov rokov, lesné hospodárstvo iba 350 rokov – naozaj si niekto myslí, že predtým bolo lesom horšie?(23.6.2010)