Znovuzrodenie lesa

Slovensko, 2009, 52 min

Scénář:

Jana Sadloňová

Zuzana Kronerová (vypravěč), František Kovár (vypravěč)

Vo filme sa mladí autori snažia ukázať, ako vyzerá a funguje ozajstný, prirodzený les. Les, do ktorého človek nezasahuje, les, kde stromy sú len jednými z miliónov dôležitých organizmov a kde odumreté stromy zohrávajú veľmi dôležitú úlohu.
Súčasnú predstavu ľudí o lesoch veľmi výrazne ovplyvnilo lesné hospodárstvo, s ktorým je spojená premena prirodzených rozmanitých lesov na plantáže jednovekých, nestabilných monokultúr. Dôsledkom týchto premien sú rozsiahle kalamity, spôsobené vetrom alebo lykožrútom. (oficiální text distributora)

wito

dokument veľmi vhodný pre školopovinné deti. príjemné a výstižné memorovanie informácií, ktoré pre odborníkov síce veľa nového neprinesú, no ako výukový materiál sú výborným spestrením napr. pre vyučovanie. oceňujem snahu tvorcov priniesť niečo, čo je v podobnom prevedení na slovensku skôr výnimočné... réžia: Jana Sadloňová kamera: Vladimír Ruppeldt ml. komentár: František Kovár, Zuzana Kronerová ()

whack

Nádherný a jedinečný slovenský prírodopisný film o slovenských lesoch s eko-agitkou vysvetľuje, aký je rozdiel medzi prirodzeným lesom a lesom vytvoreným človekom, či sú odumreté stromy mŕtve a zbytočné, čo zapríčinilo kalamitu v Tatrách, či je suchý les mŕtvy les, ako je to s lykožrútom, ako vyzerajú plochy po vyťažení a ako po ponechaní na samovývoj, čo potrebujú semenáčiky pre svoj rast, ako budú nevyťažené plochy vyzerať o pár rokov. Lesy sú tu 350 miliónov rokov, lesné hospodárstvo iba 350 rokov – naozaj si niekto myslí, že predtým bolo lesom horšie? ()

darkrobyk

Příroda je nejlepším lesníkem! Krásný a zároveň smutný dokument, co má v závěru naději. Pro většinu asi nepřináší mnoho zlomových informací, ale dobře se na něj dívá a připomínat hamižnost člověka a jeho falešné představy o tom, jak by měla příroda vypadat, je nutné stále. Nebýt té mohutné očistné síly, tak už máme na většině území poušť. Ovšem i tzv. uklizený les po polomech má schopnost obnovy, jenomže trochu jiné. Převládnou trávy a některé druhy květin, co možná lahodí oku, jenže nedovolují vyrůst stromům...znovuzrození je tak mnohem náročnější a delší, než by tomu normálně bylo. Povinný film možná nejen pro lesníky, ale spíše pro majitele dřevařských společností, kteří vidí v lese jen svůj byznys a strom je pro ně pouhé zboží... ()

klerik

Priveľmi cítiť ochranársku angažovanosť. Predsa len v podmienkach Slovenska treba jasne rozlišovať či hovoríme o hospodárskych lesoch alebo lesoch v rezerváciách. Film útočí celkovo na hospodárenie v lesoch, kvôli čomu úplne zaniká myšlienka významu prírodných lesov a ich zachovania na určitej výmere. Vizuálne pekné, občas funkčne poetické, funguje aj striedanie sprievodného slova. Len škoda, že film slúži hlavne ako zámienka na trápne lesnícke odpovede ako je ZOMIERAJÚ POSTOJAČKY, čím sa vlastne obidve strany zbytočne dehonestujú... ()

cunesk8

Další lehce podprůměrný slovenský dokument pro sídlištní děti s podprůměrnou kamerou a stále se opakujícím komentářem. 45% ()

Khalesi

Od detstva som trávila v lese niekedy aj celé dni. Vodieval ma tam môj starý otec, vášnivý hubár a človek posadnutý turistikou. Vysvetľoval mi snáď každú maličkosť, na ktorú som sa ako dieťa zvedavo vypytovala a s trpezlivosťou múdreho človeka ma naučil lesy milovať. Od tej doby ubehlo veľa času a ja som sa odtrhla od prostredia, ktoré som tak milovala a bolo pre mňa tak prirodzené a potrebné. Celé roky som mala v duši obrovskú prázdnotu, ktorú nenaplnil ani blahobyt, kariéra, alebo obrovské možnosti kultúrneho vyžitia vo veľkomeste. Bolo tomu tak až do nedávna, keď som navštívila svojho dobrého kamaráta, ktorý ma vzal do lesa a po dobu dvoch dní ma vodil po svojich obľúbených miestach, ktoré on navštevuje pravidelne takmer každý deň. Stalo sa to v zime a ja som človek, ktorý má rád teplo, obávala som sa, že prechladnem. Mýlila som sa. Večer som bola odpočinutá, mala som čistú hlavu, ako už dlho nie a do konca len za krátke dva dni som sa cítila otužilejšia a v noci sa mi krásne spalo. Pre mňa, ktorú už roky trápi nespavosť, to bol neoceniteľný dar poznania. Zistila som, aký blahodarný vplyv na organizmus má pobyt v prírode a hlavne v lese. Tento dokument nás veľa naučí.Predovšetkým to, akú má moc múdra príroda a aké nepotrebné a škodlivé sú naše zásahy do krehkého ekosystému lesov. Neustále máme potrebu všetko ovplyvňovať a kontrolovať, ale mali by sme sa naučiť nezasahovať a nechať lesy žiť svojím životom. Choďme tam a sledujme ich každý rok a v rôznych ročných obdobiach. Pokorne obdivujme novú nepoznanú krásu a čaro neustáleho kolobehu. Ponechajme aspoň časť našich lesov na ich prirodzený vývin, pretože s víziou stále zeleného človekom upravovaného lesa pripravujeme množstvo organizmov o šancu žiť a seba a svoje deti o možnosť tešiť sa z poznania ozajstnej prírody s celou jej pestrosťou a dokonalosťou. Každý aj zdanlivo bezvýznamný článok a živočích má svoju dôležitú úlohu pre fungovanie a dlhodobú existenciu lesa. Nezničme príležitosť poučiť sa od prírody, skúsme byť len pozorovatelia. Možno je to už naša posledná šanca. ()

laik_60

dokument ako stvorený pre výchovu na katedrách ekológie. Silne až tendenčne podporujúci význam, biocenozy, a akúsi vnútornú harmóniu. Nie nevytýkam to. Film bol kvalitne spracovaný, s dobrou kamerou, slušným zvukovým podkladom a vedecky spracovaným sprievodným slovom. Irituje ma však poznámka, čo všetko zapríčinil človek. Keby ľudia mali lacnejšiu oceľ nestavali by drevenice , keby neklčovali lesy dodnes by žili na čučoriedkach. Nechajte si svoje ekologické lesy v chránených územiach, tam to ide, ale preboha dovoľte človeku ZMYSLUPLNE A ROZUMNE dorábať tak prepotrebnú surovinu, akou drevo je , na ostatných plochách lebo o chvíľu budete bývať len v plastových barakoch., ()

jancidobso

Film je podla mna velmi dobre spracovany a aj napriek dlzke je velmi putavy. Film sprevadza vynikajuci hlas Zuzky Kronerovej a aj Frantiska Kovara. Samotny film ziskal uz viacere medzinarodne ocenenia, napr. Hlavnu cenu Magna Mater na Agrofilme v Nitre. A 3. cenu v kategórii náučno-metodický a dokumentárny film na festivale Hubertlov Levice. ()

anyonecek

Krásný naučný dokument, který určitě nepotřebují jen děti ve škole, naopak to potřebuje většina dospělých, protože jsou blbější než ty děti, protože oni mají rozum a měli by vědet co se děje, děti ho nemají a pak mají špatný příklad. Sami si podřezáváme větev pod našima nohama bohužel, nebo abych to upřesnil, jiní nám tu větev podřezávají. Dokument vynesl na povrch vše potřebné, jak již známé informace tak i neznámé a celkově shrnul rozdíl mezi lesem vytvořeným přirodou a mezi lesem vytvořeným člověkem. Krásná atmosféra lesu, která se rázem mění na nepěkný pohled vykáceného a vypleněného lesu je bohužel už dnes rutinní záležitost. Dokument, který určitě pozornému divákovi ledacos řekne. ()

Matthew013

Opet tragikomicka ukazka toho jak se clovek marně snazi pretvorit prirodu k obrazu svemu. Nastesti prirodni sila je silnejsi nez clovek. ()

987Castiel

V skratke vysvetlená pointa komplexnosti lesných biotopov a lesného hospodárstva a jeho drastických dôsledkov na život ako taký. Pre ľudí čo sa tomu hlbšie neplánujú venovať a postačia im hrubé základy. 52 minútová vzdelávacia bomba vyberá podstatu pre verejnosť ktorá nemá čas čítať 160 stranové skriptá. Skutočne sa cítim hrdo, že slovenská produkcia niečo podobné natočila. Zaslúžené ocenenia! Povinnosť pre školákov! ()