Dáma v zeleném

Sherlock Holmes: The Woman in Green

Sherlock Holmes and the Woman in Green

Krimi / Horor / Mysteriózní

USA, 1945, 67 min

Tak tohle je muj salek kavy... prostredi sarmu a gentlemanu... clovek si normalne vubec neuvedomi, jak perverzni veci mu dnes prijdou normalni... a ja osobne zjistila, ze vubec nepotrebuji zfetovaneho excentrickeho psychotika jako Sherlocka ke stesti, byt se mi faaakt libil,to nezapiram.. ale ja dekuji za pripomenuti toho, co je vlastne uplne "normalni".(26.10.2018)

Jen na úvod: v Pohrobkově obsahu k filmu je nonsens, není to podle žádného Doylea, už vůbec ne podle románu a natož stejnojmenného; celý tento případ si vycucali z prstu scenáristé. A to u mě prostě bude vždycky problém - navzdory tomu, že po Psu baskervillském z roku 1939 je to zřejmě nejpovedenější Rathboneho holmesovka, ten "klasický" Sherlock mi prostě chybí. Třeba hned v úvodu, když si jde Holmes dát skleničku do klubu s inspektorem Gregsonem: všichni, kdo dílo A. C. Doylea známe, tak víme, že by to Sherlock nikdy neudělal. A podobných detailů je tam celá řada. Stejně tak nikdy neodpustím, když z Watsona, v knihách důsledně konzervativního a chytrého muže (i když bez fantazie), dělají naprostého pitomce. Dáma v zeleném je zajímavý případ, nápaditý, proto si zasluhuje skoro až 3,5 hvězdy; ale z výše uvedených důvodů (plus sem tam pitomé dialogy) tentokrát nahoru prostě nezaokrouhlím.(11.2.2014)

Jedna z nejpovedenějších sherlockovek z proslulé série se zřejmě nejlepším Holmesem Basilem Rathbonem, který je tu ještě důvtipnější a nápaditější než obvykle. Nezaostává pochopitelně ani mírná natvrdlost doktora Watsona a Henry Daniell v roli profesora Moriartyho i celá jeho zločinecká banda také odvádí své.(30.8.2005)

Když jsem zjistil, že je pár těch starých Rathboneů nadabováno do češtiny, neváhal jsem a sehnal to. Okusil jsem tak další verzi příběhů Sherlocka Holmese, tentokrát film, který vznikl v rok, kdy končila druhá světová válka. Tak postupně. Jedná se o velmi, velmi volnou adaptaci, ale to mě fakt nežralo, právě naopak, byl jsem nadšen. Basil Rathbone s orlím nosem vystihl Sherocka Holmese naprosto dokonale, je to dost možná nejlepší představitel slavného detektiva. Má z něj všechno a v roli mě naprosto ohromil. A Nigel Bruce jako Watson ani v nejmenším nezaostává. Atmosféra příběhu je skvěle vypracovaná, příběh zajímavý, děj napínavý, najde se tu i pár povedených hlášek. Je tu Moriarty, za což chválím a děj skvěle odsýpá. Ta hypnóza mě dostala. Skvělý, ne, dokonalý Sherlock Holmes. Atmosféra, scénář, příběh, to vše na jedničku, Basil Rathbone pak na jedničku s podtrženou. Takže se kouknu na další filmy. Basil je Sherlock stejně jako Jeremy Brett, ale Basil o něco víc. Za mě 100%, spokojenost obrovská. A Holmes tady teda válí neuvěřitelně! Superman!(15.2.2013)

Tieto staré filmy so Sherlockom Holmesom vôbec nepoznám, takže som bol celkom zvedavý. Hlavne, keď to CSFD zaradilo medzi mysteriózne krimi horory :o). Ja by som to teda do takejto kategórie ani zďaleka nezaraďoval, ale to neznamená, že to bol zlý film. Práve naopak, zaujímavý príbeh a perfektná výtvarná stránka filmu z neho robia nadpriemerné dielo.(13.3.2012)