Poslední mise (festivalový název)

• Austrálie

Scénografie:

Bruce Curtis

Kostýmy:

Kari Perkins

Možno by ma to tak nezasiahlo, ak by som nemal aj ja pred nedávnom úmrtie v rodine. Film je plný akéhosi skrytého smútku so snahou vyrovnať sa s niečím, čo je do určitého momentu strašne ťažké. Silné trio hereckých výkonov a sympatická Linklaterova réžia z toho robia veľmi duchovnú očistu. Jediné čo mi tam vadilo, bol ten nutný Americký patriotizmus, kedy samotná otázka toho, prečo umierame a za koho dostáva, takú tú pachuť s ktorou sa mi ťažko stotožňuje. Scéna naštevy u starej černošky je emocionálne tak silná, že mi vyhŕkli slzy.. neviem. Mám pocit, že to má omnoho väčšiu hĺbku než by sa mohlo na prvé zhliadnutie zdať.(16.7.2018)

Ak vám počas sledovania filmov nevadí pomalšie tempo a v konverzačných drámach plných dialógov, ste jednoducho doma, Last Flag Flying bude pre vás tou pravou voľbou. Nedočkáte sa žiadnych veľkých dobrodružstiev ani stupňujúceho sa napätia, ale môžem vám zaručiť, že ak vás osudy týchto troch vojenských veteránov chytia už zo začiatku za srdce, až do samotného záveru vás budú mať pevne v hrsti. Snímka takmer výhradne ťaží zo svojich pútavých dialógov a silného hereckého obsadenia a pokiaľ vám tieto dva výrazné klady budú stačiť na to, aby ste sa bavili až do samého konca, máte vyhraté. Ak nie, nemožno vylúčiť, že sa už v polovici snímky budete cítiť ako v rutinnom a zdĺhavom začarovanom kruhu. 7/10(13.1.2018)

• sochoking

Tak neviem... Film sa rozbehne pomerne so slušnými hláškami, ktoré chrlí postava Bryana Cranstona (najviac ma rozsekával s mladým Washingtonom) , ale niekde v polovici, ked už partia cestuje spoločne vlakom medzi bedňami, sa to celé nejak zmenilo na nezáživné spomínanie na veselé chvílky z vojny vo Vietname. To už ma nejak nebralo. Dobrý bol ešte Steve Carell, ktorý na začiatku celý čas mlčí a ked otvorí hubu, tak z nej vyletí jedna hláška za druhou pričom to vlastne asi ani hlášky nemali byť : - "Umrela mi žena na rakovinu prsníka. - Prepáč, poznáš ma, ja som to tak nemyslel. - A kam to ideme? - Do Arlingtonu. Zabili mi syna v Bhagdade a chcem, aby ste šli so mnou ho vyzdvihnúť." To som myslel, že podľa miestneho hodnotenia to bude paráda, ale ako hovorím, od vlaku to potom bola pre mňa jedna veľká nuda.(10.8.2018)

"STAND AT EASE, WILL YOU? YOU'RE GIVING ME A FUCKIN' STIFF NECK." ------------ Kvalitná komédia s hŕstkou pochmúrnych momentov. Herecká trojka si svoje odohrala poctivo. Najviac vytŕčal rozhodne Cranston, so šiškami bol úplne geniálny. Humor, dialógy a hlášky boli prirodzené, akoby sa skutočne stretla po rokoch parta troch priateľov s rôznymi osobnosťami a spoločnou minulosťou. Film mohol byť pokojne kratší, vynechanie pasáží ohľadne viny z ich služobnej histórie by mi osobne viac padlo. Celkovo je však Last Flag Flying skvelou oddychovkou a ten typický americký vojenský pátos bol tak minimálny a dobre zvládnutý, že sa o ňom ani nevedelo.(17.1.2018)

Kdybych si měl vybrat tři lidi, s kterýma budu chodit v pátek večer na pivo Steve Carell, Bryan Cranston a Laurence Fishburne ve svých rolích v Last Flag Flying by byli jasná volba. Richard Linklater tyhle citově procítěné dramedie prostě umí a dokáže dokonale spojit smutek a komedii bez toho, aby film působil v jednom nebo druhém směru přehnaně. Vytváří příjemné lidské prostředí, které s se s každou přibývající minout víc a víc dokáže divákovi zalíbit, bez toho aniž by si toho pořádně všiml, dostavuje se klasické splynutí, které umí Linklater navodit jako nikdo. Last Flag Flying je přesně tím filmem, který když skončí zahřeje u srdce a vy víte, že to nebylo nic epického, ale zároveň víte, že si tenhle film můžete pustit kdykoliv znovu a budete se zase královsky bavit a to je někdy mnohem víc, než umělecký dojem. Je to prostě ten tip filmu, který můžete pustit kdykoliv a komukoliv a vždycky se bude líbit. Trojice válečných veteránů Carell, Cranston, Fishburne je naprosto skvělá a Linklater to moc dobře ví. Nechává je proto zářit na plno a vytváří až neuvěřitelně povedené prostředí, kdy si připadáte jako by jste s nimi opravdu tuhle štaci prožívali. Je tady hned několik scén, jako příklad bych uvedl tu ve vlaku v nákladovém prostoru, kdy film dokáže naprosto přirozeně vyvolat smích a je to přesně tahle scéna, kdy si člověk uvědomí o čem tenhle film je. Last Flag Flying je film od srdce a komentuje nejen vojenskou službu daleko lépe než nějací American Snipeři a podobné filmy a to nás ani nemusí vzít do válečné vřavy. 82%(10.1.2018)