USA, 2010, 11 h 4 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvůrci:

Terence Winter

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Michael Pitt, Kelly Macdonald, Michael Shannon, Shea Whigham, Aleksa Palladino, Michael Stuhlbarg, Stephen Graham, Vincent Piazza (více)

Epizody(12)

0verseer

Čo k tomu povedať? Asi toľko, že som po seriálových skvostoch ako Breaking Bad, House of Cards a Narcos opäť natrafil na ďalší klenot. Boardwalk Empire ponúka necenzúrovaný výlet do obdobia prohibície sprostredkovaný veľkým počtom skvele napísaných a zahraných antihrdinov. Slovo antihrdina vystihuje v podstate všetky hlavné aj vedľajšie postavy, počnúc ťahúňmi seriálu ako Nucky Thompson (konečne si môžem naplno vychutnať herecké kvality Steve-a Buscemi) a Jimmy Darmody, cez náboženského fanatika federála Van Aldena, vzhľadom a hlasom mraziaceho Richarda Harrowa, autenticitu dotvárajúcého Al Capone-a a Lucky Luciana, až po vodcu afroamerickej komunity s "príhodným" menom Chalky White.:) Napriek tomu, že sa nikto z nich nedá označiť za vyloženého klaďasa, svoju obľúbenú či obľúbené si z širokej palety rôznych charakterov nájde snáď každý. Milovník filmov ako Godfather, Godfellas či Casino, či jednoducho kvalitnej seriálovej tvorby s Boardwalk Empire jednoducho nemôže skočiť vedľa. ()

NinadeL

V prvním díle jdeme do kina na Roscoe Arbuckla a hned ve druhém je nám vzorem knírek Douga Fairbankse z The Mark of Zorro. Velice uspokojivé. A ještě jednou ten soundtrack a humor a erotika a kostýmy a výprava a sirény z antického Řecka! A Steve! Třetí díl na vlně Flo Ziegfelda a Eddie Cantora... mňamka :) Krasojízda pokračuje se Zlomenými květy a Lilian Gish, Mae Murray a The Taming of Kaiser Bull. Pak chtěla jít Lucy na novou verzi filmu Dr. Jekyll and Mr. Hyde, ale už bylo s křížkem po funuse. A shořelo jim to autentický porno. A když se Margaret změnila, přišel cliffhanger jak sviň. ()

jedna_vrana

Dialóg na jednom z mnohých, mnohých večierkov: „Pane Thompson, jak se vám dnes vede?“ Nucky: „Nemůžu si stěžovat. Ale to neznamená, že nebudu.“ Neviem, či si pozriem aj ďalšie série (čakalo by ma ešte veľa, veľa dielov), čas ukáže. Prvá séria ma však nadchla a asi som KONEČNE objavila Stevea Buscemiho, ktorého som doteraz podceňovala a ignorovala – možno len bol ako mladší muž vo filmoch nesympatický, zubatý, nevysoký muž s piskľavým hlasom. Ale práve jeho postava dáva tomuto seriálu správny šmrnc. Starne do elegancie. Výborná atmosféra dvadsiatych rokov minulého storočia. ()

ScarPoul

Má to svoje silné miesta. A pôsobí to luxusne a atraktívne. Boardwalk Empire skvelo vystihuje dobu a zárodky niečoho väčšieho. Čo sa naplno prejaví v nasledujúcich rokoch. Ťahúňom je Buscemi, ktorý je nekompromisný ale zároveň dobrák. Hoci len pre niekoho a niekedy. Zvyšné postavičky celú plejádu rozhodnutí, intrík a bizarností skvelo doplňujú. Kelly Macdonald je vo svojej postave Margaret neodolateľná. Jediné čoho sa trošku desím je ďalšie smerovanie. Vyzerá to, že karty sú rozdané a postavy sú nútene spraviť buď krok dopredu alebo sa budú musieť snažiť balansovať na jednom mieste. Som zvedavý. Každopádne televízna kvalitka. Najviac mi tu liezol na nervy Michael Pitt. Nemám ho ako herca rád a tu som mu tú jeho drsnú fazónu neveril. Preto 4* Uvidíme, či ma to ďalšou sériou dokáže prekvapiť. 1.séria - 80% ()

VanTom

Prvotní nadšení sice po několika (stále navýsost jakostních, ovšem dějově často stagnujících) epizodách vyprchalo, upoutání nadstandardně kvalitní prohibiční gangsterkou však vydrželo do samého konce. A byť se celá odehrála na geograficky (= kulisově) výrazně omezeném prostoru, z hereckého a celkově řemeslného hlediska jsem nenalezl sebemenší mušky. ()