Impérium - Mafie v Atlantic City

• USA Boardwalk Empire (více)
USA, (2010–2014), 52 h 34 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvůrci:

Terence Winter

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill (více)

Série(5) / Epizody(56)

Nový americký seriál s originálním názvem Boardwalk Empire, realizovaný v produkci HBO, se odehrává v době prohibice ve dvacátých letech minulého století. Na gangsterské kronice uváděné pod českým názvem Impérium - Mafie vAtlantic City,spolupracoval renomovaný Martin Scorsese. Jeden z nejuznávanějších amerických filmařů se podílel na scénáři i na produkci seriálu a režíroval jeho úvodní epizodu. U příležitosti zářijové premiéry díla na amerických obrazovkách Scorsese prozradil, že o spolupráci s HBO uvažoval už dávno. Mnohé ze seriálů z produkce HBO označil za “inteligentní, promyšlené a brilantně realizované”. Podle Scorseseho znamenají “nové možnosti pro vyprávění příběhů.”
Hlavní postavu pochybného politika Enocha “Nuckyho” Thompsona, inspirovaného skutečnou postavou E.N. Johnsona (1883 - 1968), který byl nekorunovaným vládcem podsvětí Atlantic City, ztvárnil Steve Buscemi. Ten prohlásil, že jde o jednu z nejlepších rolí jeho kariéry. Podle jeho slov byl Johnson “dvojjakou postavou s temnými stránkami, ale i se spoustou humoru a dobrým srdcem”. Seriál oživuje i postavy nechvalně proslulých gangsterů, jakými byli například Lucky Luciano, či Al Capone. Scénář dramatu, inspirovaného stejnojmennou knihou Nelsona Johnsona, napsal Terence Winter, autor slavné mafiánské ságy Rodina Sopránů. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele Arkanoid k tomuto seriálu (14)

Impérium - Mafie v Atlantic City (2010)

Je to o chlapoch, či už moc a chlapské vlastnosti majú alebo nie a ženy tu majú ozaj malé miesto. Seriál o slávnych mafiánoch z časov prohibície ponúka zaujímavé postavy s významným psychologickým rozmerom, ich charaktery nie sú však tak starostlivo budované ako v Breaking Bad, ani ich vzťahy nie sú také hlboké a s filozofickým presahom ako v Hanniballovi. Boardwalk Empire ponúka noblesných mafiánov gentlemanov, podnikavcov, ktorí sa v dosahovaní svojich cieľov štítia len mála vecí. Megaprojekt HBO nezaujme tak ako GoT, ale pozornosť si predsa len získa starostlivo budovanými intrigami, silou postáv sebavedomých ľudí, demonštráciou sily krvavou akciou a zdá sa že verným stvárnením osudov reálnych postáv (no samozrejme, vyskytnú sa aj tie fiktívne). Enoch Nucky Thompson, Arnold Rothstein, Lucky Luciano, Mayer Lansky, Joe Masseria, Johnny Torrio, Al Capone, Dean O Banion alebo aj taký Elliot Ness nám predstavia svoje plány a my sledujeme napĺňanie ich osudov. Postavy zobrazujúce skutočných mafiánov ponúkajú pestrú škálu charakterov, od pokojných pováh starostlivo zvažujúcich každý krok, cez gamblera, ktorého vzrušuje risk a fanaticky sa sústredí na výhru, neľútostných predátorov odstraňujúcich všetky prekážky v ceste za svojím cieľom, až po nepredvídateľných krvilačných surovcov, schopných v amoku zabiť podriadeného len kvôli pocitu náhlej zlosti. Niektorí bossovia svojou psychológiou zaujmú, no nie vždy pri nich tvorcovia idú do hĺbky. Všetky reálne postavy zobrazené v tomto seriáli však spoľahlivo prekonáva fiktívny charakter s menom Richard Harrow. Síce vedľajšia postava, no svojou tichou, zádumčivou melanchóliou spôsobenou zmrzačením tela aj duše dokáže vyvolať oveľa intenzívnejšie city ako ktorákoľvek postava hlavná. Predložený obraz prohibície, éry alkobarónov sa oplatí vidieť či už z pohľadu režijnej alebo scenáristickej stránky. ()

Série 1 (2010) (S01)

HBO znova pripravila štýlový svet plný nezabudnuteľných, ba až kultových postáv podporených skvelými hercami, inteligentným scenárom a vycibrenými režisérskymi zurčnosťami. Noblesný štedrý manipulátor Nucky Thompson s gráciou Stevea Buscemiho, ktorý väčšiu úlohu (aj čo sa týka pobytu na obrazovke aj dôležitosti postavy) jednoznačne nemal; zdanlivo jednoduchá Margaret Schroeder prenikajúca do mužského sveta moci a korupcie s krásne jemným hlasom Kelly Macdonald; ambiciózny násilnícky mladík Jimmy Darmody s traumami z vojny a nedoriešeným rodinným zázemím (Michaela Pitta si zamilujete, najnormálnejšia postava, čo som s ním videl); a nad všetkými vyčnievajúci bohom a vyhladením hriechu posadnutý strohý, striktný, večný byrokrat, amsochista, prohibičný agent Nelson Van Alden, ktorého snáď každú scénu s Michaelom Shannonom si zapamätáte. Z vedľajších postáv zaujme hlavne znetvorený Richard Harrow s presnou muškou, ktorého scén som si prial viac. Zahanbiť sa nedajú ani ostatní aktéri moci v Atlantic City, ani bossovia z iných miest, ako Johny Torrio s pravou rukou Al Caponem alebo Arnold Rothstein s verným Luckym Lucianom. Veľa krvi a akcie nečakajte, skôr je to prehliadka úspešne zakonzervovanej doby dvadsiatych rokov gentlemenov intrigánsky riešiacich politické aj osobné machinácie, privyrábajúcich si nelegálnym obchodom s alkoholom. Prvá séria zaujme, možno očakávania nenaplní, ale nesklame a prinúti dopozerať dokonca a úspešne navnadí na ďalšiu sezónu. ()

Odjezd (2010) (S01E03)

Asi najvtipnejšia scéna u zubára, čo som videl. Michael Shannon s jeho Van Aldenom nekompromisne vládne a svojou horlivosťou dokáže zatieniť aj morálne vážnejšie problémy, ako má on sám, trebárs sebecké ututlanie rasových nepokojov. ()

Série 2 (2011) (S02)

Luxusný dojem seriálu ostal. Talentovaní žiaci chcú prekonať svojich učiteľov a vystúpiť z ich tieňa, no v podcenili ich moc. Pribudlo brutality, postavy sa tentokrát rozvíjajú stavaním do hraničných situácií, kde ukazujú svoje najlepšie aj najhoršie vlastnosti. Väčší priestor a vďaka tomu aj väčšiu obľubu získavajú Richard Harrow, Chalky White aj Eli Thompson. Výnimkou je van Alden, ktorý stráca zo svojej strohosti a namiesto nej sa poľudšťuje, čo je pre taký charakter skôr na škodu, navyše dostáva aspoň v častiach 1 – 5 málo priestoru. Z nových postáv poteší Owen Charlieho Coxa so správnou mierou írskej výbušnosti. Rozhodne aspoň o úroveň lepšia séria ako predošlá. Prvá si diváka navnadila, táto ho usadila hlboko do kresla a oči mu pripla na obrazovku. Dýchajúce plnokrvné postavy a atmosféra zaujmú a nepustia. ()

My samotní (2011) (S02E02)

Áno, postáv je viac, ale ak sa človek dokáže koncentrovať, nemá problém sa v nich vyznať. Ak niekto považuje za problém scénu so 4 postavami (štyria významní občania, ktorí zradili), s ktorými bol ako divák predtým málo a nepozná ich podrobne, je to jeho chyba. Seriál sa venuje pár kľúčovým charakterom (GoT ich má rozhodne viac) a nie je problém sa v nich orientovať. Táto časť, ako aj mnohé iné tohto seriálu, je štýlová zmes intríg, brutality, krimi, emancipácie a otázky rasy, pričom rozvíja podstatné postavy a vedľajšie používa na doplnenie dejových liniek tých hlavných. ()

Série 3 (2012) (S03)

Plnokrvnosť postáv ostala, len sa im do žíl dostalo viac testosterónu, hnevu a nenávisti. Každý sa snaží činiť podľa vlastného názoru. Nová krv Bobby Cannavale je príjemným osviežením a najsilnejším zástupcom spomínaných atribútov, ktoré dopĺňa jeho horkokrvnosť. Séria, kde pri náznaku najmenšieho napätia každú chvíľu očakávate krvavý guláš prevŕtaním hlavy niektorej postavy guľkou alebo viacerými. Plnotučný mafiánsky opus. ()

Rozhodnutí (2012) (S03E01)

Videoherné krvavé atmosferické scény, staré postavy hlboko v noblesnej stoke zločinu a pridanie nových brutálnych živlov. Boardwalk Empire v plnej kráse a s posunom minimálne postáv o úroveň vyššie. ()

Triumf a ponížení (2012) (S03E11)

Minimálne najlepšia epizóda série doteraz. Pokračuje cez šok postáv zo záveru minulej časti do krvavej akcie, kde na každom kroku číhajú skrytí nepriatelia. Práve v takýchto situáciách na hrane postavy prehodnocujú svoje priority, takže nie je núdza ani o hutné dramatické situácie. Záver epizódy má gule (aj celá epizóda) a sľubuje ešte väčšiu jazdu ako táto časť. Al Capone ešte nikdy nebol kultovejší. ()

Série 4 (2013) (S04)

Dej sa posúva, postavy starnú, vyvíjajú sa a divák s nimi. Najroztomilejší je vzťah Nucky-Eddie, kde si pri Eddieho Parkinsonovi (hrdé nalievanie kávy Nuckymu) spomeniete na odvrátenie atentátu v prvej sérii. Okolo Nuckyho vanie výnimočná aura hrdinu badass, Eli zapadol presne na svoje miesto a Chalky sa úspešne derie do prvej ligy, energický Al Capone sa pokúša dostať z tieňa Johnnyho Torria a mieša sa aj do volieb. Eliho syn Will sa zasa sanží priučiť biznisu a stavia rodinu do problémov. George Mueller je vohnaný medzi mlynské kamene a snaží sa vybrať si správnu stranu. Postavy ohrozuje psychopatický prohibičný agent, ktorý spoľahlivo láme ich vzťahy, a nechýba ani tradičné miešanie kariet v podobe nových bossov, pri ktorých sa kladie dôraz najmä na intelektuála Dr. Narcisse a postavenie černochov. Richard Harrow nachádza zmysel života a Nucky zasa novú energiu s príchuťou horúcej Floridy v podobe horkokrvnej Patricie Arguette. Najviac krvi a zúrivosti si užijeme s Purnsleym, Al Caponem a Elim. Štvrtá séria Boardwalk Empire je stávka na istotu rovnakej kvality ako série predošlé. A možno ešte lepšia. Top a nič viac. ()

Série 5 (2014) (S05)

Nucky hľadá stratenú moc, Eli druhú šancu, Nelson/Mueller prestíž u ženy, Lucky Luciano s Mayerom Lanskym sa tvrdo hrnú dopredu Johnny Torrio na dôchodku a Al Capone opitý slávou prehliada zradu. Kubánska epizóda je príliš krátka na to, aby zaujala niečím iným ako exotikou, no všetko ostatné má viac než celkom slušný spád, aj keď miestami to nestrháva tak, ako v sériách minulých. Postavy končia krvavo a je to pochopiteľné, keď ide o sériu poslednú, no niekedy nad dôsledkami svojich činov doslova nerozmýšľajú. Niekoľkoročný časový úsek medzi predošlou a touto sériou kvalite neuberá, no škoda, že sme sa o vynechaných udalostiach dozvedeli tak málo. Táto séria je oproti tým predošlým výnimočná návratmi do detstva a mladosti bratov Thompsonovcov, ako aj iných postáv v tej dobe žijúcich v Atlantic City. Dozvieme sa tak, čo ich ovplyvňovalo v tom, kým sa stali. Tento dej sa zameriava predovšetkým na Nuckyho, no neobsiahne všetky udalosti, až do bodu, kedy sme sa s ním ako diváci Boardwalk Empire stretli po prvýkrát. Napriek tomu mu to na pôsobivosti neuberá a k deju nadväzujúcemu vytvára príjemnú, nostalgickú paralelu. Séria sa zameriava na nástup mladej gardy mafiánov, čo vyvrcholí v 9. epizóde snáď najdrsnejším a najnapínavejším momentom celého seriálu – stretnutím dvoch znepriatelených skupín v hlbokej noci na opustenej prašnej ceste. Dočkáme sa aj nečakanej dávky humoru v epizóde 6, ktorá akoby sa v seriáli náhodou objavila, aj keď v danom momente doňho pasuje dokonale a oplatí sa k nej vracať. Seriál aj napriek jednej slepej dejovej uličke stále dávkoval kvalitu až do konca a fanúšika potešil, čo to šlo a bol zavŕšený so cťou. Aj keď nejaký spin-off by nebol na škodu. ()

Zlaté dny pro chlapce a děvčata (2014) (S05E01)

Prvá časť piatej série pripomína bondovku Spectre. Aj exotikou prostredia, aj tým, že všetko zásadné sme už videli, a s niektorými postavami sa už nestretneme, no predsa nás tvorcovia ešte dokážu ohromiť variáciami osudov obľúbených charakterov. Margaret dostáva výčitky svedomia za kšeft s Rothsteinom, a tvorcovia sa konečne pustili do rozoberania minulosti súrodencov Thompsonovcov v podobe flashbackov ich detstva. Fanúšik nemá čo vytknúť. ()

Co řekl Ježíš (2014) (S05E03)

Dej stále baví, ale šlape akokeby na pol plynu vinou toho, že sme asi všetky vyhrotené situácie postáv už videli. Nucky hľadá dôvody, ktorými by zakryl prázdno, Margaret hľadá riešenia, Chalky je na dne a boj newyorského podsvetia tiež nenadchne. To všetko sa dalo však lepšie rozvinúť, no dej sa v tejto sérii tvorcovia snažia ukončiť a touto epizódou nedokážu strhnúť. Enochova minulosť tiež nepatrí medzi najlepšie prepracované intenzívne príbehy, no tento príbeh aspoň svojím pomalým rozvíjaním dáva logiku a dá sa naň spoľahnúť. ()

Kolik? (2014) (S05E04)

Chamtivý Lucky Luciano, vynaliezavý Nelson Van Alden/George Mueller, pyšný a krvilačne brutálny Al Capone, Margaret so svojím čarom a rozjímavý Nucky napravia pachuť predošlej epizódy. Hlboký je aj príbeh detstva Nuckyho a Eliho, kde sa Nucky konečne dočká povýšenia. Kuba stále exotická, príbeh slabší, ale čo už, postavy sa musia aj upratovať. ()

Ďábel, kterého znáš (2014) (S05E06)

Epizódu tvoria aj vážne fragmenty, ako Chalkyho otázka morálky a pomsty alebo Nuckyho mladosť, kde si konečne uvedomí, čo je komodor zač, no ide o jednoznačne najvtipnejšiu epizódu celého seriálu. Nuckyho opilecké rýmy a gentlamanské správanie počas slobodného úletu z neho robia hrdinu krčmy. K nemu zdatne sekunduje dvojica Nelson & Eli, ktorá by sa vďaka zobrazeným situáciám spoľahlivo osvedčila aj v buddy-movie komédii typu The Nice Guys. Francis X. Bushman. Kto nevidel, nepochopí. ()

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

27.10.2022

Jen den po jmenování Jamese Gunna a Petera Safrana do rolí šéfů nově přejmenované divize DC Studios studia Warner Bros. tu máme také novinku ohledně dalšího chystaného spin-offu Batmana. Seriál… (více)

Sylvester Stallone míří do televize

07.09.2021

Kdo si zahraje Vránu?

Kdo si zahraje Vránu?

17.03.2015

Legendární comics Jamese O'Barra byl zfilmován už v roce 1994 a nezůstalo jen u toho. Následovaly tři pokračování a seriál, nelze však říct, že by z nich byl někdo nadšený. Vrána teď ale dostane… (více)