Impérium - Mafie v Atlantic City

• USA Boardwalk Empire (více)
USA, (2010–2014), 52 h 34 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvůrci:

Terence Winter

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill (více)

Série(5) / Epizody(56)

Nový americký seriál s originálním názvem Boardwalk Empire, realizovaný v produkci HBO, se odehrává v době prohibice ve dvacátých letech minulého století. Na gangsterské kronice uváděné pod českým názvem Impérium - Mafie vAtlantic City,spolupracoval renomovaný Martin Scorsese. Jeden z nejuznávanějších amerických filmařů se podílel na scénáři i na produkci seriálu a režíroval jeho úvodní epizodu. U příležitosti zářijové premiéry díla na amerických obrazovkách Scorsese prozradil, že o spolupráci s HBO uvažoval už dávno. Mnohé ze seriálů z produkce HBO označil za “inteligentní, promyšlené a brilantně realizované”. Podle Scorseseho znamenají “nové možnosti pro vyprávění příběhů.”
Hlavní postavu pochybného politika Enocha “Nuckyho” Thompsona, inspirovaného skutečnou postavou E.N. Johnsona (1883 - 1968), který byl nekorunovaným vládcem podsvětí Atlantic City, ztvárnil Steve Buscemi. Ten prohlásil, že jde o jednu z nejlepších rolí jeho kariéry. Podle jeho slov byl Johnson “dvojjakou postavou s temnými stránkami, ale i se spoustou humoru a dobrým srdcem”. Seriál oživuje i postavy nechvalně proslulých gangsterů, jakými byli například Lucky Luciano, či Al Capone. Scénář dramatu, inspirovaného stejnojmennou knihou Nelsona Johnsona, napsal Terence Winter, autor slavné mafiánské ságy Rodina Sopránů. (oficiální text distributora)

Fr

,,…A ON VZAL BOCHNÍKY A RYBY, ZHLÉDNUL NA SVÉ PODDANÉ A PRAVIL: SEREM NA TO A JDEM KŠEFTOVAT S WHISKEY.....“/// Atlantic City – to není fantaskní svět dětských knížek. Tohle je opravdové místo s opravdovými lidmi. Všechny ty věci oné doby – prohibice, náboženství, Al Capone, ženy který nekoušou (jedině že by jste chtěli), parta vysoce postavených chlápků, která je na prohibici připravena, ale hlavně ,,NUCKY“, pokladník, kterej si žije jako faraón, rozdává milé úsměvy, se všemi si plácá po zádech a má problémy, který přesahují světové finance - STEVE, TY SEŠ PŘESNĚ TEN PARCHANT stvořenej pro tuhle roli!!!! Filmařina, pocta starým mafiánským filmům (?). Seriál je vyprávěn ,,po staru“, žádný flashbacky, šílený postavy, zběsilý tempo. Je vidět velká snaha o historickou věrohodnost, ale kromě nahých žen moc líbivých obrázků nečekejte. KAŽDÝ SE MUSÍME ROZHODNOUT, S KOLIKA HŘÍCHY DOKÁŽEME ŽÍT! A právě to poklidný tempo vyprávění mi často lezlo na nervy. S tímhle hříchem já klidně přežiju (alespoň doufám, protože úspěch přináší nepřátele!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chci vidět liliputí box. 2.) Chystám se s Iry prozpívat (nebo problít) svátek sv. Patrika. 3.) Zajímá mě ,,péčko“ z roku 1920. 4.) Jsem účetní a přemejšlím, jestli můžu bejt mafián. 5.) Jsem z V(ěcí)V(eřejných) a přemýšlím, jak ukončit akci ,,Pryč s dinosaury“. /// 2. SÉRIE: MOŽNÁ MI BŮH DÁVÁ DRUHOU ŠANCI....... /// Situace v Atlantic City se mění – štěňatům narostly tesáky.....jenže: MOC SI NEMŮŽEŠ JEN TAK VZÍT. MUSÍ TI JI NĚKDO DÁT! Kompaktní a dějově ucelenej seriál, kterej je místy (trochu) vo ničem, ale ví, co chce říct. Další válka za hromadu peněz má pomalejší rozjezd, ale o to víc zajímavější dojezd. Snad proto říkám: ,,stejně dobrý jako 1. série (navíc solidně rozehraná ta další...). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Můj dech je cítit po whiskey a tabáku. (A mám rád striptérky...) 2.) Jak to tenkrát bylo při boxerským souboji století Demsey vs. Carpentier. 3.) Thx za titule ,,exitus“. /// 3. SÉRIE: ,,TOHLE JE MOJE MĚSTO!“..... /// Obyčejní lidé se problémům vyhýbají. Výjimeční lidé je obrátí ve svou výhodu. A někteří lidé se neokrádaj! Víc prostoru pro ty ,,dřív vzadu“, paní Thomsonová jako dáma s jasnými cíli (to se ji to frajeří s Nuckyho prachama…), ale hlavně dobrej padouch Gyp, úchylnej sráč, kterej jako jedinej dokáže kapku rozvířit tuhle nudnější sérii. Zdá se mi, že buď nemaj co vyprávět a zbytečně nafukujou děj (co má jinak znamenat ta sedmá epizoda věnovaná Velikonocům?) a nebo si myslej, že pomalým a nudným tempem (byť plným mafiánů) vytvoříš dobrej mafiánskej film. A Nuckymu se stále nedaří…. Poslední 2 díly naštěstí napravujou reputaci. S HOLÝM ZADKEM ZJISTÍŠ, CO OPRAVDU POTŘEBUJEŠ! Takže Al Capone. Konečně, už jsem myslel, že na něj nedojde! (a já nechám ty 4*!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistil jsem, že spíš než na Iry, jsem na Italy. 2.) Ještě furt nechápu, že největší gangsteři seděj na ministerstvech. 3.) Thx za titule ,,exitus“. /// 4. SÉRIE: VE JMÉNU RASY... /// V Atlantic City zavládl mír. Aspoň by se tak mohlo zdát. Kšeftu s chlastem se daří, ale čím dál víc hlasitěji si o slovo říká heroin. Přestává se šukat v postelích, John Edgar Hoover začíná slízávat smetanu, Frank Capone sehrál svoji závěrečnou volební etudu a Alphonsovi začíná mrdat čím dál víc. Svině jsou pěkný svině, někteří, jenž na začátku měli všechno, nemaj nic. Hold 20tý léta století páry… Nebo je to něčím jiným? ZVEDÁM HODNOCENÍ NA 5* (hvězd)! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nejlepší zábavu jsem vždycky našel v Cotton Clubu. 2.) Rád chlastám (vobčas šňupnu) a baví mě historie. 3.) Thx za titule ,,hectic“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ** /// 5.SÉRIE JINÍ PSI, STEJNÁ KOŘIST. /// Flashbacky z dětství Enocha “Nuckyho” Thompsona pomáhají pochopit jeho cestu na vrchol. Díky Al Caponemu se to trochu prokrvuje. Sice k tomu, aby se něco dělo, potřebujou dvě časový roviny, ale furt to baví. Nenápadně se schyluje k souboji, ve kterým dojde i na rodinný záležitosti. Je to víc osobní, zřejmě proto, že tahle série je poslední. Takže SBOHEM ENOCHU THOMPSONE, budeš mi chybět! A proto jdu na maximum! (s hodnocením vole!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se zavést „Volsteadův zákon“. 2.) Thx za titule „hectic“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * () (méně) (více)

Arsenal83

Dve série stačili. Už sa to ustálilo v mafiánskom kruhu, ktorý nepotrebujem vidieť ďalej. V každom prípade veľmi dobrý seriál, kde môžem len potvrdiť Buscemiho slová - je to jeho životná rola. Rovnako tak sa mi páčila Kelly Macdonald. Od druhej série príde aj veľa epizód, kde je strašne veľa dialógov, ktoré nudia. Namiesto 12 častí stačilo aj 6. A tiež sa nemusela z každej ženy stať šľapka, lebo fakt počestnú som tu vlastne nevidel. Záver ale opäť nadchol a treba tvorcov uznať, že mali odvahu odstraňovať aj kľúčové postavy. ()

kulyk

Skorosisinkova úchylka pro čmoudlé drsňáky, uplivující suché hlášky a nažvýkaný tabák na své psí dečky, dostoupila vrcholu. Díky Pánu za to. Někteří borci hicují z dam, plovoucích v kapalině (poklona do nebíčka všem Kolesům), jiní adorují naleštěný, o to však krutější svět zločineckých organizací, infiltrovaných do nejvyšších sfér společnosti. Nevím, jak to má Martin s kvakvabellami, ale fascinaci mafií nezapře, i kdyby se převlékl za komodu, usadil se pod schodištěm a tvářil se netečně. Snad právě pro tu lásku k hnusu dokáže režírovat, či alespoň produkovat a nepokrytě ovlivňovat podobné skvosty, jako je Mafie v Atlantic City, to vše tak, až by jeden zavrhl dobře placené místo obecního trotla, vyrazil do nejbližší páté cenové shánět kumpány pro rošťačení a doma pak nadělal stařence ještě osm svišťů, neboť široká rodina velikou sílu značí. Po téměř dokončené sérii s číslem čtyři křičím: já chci ještě! V obsazení nenacházím větších problémů, snad s výjimkou Jamese Darmoděje. Ovšem - jak je chlapec špatným hercem (ten vůl co chvíli zapomínal kulhat), tak patrně ladí oku silnějšímu pohlaví. A nejspíše i některým mužům. Odpustil bych snad, i kdyby byli do seriálu obsazeni Mádl s Pissovou, protože postava Richarda Harrowa vše bohatě vynahradí. Jedna z nejlepších a ponejvíce nečitelných figur, které jsem kdy spatřil. Kombinace lítosti, smutku, znechucení i fascinace - vy-ni-ka-jí-cí. Spoiler po dvanácté epizodě čtvrté série - VY SVINĚ!!! ()

nunka

Hodnotím po prvej výbornej sérii. Boardwalk Empire je seriálové osvieženie roku 2010. Steve Buscemi ako štýlový mafiánsky boss prevýšili všetky moje očakávania. Nie, že by som mu ako hercovi neverila, skôr som bola zvedavá, čo a koľko do tejto komplikovanej postavy dá. Steve je však dokonalý, ide vlastnou neokúkanou cestou (ani raz som si nevravela, že by dakoho z predchádzajúcich mafiánskych ikon kopíroval). Nucky Thomson je v jeho podaní jedinečný v tom, aká noblesa z jeho postavy ide. Je to dokonale vykreslený charizmatický hajzlík. Jednotlivé príbehy a postavy sa počas celej prvej série pekne profilujú a všetko pekne do seba zapadá, zároveň tak, aby zostalo dosť priestoru pre divákovu túžbu odhaliť z charakteru niektorých postáv ešte viac. Réžia nesklamala a čakám, ako sa "pochlapí" v ďalšej sérii. ()

TeeAge

|| Scenár: Terence Winter | Hudba: Straight Up and Down - The Brain Jonestown Massacre | Produkcia: Rick Yorn, Rudd Simmons | Distribúcia: HBO | Štúdio: Leverage, Closest to the Hole Productions, Sikelia Productions, Cold Front Productions | Počet sérií: 3 || Seriálová perla v umení dobového stvárnenia. Zo scenára je cítiť jemná neschopnosť vytvoriť niečo výnimočné aj napriek silnej vôli. Má to ale obrovský potenciál pre rozvoj v ďaľších sériách. Opakujem, interiérové stvárnenie doby ešte nikdy nebolo tak podmanivé, ani vo filmových produkciách. Kabarety 20. rokov konečne ožili, a mafiáni zažívajú svôj nový rozkvet. 78% | HD, EN DTS | ()

• Se svým předobrazem - skutečným Enochem Johnsonem má Nucky Thompson (Steve Buscemi) zcela bezpečně společnou jednu věc: červený karafiát na klopě vždy a za každých okolností. (insurgentes)
  • Seriál byl v roce 2011 nominován na cenu BAFTA v kategorii Mezinárodní snímek. (Lenny.M)
  • Seriál nemá klasický orchestrálny soundtrack, hudba pozostáva výhradne z dobových piesní. (Macejko)

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

27.10.2022

Jen den po jmenování Jamese Gunna a Petera Safrana do rolí šéfů nově přejmenované divize DC Studios studia Warner Bros. tu máme také novinku ohledně dalšího chystaného spin-offu Batmana. Seriál… (více)

Sylvester Stallone míří do televize

07.09.2021

Kdo si zahraje Vránu?

Kdo si zahraje Vránu?

17.03.2015

Legendární comics Jamese O'Barra byl zfilmován už v roce 1994 a nezůstalo jen u toho. Následovaly tři pokračování a seriál, nelze však říct, že by z nich byl někdo nadšený. Vrána teď ale dostane… (více)