USA, 2010, 11 h 4 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvůrci:

Terence Winter

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Michael Pitt, Kelly Macdonald, Michael Shannon, Shea Whigham, Aleksa Palladino, Michael Stuhlbarg, Stephen Graham, Vincent Piazza (více)

Epizody(12)

yvona

Celá 1. série je o velmi nudných dialozích v posteli, v bordelu a v kanceláři. Postele a kozy převládají. Ochablá, uvadlá figura Steva Buscemiho tomu moc nepomáhá. Naproti tomu postavu Eliase ztvárněnou  Whighamem miluju a určitě by seriál pozvedlo, pokud by dostal víc prostoru. Děj téměř žádný, krom toho, kdo si zrovna koho vydržuje a kdo je hnusnější v  bezskrupulózní politice, která se evidentně dodnes vůbec nezměnila. V postavách politiků se ztrácím a je mi to celkem jedno. ()

0verseer

Čo k tomu povedať? Asi toľko, že som po seriálových skvostoch ako Breaking Bad, House of Cards a Narcos opäť natrafil na ďalší klenot. Boardwalk Empire ponúka necenzúrovaný výlet do obdobia prohibície sprostredkovaný veľkým počtom skvele napísaných a zahraných antihrdinov. Slovo antihrdina vystihuje v podstate všetky hlavné aj vedľajšie postavy, počnúc ťahúňmi seriálu ako Nucky Thompson (konečne si môžem naplno vychutnať herecké kvality Steve-a Buscemi) a Jimmy Darmody, cez náboženského fanatika federála Van Aldena, vzhľadom a hlasom mraziaceho Richarda Harrowa, autenticitu dotvárajúcého Al Capone-a a Lucky Luciana, až po vodcu afroamerickej komunity s "príhodným" menom Chalky White.:) Napriek tomu, že sa nikto z nich nedá označiť za vyloženého klaďasa, svoju obľúbenú či obľúbené si z širokej palety rôznych charakterov nájde snáď každý. Milovník filmov ako Godfather, Godfellas či Casino, či jednoducho kvalitnej seriálovej tvorby s Boardwalk Empire jednoducho nemôže skočiť vedľa. ()

Necrotongue

USA v době prohibice, zlatý věk velkých gangsterů, to je mé oblíbené téma. Od HBO jsem po zkušenostech s Římem a Tudorovci neočekával zběsile akční podívanou, spíše jsem se těšil na velkou porci konverzace a intrik a toho se mi také dostalo. Opět se projevila nešťastná snaha tvůrců, dostat téměř do každé scény alespoň jedno nahé tělo, což mě začalo poměrně brzy otravovat, ale to je asi jediný problém, který jsem s velmi povedenou první řadou měl. ()

Arkanoid

HBO znova pripravila štýlový svet plný nezabudnuteľných, ba až kultových postáv podporených skvelými hercami, inteligentným scenárom a vycibrenými režisérskymi zurčnosťami. Noblesný štedrý manipulátor Nucky Thompson s gráciou Stevea Buscemiho, ktorý väčšiu úlohu (aj čo sa týka pobytu na obrazovke aj dôležitosti postavy) jednoznačne nemal; zdanlivo jednoduchá Margaret Schroeder prenikajúca do mužského sveta moci a korupcie s krásne jemným hlasom Kelly Macdonald; ambiciózny násilnícky mladík Jimmy Darmody s traumami z vojny a nedoriešeným rodinným zázemím (Michaela Pitta si zamilujete, najnormálnejšia postava, čo som s ním videl); a nad všetkými vyčnievajúci bohom a vyhladením hriechu posadnutý strohý, striktný, večný byrokrat, amsochista, prohibičný agent Nelson Van Alden, ktorého snáď každú scénu s Michaelom Shannonom si zapamätáte. Z vedľajších postáv zaujme hlavne znetvorený Richard Harrow s presnou muškou, ktorého scén som si prial viac. Zahanbiť sa nedajú ani ostatní aktéri moci v Atlantic City, ani bossovia z iných miest, ako Johny Torrio s pravou rukou Al Caponem alebo Arnold Rothstein s verným Luckym Lucianom. Veľa krvi a akcie nečakajte, skôr je to prehliadka úspešne zakonzervovanej doby dvadsiatych rokov gentlemenov intrigánsky riešiacich politické aj osobné machinácie, privyrábajúcich si nelegálnym obchodom s alkoholom. Prvá séria zaujme, možno očakávania nenaplní, ale nesklame a prinúti dopozerať dokonca a úspešne navnadí na ďalšiu sezónu. ()

jedna_vrana

Dialóg na jednom z mnohých, mnohých večierkov: „Pane Thompson, jak se vám dnes vede?“ Nucky: „Nemůžu si stěžovat. Ale to neznamená, že nebudu.“ Neviem, či si pozriem aj ďalšie série (čakalo by ma ešte veľa, veľa dielov), čas ukáže. Prvá séria ma však nadchla a asi som KONEČNE objavila Stevea Buscemiho, ktorého som doteraz podceňovala a ignorovala – možno len bol ako mladší muž vo filmoch nesympatický, zubatý, nevysoký muž s piskľavým hlasom. Ale práve jeho postava dáva tomuto seriálu správny šmrnc. Starne do elegancie. Výborná atmosféra dvadsiatych rokov minulého storočia. ()