Dredd

Dredd

Sci-Fi / Akční

Velká Británie / Jihoafrická republika / USA / Indie, 2012, 95 min

Čo viac treba distribútorom k tomu, aby pretlačili na plátna kín film, ktorý má pomerne slušivé ohlasy zo zahraničia, film ako stavaný na kinosály, film, o ktorom rozpráva celá jedna generácia už pár mesiacov pred premiérou? Som ale spokojný, že takéto niečo v dnešnej dobe vzniklo a že sa našla odvaha štúdií poskytnúť rozpočet na túto megabrutálne násilnú sci-fi popcornovku s úžasným vizuálom. Scenár je pomerne jednoduchý, no úderný a inteligentný a bez zaváhania v logike. Cením najmä skvelé hranie sa s priestorom, tých pár metrov štvorcových sa využilo na maximum, kamera je TOP a režijne naozaj veľmi záživné. Je mi snáď len ľúto toho, že sa rozpočet nevrátil. Nie preto, že by som bažil po pokračovaní, pretože by som sa asi bál, že by to aj tak v dnešnom trende kaziť každý sequel, čo uzrie svetlo sveta, nedopadlo dobre. Ale preto, že by sa partia stojaca za touto lahôdkou dočkala aspoň ako-takej satisfakcie za dobre odvedenú robotu. Hold, hlavne že paranormalo-sawovské série stále berú priestor práve takýmto chuťovkám. 85%.(9.3.2013)

Všetko podstatné, čo divák potrebuje vedieť je povedané v prvých 10-tich minútach. Potom začína masaker...,dobre ozvučený akčný masaker, ktorý po dlhej dobe poriadne rozhýbal moje domáce kino. Uzamknutá budova a obrovská presila pripomenie nedávny indonézsky akčný koncert The Raid.Toto je ale komiksová adaptácia a myslím, že je na úrovni. je štýlová, plná spomalených záberov, ktoré tu výnimočne majú svoje miesto a sú skvelé. Veľmi efektívne vyznievajú scény s novou drogou Slo-Mo spomaľujúca vnímanie. Kopanec do riti a strmhlavý let z mrakodrapu si môže grázlik vychutnať až niekoľkonásobne dlhšie. Je to taký "bonusový trest" tesne pred tým, ako sa pri dopade na zem rozseká na kusy...Celkovo veľmi vydarené a dosť krvavé spracovanie, podstatne lepšie ako zo Stallonem. Zaujímave je, že K. Urban narozdiel od Stalloneho helmu nezloží. 80%.(12.7.2013)

Je to celkom dobrý akčný sci-fi film natočený podľa známej komiksovej predlohy. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch budúcnosti, kedy je väčšina sveta zničená a ľudia žijú v jednom rozsiahlom meste, ktoré je plné zločinu a tak príslušníci ozbrojených zložiek majú všetky právomoci, aby zločinnosť udržali. Keď v jednej z budov dôjde k trojnásobnej vražde, sudca Dredd aj s novou členkou zložiek prídu na túto zdanlivo rutinnú akciu nájsť a zadržať páchateľa, čo sa im aj podarí, lenže v budove vládne mocná šéfka zločineckej organizácie, pre ktorú je zadržaný dôležitý a preto nechá budovu uzavrieť. A tak musia obaja sudcovia urobiť všetko preto, aby na tomto mieste plného gangstrov s príkazom zabiť ich prežili. Spracovanie je pomerne dobré, ale dalo sa z toho získať aj viac. Po úvodnej dvadsaťminútovke, ktorá celkom slušne zoznámi so všetkým dôležitým sa už dej presunie do hlavnej budovy plného zločinu, čo v rámci žánru ponúka obrovský potenciál, ale ten sa podarilo využiť len čiastočne. Tempo je svižné, stále sa niečo deje, hluché miesta tu prakticky nie sú, ale väčšinu času tu chýbajú nejaké lepšie nápady alebo rôzne skutočne zaujímavé situácie, navyše som ani nepocítil naliehavosť situácie, čo je škoda. Vôbec ma nezaujali všetky tie scény, pri ktorých sa prejavujú účinky drog a aj ten nápad so schopnosťami novej sudkyňe mi až tak moc nesadol, ale zase nie je to až taký problém, aby ma to výraznejšie rušilo. A v záverečnej tretine sa to už prakticky všetko vylepší. Takže aj takto sa na to po celý čas pozerá dosť dobre, ale nemá to ten náboj, ktorý to mohlo mať. Akcie je tu priemerné množstvo a nie je zlá, ale aj tak je čiastočným sklamaním. Je slušne natočená, žiadne neprehľadné scény alebo zlý strih, pomerne drsná, len škoda tej príliš viditeľne digitálnej krvi, ktorá dojem drsnosti predsa len znižuje, chválim plno obetí a to aj medzi civilistami, ale väčšinou je až príliš jednotvárna a hlavne úplne iná, ako som chcel. Tešil som sa na plno tichých likvidácií, rozdelenie prenasledujúcich protivníkov vo väčších priestoroch a ich následné zneškodňovanie po jednom, prvotriednu spoluprácu hlavného dua a podobne, no to som prakticky vôbec nedostal. Platí to obzvlášť pre celú prvú hodinu, ktorá neobsahuje ani jednu akčnú scénu, ktorá by skutočne stála za pozornosť, vždy je len väčšia skupina protivníkov zneškodnená v priebehu chvíle a navyše väčšinou po ich predchádzajúcom omráčení. Ale v poslednej tretine sa už akcia výrazne vylepší, konečne má omnoho bližšie k tomu, na čo som sa tešil a tak celkový dojem z akcie je skôr kladný. S hereckým obsadením som spokojný, síce hlavného hrdinu do tváre nevidieť, ale aj tak mi tu Karl Urban výborne sedí, k tomu príjemná Olivia Thirlby a úplne ideálni záporáci, pričom nesklame ani tá najhlavnejšia z nich, Lena Headey. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, síce tie digitálne efekty a spomaľovačky pri scénach s drogami trochu sklamú, ale inak tomu v rámci žánru nemám čo vytknúť. A veľkým plusom je hudba, tá mi sadla. Je síce pravda, že som trochu sklamaný, hlavne po tej akčnej stránke sa z toho dalo získať aj omnoho viac, ale aj takto som dosť spokojný, príbeh, obsadenie, vizuál, hudba a aj akcia v poslednej tretine sú výraznými kladmi. Takže je to rozhodne lepšie, ako pôvodná verzia so Stallonoma a je príjemné vidieť aj nejakú komiksovku, ktorá nie je úplne infantilná a takých je príliš málo. Ale zase práve preto ani vôbec nezarobila. 71%(21.12.2012)

Muži a ženy zákona jsou tu soudci a rovnou i vykonavatelé. Padouchů je přehršel, není čas se s ničím párat a raději hned tasit rychlopalnou pistoli. Postavy se tu chovají samozřejmě absurdně, takže to raději v ulicích aglomerace zabalíme a (kvůli rozpočtu) se přesuneme do jednoho paneláku, ve kterém se tísní (!) desetitisíce lidí a kterému šéfuje stylově zjizvená Lena Headey. Sedmnáct let po Slyovi se k téhle látce nikdo nepřiblížil, až nyní si na ní pokusil nevylámat zuby tvůrce svižného Úhlu pohledu Pete Travis. Vznikl tak syrový sci-fi thriller plný krve (bez alespoň průměrného scénáře), ve kterém Dredd s nováčkovským obličejem Olivie Thirlby porcuje vše, co mu stojí v cestě. Správně přepálené, jednoduché a přímočaré s otravnými zpomalovačkami, místy efektní a docela slušivé, přesto pořád jen dietní béčko. Asi každého musí napadnout, že to připomíná americko-indonéský Zátah, který nedávno předhodil nenasytnému divákovi luxusní porci nekompromisní řežby. Jenže kde tehdy vystřídaly náboje mačety a holé ruce, Travis stále používá to samé, až se to celé začne nepříjemně zajídat.(1.1.2013)

Nikdy jsem netoužil po útulné garsonce ve 155-tém patře mrakodrapu se záchodem na chodbě o tři patra výš. To by mi totiž mohl vzniknout hnědý pruh na zadní straně slipů, když bych statečně zůstal zavřený v bytě, abych omylem nevstoupil do cesty obrněnému strážci zákona, který mezi svištícími kulkami brilantně provádí právní kvalifikace činů střelců, vynáší rozsudky a ihned je vykonává. Musím se přiznat, že Dreddova nakrknutá dolní čelist ve mně příliš sympatií nevzbudila, ale na druhou stranu mám slabost pro to, když soudní procesy trvají méně než deset let a když se přitom hodně demoluje, tak intuitivně cítím, že nášemu právnímu systému chybí ještě pár krůčků k dokonalosti.(10.1.2013)

• - Spoiler: Narozdíl od předchozího filmu Soudce Dredd (1995) si Dredd (Karl Urban) stejně jako v komiksové předloze helmu nesundal, aby charakter co nejvíce odpovídal předloze. (Caszidy)

• - Ve scéně, kdy přijedou první dva soudci na pomoc, Ma-Ma (Lena Headey) hlídá svého geeka, aby neotevřel dveře. V jednom záběru má ruku na jeho rameni, ale v následujícím následujícím záběru z jiného úhlu už ne. (TheDave)

• - Soudce Dredd je postava, jejíž příběhy se na stránkách britského komiksu 2000 AD objevují od roku 1977. Dredd a ostatní soudci představují práci policie, soudce, poroty a vykonavatele ve smyšleném městě v Severní Americe. Mají právo okamžitě zatknout, uvěznit a podle svého uvážení i zabít kohokoliv, kdo porušuje zákon. Postavu stvořili spisovatel John Wagner a umělec Carlos Ezquerra, ve spolupráci s editorem Patem Millsem. (HellFire)