Dredd

Dredd

Sci-Fi / Akční

Velká Británie / Jihoafrická republika / USA / Indie, 2012, 95 min

Je až bizarně vtipné, jak strašně moc je tomuhle filmu jedno všechno, co tak upachtěně řeší jiné podobné kousky. Dredd je prostě badass polda, co zabije všechny, co mu chtějí bránit vykonávat povinnost. Nemá pozadí, nemá vývoj, nemá osobnost. Celou dobu vedle něj cupitá sexy blondýna, takže si říkáme "jo, jasně, románek na obzoru", ale kdepak - jemu to ukradené - on si jde za svým cílem. Kašle se tu na klišé i originalitu, prostě se jen jde kupředu. Svým způsobem je ale ten film svou absolutní a místy až absurdní vyprázdněností všeříkající.(27.12.2012)

Útok na věžák, kterej má koule. Podařenej vizuál, perfektní trio v hlavní roli, ač je fakt, že z Urbana za celej film neuvidíte víc než strniště na bradě. Na Thirlby se každopádně dobře kouká a Headey má šmak i se zjizvenou držkou bez zubů :-) Čekala jsem akční béčkovou srágoru, která mi bude připadat obdobně nudná, jako její předchůdce (fanoušci prominou), dostala jsem 90 minut prudkého prúletu jedním těžce zavšiveným věžákem, který mě nestihl nudit. Pro mě překvapení měsíce. 70%(29.12.2012)

• zelvopyr

Ploché jak Nizozemí, lineární jak... ale na tom nesejde. Snad ani toho napětí není mnoho, jediné, co celkem šlape, je akce. Na druhou stranu, stupidní elementy trčí a rozbíjejí nějakou zřejmě zamýšlenou pochmurnost a fatalismus. Jsem rozpačitý. Nedoporučuji sledovat měkkým povahám. Nicméně věci, co šly pojmout naturalisticky, byly filmovány až cudně a ucukávalo se pohledem. Jakoby chtěli točit proudy krve a bezohledného násilí bez Rka.(18.12.2017)

Je to celkom dobrý akčný sci-fi film natočený podľa známej komiksovej predlohy. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch budúcnosti, kedy je väčšina sveta zničená a ľudia žijú v jednom rozsiahlom meste, ktoré je plné zločinu a tak príslušníci ozbrojených zložiek majú všetky právomoci, aby zločinnosť udržali. Keď v jednej z budov dôjde k trojnásobnej vražde, sudca Dredd aj s novou členkou zložiek prídu na túto zdanlivo rutinnú akciu nájsť a zadržať páchateľa, čo sa im aj podarí, lenže v budove vládne mocná šéfka zločineckej organizácie, pre ktorú je zadržaný dôležitý a preto nechá budovu uzavrieť. A tak musia obaja sudcovia urobiť všetko preto, aby na tomto mieste plného gangstrov s príkazom zabiť ich prežili. Spracovanie je pomerne dobré, ale dalo sa z toho získať aj viac. Po úvodnej dvadsaťminútovke, ktorá celkom slušne zoznámi so všetkým dôležitým sa už dej presunie do hlavnej budovy plného zločinu, čo v rámci žánru ponúka obrovský potenciál, ale ten sa podarilo využiť len čiastočne. Tempo je svižné, stále sa niečo deje, hluché miesta tu prakticky nie sú, ale väčšinu času tu chýbajú nejaké lepšie nápady alebo rôzne skutočne zaujímavé situácie, navyše som ani nepocítil naliehavosť situácie, čo je škoda. Vôbec ma nezaujali všetky tie scény, pri ktorých sa prejavujú účinky drog a aj ten nápad so schopnosťami novej sudkyňe mi až tak moc nesadol, ale zase nie je to až taký problém, aby ma to výraznejšie rušilo. A v záverečnej tretine sa to už prakticky všetko vylepší. Takže aj takto sa na to po celý čas pozerá dosť dobre, ale nemá to ten náboj, ktorý to mohlo mať. Akcie je tu priemerné množstvo a nie je zlá, ale aj tak je čiastočným sklamaním. Je slušne natočená, žiadne neprehľadné scény alebo zlý strih, pomerne drsná, len škoda tej príliš viditeľne digitálnej krvi, ktorá dojem drsnosti predsa len znižuje, chválim plno obetí a to aj medzi civilistami, ale väčšinou je až príliš jednotvárna a hlavne úplne iná, ako som chcel. Tešil som sa na plno tichých likvidácií, rozdelenie prenasledujúcich protivníkov vo väčších priestoroch a ich následné zneškodňovanie po jednom, prvotriednu spoluprácu hlavného dua a podobne, no to som prakticky vôbec nedostal. Platí to obzvlášť pre celú prvú hodinu, ktorá neobsahuje ani jednu akčnú scénu, ktorá by skutočne stála za pozornosť, vždy je len väčšia skupina protivníkov zneškodnená v priebehu chvíle a navyše väčšinou po ich predchádzajúcom omráčení. Ale v poslednej tretine sa už akcia výrazne vylepší, konečne má omnoho bližšie k tomu, na čo som sa tešil a tak celkový dojem z akcie je skôr kladný. S hereckým obsadením som spokojný, síce hlavného hrdinu do tváre nevidieť, ale aj tak mi tu Karl Urban výborne sedí, k tomu príjemná Olivia Thirlby a úplne ideálni záporáci, pričom nesklame ani tá najhlavnejšia z nich, Lena Headey. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, síce tie digitálne efekty a spomaľovačky pri scénach s drogami trochu sklamú, ale inak tomu v rámci žánru nemám čo vytknúť. A veľkým plusom je hudba, tá mi sadla. Je síce pravda, že som trochu sklamaný, hlavne po tej akčnej stránke sa z toho dalo získať aj omnoho viac, ale aj takto som dosť spokojný, príbeh, obsadenie, vizuál, hudba a aj akcia v poslednej tretine sú výraznými kladmi. Takže je to rozhodne lepšie, ako pôvodná verzia so Stallonoma a je príjemné vidieť aj nejakú komiksovku, ktorá nie je úplne infantilná a takých je príliš málo. Ale zase práve preto ani vôbec nezarobila. 71%(21.12.2012)

Všetko podstatné, čo divák potrebuje vedieť je povedané v prvých 10-tich minútach. Potom začína masaker...,dobre ozvučený akčný masaker, ktorý po dlhej dobe poriadne rozhýbal moje domáce kino. Uzamknutá budova a obrovská presila pripomenie nedávny indonézsky akčný koncert The Raid.Toto je ale komiksová adaptácia a myslím, že je na úrovni. je štýlová, plná spomalených záberov, ktoré tu výnimočne majú svoje miesto a sú skvelé. Veľmi efektívne vyznievajú scény s novou drogou Slo-Mo spomaľujúca vnímanie. Kopanec do riti a strmhlavý let z mrakodrapu si môže grázlik vychutnať až niekoľkonásobne dlhšie. Je to taký "bonusový trest" tesne pred tým, ako sa pri dopade na zem rozseká na kusy...Celkovo veľmi vydarené a dosť krvavé spracovanie, podstatne lepšie ako zo Stallonem. Zaujímave je, že K. Urban narozdiel od Stalloneho helmu nezloží. 80%.(12.7.2013)

• - Tvorcovia sa rozhodli, že Dredd (Karl Urban) by mal disponovať rýchlosťou a byť štíhlejší, než aby vyzeral ako po niekoľkoročnej steroidovej premene. (Greenpeacak)

• - Grafiti, které se objevuje na stěnách Peach Trees, obsahuje jména postav, jež se objevily v papírovém vydání komiksu "Judge Dredd", jako například Chopper a Kenny Who?. (Caszidy)

• - Soudcovský motocykl Lawmaster byl postaven na základě Suzuki GSX 750, modelové řadě 2005. Pro natáčení byly vyrobeny celkem 4 funkční exempláře. (tomaslambo)