• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2016, 115 min

Spirituálno s astrálními rovinami, časohrátkami a oživlým pláštěm meets komiksový blockbuster se spoustou legračního pobíhání, mlácení se s padouchy a digibordelu. Scénář je jedno velké klišé a na můj vkus se v něm nadužívá věta "Nemáš tušení...", příjemně překvapí jen scéna vyjednávání s Dormammu, a silná skvadra kvalitních herců tak nemá co hrát. A hrátky s městem jsou fajn, škoda jen, že už jsme je viděli v INCEPTION.(21.6.2017)

Po Sherlockovi je tohle nejlepší výkon, co jsem od Cumberbatche viděla. Jeho Stephen Strange je schopný, inteligentní, sexy (hmm, ta bradka a našedlé vlasy mu sednou) - a proto arogantní. Během filmu se ale jako postava posouvá a začne být divákovi víc a víc sympatický, což vyvrcholí jeho originálním způsobem záchrany světa. A proč jsem začala Cumbebatchem? Protože na něm film stojí a Benedict tomu dává všechno. Jeho charisma a vizuál magie jsou dvě věci, které pro mě dělají z Doctora Strange jeden z nejlepších marvelovských filmů. A ta magie vypadá skvěle (pokud se vám líbila magie ve Warcraftu, tak tady si budete libovat)! Je efektní, logická, a ani na chvíli není laciná. Hlavně "astrální" projekce jsou hodně tripové. Zápory... jsou klasické marvelácké (já se divím, že ani po těch letech nejsou schopni s tím něco udělat): možná až příliš mnoho vtípků, takže u závěrečné bitky necítíte tíhu situace, nevýrazný záporák (i když Mads Mikkelsen tomu dává maximum, co mu scénář dovolí), opakování už viděných postupů. 80 % a bez problémů si tenhle film kdykoli dám znovu.(26.10.2016)

Je to boží. Haleujah, halejujah. Okie, víc říct netřeba, ale já stejně neodolám, jsem holt padouchem. Jedná se o skvělej origin, hlavně proto, že je tu Cumberbatch, který zvládá uhrát i náročné, herecké scény, kdy se nemůže opřít o triky (civilní doktor, který ještě není mágem), což ano, je trochu ku škodě, že nikdo jiný nemá šanci cokoliv hereckého předvést, protože se buď tváří furt stejně (Ejifort, MIkkelsen), nebo nemají prostor (Swinton) a tak je druhý nejlepší herecký výkon ten, co předvádí CGI animovaný plášť. Akce je tu neskutečně boží, tvůrci evidentně ví, co jsou fraktály a ještě evidentnější je, že je mají fakt hodně rádi. A celé to podtrhuje perfektní hudba (Pink Floidi!!), která jednak decentně odráží Doktorovo původ v šedesátejch letech a druhak je to snad poprvé v marvelácké filmové sérii, kdy je hudba jasně zapamatovatelná a fungující opravdu ve všech filmových ohledech.(31.10.2016)

Možná ze mě sršelo přehnané očekávání od komiksárny, která se snaží na první pohled být jiná. Jaké ale pro mě bylo zklamání, když jsem si uvědomil, že ani Benedict Cumberbatch nezachránil komiksárnu, která je naprosto standardní komiksárnou a ještě k tomu vybízí k dost zvláštním animacím, které si tvůrci evidentně vypůjčili od filmu Inception. Ale kde jsem ohýbání roviny vnímal jako originální záměr, tak tady vše shlédávám jen na smutný efekt, který z filmu chce udělat něco víc, než ve skutečnosti je. Škoda. Mohl to být ojedinělý superhrdina, který zvládne parádně hláškovat. Jenže bohužel i Iron Man je víc cool jak Doctor Strange.(7.2.2017)

• S.Quentin QUALE

Takmer nepozeratelné audiovizuální porno, ze kterýho jsem dostal na první pokus krásný zaspání, na druhý pokus bolehlav. Nevěřil bych, že toto někdy řeknu, ale zlatej BvS. Fandům komiksu to neberu, ale tohle mělo zůstat na papíře. Hrdina s takovýma schopnostma má zůstat v nekonečné představivosti lidské. Tohle je na mě prostě moc.(26.1.2017)

• - Těsně po premiéře filmu se mnoho profilových obrázků na oficiálních facebookových stránkách jiných superhrdinů od Marvelu otočilo vzhůru nohama jako odkaz na tvoření jiných realit. (vyfuk)

• - Režisér Scott Derrickson je velkým fanouškem doktora Strange a tak za svoje vlastní peníze natočil ukázkové video, které podsunul studiu Marvel, aby mohl získat místo režiséra tohoto filmu. (cihlenka)

• - Produkce filmu začala již v roce 1986. (Spidey3)