• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2016, 115 min

Když v Inception (Počátek) smýkali s herci o stěny hotelových chodeb, bylo to úplné prd proti tomu, co se dalo vidět v bijáku Doktor Strenč. Strenč byl mnohem okázalejší. Až zrak přecházel... Příběh je jednoduchý jako úkol z přírodovědy v cikánské třídě chomutovské zvláštní školy. Samozřejmě, to je v pořádku. Takový film by složitý příběh zabil a 99% cílové skupiny diváků, by rozhořčeně psalo na své facebooky ukrutné statusy jako "WTF. OMG. SHIT. Why, doctor, why? Anebo Fuck You Scott Erikson!" Příjemná byla i vazba Tildy Swinton a Cumberbutche, zachraňovalo to ty pasáže, kdy se čekalo na čáry máry - prsten fuč. Osobně se mi taky velmi líbilo celkové grafické zpracování, nejen ten kaleidoskop z domů a ulic, ale i to mělo svá slabá místa. Kosmický padouch podle mě filmově příliš nefungoval. Šel z něj strach asi jako z babičina štrůdlu. Scény zobrazující vracení času silně evokovaly vzpomínku na barovou bitku v Červeném trpaslíkovi, díl Pozpátku, takže jsem sotva vydržel být vážný/seriozní divák. Vyloženou chybou bylo jistě ne nejlevnější obsazení jinak schopného herce Mikkelsena. Jeho roli by mohl zastoupit vskutku kdokoliv. Nechápu, nerozumím. Co tam probůh dělal? Větší prostor tam měl jakýsi vrátný z knihovny v Kundapálí a toho hrál nějaký neznámý Číňan. Tak třeba zrovna této role se mohl zhostit věhlasný Donnie Yen například. Aspoň mohl mít jednu solidní bitku. Ten obézní čínský naturščik nepředvedl ani hovno. A našlo by se spousta dalších nedotažků. V tak našlápnutém snímku, v blokbástru, je to pak tím spíš velká chyba. Hodnocení jde tedy dolů jak Dow Jonesův index po zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA...(12.11.2016)

Prijemny prekvapeni. Film vizualne i pribehove pripomina mix mezi Pocatkem a Batman zacina, coz ale vubec neni na skodu, vzhledem k tomu, ze oboje jsou skvely filmy. Tohle je proste v ramci MCU jeden z nejvice se lisicich filmu, jasne, mame tu nejake narazky na ostatni superhrdiny, nemuze tu chybet zaporak, ale proste celkove funguje film sam o sobe a funguje skvele. Nechci zase tvrdit, ze by se jednalo o neco, z ceho by si clovek sednul na prdel, ale mame tu fajn pribeh, skvelou vizualni stranku, pohodovou hudbu, super triky a hlavne spoustu skvelejch a sympatickejch hercu, ktery zvladaj jak vazny sceny, tak i nejaky odlehcenejsi. Za me proste spokojenost, po opruzech typu Obcanska valka nebo Homecoming jsem zase zacal chovat drobnou nadeji, ze nejde MCU do kopru.(16.3.2018)

Možná ze mě sršelo přehnané očekávání od komiksárny, která se snaží na první pohled být jiná. Jaké ale pro mě bylo zklamání, když jsem si uvědomil, že ani Benedict Cumberbatch nezachránil komiksárnu, která je naprosto standardní komiksárnou a ještě k tomu vybízí k dost zvláštním animacím, které si tvůrci evidentně vypůjčili od filmu Inception. Ale kde jsem ohýbání roviny vnímal jako originální záměr, tak tady vše shlédávám jen na smutný efekt, který z filmu chce udělat něco víc, než ve skutečnosti je. Škoda. Mohl to být ojedinělý superhrdina, který zvládne parádně hláškovat. Jenže bohužel i Iron Man je víc cool jak Doctor Strange.(7.2.2017)

Marvel vlítl do magického světa hezky po hlavě. A buďme hodně rádi, že se producentům chtělo počkat na Cumberbatche, protože ačkoliv Phoenix by byl taky výborný, ta arogance, ego a suverenita z tohoto pojetí postavy naprosto čiší a opět musíme zmínit a potvrdit již tradiční klišé, že Marvel prostě castingy umí. Druhým neodiskutovatelným faktem je triková paleta, kterou se ve Strangeovi podařilo zužitkovat určitě nejlépe za těch 8 let, že musí i Guardians (kde bude trikových záběrů neoddiskutovatelně více) malinko žárlit. Jistě, už od prvního traileru se kolem filmu line aura vykrádačky Inception, ale je až neuvěřitelné, jak si tvůrci vyhráli s astrální rovinou a ˇ^˘°°°ˇ~ˇ°˛``?: (obecně artefakty). Pořád je to marvel, ten zásadně dětinský a připitomělý marvel, kde byť jen jediná scéna nedokáže zůstat navážno, ovšem přecijen je trošku cítit zkušená ruka Scotta Derricksona (který již tradičně propašoval ždibec hororového pozlátka) a když se konečně utrhne lavina rozjařených hlasivek v publiku a přecejen Doctor Stephen Strange vystupuje navážno, tak přesně ty momenty jsou líbivě a zkušeně natočeny a patří mezi vůbec to nejlepší, co může film nabídnout. Ať už hovoříme o prvním vzletu, potažmo nasazení kápě nebo tíživé momenty na operačním stole z úvodu filmu. Snad jen ten nezáživný soundtrack, ne nepodobný ústřední melodii posledního Star Treku, poměrně zklamal, až se mi nechce věřit, že na něm vážně dělala taková vycházející hvězda jakou je Michael Giacchino. Opět to tam je a Marvel přecijen pozměnil zažité principy marvelverse, ovšem ve své podstatě je tenhle kousek přesně vysoustruženou podívanou pro masy, které si přesně toto takhle žádají, a bez ústupků. Plně chápu přesycení trhu, ovšem jakmile jde v Hollywoodu o trademark, o žádné nadstavbě není možné ani v nejdivočejších snech uvažovat. Škoda, malinko invence co se týče prostoduchého humoru by neuškodilo, ovšem zatím se musíme spokojit s tím, že si Feige a spol vybírají k ruce schopné režiséry, kteří daný námět v rámci mezí přecejen malinko pozvednou. BTW : Tilda Swinton aka Ancient one naprosto vládne, velice mile mě překvapila. PS : Baron Mordo! v potitulkovce...9/10(26.10.2016)

George Lucas pred pár rokmi predpovedal, že z pozerania filmov v kine sa stane drahá lunaparková atrakcia a príbehy budú rozprávať malé filmy. Jeho vízia sa začala napĺňať a Doctor Strange je toho najlepším príkladom: vizuálne neopakovateľný zážitok, ktorý treba vidieť v IMAXe na gigantickom plátne s krásnymi ostrými farbami, no ktorý po stránke scenáru a postáv neponúka vôbec NIČ. Opäť raz sa prvotriedni herci márnia v multimiliónovom spektákle a už na nich ani nevidieť entuziazmus, ktorým kedysi oplýval napr. Robert Downey Jr. Príbeh by aj mal celkom potenciál, po dlhej dobe má záporák celkom zaujímavú (filozofickú) motiváciu, no čo z toho, keď je vo filme iba štatistom a jeho miesto zaberá triviálny origin story hlavného hrdinu. ALE vizuál filmu je neskutočný, efekty bravúrne (a pritom mal film taký nudný trailer), má to skvelú atmosféru a mytológiu a záverečné porazenie zla je najoriginálnejšie zo všetkých marvelovských filmov. Chcel by som tento tím tvorcov vidieť točiť Lovecrafta!(7.11.2016)

• - Jméno záporáka Kaecilia (Mads Mikkelsen) je odvozeno od tvora podobného hadovi, který se v latině jmenuje caecilian. Je to obojživelník, který má český název červoř. (raininface)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Doctor Strange (Benedict Cumberbatch) jede na přednášku ve svém voze, hovoří se svým asistentem o dalším výběru pacientů. Asistent se zmíní o plukovníkovi, který utrpěl zranění míchy a tudíž nemůže chodit. Je zjevné, že se jedná o plukovníka Rhodese, jež jako War Machine toto zranění utrpěl v předchozím filmu Captain America: Občanská válka (2016). (luka4615)

• - V několika předchozích Marvel filmech je možné vidět odkazy na Doktora Strange. Ve filmu Thor (2011)  je možné vidět Agamottovo oko v Odinově pokladnici. Ve filmu Thor: Temný svět (2013) je vidět Agamottovo oko namalované na tabuli. Ve filmu Captain America: Občanská válka (2016) je zmínka o Doktoru Strangeovi jako nebezpečí pro Hydru. (Harroc)