Sebevražedný oddíl

Suicide Squad

Jednotka samovrahov

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Thriller / Komedie

USA, 2016, 123 min (Director's cut: 134 min)

Keď dôjde k prvému ucelenému momentu, ktorý neprerušuje hektický soundtrack každých 30 sekúnd meniaci pieseň, mesto zaľahne do tmy a začnú sa zbiehať mraky na búrku a tím sa začne oťukávať, je číra radosť pozerať, ako si to všetci zúčastnení užívajú. Suicide Squad nie je žiaden kolosálny fail (ako trebárs X-Men: Apocalypse, či Civil War), prekvapivo je to solídna akčná jednohubka, no zápletka, aj keď sa ju podarilo do premiéry utajiť, je jalová a spletitosť flashbackov filmu, podobne ako pri Batman v Superman, dosť škodí. No najmä možno by filmy mohli začať opäť točiť režiséri a nie marketingové oddelenie. Ďalší talentovaný tvorca dostal do rúk uponáhľanú produkciu, ktorú mu nakoniec bezkonkurenčne spackali v strižni. Suicide Squad je navyše asi prvý film, ktorý robili podľa traileru. A takto aj skončil, ako jeden veľký dvojhodinový trailer na dvojku. Škoda. PS: Jared Leto má málo priestoru, čo až tak nevadí. Problémom je skôr fakt, že nemá veľmi čo ukazovať a tiež pôsobí ako naštylizovaná výplň do trailerov. PPS: Čo skutočne nechápem je, že niekto investuje (s marketingom) nejakých 300-400 miliónov USD a na scenár si vyhradí 6 týždňov a konečný produkt točí podľa takého paškvilu.(4.8.2016)

Funguj to lépe než BvS především proto, že zdejší postavy většinu času baví, soundtrack je vynikající (takovým tím "Strážci Galaxie stylem") a má to opravdu strhující tempo, kdy se na nic a nikoho nečeká. Bohužel, spíš než plnohodnotný film je to pilot k seriálu, záporácký základ je totálně nevyužitý (jsou to vlastně normální klaďasové, i když trochu brblající) a filmařsky to lacině pracuje s motivy, aby se ušetřil čas (úvodní půlhodinka se skládá jen z medailonků postav). Ale nenudil jsem se. Uteče to rychle a nejde tomu upřít fajn atmoška. Škoda jen, že šance na originální týmovku zůstala hrubě nevyužita. Je to naprosto tucový komiksový akčňák s extrémně debilním finále, kdy se dozvíme, že i když má čaroděj/polobůh jakkoli velké schopnosti, bohatě na jejich vyřízení stačí dobře umístěná nálož. Jedinou přidanou hodnotou je fantastická Harley Quinn (Joker je dle mého herecky také ok, ale je ve filmu zbytečně - kdyby se ta postava vystřihla, na výsledku by to nic nezměnilo). 70% Extended Cut Warneři bohužel definitivně dokazují, že neví, co činí a netuší, kam chtějí jít. Prodloužená verze je naprosto zbytečná, snad jen scéna, kdy Harley začne otravovat ostatní, přinesla něco navíc (konečně byla aspoň na chvíli jedna z postav za nepříjemného psychopata). Další projekce filmu navíc nepomáhá, protože víc vyvstane, jak je dramaturgicky extrémně nezvládnutý.(3.8.2016)

Ty filmy od DC jsou prostě jiné. Neviděl jsem kino verzi, ale přes počáteční značnou nedůvěru se mě nakonec tahle jednotka i líbila. Nejedná se sice o buhvíco a fakt mě trvalo dost dlouho než jsem se do filmu zakousnul, ale narozdíl od více dětského Marvelu si myslím že tyhle filmy jsou natolik dospělejší a sprostější, že si je mnohem raději kdykoliv zopáknu. Will Smith jako bourák je v pořádku. Jediný trošku mínus pro mě představuje Joker. Horko těžko jsem si na něj zvykal. Jared Leto to holt měl docela těžké. Potěší rovněž fakt že z týmu se ne všichni dožijí závěrečných titulků. 70%(5.12.2016)

Ach jo. Ayer si vzal za vzor našeho Járu a vytváří tak zvláštní atmosféru plnou svérázného napětí, které je neustále stupňováno pravidelným střídání dvou prvků: prvku očekávání a prvku zklamání. Takže výsledek je typický příklad frustrační kompozice. Těšil jsem se jako Nepřizpůsobiví na dávky a dostal jsem stravenky z Propeska a dva nové poznatky. V jádru každého ultra záporáka dřímá Mirek Dušín (čemuž nevěřím) a Margot na plátně vypadá podstatně lépe, než v regále v Tescu (což je fakt). Ach jo.(22.11.2016)

Nemohu tvrdit, že by čarodějnice jako z béčkového osmdesátkového fantasy byla tím, co mi v současných komiksových filmech scházelo. Ve skutečnosti jde o zcela zaměnitelného DC zlosyna, který chce zničit svět zkrátka proto, že může. Inovativní už dnes není ani (nechtěné) stvoření zlé Enchantress těmi, kteří by svět měli chránit (čímž je hned zkraje prozrazena pointa filmu – spolupráce s padouchy se vám může vymstít). Zaměnitelná je většina prvků, které Ayer bez ladu a skladu, byť s jistým citem pro rytmus, míchá dohromady. První hodina působí jako zhuštěná rekapitulace desetidílného seriálu – samá expozice, žádný vývoj. Druhá je časoprostorově trochu sevřenější superpadoušskou variací na válečné filmy à la Tucet špinavců a westerny typu Divoké bandy (včetně fatalistického dialogu před finálním střetnutím, ovšem bez podstatnějšího vývoje vztahů mezi postavami nebo schopnosti navzájem spolupracovat). Přestože prolog naznačuje, že protagonisty vyprávění budou Deadshot a Harley, jejich soukromá dramata (vztah k dceři/Jokerovi) vyprávění nepopohánějí, ale pouze zpomalují, neboť mají minimální dopad na směřování děje. Joker, který vypadá jako gotik, jenž vysadil antidepresiva, a vzbuzuje více soucitu než znepokojení, se vždycky jen objeví, napáchá trochu škody a zmizí. Podobně jako navracející se bossové v některých počítačových hrách, jimiž se Ayer zřejmě inspiroval, když za běhu (jak to alespoň působí) vymýšlel a látal zápletku. Kdyby Jokera nebylo, nic se nezmění. Stejně zbytečný a nedomrlý je celý film, který si sice hláškujícími postavami, našlapaným soundtrackem a mírně psychedelickou vizuální stylizací dokáže získat a udržet vaši pozornost, ale ve výsledku jde jen o dvě hodiny rozptylování hlasitými pestrobarevnými atrakcemi bez vážnějšího zaujetí. 55%(4.8.2016)

• - Jokerovo (Jared Leto) auto je Infiniti G35 Vaydor. (BloodMax)

• - Pri naháňačke Jokera a Harley s Batmanom môžeme vidieț, že vlasy Harley Quinn sú na koncoch modré a červené. Avšak po páde do vody, keď sa za nimi Batman vrhne, má vlasy čisto blond. Po vynesení z vody má Harley zase vlasy farebné. (nirvana91)

• - Když Harley Quinn (Margot Robbie) krade kabelku, ve výladní skříni visí trička s nápisem: "Si vis pacem para bellum", což znamená: "Když chceš mír, připravuj se na válku". (spacemaster)