Sebevražedný oddíl

Suicide Squad

Jednotka samovrahov

Fantasy / Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2016, 123 min (Director's cut: 134 min)

Týmová jednorázovka s vystříleným náboji z trailerů. (nepsal jsem to tu už někdy?) První půlka filmu funguje jako sestřih nejdůležitějších momentů poslední seriálové sezony, vše co potřebujete vidět za pár minut a efektně. Postavy rozhodně mají charizma, ale vládnou rozhodně Will Smith a neskutečně sexy Margot Robbie. Bohužel Joker nefunguje, jak bych si přál a zajímal by mě přesně záměr Leta i Ayera. Druhá půlka už vychází ze základního příběhu "cesty z A do B a vyřešit problémy". Základní zápletka je opravdu tak jednoduchá, že to divák vlastně ani neřeší (proč taky, přišel se podívat na tu bandu špatných, kteří vlastně nejsou tak špatní....). Osobně jsem z filmu necítil nějaké větší ambice, než představit pár postav a pak zase utéct. Hezké na první podívání, bojím se, že zbytečné na druhé. Za hudbu velké plus, dlouho jsem se takhle nesmál už jen kvůli její kombinaci s obrazem.(9.8.2016)

Nemohu tvrdit, že by čarodějnice jako z béčkového osmdesátkového fantasy byla tím, co mi v současných komiksových filmech scházelo. Ve skutečnosti jde o zcela zaměnitelného DC zlosyna, který chce zničit svět zkrátka proto, že může. Inovativní už dnes není ani (nechtěné) stvoření zlé Enchantress těmi, kteří by svět měli chránit (čímž je hned zkraje prozrazena pointa filmu – spolupráce s padouchy se vám může vymstít). Zaměnitelná je většina prvků, které Ayer bez ladu a skladu, byť s jistým citem pro rytmus, míchá dohromady. První hodina působí jako zhuštěná rekapitulace desetidílného seriálu – samá expozice, žádný vývoj. Druhá je časoprostorově trochu sevřenější superpadoušskou variací na válečné filmy à la Tucet špinavců a westerny typu Divoké bandy (včetně fatalistického dialogu před finálním střetnutím, ovšem bez podstatnějšího vývoje vztahů mezi postavami nebo schopnosti navzájem spolupracovat). Přestože prolog naznačuje, že protagonisty vyprávění budou Deadshot a Harley, jejich soukromá dramata (vztah k dceři/Jokerovi) vyprávění nepopohánějí, ale pouze zpomalují, neboť mají minimální dopad na směřování děje. Joker, který vypadá jako gotik, jenž vysadil antidepresiva, a vzbuzuje více soucitu než znepokojení, se vždycky jen objeví, napáchá trochu škody a zmizí. Podobně jako navracející se bossové v některých počítačových hrách, jimiž se Ayer zřejmě inspiroval, když za běhu (jak to alespoň působí) vymýšlel a látal zápletku. Kdyby Jokera nebylo, nic se nezmění. Stejně zbytečný a nedomrlý je celý film, který si sice hláškujícími postavami, našlapaným soundtrackem a mírně psychedelickou vizuální stylizací dokáže získat a udržet vaši pozornost, ale ve výsledku jde jen o dvě hodiny rozptylování hlasitými pestrobarevnými atrakcemi bez vážnějšího zaujetí. 55%(4.8.2016)

• xxmartinxx

Velmi špatný fan servis. Suicide Squad je ukázka filmu konstruovaného zvnějšku - vše je v něm jen proto, že se to má líbit fanouškům, se všemi prvky je zacházeno podle toho, co o nich ví fanoušci, a hodnotu mají takovou, jakou mají pro fanoušky. Ale když by se člověk zamyslel, jakou hodnotu mají události a postavy v rámci svého světa? Prázdno, pusto. Zatímco tým Star Wars, vedoucí na trhu fan servisů, dokázal do značné míry vyvolat dojem svébytného filmu, který "náhodou" plní sny svých diváků, Sebevražedný oddíl v tomto zcela selhává. I když si zpětně dohledáme historii všech mizerně vykreslených postav, i když si vygooglíme každý popkulturní odkaz, stejně nenajdeme smysl. Scéna následuje scéně, jako by na sebe nenavazovaly, mechanicky kupené postavy nemají věrohodné osobnosti ani motivace, nehledě na neexistující chemii mezi hrdiny. Rozhovory probíhají na úrovni trailerových hlášek. Hraje pecka za peckou, ale bez ladu a skladu. Nudný, vyblitý vizuál jsem po Fury tušil a beru ho jako věc názoru, vše ostatní je ale nesoudržná patlanina, která se tak moc zajímá o to, aby se líbila a aby plnila zadání, že ztrácí jakoukoliv "duši" a vlastní život. P. S.: Letův Joker je tragicky nestrašidelný blbeček. Nejhorší není ani tak, že máte chuť ho celou dobu profackovat, ale že máte dojem, že si to klidně můžete dovolit, protože by s tím nic moc nezmohl a šel by se někam vybrečet.(3.8.2016)

Radost se střídá se znechucením pravidelně po celý film. Jak jsem nikdy nebyl nadšenější z efektivní představovačky "nových" comicsáků, tak jsem ani zároveň nikdá tak často nekroutil hlavou nad přehršlem vyloženě hloupých, trapných a nelogických (ano, i na comics) scén. Je to super, není to špatný, má to hromadu cool gagů a cheesy momentů, ale je to strašně pitomý a vůbec to nechci vidět podruhý.(6.8.2016)

Chcel by som to napísať trošku inak ako ostatný, ale kedže je to naozaj dobre, nič iné mi neostáva a budem tu opakovať, čo už tu padlo. Pre spestrenie, ale kludne odporúčam soundtrack Task Force X alebo Bohemian Rhapsody. Nie len Marvel, ale aj DC vie perfektne obsadiť postavy a vzdychnúť im život. O tom sme sa už mohli presvedčiť v Batman v Superman (Gadot - Wonder Woman, Affleck - Batman). Nebudem tu písať, že ten nevyšiel, ako väčšina vraví, pretože mňa bavil, ale Suicide Squad je lepší. A predovšetkým iný, zábavnejší a svižnejší, no stále s rovnakou tmavou, temnou, vážnejšou upršanov DC atmosférou. A to oceňujem. Ayer dávkuje humor v takom množstve, aby sa mu nerozpadla celá ta DC atmosféra, ktorú nastolili predošlé filmy. Príbeh je pomerne jednoduchý, ale je tu dosť zaujímavých odbočiek, flashbackov, predstavovačiek, aby sme sa nenudili, k tomu duo Deadshot a Harley Quinn spoľahlivo, zábavne aj akčne ťahajú film vpred (Will Smith sa opäť našiel v úlohe Deadshota a Margort Robbie exceluje ako Ledger v TDK), pričom im ostatný dobre sekundujú (Rick Flag, Amanda Waller, Joker, Boomerang, či Diablo alebo Killer Croc). Keď som pri tých odbočkách, poteší aj Batman a jeho šikovné cameo. Taktiež aj Jared Leto a jeho nový Joker ma príjemne namlsal a pridal tomu vynikajúcu bodku na záver. Drvivá väčšina Jaredovho Jokera porovnáva s Nicholsonom a Ledgerom, ale zatiaľ čo oni mali priestor sa predviesť, Leto sa ukazuje asi tak v piatich minútach, čo podla mňa nie je férové porovnanie. No napriek jeho krátkemu pobytu vo filme ma s ním bavila každá scéna. Najväčšie plus na celom filme sú jednoznačne postavy, ktoré proste bavia, v akejkoľvek scéne. Hláška strieda hlášku alebo akciu a veľmi dobre ich doplňa aj pesničkový soundtrack, ktorý k tomu neskutočne sedí a baví. Na druhú stranu Steven Price a jeho hudba je taktiež výborná a akčné scény vynikajúco graduje. Hlavne vo finále kde akčné scény "nevládzu" im hudba dosť pomáha, hlavne čo sa napätia týka. Za mňa spokojnost, vizuálne zmáknuté na jedničku. A aby som nevyšiel s trendu porovnávania, DC ma lepší úvod ako Marvel. P.S.: keď skončia titulky s Twenty One Pilots, čaká vás tam Bruce Wayne. Extended Cut: tých pár minút určite príbehu nepomohlo, kto to aj čakal, tak je na omyle. Pridalo sa iba pár scén s Jokerom a sem tam sa niečo rozšírilo. Hodnotenie zostáva rovnaké, zážitok je však o kúsok ucelenejší. Pridané scény do DC. Obľúbený soundtrack: Task Force X, That's How I Cut and Run, The Squad, One Bullet is all I Need, The Worst of the Worst. 90% - 5*(11.8.2016)