Sebevražedný oddíl

Suicide Squad

Jednotka samovrahov

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Thriller / Komedie

USA, 2016, 123 min (Director's cut: 134 min)

Asi tu nemusím zmiňovat, že jsem se na Sebevražedný oddíl hodně těšil. Po filmové Sahaře v kinech za poslední měsíce, byl právě tenhle film kouskem, který se mezi ostatními novinkami pěkně vyjímal. A i díky traileru to vypadalo jako velký mazec. Přiznám se, že očekávání jsem měl podobné, jako u Watchmenů. Nekorektní anti-komiksárna, která jde silně proti proudu. Jenže to by Sebevražedný oddíl musel být úplně jiný film. Tak nejdřív něco k plusům a ty jdou doslova k hercům. Sebevražedná banda je dle očekávání zajímavá a nelze si je neoblíbit. Také Jared Leto jakožto Joker je naprosto luxusní. Dost možná nejstrašidelnější Joker ve filmové historii. Jen s tím problémem, že ve filmu skoro vůbec není. Film přesto, a teď už přecházím k negativům, s nijak objevným příběhem nepřichází a ještě ho vypráví dost nešikovně. První třetina filmu je čisté epizodické seznamování s jednotlivými postavami. Druhá třetina je pak seznámení s mimozemskou entitou, které sebevražedná jednotka bude čelit, a ze které jde minimálně velký respekt. No a poslední třetina je jedna velká týmová akce. Hlubší smysl v příběhu nehledejte. Nicméně akce je solidní. Režisér David Ayer ji nedělal poprvé. Jenže po shlédnutí jsem měl pocit, jak kdybych viděl další obyčejný komiksový film, kterých je v posledních letech hrozně moc. A nebo jsem možná měl příliš velká očekávání. Proto tedy tři hvězdy. Jo a soundtrack je sice fajn, ale ve filmu to vyzní tak strašně vynuceně, až se tam vlastně vůbec nehodí.(16.8.2016)

Bože, to je po stránke scenára TAK ZLÉ, až je to zábavné. Paradoxne (či skôr neparadoxne?), nakoniec práve drastická prestrihanosť/pretáčanosť Jednotky samovrahov sa postarala o to, že vznikol nenudiaci bordel. Možno (určite) nechtiac, ale je. V prepadlisku dejín miznú kľúčové scény, nápady, postavy, dialógy. Evidentne. Will Smith je neviditeľný a Harley Quinn ma nudila, ale naopak celkom potešil Jared Leto a mohutné napojenie na "univerzum". Pritom tu platí to isté, čo u Superman vs. Batman - napojenie je uponáhľané, nemá vnútornú logiku a je tu len preto, aby to ešte viac zarobilo.V praxi sa to prejavuje napríklad tak, že do každého druhého flashbacku (a do titulkovej scény) je nasilu dotočený Batman, vinou čoho sa z kultového strážcu mesta Gotham stáva nedôstojná hračkárska figúrka, pôsobiaca dojmom, že do basy dostala ÚPLNE KAŽDÉHO, vrátane hajzlikov, čo po nociach vo večierkach kradli žuvky a energeťáky. Ďalším plusom je občas solídna atmosféra "apokalyptického mesta plného humusu". Naopak, výraznými mínusmi sú mdlé postavy, nezaujímavý a predvídateľný scenár plný kravín (do "zombies" strieľa minútu v kuse celé vojenské komando a nič, potom tam nabehne jeden blbec a najbližšieho magora rozbije na kusy úderom päste) a nezmyselnosť "toho celého" (vysvetlí mi niekto, že ak by sa objavil "zlý Superman", ako by ho zastavila bláznivá čubka s bejzbalkou?). Akčné scény veľmi slabé.(14.11.2016)

Mám neblahé tušení, že tvůrčí tým musí proklínat celé vedení Warnerů a DýCíčka, protože to jsou oni, kteří zazdili tenhle film do tenat stejného průserovitého průměru, kam uvrhli i Batmana v Supermana (byť je tohle pořád o řád lepší), jenže je tu neskutešně vidět, že bylo zpětně přestříháváno a mnohé scény vyhozené. Přitom postavy jsou zábavné, natočeno je to zručně a byť je zápletka z řad humorně pitomých, tak pro tuhle partu tuctu komiksových špinavců celkem bez problému funguje a většina herců se evidentně bavila (Smith, Leto, Robbie) a dokonce tu zábavně hrálo i bizarní ztělesnění neumětelského herectví a ryzí dřevnatosti Jai Courtney. A nebo to bylo těma jeho jednorožcema, to si ještě nejsem úplně jistej.(7.8.2016)

• Isherwood

DC vesmír se ještě nestihnul pořádně narodit a už umřel. Dramaturgicky nekompatibilní skupina u Warnerů touží po náročnějším publiku, které ale s výsledkem hledá v cílovce 13 – 17, jemuž bude (vzhledem k výdělkům) pravděpodobně jedno, že děj nedává vůbec smysl, že tým nefunguje jako tým ani jednou a že špulení prdelky není highlightem, za který bych měl postavu velebit. Chci do alternativního vesmíru, kde si to Ayer natočil po svém, o hodinu delší a bez debilního humoru. V mnoha jednotlivostech (přehledná akce, slušná porce temnoty i napětí) se to totiž tváří jako náběh na zásadní komiksovku, kterou ale někdo ve střižně zprasil naprosto obludným způsobem. Nejzajímavější postavou je tak ve finále Killer Croc, chci sólovku.(7.11.2016)

Mohlo to bejt o trochu chytřejší a hlavně delší, protože se to všechno odehraje hrozně rychle a během pár desítek minut se z bandy šílenejch magorů stane nerozlučná parta, kde by se jeden obětoval pro druhýho. I přesto se mi to ale líbilo, hodně dobrej soundtrack, některý scény jsou natočený fakt skvěle a to obsazení bylo taky fajn (Will Smith to hodně tahá nahoru, Margot Robbie je super, Jared Leto tam byl docela zbytečnej, ale ten excentrickej projev mi k němu docela seděl, akorát Cara Delevingne mi tam nějak vadila a občas dělala takový divný držky že sem jí to nějak vůbec nevěřil), jinak se mi to ale líbilo, na dvojku se těšim. Opatrnejch 80%(6.11.2016)

• - Jared Leto se při ztvárnění Jokera nechal inspirovat komiksem "Batman: Arkham – Pochmurný dům v pochmurném světě", který ho vylíčil jako transcendentní, znepokojující a svůdnou osobnost. Dále prý měly na charakter vliv mexické kartely, šamani a gospelová hudba. (siky25_25)

• - Když Harley Quinn (Margot Robbie) krade kabelku, ve výladní skříni visí trička s nápisem: "Si vis pacem para bellum", což znamená: "Když chceš mír, připravuj se na válku". (spacemaster)

• - O Sebevražedném oddíle jsme slyšeli i v seriálu Arrow (od r. 2012). Konkrétně ve 16. epizodě 2. série, která se i jmenovala "Sebevražedný oddíl". Skupina byla pověřena získáním nervového plynu. Oddíl se objevil i v seriálu Smallville (od r. 2001). (Tessy98)