Canaan (TV seriál)

カナン

Canaan

Animovaný / Akční / Drama / Mysteriózní / Psychologický / Thriller

Japonsko, 2009, 13x24 min

Canaan mi svojím spôsobom pripomínal Black Lagoon, samozrejme v tom pozitívnom zmysle. Musím priznať, že z úvodu ma až tak neupútal a vedel by som si predstaviť aj lepší koniec, ale nenudil som sa a trinásť častí stačilo na náhľad do postáv. Na druhej strane to malo aj svoje muchy a preto slabšie štyri hviezdičky. Je škoda, že pokračovanie neexistuje.(28.12.2012)

Pro fanoušky Hidea Kojimy a jeho MGS série je tohle doslova povinnost. Mix bio terorismu, tajných složek a nadpřirozenych schopností .... a taky trošku toho sexismu (a humotu), že ano. A vezmeme-li v potaz, že celá tahle taškařice má jen 13 dílů, tak nám z toho vychází perfektní skoro-oddychovka na pár večerů (někteří fanatici, co maj hodně času, nebo jen volný víkend, to můžou sjet i během jednoho dne). Animace a kresba je doslova top notch, takže ani vizuálně chtivý fetišisti neostrouhají a přijdou si na své. Celé bych to uzavřel tak, že pokud se někomu líbil Noir a Madlax, tak tohle je taková méně náročnější a brutálnější verze. Tož berte nebo nechte bejt.(28.5.2015)

• Subjektiv

Zlá tajná organizace zase jednou nakazila lidi virem a jak na potvoru každý z nich získal nějakou fyzikálním zákonům odporující schopnost (samozřejmě každý jinou), jako přídavek pak nějaké to trauma. Nejhlavnější hrdinka, kryptoemařská zabijačka však všechno odhalí a vyřeší, zvláště bude-li ji mastit srdéčko afektovaná kámoška, která ze sebe sype jeden špatný vtip za druhým + "mám tě ráda". Scénář necháme napsat 4 lidmi, kterým zakážeme vzájemnou komunikaci. Osadíme terorismem a antiamerikanismem, který poskytuje vhled do politiky na úrovni tříletého dítěte rostlého v zanedbaném squatu. Přidáme přestřelky a boje supersuperných. Na konci zalijeme slzami a ozdobíme dvěma ušmudlanými hvězdami.(6.10.2009)

Příběh začíná a prvních pár dílů začíná opravdu zajímavě, prostě si i říkáte, že by vás to mohlo bavit až do konce, ale pak tu řád nastolí pro mě až moc nudný prostředek seriálu, plný klišé a nevyjasněných věcí, kde mě zaujme jen párek vlastník baru-jeho němá zaměstnankyně aneb bývalý příslušník CIA a oběť viru UA (omlouvám se za případný spoiler, ale stejně to není nic zásadního a stejně si většina lidí ani nevšimne, že jsem se tu nějakého spoileru dopustila). Jejich vztah byl pro mě zajímavým, bohužel jsme se o něm něco dozvěděli až ke konci seriálu. Předtím jinak nic zajímavého nebylo - přestřelky střídaly scény pohody, přátelství a ivestigace. A pak příběhu zajímavého páru bylo konec, a i když to byl zajímavý pár, nevadilo mi, že jeho příběh končí, protože skončil pěkně klišovitě (takže jsem cítila určité zadosti učinění, když skončil). Najednou se dostáváme k posledním dvou dílům. Opět se dostavuje pocit, že by to mohlo opravdu zaujmout. Ono to i dokáže, pokud tomu trochu pomůžete. Člověk si až uvědomí, že i když proplul seriálem skoro se zavřenýma očima, je hrozně jednoduché nechat se konce seriálu dojmout. I když je to happy end. Nebo snad..? Záleží na tom, komu fandíte. Asi by z toho šlo vykřesat víc, bohužel mě nenapadá jak a bohužel to ani nenapadlo tvůrce. Trochu mi to příjde nedotažené do konce. Opening a ending se mi nijak zvlášť nelíbily, chytlavý nejsou, takže ani za tohle nemůžu dát body plusu. No, ale budiž, takový nic moc 3*.(12.4.2010)

Nic zvláštního se tu neděje, příběh je klišé (terosristi, proti nim hl. hrdinka Canaan se speciálními schopnostmi a neschopnou kámoškou co se pořád dokola nechává chytat. Má samozřejmě nevyřízené účty s šéfkou těch zlých...) a místy trošičku nesmyslný. Od začátku je jasné, že to bude velmi přímočaré a ani mi to moc nevadilo. Proto jsem za jeden z největších problémů považoval fakt, že tu bylo málo akce. Když už se konečně nějaká objevila, stálo to ovšem za to. Po takové 3. epizodě se tempo velmi zpomalilo a rozjelo se to opět až ke konci (ep. 11 je moje nejoblíbenější). Prostě a jasně měl jsem dojem, že autoři se měli vykašlat na některé zbytečné, dokola omýlané dialogy/monology a vecpat tam radši nějaké souboje, které měly hodně vysokou úroveň. Určitě tomu taky pomohla skvělá animace a výborný charakter design (Type-Moon style, yay!). Na seriálu jsem si taky oblíbil i většinu postav. Hlavně pak úplně skvělou sadistickou záporačku Liang Qi, na kterou jsem se těšil každý díl. Dal bych jí ještě víc prostoru. S postupem času mi někdy lezla na nervy snad jen jedna postava- Oosawa Maria, za svou neschopnost a dokola se opakující nesmyslné kecy o přátelství, lásce a podobných nesmyslech. Nebylo to ale nic, co by se nedalo překousnout a navíc byla někdy docela kawai, takže jsem jí to odpustil. Sečteno a podtrženo, v mých očích anime to bylo dobré a nelituju, že jsem se na něj podíval. Není to žádný vrchol umění, ale za shlédnutí stojí. Pokud máte rádi akci a sympatické hrdinky, můžu jen doporučit. Nečekejte od toho ale nic víc. 7.5/10(21.2.2010)