Du bi shuang xiong

• Tchaj-wan 獨臂雙雄 (více)

Příběh vypráví o dvojici šermířů Fang Pingovi (Wang Yu) a Li Haovi (David Chiang), kteří se snaží postupně odhalit, vyřešit a pomstít záhadnou smrt Chin Chu Yinga (Chang Yi). Zesnulý Ying si však pošpinil svou pověst, když jednoho dne zabil několik svých přátel. Podaří se nesourodé dvojici šermířů vynést pravdu na světlo a smést tak všechny pochybnosti? (Epistemolog)

MaedhRos

David Chiang a Wang Yu si víceméně zopákli svoje slavné "jednoruké" role z volné "One-Armed Swordsman" trilogie. Jedná se sice o nové postavy, ale že jsou v podstatě variacemi těch původních, je patrno už ze zbraní, jimiž se hlavní hrdinové ohánějí (Wang Yu mává zlomeným mečem, zatímco David Chiang pěkně nablýskanou šavlí). Pánové si tuhle společnou nepokrytou vykrádačku taky zrežírovali - a IMHO se jim docela povedla. Scénář napsal Gu Long a je to sakra poznat (a za Gu Longa já dávám body k dobru); akce vůbec není špatná, zvlášť vezmete-li v potaz, že většina důležitých soubojů zahrnuje minimálně jednoho jednorukého mrzáka (samozřejmě je to celé co do choreografie i provedení těžce old-school). Na "One-Armed Swordsmen" je dost znát, že jde o levnou taiwanskou produkci - s žánrovými souputníky od Shaw Bros se měřit nemůže a s původní trilogií, na niž navazuje, už teprve ne (ani když to dají dohromady, Wang a Chiang prostě nejsou Chang Cheh, co si budem povídat)... Je to ale zábavný a docela milý film, jemuž oba hlavní protagonisté a Lo Lieh v jedné z vedlejších rolí dodávají trochu toho hvězdného lesku - a přinejmenším těm, kdo ujíždějí na celém tomhle "jednorukém" žánru (nebo mají v oblibě Changovu volnou trilogii), "One-Armed Swordsmen" velmi příjemně ukrátí čas. ()