Úkryt

Úkryt

Panic Room

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002, 112 min

„Vypadnite z môjho domu!“ – „Mama, povedz ´kurva´.“ – „Kurva!“ – „Nie, povedz ´vypadnite z môjho domu, kurva´.“ – „Vypadnite z môjho domu, kurva!“ Asi som divný, ale jedna z mojich najobľúbenejších fincheroviek. Po jeho kultových peckách Sedem a Klub bitkárov sa s napätím očakávalo, aký projekt si David vyberie. A všetci boli zaskočení, keď siahol po scenári k "rutinnému trileru". Ten síce pracuje s proste geniálnym nápadom úkrytu v megazazobanej vile, ale zároveň je až príliš komorný a príliš obyčajný. Teda, to sa aspoň zdalo pred nakrúcaním. Potom išiel film do kín, ja som si ho tam poriadne užil a dnes si ho pozriem oveľa radšej, ako slávnejšie Fincherove tituly. Ono je síce jedna vec, ak máte k dispozícii scenár k „obyčajnému“ trileru a niečo úplne iné, ak ho písal David Koepp. A dvojnásobne iné, ak je pravda to, čo sa šepká, že ho Davidovi neoficiálne pomáhal vylepšovať Andrew Kevin Walker, tento pán je ozaj veľká scenáristická kapacita (Sedem, 8MM, Ospalá diera). Scenár obsahuje viacero pozoruhodných detailov typu „Takto sa to nikdy skončiť nemalo.“ (jedna z najbezpečnejších fráz kriminálnikov po tom, čo sa im to vymklo spod kontroly a skončili s putami na rukách) alebo rozhovor so sympatickým a vnímavým mladým policajtom, ktorý vidí, že hrdinka nemôže nič prezradiť, ale tuší, že je v nebezpečenstve a tak jej povie, aby mu to naznačila žmurknutím a on odíde akoby nič a príde s posilou. Mojím obľúbeným je však moment, v ktorom si Raoul dáva dole masku, ktorú mal 90% minutáže. Čakáte monštrum, netvora, zjavného magora... a ono je to v podstate ničím výrazný muž. A takí zvyknú niekedy bývať najhorší. Hlavnú rolu si užíva Jodie Foster, ktorá mala s Fincherom spolupracovať už v Hre, ale nič z toho vtedy nebolo a z Douglasovej sestry sa stal, ehm, brat v podaní Seana Penna. O to viac si obaja spoluprácu vychutnali v Úkryte. Napätie vytvára nielen trojica pošukov v dome (skvelý Leto, skvelý Whitaker a skvelý a mrazivý Yoakam), ale i naštrbený vzťah s vynervovanou puberťáčkou, ktorá je miestami neznesiteľnejšia, než lupiči. Stvárnila ju výborne Kristen Stewart, z ktorej som mal už v kine dojem, že ju čaká obrovská budúcnosť a nakoniec sa skutočne stala celosvetovo známou hviezdou. Síce za upírsku sériu Twillight, ale no a čo. Po vizuálnej stránke je to fascinujúci projekt, kameramani Darius Khondji a Conrad W. Hall sú absolútnymi majstrami vo svojom fachu a film podľa toho vyzerá (už úvodné titulky sú na parádu). Z viacerých scén si ohryziete nechty z prstov (prvý útek do bunkru). A sú tam aj rôzne bizarné cameo srandičky, ako Walker v úlohe suseda alebo Nicole Kidman ako hlas v telefóne, čo ma baví. Vadila mi možno len genialita zločincov, ktorí vytušia skoro každý krok hrdiniek vedúci k možnej záchrane. To je občas dosť otravné. Chápem, že Whitakerova postava je macher cez techniku a poriadne mu to páli, ale aj tak mi jeho veštecká guľa vadila (výbuch plynu alebo to, čo sa práve hrdinka chystá spraviť s mobilom). Kino Považan NMnV 2002(10.11.2004)

Napínavý, neotřelý děj. Fincherovská temnota se tentokrát nekoná, "pouze" velmi solidní thriller, okořeněný několika trikovými finesami (průlet kamery uchem konvice). Jodie Foster jako vždy skvělá. Potěší opět vidět Foresta Whitakera, i když v záporné roli, tak pořád s dobrým srdcem. U něho by to ani jinak nešlo :o)(13.1.2003)

Davide, Davide, teda, co to dělám, Mistře, Mistře, vy jeden MAGORE!! To poslední slovo možná není úplně fér (co bych potom měl psát u takového Davida Lynche) a navíc je Úkryt Fincherův nejnormálnější film, ale to předtím je míněno naprosto vážně. Panic Room je kvalitní nervy drásající filmík se skvělým obsazením a ještě lepšími výkony, výbornou hudbou, špičkovou kamerou, a když vezmu do úvahy své chlubení se tím jak odhadnu vývoj událostí, tak místy i překvapivým scénářem. A pokud jste viděli udělování MTV Movie Awards a viděli tu parodii, budete tenhle film mít ještě radši:) 80%(15.2.2003)

Kurňa, už jenom ty titulky!!!(1.10.2002)

Tímhle filmem se u mě Fincher zapsal mezi mé nejoblíbenější režiséry. K plnému hodnocené tomu chybí lepší finále, ale to nic nemění na tom, že se jedná o jeden z nejlepších thrillerů posledních let...(16.10.2002)

Strašáci bez psychologické předehry (k Peckinpahovu filmu v jednu chvíli odkazuje ikonický záběr rozbitých brýlí). A vlastně bez psychologie vůbec. Čistý, přímočarý high concept thriller hitchcockovského střihu (tzn. do sebe uzavřený mikrosvět, napětí nadřazené věrohodnosti, větší význam přikládaný tomu, že se bojíme než tomu, o koho/co se bojíme) pro pár herců a jeden barák, jehož "osobnosti" scenárista, kameraman a vedoucí výpravy věnovali nejvíce péče. Kvůli špičkové kameře a zvukovému designu si Úkryt rád zopakuji, ne již tak kvůli postavám, což je škoda, protože právě Fincher s Koeppem rozhodně mají na to, aby stvořili moderní thrillerovou klasiku. 75% Zajímavé komentáře: zputnik, Legas, Jordan, silent cut, Macik(17.8.2005)

Skvěla atmosféra s pomoci klaustrofobie vcelku děsivá. Opět výborná Jodie Foster a skvělá kamera :))(1.6.2004)

Dalsi z typicky Fincherovych filmu. Perfektni rezie, kamera, necekane zabery a k tomu opravdu vyborny scenar. Sice jsem si asi dvakrat rekl - tak tahle by to asi neslo, ale to nic nemeni na vybornem dojmu ze sledovani tohoto netradicniho thrilleru, ktery mi v mnoha ohledech pripomel nejlepsi dila mistra Hitchcocka.(31.7.2002)

Rozpočet $48miliónovTržby USA $96,397,334Tržby Celosvetovo $196,397,415/75%/(18.5.2005)

• Marigold

Lobotomizovaný skvost natočený v exhibičním duchu, který pro mě hraničil s jakousi dospělou verzí Kevinovy polky v Sám doma. Ještě nikdy mě Fincher tak neiritoval prázdnotou - ani v dryjáčnické historce Hra. Tady se hraje na psychologii, ale výsledkem je komedie.(7.4.2012)

Za první hodinku 5 hvězd ale poté co se z nešikovných směšních lupičů stanou psychopatičtí vrazi(hlavně z Raula) se z toho stává těžkotonážní béčko.A ten konec!Ten konec!Uáááá.Strašné.Dvě hvězdy dolů.Ale Whitaker je skvělý, stejně jako kamera. 5/10(6.11.2003)

Titulky opět originální (podobně u Sedm) s pěknou hudbou od Howarda Shorea. Většinu filmu přítomna opravdu "hustá", temná atmosféra. Hrátky s kamerou - to prostě miluju. Výborní herci (Nicole nehledejte, jen telefonuje). Jen ten závěr mě trochu zklamal.(25.7.2003)

Nejhorší Fincherův snímek se spoustou klišé. Oproti konkurenci však stále nadprůměrný a řemeslně dokonalý thiller s inspirací v Hitchcockovi, potažmo Čekej do tmy.(25.1.2007)

rozpocet $48 million trzby celosvetovo $196,397,415(6.11.2006)

Fincherova milá hračka pro zábavu, které zvedají kredit tři aspekty: dokonalá atmosféra neustálé tíživosti domu, ze kterého kamera vyleze jen sporadicky, nejednoznačná Whitakerova postava, u které do poslední chvíle nemůžete tušit, na jakou stranu se přidá a hlavně Jodie Foster, která dokáže s překvapivou bravurou uhrát hysterické scény, na kterých by si většina jejích kolegyň vylámala zuby. I kvůli ní jsou ty tři hvězdy lepší, ale chtělo to víc zvratů a scenáristických nápadů. Takhle se průlety, detaily a zpomalovačky několikrát ztratí v samoúčelnosti. 70%(13.8.2007)

Pomalu a jistě se ze mě stává feministka, protože se mi filmy, kde je hlavní aktérka "silná,odvážná" opravdu začínají líbit... Zde převládá mateřský pud, tedy zachránit sebe a svou dceru před zloději. Díky bohu měli ve svém baráku úkryt, ale co čert nechtěl, tam se zrovna páni zloději chtěli dostat. Napětí mě provázela skoro celý film ;)(31.3.2009)

Ukryt je vybornej thriller, kterej ma jeden velkej problem a to je reziser. Po Sedm a Klubu rvacu totiz clovek od Finchera ceka hodne a tenhle film zas tak bombastickej neni. Napad na nedobytnou mistnost v dome je celkem originalni, ale i tady se najde par klise, jako je hadani se lupicu o penize atd. V podstate celej film tahne Jodie Foster a i kdyz to neni vykon na oskara, tak se fakt snazi a vse s prehledem zvladla. Prekvapil me Jared Leto, kterej pusobi takovym slusnackym dojmem, ale tady si strihnul drsnaka a povedlo se mu to perfektne. Forest taky neni nejhorsi, ale desne me rozcilovalo to jeho mzourajici oko. I kdyz je film misty zbytecne rozvlacnej, prevazna cast filmu je spravne napinava, Fincher holt umi vygradovat napeti. Celkove atmosfere taky pomaha slusna hudba a hlavne naprosto uzasna kamera, ty ruzny prulety domem jsou proste genialni. I kdyz se jedna o skvelej thriller, na 5* to nebude.(29.11.2006)

Opět vynikající Fincherův snímek stavící na originální scénáři machra Davida Koeppa („Carlitova cesta“, „Jurský park“), obsahující neuvěřitelné kamerové jízdy a dech beroucí režijní finesy, skvělou hudbu, výborně napsané postavy, skvělé herce (Foster, Yoakam, Leto, Whitakera postava Kristie Stewartové je asi nejlepší dětská role, co se kdy ve filmu mihlaje naprosto důvěryhodně zahraná) a scénáristu snímku „Sedm“, „Ospalá díra“ a „8MM“ Andrewa Kevina Walkera v roli „probuzenýho souseda“.(28.5.2002)

Už jen Jodie je zárukou kvality, natož když je tam ještě Forest a režíruje to Fincher. To už prostě musí dopadnout dobře, i kdyby trakače padaly. Jen občas mi to přišlo trošku jednoduchý, postavy jen dělali to, co jsme od nich očekávali. Ne že by nehráli dobře, ale například Foresta mám zažitýho jako dobráka. A to byl i tady. Jodie je zase obvykle žena skvěle zvládající vypjaté situace. I tady se jí to dařilo. A Jareda jsem viděl kdysi v Zázračném běžci a mám ho zažitýho jako chlapíka, co se nevzdává za žádnou cenu. A občas mi tam některý scény nebo činy přišly jen jako čistě účelový (viz úplně poslední scéna o výběru nového bydlení nebo scéna, kdy maskovanej polda chce po Forestovi, aby mu ukázal dlaně). Celkově ale je to zajímavá atmosférická výše, která sice není ani nejlepším filmem Jodie, Foresta, Jareda nebo Finchera, rozhodně jim ale v kariéře nedělá ostudu(12.2.2006)

Kvalitní thriller Davida Finchera se skvělou Jodie Foster. Fincher nám opět dokázal, že dokáže natočit skvělou podívanou i když se skoro celý příběh odehráva v domě. Ale na druhou stranu natočil už i lepší thrillery.(29.11.2007)

Výborný thriller, možná Fincherův nejlepší. Napětí graduje celou dobu, řada vyložených vychytávek pro filmové fajnšmekry, skvělé obsazení. Ani trošičku slabší konec mi nevadil. Lahůdka.(15.6.2002)

<< předchozí 1 2 3 4 9 18 26 34