Obžerství, hamižnost, lenost, smilstvo, pýcha, závist, hněv – sedm slov, sedm smrtelných hříchů, které budou potrestány sedmi vraždami. Po první z nich se pouštějí do pátrání detektivové Sommerset a Mills. První je zkušený skeptik těsně před důchodem, druhý horkokrevný mladík s věčně osamělou manželkou…   Detektiv William Somerset odchází za sedm dní do důchodu. Na oddělení za něj přichází mladý a netrpělivý detektiv David Mills. Millsova žena Tracy si nemůže ve městě, kde nikoho nezná, zvyknout. Spřátelí se s detektivem Somersetem a jen jemu prozradí, že s Davidem čeká dítě. Oba detektivové se sejdou u první vraždy náruživého jedlíka. Na zdi za ledničkou najdou nápis „obžerství“. Den nato je nalezen mrtvý vychytralý obhájce a u jeho mrtvoly krví psaný nápis „lakomost“. Zkušený Somerset si jako první uvědomí, že tím případ zdaleka nekončí. Nejde o obyčejného vraha, ale o inteligentního fanatika, který se rozhodl potrestat smrtelné hříchy lidstva. Je jich sedm: obžerství, lakomství, lenost, závist, hněv, pýcha a smilstvo. Vraždy mají vyvolat pokání... Vdova po obhájci si všimne, že obraz na fotografii z místa činu visí obráceně. Na zadní straně obrazu najde Somerset s Millsem nápis „pomoc“, složený z otisků prstů, které nepatří oběti. Následujícího dne policie zjistí, že otisky patří muži jménem Victor, který má vážnou duševní poruchu a byl již několikrát ve vězení. Jdou k němu do bytu a v posteli najdou žijící spoutanou lidskou trosku. Na zdi pak nápis „lenost“. Somerset se vydává do knihovny. Podle útržků citátů, které vrah zanechává na místech činu, musel přečíst řadu knih, Dantem a Shakespearem počínaje a Miltonem konče. Somerset žádá o službu svého informátora s kontakty na FBI. Dozví se, že na seznamech FBI s řadou podobných výpůjček z knihovny figuruje jakýsi John Doe. Somerset s Millsem ho chtějí navštívit, ale Doe je spatří na chodbě a dá na útěk. Mills ho pronásleduje, je zraněn a Doe mu přiloží pistoli ke spánku. Ale nevystřelí… Při prohlídce Doeova bytu najdou detektivové doličné předměty, mezi nimi dva tisíce zápisníků – Doeovo životní dílo. Nenajdou však žádné otisky prstů. Doe, který je na útěku, jim do bytu volá a informuje je, že vzhledem k okolnostem musí změnit svůj plán. Příští den je nalezena mrtvá prostitutka a další den krásná žena, kterou vrah zohavil a její krví napsal slovo „pýcha“… Sedmý den se John Doe sám přichází udat na policii. Policejní lékař zjistí, že si Doe sám uřezal kůži z konečků prstů, aby nezanechal otisky. Mills je přesvědčen, že se jim vysmívá, protože do sedmi smrtelných hříchů scházejí ještě dvě vraždy… (TV Prima)

Recenze (2 283)

Galadriel

Chytrá zápletka a naprosto geniální pointa, která vás přitluče do křesla. O technické stránce nemá cenu mluvit - nic jí nechybí. Herecké výkony jsou naprosto fantastické - Morgan Freeman předvádí strhující výkon (opět neproměněná Oscarová nominace, soška za Million Dollar Baby je asi satisfakcí za tento film a Vykoupení z věznice Shawshank), i Brad Pitt dokazuje, že není jenom plakátový hezoun, ale že pod taktovkou zkušeného režiséra je i dobrý herec; fantastický je i Kevin Spacey, kterému uvěříte každé jeho gesto, slovo i pohyb. Síla tohoto snímku ale tkví i (a vlastně zejména) v silném a propracovaném scénáři, který se téměř vyvarovává logických chyb, které se velmi často objevují ve filmech obdobného žánru a také ve výborné režii Davida Finchera, který dokáže udržet vaší pozornost po celý více než dvouhodinový film na stejné (vysoké) úrovni. ()

Lima

Fincher opět depkoidní, jak to umí jenom on. Odporné vraždy, zvláště ta první s tlouštíkem není příliš koukatelná. Policajti zřejmě nevědí, co je to vypínač a tak si neustále svítí baterkami, aby toho pochmurného šera bylo co nejvíc. I věčně padající déšť na náladě nepřidá, to už věděl Scott v Blade Runnerovi. Depka střídá depku a zajímavý, pochmurný scenář hraje Fincherovi do karet. Protože depku, to on přece umí, to už všichni víme. Připočtěme k tomu neodolatelně odporného záporáka ve Spaceyho podání a na hollywoodské poměry vskutku neobvyklý konec a vyjde nám jasně pětihvězdičkové hodnocení. ()

Tosim

Odporný a hnusný film. Zmírňuje ho jenom Gwyneth Paltrow. Doporučuju vidět více než jednou, aby se osvětlily motivy zejména Pittovy postavy. Děti na tento svět můžeme přivést, jen je před ním musíme chránit. Při tomhle všem se divím, že se našlo i něco, co mě rozesmálo. JE TO MAGOR! A PRŮKAZ DO KNIHOVNY Z TOHO ZMETKA GÉNIA NEUDĚLÁ! ()

Matty

Je hříchem závidět těm, jež dnes, v době filmového obžerství, teprve čeká zjištění příčiny hněvu jistého detektiva, jenže svému chtíči po zopakování prvotního šoku z tohoto pod kůži pozvolna pronikajícího (nikoliv líného) thrilleru neporučím - pýchu, předsudky a lakotu stranou: geniální! 95% Zajímavé komentáře: zputnik, kiddo, pshimi, Kass, Radko, jahol, plagjoklas ()

Gemini

Víte, bývaly doby, kdy jsem se do her typu GTA nebo Hitman logoval jako John Doe. Teď už to nedělám. Jsou filmy, které ve vás nechají hodně hluboký dojem - a já mám hodně rád Gwyneth Paltrow. Fincher je možná blázen, ale díky němu mě Brad Pitt přesvědčil, že opravdu umí hrát. A o Fight Clubu si povíme někde jinde... ()

• Herec Leland Orser počas natáčania stratil vedomie. Herec, ktorý hral úbohého a vydeseného muža, ktorý spal s prostitútkou (veľmi odporným spôsobom) a zobrazoval jeden zo smrteľných hriechov smilstvo, to mal neskutočne ťažké. Fincher chcel, aby pôsobil čo najvystresovanejšie a najzmätenejšie, a tak herec pred natáčaním tejto výsluchovej scény nespal 2 dni a vkuse sa nalieval obrovským množstvom kávy. Natočilo sa asi 40 scén a počas jednej z nich chudák Orser stratil vedomie. (Dr.Moreau)
  • Celosvětová premiéra proběhla 15. září 1995 v New Yorku. (Varan)