ABBA: Mamma Mia! Story

(TV film)
  • Velká Británie ABBA: The Mamma Mia! Story
všechny plakáty

V Londýně měla v létě 2008 světovou premiéru filmová adaptace muzikálu Mamma Mia. Meryl Streepová, Tom Hanks a Pierce Brosnan i domácí hvězdy Colin Firth a Julie Waltersová se dostavily na modrý koberec představující moře u řeckého ostrůvku, kde se film s písněmi skupiny ABBA odehrává. Nechyběly ani citronovníky s umělými plody. Jeden z očekávaných letních trháků vstoupil do amerických kin 18. července, naši diváci ho měli možnost vidět od 7. srpna. Ještě předtím, 12. července, zakončil karlovarský festival. Možná až příliš chytlavé songy jsou nestárnoucím hitem letních diskoték, a spojení s letním filmem se tak přímo nabízí. Když připočteme, že se nacházíme ve věku retra, není vlastně divu, že první recenze byly bezvýhradně nadšené. "Je to skvostný a skvěle obsazený filmařský kousek a Meryl Streepová v něm předvádí jeden ze svých nejskvělejších a nejzábavnějších hereckých výkonů," rozplývá se slovutný kritik Ray Bennett z Hollywood Reporteru. Film má na co navazovat. Vychází ze stejnojmenného muzikálu, jehož úspěch podle Hollywood Reporteru nejlépe vystihuje název jedné z nejslavnějších písní skupiny ABBA - Money, Money, Money. Muzikál se hrál od roku 1999 v Londýně, ve stejném divadle kde ABBA vyhrála hudební Eurovizi. Postupně expandoval do světa - byl uváděn v USA, v San Francisku, na Broadwayi, v Las Vegas a dokonce i v Praze. Muzikál je dílem tří žen - producentky Judy Craymer, divadelní a operní režisérky Phyllidy Lloyd a scenáristky Catherine Johnson. Vypráví příběh dívky, která na svatbu pozve tři potenciální otce, aby právě tady zjistila, který je ten pravý. Meryl Streepová tu hraje bývalou zpěvačku, která svou dceru Sophii vychovává na řeckém ostrůvku; o jejím ztřeštěném nápadu nic neví, dokud se na scéně neobjeví tři někdejší milenci. A nejsou to muži ani herci ledajací: Pierce Brosnan ztvárnil amerického architekta Sama, Colin Firth britského bankéře Harryho a Stellan Skarsgard švédského spisovatele Billa. Při natáčení se prý opravdu zapotili. Na veškerou práci dohlížel Björn Ulvaeus ze skupiny ABBA. A jeho požadavek zněl jasně: žádná z použitých písní nesmí být změněna. Přáním druhého B - tedy Bennyho Anderssona - zas bylo, aby všichni herci svoje role nazpívali sami. Pierce Brosnan byl hodně vyděšený z požadavku, že bude sám tančit a zpívat. "Zažíval jsem chvíle opravdové hrůzy, nikdy jsem kvůli žádné roli nebyl tak nervózní. Nakonec jsem se tomu oddal a byla to docela radostná práce," konstatoval. Jeho kolega ve zbrani Stellan Skarsgard rovnou přiznal, že posledních třicet let střízlivý netančil. To Meryl Streepová se nebála. "Tenhle film dělám, abych zahanbila svoje dvacetileté děti. Až uvidí moje taneční čísla, budou tak pokořeni, že se budou muset odstěhovat někam na Aljašku." Snaha se vyplatila. Recenzent Bennett připomíná, že herci si písně opravdu vychutnávají a výkon Meryl Streepové označil jako oscarový. "Když se Streepová spojí s davovými scénami pro písně Mamma Mia, Dancin Queen nebo Super Trooper, mezi diváky není jediný, který by se nebavil," uzavírá. Všichni čtyři členové skupiny ABBA se díky filmu po dvaadvaceti letech znovu ukázali pohromadě: účastnili se švédské premiéry muzikálu. Předtím naposledy veřejně viděni byli v roce 1986. Nezazpívali ovšem, už dříve odmítli společný koncert za miliardu dolarů. (oficiální text distributora)

Malarkey

Nemůžu si pomoct, ale natočit muzikál s muzikou od ABBY s herci, kteří se zpívat snaží, ale všecko za ně upraví počítač? Vždyť každý tvrdí, že originál je prostě originál a pak někdo příjde s nápadem Mamma Mia! a ještě si myslí, že to je geniální? Nevím, nevím. ()

Djkoma

Složité hodnotit. Jako dokument to přináší tak 60% informací, které bych rád slyšel, na druhou stranu tam furt zní ABBA:-). Trochu mě překvapilo, že ve filmu MM! bylo tolik efektů resp. pozadí ... chvílemi jsem to poznal, ale tady to vypadá, že v Řecku celá skupinka nebyla snad ani jednou pohromadě... Samotný muzikálový příběh funguje díky nadčasovosti skladeb velmi provázaně. Rozhodně pobavil pohled do muzikálů v jazycích zemí, kde se hrál... vtipné a zároveň zajímavé z hlediska různého obsazení hlavní hrdinky:). ()

viperblade

Dokument o hudbě ABBY a o filmu Mamma Mia! 45 minut je akorát, člověk se tu i něco dozví (např. že Meryl Streep chtěla být zpěvačkou a proto jí nedělalo problém zazpívat hned napoprvé tak těžkou píseň, jakou bezpochyby je "The Winner Takes It All“) anebo i to, že ABBA se vlastně oficiálně nikdy nerozpadla. Rozhodně příjemně strávených 45 minut. ()

Deimos

TV/// Obsazení 10/10 Děj 10/10 Hudba 10/10 Efekty 8/10/// +vydařený dokument, který má všechno, zazní tady většina z nejznámějších hitů, dozvíte se hodně o skupině ABBA, pravděpodobně i něco nového, rovněž je tu hodně povídání o filmu, o hercích a o nátáčení, taky o tom jak mu předcházel muzikál Mamma Mia! -v obsazení mi tady na stránkách chybý jména Björn Ulvaeus a Bennyho Anderssona, kteří jsou částečnými průvodci dokumentu/// Jedno oko nezůstalo suché. Skupinu ABBA mám, ze všech tehdejších kapel (Beatles, Queen...) nejraději. Jejich hudbu můžu pořád a to se řadím mezi ročníky, který je neviděl na živo zpívat. Film Mamma Mia se mi velice líbil a tento dokument sám za sebe je kvalitní a nabídne spoustu informací a to i kdyby to bylo o jiné hudební skupině. Ovšem je to o Abbě a o jejich hudbě a tento fakt korunuje tento dokument mezi ty nejlepší které jsem nejen o Abbě viděl./// Celkem 97%/// ()

ABLABLABLA

Výborný dokumentární snímek jak o ABBĚ tak o filmu Mamma mia. Dozvěděla jsem se spousty zajímavých věcí a rozhodně jsem se nenudila, což se u některých dokumentárních snímků stává, že podle námětu se nám zdá zajímavý, ale forma jakou je zpracován je nudná. U tohoto to ovšem neplatilo. A k tomu všemu spousta písniček od ABBY. Paráda. ()

filmmovier

Tentokrát hodnotím naprosto obejktivně, nejen proto, že je to ABBA (i když hlavně proto). Překvapilo mně, kolik zajímavých věcí jsem se z toho dozvěděl. Nejen o skupině, ale i o spolupráci Bennyho a Björna, ale také o divadelním představení i samotném filmu (nejlepší byly rozhovory s Julií Walters, Firthem a hlavně s Brosnanem a informace, že Meryl odpálila The Winner Takes It All na výbornou hned napoprvé - mimochodem, ani jeden z herců neměl vůbec ponětí, jak se v tom filmu vlastně ocitl). Tenhle dokument je velmi sympatický pohled do zákulisí všeho možného a nonstop tam hrajou songy, takže za mně absolutní spokojenost. Navíc jsem se dozvěděl i o dvou pro mně zcela neznýmých písničkách, takže informační hodnotu má tenhle dokument opravdu vysokou. A navíc jsem u toho trsal a královsky se bavil. Takže prostě velmi příjemně strávená třičtvrtě hodinka.90% + 10% za hudební doprovod. ()

Paity

Mám rád jejich písničky. Nezažil jsem je vlastně, ale přesto se mi líbí. Rozhodně dokáží zlepšit náladu. Proto i film mi udělal takovou radost. ()

Renie42

ABBU mám moc ráda, jejich písničky jsou nadčasové, tak se dají poslouchat kdykoli. Meryl Streep a Pierce Brosnan jsou skvělí herci, ale podle mého názoru ve filmu Mamma Mia, to byla nešťastná volba, co se týče zpěvu. ()

paniColombova

Miluju tenhle film, ale ani ne tak kvůli ději filmu, ale kvůli hudbě a krásné atmosféře.Přiznejme si, že kdyby film byl bez zpěvu, byl by to klasický kýčovitý romantický milý příběh, ale díky hudbě a dobrému hereckému obsazení je to mimořádný film s mimořádným úspěchem. Překvapilo mě jak herci dovedou zpívat, hlavně Amanda Seyfried. ()

p81

Film jsem dlouho nechtěl vidět, ale po shlédnutí tohoto dokumentu měním názor, asi to nebude úplná ptákovina. ()

Nattramet

Na první pohled roztomilý, ve výsledku však vlastně jednoduchý, hloupý příběh. Herecké výkony mě naprosto neoslovily, Maryl Streep má rozhodně na lepší filmy, než je tento brak. 3* dávám více méně jen proto, že ráda poslouchám ABBU.... ()