Reklama

Reklama

Ailiseu

(seriál)
Trailer

VOD (1)

Série(2) / Epizody(40)

Dvěma přátelům se navždy změní život, když jsou najati přísně tajnou organizací, která má za úkol chránit zemi před cizími hrozbami. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (27)

kikuka

všechny recenze uživatele

Seriál, ktorý si dáma nemôže nechať ujsť!! Fascinujúca je najmä kombinácia typov postáv a vizuálnych postupov, ktoré obe kombinujú "to najlepšie" z hitových US seriálov (24-okej, tú som nesledovala,ale dostala som tip, NCIS, CSI), niečo z japonskej (TV) produkcie a do toho úžasná soapka. Miestami úžasne gay. Mno, ale I Byeong-heon :P (I like..I touched..) PS: jopík, téma Sever-Juh je jedna z výrazne obľúbených v rámci kórejskej kinematografie, stačí pozrieť dva z prvších blokbastrov - JSA a Swiri a to nehovorím už priamo o vojnových Taegug-gi.. či Silmido.. Mno, som zvedavá na film.. :°) ()

Zíza 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Na začátku lze krásně vidět, jaká spousta peněz tím byla nakrmena, a člověk je za to rád, protože se na to dobře dívá. Akce. Bum. Prásk. Má to spád, drama, typickou korejskou romantiku, padnoucí hudební doprovod. A Zíza si říká, no páni. Jenomže po čase to začne být únavné. Napětí se odbouralo a byla z toho jen podivná a nekončící honička za IRIS. Jsou tu přesřelky, jsou tu cizí kraje (Japonsko, Maďarsko), pěkná herečka, Kim Tae-hee (jejíž postava mi na začátku byla sympatická, ale u konce mi začala lézt na nervy), herec, který jistojistě láme dívčí srdce, ale není mým typem, Lee Byeong-heon. Na začátku zajímavý příběh, jež mohl pro své dobro skončit po 16 epizodách. Nemohl a zbylé 4 díly pro mě spíše byly utrpením, než čímkoliv jiným. Ztratilo to své začáteční kouzlo. A co víc - kdybych alespoň takový pošahaný konec nečekala. No vážně, ty scény k tomu směřovaly, až mi bylo trapné, že se to fakt stalo. Btw. všimněte si v poslední epizodě, mezi 40. a 41. minutou toho psa v pozadí na červeném koberci. Přeloženo. ()

Reklama

Adrian 

všechny recenze uživatele

Bodove hodnotenie nie je ani zdaleka tak zaujimave, ako to, co serial v celku prinasa a ako to prinasa. Nahlad do fungovania tajnych statnych, ale i nadnarodnych "teroristickych" organizacii je na urovni predstav osemrocneho chlapca fascinovaneho danou temou - chovanie postav, ale i vyvoj niektorych klucovych situacii je ..no povedzme velmi naivne a az detsky usmevne. Navyse serial disponuje pocetnymi flashbackmi (syndrom telenoviel, o tom sa este zmienim neskor), ktore sa vsak zial nedrzia iba v intenciach melodramy ako funkcne dramaturgickeho stavebneho prvku, ale opakuju velakrat aj sceny, ktore pre divakom defilovali v tej istej casti a to doslova par minut predtym.____Ovela zaujimavejsie je vsak serial sledovat z dalsich dvoch aspektov_____1) Z hladiska popularity ide o jeden z najsledovanejsich serialov v Korey v obdobi jesen/zima 2009, pricom podla sociologickeho prieskumu pritahol k obrazovkam velmi siroku paletu divakov. Producenti vlastne dosiahli v IRIS idealnu kombinaciu televiznej zabavy pre divaka u oboch pohlavi. Spominana melodramaticka linia (predostierana a natahovana telenovelym sposobom) a ziarivy herecky ansambel (na cele s korejskym zenskym idolom Nr. 1 - Lee Byeong-heonom) zabezpecil serialu hlavne zensku divacku zakladnu, pricom zasadenie deja do prostredia tajnych organizacii, spionov a terorizmu, kde nie je nudza o akciu a napatie, zas zaujal muzsku cast obecenstva. Vznikol tak chytlavy mix melodramatickej telenovely a akcneho zanru (v tomto smere si IRIS hodne berie zo serialu "24" - od prostredia, v ktorom sa odohrava az po samotnu strukturu vrstvenia pribehu a davkovanie informacii i jednotlivych twist pointov). Navyse uz od zaciatku bolo reklamovane, ze serial sa docka aj celovecernej podoby, co zvlast na zaver serialu pri jeho vyusteni budi velke ocakavania, akym smerom vlastne film bude koncept serialu dalej rozvijat.__________2) Popularitu serialu zabezpecil aj tematicky evergreen v korejskej produkcii: vztah medzi Severnou a Juznou Koreou - resp. ich minulost, sucasnost a mozny vyvoj v blizkej buducnosti. V tomto serial kopiruje,resp. stavia na motivoch a pribehoch uspesnych filmov poslednej dekady - namatkovo - od Swiri, cez JSA az po Double agent. V tomto smere aj vzhladom na obodbie kedy vznikal (prakticky prvych devat mesiacov roka 2009 - a potom si to dat do suvislosti s "manevrami" Severnej Korey z jadrovymi zbranami v polovici roka 2009) je serial urcitym sposobom az pokrokovy - v tom ako rozdeluje poziciu "dobra a zla" na oboch stranch barikady, ako relativizuje vinu na sucasnom stave korejskeho polostrova, v com vidi ich moznu buducnost. Podanie ruk agenta Juznej Korey so severokojeskym v poslednych minutach serialu tak jasne poukazuje, ze syndrom rozdeleneho naroda (skrz spolocensku zlozku rodiny mozno chapany ako motiv od seba rozdelenych bratrov) je stale velmi bolestivy a zial aj plne aktualny. ()

ainny 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Je na pytel, když o něčem slyšíte/čtete superlativy. Pak čekáte něco mimořádnýho. Tak u mě dopadl tenhle seriál. První polovina tomu nasvědčovala. Děj odsejpal, napětí střídaly zvraty a... dost. Po desátém dílu najednou začali černí být černí a bílí byli prostě bílí. Až na jednu výjimku - a tou byl Sa Woo - muž, který přešel na temnou stranu síly. :^) Ten mě bavil. Pořád se to v něm pralo, aby si nakonec vybral, tak jak si vybral. No a ten konec... jeho napovídání textem písničky si mohli odpustit. Tři hvězdičky jsou málo a čtyři zase docela dost (hlavně kvůli tomu konci). Takže si vyberte. ()

Tyckin 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vzal jsem to kapánek opačně – nejprve Athena, pak teprve IRIS :-) Nicméně, to co jsem napsal o Atheně mohu použít i zde. Předně je zde nutno nechat šedou kůru mozkovou odpočívat a rozhodně u toho moc nepřemýšlet, logika zde opravdu hodně často jde stranou. Jako příklad uvedu např. útěk našeho obětního beránka z Maďarska, opravdu nepolapitelný hoch – buď má nadpřirozené schopnosti a nebo jsou všichni okolo tak neschopní. No a co se týče ukrutně snadného napadení centra NSS, to už snad ani komentář nepotřebuje, brilantní zabezpečení, ačkoli stále to nebylo tak zoufalé jako zabezpečení centra Cyberdyne v novém Terminátorovi, tam stačil jeden sekuriťák dole u vchodu :-) Co pak vyzradila svému klukovi Mi Jeong v 17. díle už je opravdu na hlavu postavené. A věčné téma proč skoro nikdy nikdo nic netrefí snad už necháme stranou. Tak, nyní k samotnému obsahu. Začátek připomíná spíše romantický seriál, akce vcelku málo, ale stěžovat si nelze, je to milé a zábavné. Posléze už jsem se ale začal trošku nudit, jak se rozpadne zamilovaný páreček, nějak to nemá ten správný náboj, nicméně ten se objeví opět zhruba po půlce seriálu, po stránce konspirační je to pěkné a určitě nad úrovní Atheny, ač závěr není příliš napínavý. Paradoxně Athena mne celkově oslovila trochu více – předně je zde ku prospěchu věci, že ústřední dvojka je stále spolu, tudíž romantická linka je zde výraznější, častější a silnější. Stejně tak zlo je v Atheně jaksi konkrétnější a působivější, v IRIS je to takové dost komplikované a rozložené mezi mnoho uskupení a osob. Ano, je tu šéfík NSS, ale na toho hajzlíka z Atheny zkrátka nemá, není to zkrátka ten správný typ padoucha :-) Tedy shrnuto – IRIS je v pár věcech jiný než Athena, ale rozhodně ne horší. 74% ()

Galerie (36)

Zajímavosti (8)

  • I když je pro jihokorejské filmové a televizní produkční společnosti pro potřeby filmařů jen velmi obtížné obstarat reálné střelné zbraně, většinou se to s přispěním lokálních policejních složek podaří. Jako například ve válečném snímku 71: Into The Fire z roku 2010, kde lze zaznamenat důkladný historický rozbor všech použitých střelných zbraní. Jenže tentokrát se to nepodařilo a produkční společnost Taewon Entertainment si po odvysílání prvních dvou epizod vyslechla notnou dávku kousavé kritiky. Ta se vztahovala k použití plastových zbraní, jimiž se oháněli agenti tajné služby NSS. Jejich arzenál totiž tvořily plastové repliky, určené pro potřeby nezletilých. Automat MP5 v rukou agentů NSS totiž ve skutečnosti nemá odkrytý výměník, a tak není možné vidět množství nevystřelených nábojů. A co víc, použitá replika je zastaralý model MP5A3, používaný tajnými službami po celém světě v osmdesátých letech. V současnosti, a tudíž v době probíhajícího děje televizního seriálu, je po celém světě používán masivnější model MP5A5. Obdobně kritizované byly i tzv. BB pistole, které při bližším pohledu kamery nejevily nejmenší známky originálu, pracujícím na principu vzduchových pistolí, tzn. specifických střelných zbraní se vzduchovým zásobníkem. (Conspi)
  • Popularita a obrovská divácká sledovanost zapříčinila nejenom brzké řeči o pokračování, ale také vznik dvoudílné literární novely, podrobně mapující vztah ústřední dvojice; v prvním díle se novela nijak výrazně neodpojuje od seriálové linie. V druhé části se pak ale autor, jihokorejský spisovatel Woo-do Chae, nechává strhnout vlastní iniciativou a původní příběh rozvádí až za hranice seriálového zpracování. V roce 2010 bylo dokonce potvrzeno i grafické zpracování seriálového námětu, které má dál rozvíjet milostný vztah hlavních protagonistů s tím, že současně využije původní dějové linie, do níž ale zasadí nové příběhové elementy. (Conspi)
  • O tom, že se herci nenechali zastupovat přidělenými hereckými dubléry, o tom si divák mohl přečíst již v první sérii. Herci si tak na vlastní kůži vyzkoušeli nejenom krkolomné pády, akční automobilové honičky, přestřelky nebo pěstní souboje, ale také následná zranění, která se mnohdy podepsala na jejich kondici. Jihokorejská herečka Soo-hyang Lim, představitelka seriálové Yun-hwa Kim, si dokonce během natáčení specifických bojových scén jedenácté epizody poranila obličej pod levým okem. A obdobně skončila i její pravá noha, která ji během nešťastného pádu otekla od kolene nahoru. Jak ale herečka sama řekla, nebylo to nic, co by ji zabránilo v dalším natáčení, a tak se díky její houževnatosti s natáčením pokračovalo. (Conspi)

Reklama

Reklama