Ailiseu (TV seriál)

아이리스

• angličtina

IRIS

Akční / Mysteriózní / Thriller / Romantický

Jižní Korea, 2009–2013, 41 h 59 min (Minutáž: 60–65 min)

• kikuka

Seriál, ktorý si dáma nemôže nechať ujsť!! Fascinujúca je najmä kombinácia typov postáv a vizuálnych postupov, ktoré obe kombinujú "to najlepšie" z hitových US seriálov (24-okej, tú som nesledovala,ale dostala som tip, NCIS, CSI), niečo z japonskej (TV) produkcie a do toho úžasná soapka. Miestami úžasne gay. Mno, ale I Byeong-heon :P (I like..I touched..) PS: jopík, téma Sever-Juh je jedna z výrazne obľúbených v rámci kórejskej kinematografie, stačí pozrieť dva z prvších blokbastrov - JSA a Swiri a to nehovorím už priamo o vojnových Taegug-gi.. či Silmido.. Mno, som zvedavá na film.. :°)(28.11.2009)

Tenhle seriál nabízí nespočet situací, při kterých se mi tajil dech a při kterých se mi z očí draly slzy. Jsem moc spokojená s celkovým hereckým obsazením. Myslím, že neskutečného talentu Lee Byung Huna si člověk nikde neužije tak, jako tady. Milostná i přátelská linie má díky prvním dílům neskutečnou sílu. Nenacházím tu žádná negativa a chválit bych mohla celé hodiny. Stejně bych ale slovy nepopsala tu krásu. Nádherná hudba. 5*(12.6.2012)

V prvé řadě (a v prvních epizodách) mi velmi vadila ta žánrová nevyrovnanost (podle Adriana jistě i částečně úmyslná), která nabízí v akčním seriálu příliš prostoru melancholickým pasážím (tokání v Japonsku bylo nesnesitelné). S přibívajícími díly ale napětí stoupalo seriál se blížil více mému vkusu a působil i méně epizodičněji než roztahaný děj posledních řad 24 (a to Byeong-heon Lee musí paradoxně na skutečnou 20 hodinovou šichtu oproti kratší šestnáctce Jacka Bauera způsobené reklamami). Technicky je seriál na vysoké úrovni a údajné vysoké náklady na tvorbu jsou vidět - v posledních 5 částech si užijeme i opravdu velkolepé přestřelky. Přesto vidím spoustu vaty co mě nebavila... filmová verze má tedy potenciálně velkou výhodu do začátku. Celý seriál 65 %(4.7.2010)

Je na pytel, když o něčem slyšíte/čtete superlativy. Pak čekáte něco mimořádnýho. Tak u mě dopadl tenhle seriál. První polovina tomu nasvědčovala. Děj odsejpal, napětí střídaly zvraty a... dost. Po desátém dílu najednou začali černí být černí a bílí byli prostě bílí. Až na jednu výjimku - a tou byl Sa Woo - muž, který přešel na temnou stranu síly. :^) Ten mě bavil. Pořád se to v něm pralo, aby si nakonec vybral, tak jak si vybral. No a ten konec... jeho napovídání textem písničky si mohli odpustit. Tři hvězdičky jsou málo a čtyři zase docela dost (hlavně kvůli tomu konci). Takže si vyberte.(11.10.2012)

Na začátku lze krásně vidět, jaká spousta peněz tím byla nakrmena, a člověk je za to rád, protože se na to dobře dívá. Akce. Bum. Prásk. Má to spád, drama, typickou korejskou romantiku, padnoucí hudební doprovod. A Zíza si říká, no páni. Jenomže po čase to začne být únavné. Napětí se odbouralo a byla z toho jen podivná a nekončící honička za IRIS. Jsou tu přesřelky, jsou tu cizí kraje (Japonsko, Maďarsko), pěkná herečka, Kim Tae-hee (jejíž postava mi na začátku byla sympatická, ale u konce mi začala lézt na nervy), herec, který jistojistě láme dívčí srdce, ale není mým typem, Lee Byeong-heon. Na začátku zajímavý příběh, jež mohl pro své dobro skončit po 16 epizodách. Nemohl a zbylé 4 díly pro mě spíše byly utrpením, než čímkoliv jiným. Ztratilo to své začáteční kouzlo. A co víc - kdybych alespoň takový pošahaný konec nečekala. No vážně, ty scény k tomu směřovaly, až mi bylo trapné, že se to fakt stalo. Btw. všimněte si v poslední epizodě, mezi 40. a 41. minutou toho psa v pozadí na červeném koberci. Přeloženo.(27.6.2011)

• - Popularita a obrovská divácká sledovanost zapříčinila nejenom brzké řeči o pokračování, ale také vznik dvoudílné literární novely, podrobně mapující vztah ústřední dvojice; v prvním díle se novela nijak výrazně neodpojuje od seriálové linie. V druhé části se pak ale autor, jihokorejský spisovatel Woo-do Chae, nechává strhnout vlastní iniciativou a původní příběh rozvádí až za hranice seriálového zpracování. V roce 2010 bylo dokonce potvrzeno i grafické zpracování seriálového námětu, které má dál rozvíjet milostný vztah hlavních protagonistů s tím, že současně využije původní dějové linie, do níž ale zasadí nové příběhové elementy. (Conspi)

• - Celý seriálový koncept vychází z jihokorejského akčně-romantického filmového snímku z roku 1999, Shiri. A na pozadí celé výroby se podílel dokonce i jeho samotný režisér, jihokorejské filmový tvůrce Je-gyu Kang. Na samotném natáčení se však dále již podílet nechtěl; to, dle svých slov, milerád přenechal dvojici režisérů Yoon-ho Yang a Kyoo-tae Kim. Možná si jen nebyl jistý výsledkem, dost možná si byl ale vědom potenciálních problémů s autorskými právy, které by produkční společnost Taewon Entertainment mohly stát další statisíce. Kolem celé výroby se v nezvykle hojném množství začala jihokorejská média motat až v okamžiku, kdy byl oficiálně potvrzen hlavní představitel, jihokorejský herec Byeong-heon Lee. Ten se tak na televizních obrazovkách objevuje po pětileté přestávce, v níž se věnoval primárně celovečerním snímkům; jihokorejským, ale i těm americkým. Jeho honorář byl do této doby vůbec třetím nejvyšším, o nějž si herec za účinkování v televizním dramatu řekl. Za každou seriálovou epizodu obdržel herec 100mil. korejských wonů, tzn. 90tis. amerických dolarů. Když byl do výrobního týmu později přibrán i člen populární chlapecké kapely Big Bang, Seung-hyeon Choi, vystupující pod uměleckým jménem T.O.P, a o něco později také půvabná jihokorejská herečka Tae-hee Kim, bylo o pořádnou senzaci postaráno. I díky akvizici zmíněných hereckých jmen se již v době předprodukce seriálu věnovala obrovská mediální pozornost nejenom z rodné země, ale také z Japonska, kde má například Byeong-heon Lee pomalu větší fanouškovskou základnu, než je tomu v rodné zemi. (Conspi)

• - V době předprodukce se hovořilo dokonce i o účasti jihokorejské herečky a členky úspěšné dívčí kapely KARA, Ji-young Kang. Ta měla dle původních záměrů seriálových tvůrců ztvárnit agentku Chae-ra Song tajné národní agentury NSS (National Security Service). Jak se ale později ukázalo, herečka si nerozuměla s výrobním týmem; její představy byly natolik rozdílné s představami produkční společnosti Taewon Entertainment, až se herečka rozhodla na vlastní popud celý výrobní proces opustit. (Conspi)