Everest – Juzek Psotka

• Slovensko Everest – Juzek Psotka
všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Slovensko, 2008, 26 min

Jeho meno vzbudzovalo rešpekt. Ľudský aj profesionálny. Doma, ale aj v zahraničí. Jozef Psotka, prezývaný Juzek, alebo robotník hôr. Jedna z najvýraznejších osobností slovenského horolezectva. Človek, ktorý stál na vrchole Mount Everestu. Patril do starej školy horolezcov, ktorá nehľadala v horách naplnenie ambícií, ale mystické spojenie s prírodou. Jeho pozoruhodný život bol veľkým príbehom dosahovania najvyšších vrcholov sveta... (oficiální text distributora)

POMO

Keď sa divákovi zažiada robiť v živote tak zmysluplné veci, aby o ňom bol raz natočený dokument ako tento, znamená to, že ide o dokument výnimočný. Množstvo dych berúcich archívnych záberov, dramaturgia i monológy spytovaných zaliate úprimnou ľudskosťou. Obdiv a úctu k dokumentovanej osobnosti cítiť z každej minúty filmu. Asi najlepšia „barabášovka“. ()

Jara.Cimrman.jr

Mám rád svobodu, ale nejsem kvůli ní ochoten ťapat do míst, která se vyznačují zimou, větrem a absencí mého milovaného kyslíku. Horolezcům samozřejmě trošku závidím jejich pohled na svět, ale tento dokument pro mne nepředstavuje žádný zázrak. Dle očekávání vykreslil Psotku jako správného chlapa, který při šplhání k Bohu nezapomínal pomáhat kamarádům, ale já tu čtvrtou hvězdu dávám spíš za připomenutí svých pocitů ze čtyřiaosmdesátého, kdy jsem hltal zprávy o tom, kterak Psotka s Demjánem jako první (čecho)slováci lezli na nejvyšší kopec světa. ()

cheyene

Myslím, že každý, komu něco hory a jejich zdolávání říká, má zájem o podobné snímky, přičemž nezáleží na jejich délce. Everest - Juzek Psotka nejvíce nadchne diváky se slabostí pro horolezectví či turistiku a pobyt v horách. Autentické záběry, výpovědi horolezců a také životní osud Jožo Psotky je velkým lákadlem. ()

Šakal

Přiznejme si upřímně, o kolika z vás (nás) by se dal natočit takovýto nesmírně lidský dokument?! Tento snímek nemůže ponechat chladnýmy ani ty největší cyniky. Téměř se ani nechce věřit, že Jozef (Juzek) Psotka byl skutečným člověkem z masa a kostí a nikoliv postavou z pohádek či bájí. O tom, jakým člověkem doopravdy Juzek byl, dostatečně svědčí rozhovory s jeho kamarády a rodinou. Že to byl navíc výborný horolezec a parťák, na kterého se za každé situace dalo spolehnout, je už „pouze“ takovou třešínkou na dortu. Pokud bych hodnotil pouze osobu Jozefa Psotky, tasil bych hvězd 6. Pokud přihlédnu k samotnému dokumentu, zarazím se na silných 4*. ()

ScarPoul

Čím je tvorca starší, tým viacej prekonáva sám seba. Aspoň by sa teda o to mal snažiť, pretože ako náhle sa nám nepokúsi predať niečo nové, stáva sa ako tvorca nezaujímavým, alebo si prinajlepšom drží svoj štandard, ktorý nedokáže sklamať, čo je dakedy aj lepšie. Barabáš je tvorca, ktorý skúša nové postupy, objavuje nové miesta a vzdáva hold ľudskosti a prírode. Juzek Psotka je historický autoportrét horolezca a človeka, pre ktorého boli hory domovom, túžbou a hrobom. Výpovede jeho kamarátov spolu s dobovými materiálmi tvoria v Barabášovej réžií sentimentálnu( v tom najlepšom slova zmysle) a pôsobivú životnú dráhu človeka, ktorý bol priateľom a vzorom pre mnohých ľudí. Juzek Psotka – Everest predstavuje film, ktorý nemal Barabáš úplne pod kontrolou a ťažko by sa dal nazvať autorským, ale miera skúseností a podobného záujmu, dokázala vytvoriť podobnú emóciu akú máme, keď sledujeme jeho iné filmy. Ďalší z veľkých filmov, ktoré definujú Barabáša ako tvorcu aj ako človeka a ktorý citlivo prezentuje portrét jedného z najvýznamnejších slovenských horolezcov. ()

Marek1991

Na spracovanie života takej osobnosti by to chcelo viac než len necelých 30 minút. Barabáš mal urobiť aspoň 2 hodinový dokument ako spomienku na tohto človeka a ak by televízie chceli niečo kratšie, tak to mohol zostrihať do kratších verzií a bolo by to všetko fajn, pretože kto by chcel vedieť viac, tak by si potom pozrel aj celú verziu. Toto je taký klasický spomienkový dokument s výpoveďami blízkych a nejakými fotkami a videami. ()

frashmaker

Zajímavý dokument o zajímavém slovákovi, o kterém bych se nebýt tohoto krátkého filmu nejspíš nedozvěděl. Horolezectví je smysl života, umění, náboženství, filosofie. Cokoliv si dokážete představit. Mně je tento koníček mentálně velmi blízký, ale fyzicky bezbřeze vzdálený. Bohužel, a možná bohudík. ()

rastlinka

Ťažko sa hľadajú slová po zhliadnutí tohto úžasného dokumentu. Ked vidíte niečo tak jednoduché a krásne, dojímavé a inšpiratívne, tak vám napadne, že všetky vaše problémy sú len maličkosti... A tohoto sa držal aj sám Juzek. Bez pochýb, jeden z najväčších slovenských horolezcov! ()

Andre3000

Pokud nehodnotím výkony horolezců, ale celkový dojem z dokumentu, tak ten mě nechal naprosto chladným. čekal sem mnohem více. ()

E=mc2

Barabáš je nadšenec bez talentu. Juzek bol výnimočný človek a za tento krátky medailón vďaka! Barabášovi odporúčam najať seriózneho dramaturga a scénaristu - hovorím o jeho tvorbe ako takej. Juzek si zaslúži dokument ako sa patrí. ()

Cedr

Inspirativní životní příběh o osobnosti, která by se svou velikosti vyrovnala horám, které tento horolezec zdolával. ()

Maynard.

Mám teď jakési horolezecké období, začalo to vynikajícím filmodokumentem Meru. Tohle není až zass tak starejj film, ale oproti Meru je tohle slaboučkej dokumentíček o silném člověku. Asi to byla legenda, co já vím, každopádně týpek kterýho všici respektovali. No, ale co se týče filmařského zpracování, tak taková slovenská nuda v brně. ()

ursinko

Práve som dočítal knižku od Františka Keleho, Moje dotyky s Everestom a hľadal som nejaký dokument o Evereste 1984. Natrafil som na na tento dokument o "Juzekovi". Pozoruhodný muž. Pán Psotka, krásne prežitý život, posielam Vám pozdrav... ()

Primavera

"Hore sme my, horolezci, vari o niečo lepší ako dolu. Možno to robia práve hory, ktoré milujeme, či pocit slobody medzi nebom a zemou." /Jozef Psotka/. Dokument venovaný horolezeckej legende, vzbudí v človeku nielen rešpekt k horám, ale aj k ľuďom, ktorí ich milujú. Autentické zábery z výstupu a dosiahnutia vrcholu najvyššej hory sveta, dokumentácia a rozprávanie horolezcov, ktorí prežili smrť priateľov, okúsili dno vlastných fyzických síl, to všetko je mimoriadne zaujímavé a ľudsky dojímavé. Kedysi som si myslela, že horolezci sú blázni riskujúci vlastný život. Pri tomto dokumente a vďaka skvelej režií Pavla Barabáša som si uvedomila, že preto riskujú, aby okúsili zo skutočného života čo najviac. Stáť niekde hore, kde sa človek už nemôže zaoberať malichernosťami a všetko zbytočné nechá dolu, to je viac než akákoľvek výhra! ()

lobo87

Barabášová pocta veľkej osobnosti slovenského horolezectva, ktorá mala len jednu chybu - mala byť oveľa dlhšia... 80% ()

Sunwheel

Strohosť a krátkosť dokumentu trocha ničí dojem zo zážitku z tejto pocty skvelému životnému príbehu legendárneho slovenského horolezca. O Juzekovi Psotkovi by sa snáď dal natočiť aj hollywoodsky film! Inak tomu niet čo vytknúť. ()

martin1012

Slovenský dokumentarista Pavol Barabáš, oceněný mnoha cenami na prestižních festivalech, se v tomto dokumentu pouští do retrospektivního snímku, který má přiblížit život a skon jedné z největších horolezeckých legend bývalého Československa – Juzka Psotku. Barabášův horolezecký učitel ve filmu vystupuje prostřednictvím dobových záběrů a zejména vyprávění jeho blízkých kamarádů a příbuzných. Citlivě koncipované dílo, které vnitřně obohatí všechny milovníky horolezectví a horské historie. ()

supg

Neuvěřitelné... . Krátký film, ale zarezonovalo mi tam několik momentu. Jako např.: dnes by jsme v tomto oblečení nešli ani na Kolibu. Byli to tenkrát hooodne drsni chlapi. Klobouk dolu ()