Gospodin oformitěl

Sovětský svaz, 1988, 109 min

Oleg Těpcov

Předloha:

Alexandr Grin (kniha)

Musím uznať, že to bol nečakaný filmový zážitok. Tie staré ruské horory nie sú veľmi známe, ale občas sa dá naraziť na prekvapivo slušný kúsok. Kombinujú sa tu viaceré filmové žánre - je to historický film, romantická dráma, mysteriózny thriller, démonický horor, a súčasne aj artová, surrealistická podivnosť. Dizajnér si zoženie novú zákazku, v ktorej má dekorovať sídlo istého milionára, ale zamiluje sa do jeho manželky, ktorú pozná z minulosti - tá však nie je to, za čo sa vydáva. Je to dosť ťažký film (ten záver nie je celkom jasný), ale celú dobu drží diváka v napätí. Perfektne nakrútené, atmosferické, s vynikajúcimi výkonmi hlavných predstaviteľov a totálne bravúrnym hudobným doprovodom, to bolo niečo úžasné. Asi by som vytkol len fakt, že horor mi to začalo pripomínať až v záverečnej dvadsaťminútovke. Napriek tomu film má čo ponúknuť, a je toho až až.(7.1.2012)

• corpsy

Hororovo vyzerajúci hlavný mužský a hlavná ženská predstaviteľka, posúvajú túto nesúrodú neplechu trochu ďalej. Ale len o málo. Frankensteinovský motív mohol byť rozvinutý iným ( tým pravým ) smerom. Ale to by sme asi nehľadeli na film zo Sovietskeho zväzu. Svojský, ale pre mňa, ako fandu žánru, neprimeraný.(28.1.2018)