Životopisný snímek zachycující příběh velmistra Yip Mana (Tony Leung Chiu Wai) především v období kolem 2. světové války. Nezaměřuje se však pouze na hlavního hrdinu, ale věnuje se i dalším velmistrům kung-fu té doby, vztahům a konfliktům mezi nimi. Ačkoliv se nejedná o akční film, je v něm poměrně velké množství soubojů prezentujících jak styl jung-čchun, tak i jiné styly kung-fu. (Tamten)

ecceHOMMO

Kung-fu ako umenie žitia, uvedomení si a samotných činov. Veľmi podarené filmové zobrazenie filozofie starých bojových umení. ()

Johnny.ARN

Prvá polovica film fajn. Veľa súbojov, zaujímavé choreografie. K deju sa veľmi vyjadriť nemôžem, keďže predo mňa si sadol vlasatý kokot a tak som nevidel na titulky. Druhá polovica ako keby uťal. Nezáživné dialógy, skoro žiadne súboje a neustále sa opakujúci hudobný motív. Veľmi nevyvážený film do ktorého sa je ťažko vcítiť a vydržať ho sledovať až do konca. 2 z 5 ( Kino Lumière, Týždeň čínskeho filmu ) ()

Brain-D

Naprosto jiné podání než od Wilsona Yipa s Donnie Yenem. Už obsazení Tony Leunga značí o dramatizaci a né o takové řezbě, jak by někteří očekávali. I když nebudu dělat zase dělat moc velké rozdílí. Obě podání života Yip mana mají mnoho společného. Jen je na věc pohlédnuto z jiných úhlů....V tomto snímků je význačná živost, emociálnost a detailnost. Na souboje, které sice nejsou moc dlouhé se kouká krásně. Hudba, která podtrhuje bojové scény je skvělá. Dlouho jsem neviděl snímek, který by tak klidný a zároveň nabyl pozitivní energii. Pan Yip man musel být pozoruhodný člověk. A ani se nedivím, že byl učitelem Bruce Leeho. ()

pabulator

Čekal sem ,že film bude nabitý akcí jak se sluší a patří to sem ovšem netušil ,že všichni zůčastnění trpí slovním průjmem a hodlají vám za ty dvě hoďky vymluvit díru do hlavy. Soubojů bylo sice poskrovnu,ale byli vybroušené jako diamant alespoň tady se tvůrci vytáhli a tuhle část filmu sem si opravdu užil jinak myslím,že slovo scénář je pro pana Wonga sprosté slovo. ()

Trustme

Dost bylo Yip Mana! Jeho život nebyl natolik filmově atraktivní, aby si filmaři točili 5 filmů o tomto uměle populárním učiteli bojového umění. A tento film je pokusem být vážný, důstojný, umělecký v divadýlku čínských dějin tvořených uctívanými Mistry a klany. Co naplat, že bojové scény jsou jak kdyby Wachovští a Zhang Yimou společně chtěli vzdát hold kinematografii a martial arts, když celek je mixem omílaných čínských dějin a kung-fu frází namyšlených "velmistrů". Pokud by se více držel Kar Wai Wong bojových scén v té podobě jaká je v úvodu (kapky deště skrápějící Mistrův klobouk a zvířené šosy mokrých kabátců) a dal by příběh do nějakého stavu, kdy se divák může těšit na něco víc, co by nevypadalo jako umělecký výlev režiséra a kameramana zneužívající fenomén bojových umění, tak nebudu lámat nad nimi ztvrdlý koláč. Takto jsem sledoval artovou intervenci do žánru, kde by se mělo víc konat, než mlčet. Pokud se rádi vyžíváte v moudrech zen-buddhistických říkadel a Yip Man v podání Donnie Yena vám přišel příliš rváčský, usaďte se do meditačního posedu v místnosti zařízené podle feng šuej, zapalte tyčinky a spusťte The Grandmaster. ()

Brandon

Když Ip Man, tak v podání Donnieho Yena. A přestože mám poetiku Kar-waie rád, tak verze Wilsona Yipa mě dostala víc. ()

VasaX

Velmistr nabízí melodramatický vhled do historie kung-fu okolo Yip Mana. Příliš zdlouhavě, příliš melodramaticky. Dojde sice i na nějaké ty nadsazenější přehlídky stylů kung-fu, aby celý děj oživily, ale bohužel to moc nestačí. Kdyby se melodramatické scény pustily normální rychlostí, hned to má o čtvrt hodinu méně. Jinak je to ztvárnění pěkné, celkem podrobné i obsáhlé, ale trpí na poetické pojetí dramatu. Samozřejmě ti, co čekali wire-fu a jiné akční kungfu žánry, zde je to opravdu cíleno na "životopis" a ne boj. Ale těch několik soubojů, co tam je, je choreograficky velmi zdařilých. Velmistr je zdařilý film, ale v té kadenci filmů Yip Manovy legendy bohužel šedne díky své zbytečné lyrické-dramatičnosti. ()

Ceres

Wong Kar Wai po pár leté pauze je zpět se snímkem o Ip Manovi. I když snímek měl nepříjemné porodní bolesti, které se vlekly nějakou dobu, přeci jen nakonec vznikl. Variací na Ip Mana jsme tu měli už v posledních letech dost, přes výborného Donnieho přes nepřesvědčivé tituly jako Ip Man Zero po katastrofální The Final Fight. I když první scéna v dešti mě moc originalitou nepotěšila, přeci jen v detailech byla lahodná (odstříkávající voda z kobouku, nebo zpomalený pohyb šatů a vody), pak se teprve rozjel ten pravý Wong. Je vizuální podání je nezaměnitelné a geniální. Vůbec mi nevadilo, že prakticky děj byl potlačen na nutné minimum první necelou hodinu. Závěr byl typicky netypický od Wonga, ale krásně melodramatický. Bez konkurenčně nejlepší film na téma Ip Man, a to i přesto, že Tony Leung není takový odborník přes MA jako Donnie Yen. Pro spoustu lidí bude asi tato forma těžko zkousnutelná, viz nějaká zdejší (j)elita :-). A také bych si u některých odpustil ty kecy o "šikmo-oko-kung-fu-filech". ()

Mishqo

Ta kamera bola v istých okamihoch ozaj nádherná, nebyť tých zbytočných spomalovačiek mimo bojových sekvencií. A samotným bojovým scénam nemám čo vytknúť. Ale príbeh? Chaos a nuda! 65% ()

haj

Výrazně pomalé tempo vyprávění, kde se ani přes značnou délku filmu o životě Yip Mana zase až tolik nedozvíme a velkou část filmu ani není součástí dění. Navíc velkým zklamáním jsou pro mě bojové sekvence, kde hlavním problémem není ani tak choreografie jako způsob natočení, který je někde na pomezí mezi Asií a Hollywoodem s velkým množstvím střihů, častými záběry zblízka, přílišným zpomalováním a na můj vkus až moc dynamickou kamerou, takže choreografii si nelze příliš vychutnat. Výsledkem je velmi průměrná akce bez jediné scény, kterou bych si chtěl pustit znova, což v kombinaci s nepříliš zábavnou příběhovou částí filmu vytváří smrtící kombinaci. Zkrátka zklamání. 2,5* ()

Kali4

Čína, první polovina dvacátého století. Svět se mění, události v rychlém sledu střídají jedna druhou. V životech Mistrů nabývají otázky cti a rozumu nových, různých významů, jeden druhému mnohdy nerozumí. Stará doba je pryč. „Ve škole bojových umění se někteří lidé řídí ctí, jiní svými vnitřními pocity. Čest nesmí být pošpiněna ani smítkem prachu, takže pokud prolijete krev, vaše pocity ji vezmou a uzavřou ji uvnitř sebe. Když už ji ale dál nemohou přijímat, krev prosákne ven a znečistí vaši čest. A právě to je veliký důvod, proč školy zanikají.“ Kar-wai Wong je opět hodně vysoko. Ne úplně na vrcholu, k tomu mi tam něco chybělo, ale přesto hodně vysoko. Věčný lamač srdcí s úsměvem sympaťáka Tony Leung Chiu Wai, po jeho boku s přibývajícími lety stále půvabnější Ziyi Zhang, hluboké emoce, skvělá hudba a fenomenální scéna na nádraží, která mi téměř vyrazila dech. Update: Po druhém zhlédnutí zvyšuji na pět. ()

Hollohlaway

Epické melodrama pojednávající jak o historii Ćíny tak o kung-fu. Ovšem to by nebyl Kar-wai Wong aby to nevzal do ruky po svém, básnicky, zasněně, zpomaleně...Některé až baletní vložky a záběry jsou vizuálně dokonalé. Také stříkající voda, padající vločky...Potud výborně. Ovšem je to dost roztahané, a skoky v čase zpět a zase jinam trochu matou. Tony Leung je společně s Ziyi Zhang vynikající a do třicátých a čtyřicátých let v Ćíně vás přenesou na jedničku. ()

vitekpe

Pekny obrazky a Ziyi Zhang. Ale jinak uz v pulce jsem zival a mel pocit ze to trva tri hodiny, a film jsem jen s obtizema dokoukal do konce... ()

DavidS.

Kung- fu vedoucí milostný rozhovor... Mikrosvět bordelu, jednoho života i makrokosmos Říše středu...Myslím, že Velmistra může plně docenit jen domácí publikum nebo trpěliví sinologové...Wong zručně kombinuje svou klasickou poetiku a bojová umění... ()

Jiriczzcek

Ač mám rád čínské kung-fu filmy, tak tento si mně nezískal. Hraje si hodně na efekt, tak hodně, až Vás ty neustále zpomalovačky a detaily deště přestanou brzo bavit. Pár pěkných záběrů, jinak nuda. ()

Seti

Wong Kar-wai přináší daleko dramatičtější a poetičtější pohled na čínskou ikonu bojového umění než Wilson Yip ve svých filmech s Donnie Yenem. V Grandmasterovi se nesoustředí výhradně na postavu Ip Mana, ale pojímá ho spíše jako poctu čínským velmistrům, přiblížuje jejich životní styl a morální hodnoty. Ano, souboje, i když občas zrychlované nebo příliš zdrátované, jsou parádní, wing chun opět sviští na plné obrátky a choreograf se nemusí za nic stydět. Větší problém jsem měl právě se způsobem vyprávění a zmiňovanou dramatičtější linkou. Víc čínské filosofie a poetických záběrů na všechno možné totiž automaticky neznamená lepší film, a jsem toho názoru, že se obsahovou, formální a akční stránku nepodařilo Kar-waiovi úplně optimálně skloubit. Film mu v důsledku toho nabobtnal do neúnosné délky více jak dvou hodin, což v kombinaci s nepříliš přehledným vyprávěním Grandmasterovi dost podráží nohy. Pro fanoušky žánru a jako doplněk k Yipovým filmům dobrá volba, ovšem méně by v tomto případě znamenalo více. ()

KoRner

Snaha o poetické poňatie legendy Ip Mana nedopadla podľa mňa najlepšie hlavne kvôli tomu, že to má neuveriteľne nesúvislý dej a Ip Man celý čas iba zamyslene kecá do vetra. Má to pár dobrých bojových scén, avšak v jedinej, v ktorej ide skutočne na nože Ip nevystupuje. A tie spomalené zábery tiež nie sú k dobru. Film je zložený iba ako spomalená scéna-kecy-otitulkované vysvetlivky. Aspoň hudba bola dobrá, ale ten tragický motív sa po čase zunuje. ()

iXtr3m3

Toto bolo zvláštne. Úplne mimo klasickej pentalógie, úplne mimo štýl, ktorým sa predchádzajúce časti uberali. Nezrovnávam teda spolu. ()

Hanys_

Dědictví rodinu Kungů. Bojové scény jsou vážně fantastické (ovšem mohlo jich být více), navíc čekání na závěrečný souboj musí pošimrat nejednoho fanouška westernů (a ano ten jedoucí vlak v tom souboji byl nekonečný), ale i přesto mě Grandmaster celkem minul. Je to prostě vážně filmová báseň, hodně se tady mluví a filosofuje a děj se celkem vleče. Já radší víc "user friendly" Ip Many od Wilson Yipa. 5/10 ()

Oscarové nominace 2014

29.12.2013

Wong Kar-wai vyučuje kung-fu

Wong Kar-wai vyučuje kung-fu

31.12.2009

Stejně jako jiní asijští režiséři, kteří se prosadili spíš dramaty (Zhang Yimou či Ang Lee), i Wong Kar-wai (foto) si chce vyzkoušet film s větší porcí akce. Pro něj to ale nebude první setkání s… (více)