Zbytečná krutost

• český

Zbytečná krutost aneb žena, pistole a obchod s nudlemi

• Čína

San qiang pai an jing qi

Simple Noodle Story, A

Woman, a Gun and a Noodle Shop, A

First Gun, The

Drama / Komedie

Čína, 2009, 95 min

Yimou Zhang

Joel Coen (původní scénář), Ethan Coen (původní scénář)

Xiaoding Zhao

William Kong

Mo Zhang

Presun zo zapadu na vychod, Zhangovove vyrazne farbicky z casti utlmene. Hlavnym posunom oproti Coenovcom je prechod od ciernej komedie k cistemu, situacnemu humoru v prvel polke snimku (ktory mi moc nesadol), pricom ten ciernohumorny prichadza az s bliziacim sa zaverom (a hned to zacne byt stavnatejsie). Snaha postupne minimalizovat dialogy a rozpravat co najviac obrazom mi prisla zaujimava a zvacsa aj obhajitelna. [EFM 2010](16.2.2010)

Ono to vlastně nedopadlo vůbec špatně, film je velmi dobře natočen i včetně pěkného vizuálna, které je pro Yimou Zhanga typické. Problém je, že příběh předlohy je dle mě velmi těžko převeditelný do jiné (starší) doby a jiné kultury. Atmosféra temného děje s kontrastně absurdními momenty tedy znatelně oslabuje. Postavy zde nemají tak silné charisma a typicky Coenovský wtf humor se zde překlápí do o něco divácky přijatelnější a tím pádem pro tento příběh méně vhodné verze humoru. Asijská verze je zkrátka ve všem horší a působí mnohem obyčejněji než poměrně originální a tedy do jisté míry nenapodobitelný Blood Simple. Přesto všechno působí tento kousek pořád relativně dobře. Dokonce se ani nejedná o otrocký remake - paradoxně díky tomu, že je ve všem o něco horší je také i trochu jiný a tudíž "soběstačný". 6/10(17.3.2015)

Tahle krutost nebyla zbytečná. Když už remake úžasného a dokonalého filmu bratří Coenů, tak takhle exotický a s nádechem absurdity na druhou. Tímhle komorním filmem si mě Yimou Zhang získal deleko víc, než všemi těmi rozmáchlými Hrdiny .(28.3.2011)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $190,946Tržby Celosvetovo $38,470,000(2.8.2010)

• seeker23

K nepřežití nudné, ve všech ohledech jde proti povaze původního filmu. Asi na dvě scény se dá koukat, ale bohužel si při nich člověk vzpomene, jak to vypadalo původně.(16.6.2011)

• - Natáčení filmu začalo v červenci 2009 a skončilo v prosinci téhož roku. (Rugero)

• - Film je asijskou verzí snímku Zbytečná krutost (1984) režijní dvojice bratří Coenů. (Rugero)