Zbytečná krutost

• český

Zbytečná krutost aneb žena, pistole a obchod s nudlemi

• Čína

San qiang pai an jing qi

Simple Noodle Story, A

Woman, a Gun and a Noodle Shop, A

First Gun, The

Drama / Komedie

Čína, 2009, 95 min

Yimou Zhang

Joel Coen (původní scénář), Ethan Coen (původní scénář)

Xiaoding Zhao

William Kong

Mo Zhang
  • JFL

Ponechme stranou, že Zhangův pokus o komedii je nekoukatelně otravný sled troškovských jalovostí a stupidity. Pokud bychom hledali ospravedlnění existence tohoto remaku, nabízí se snad jen to, že čínská kinematografie chtěla té americké předvést svou moc. Styl filmu mísí křiklavě opulentní estetiku předchozích režisérových snímků s typicky přízemní pitvořivou komikou typickou pro čínské lidové komedie, čímž se vysmívá vlastně v prvé řadě výchozímu americkému žánru. Zhangova "Zbytečná krutost" představuje jakýsi anti-noir vůči Coenovic neo-noiru, který se oproti klasickým žánrovým kriminálkám 50. let vyznačuje vypjatou vážností a zbytněle ponurou atmosférou. A tak jestliže americká kinematografie se vrací ke svým ikonickým žánrům a vystužuje jejich stěny tvrdým vizuálem, pak Čína je zesměšňuje stejným stylem jako se na alegorických vozech z májových průvodů či propagandistických plakátech dehonestovaly symboly Západu.(4.7.2012)

Je to nadpriemerná komediálne ladená historická dráma od Yimou Zhanga. Má pomerne dobrý príbeh o osadenstve jednej púštnej reštaurácie, bohatom, ale chamtivom majiteľovi, jeho nevernej manželke a niekoľkých zamestnancoch, z ktorých každý má nejaký svoj problém a keď sa manželke od zahraničného obchodníka podarí kúpiť pištoľ, uvidia v tom riešenie. Lenže svoje záujmy má aj schopný vládny policajt, ktorý sa o tom dozvie a tak sa situácia výrazne skomplikuje. Spracovanie nie je zlé, dej síce sám o sebe nepôsobí až tak zaujímavo, ako by mohol, za čo môže aj obmedzenie pomerne malým priestorom a rovnako malým množstvom postáv, pričom tie navyše v rámci žánru pôsobia až moc povrchne, chcelo by to ich výraznejšie prepracovať a lepšie podať ich motivácie, takto si ma vlastne ani moc nezískali. Ale aj tak tomu nemôžem uprieť tú správnu štýlovosť, vďaka ktorej som už od začiatku vedel, že ma to bude baviť. Hlavne tá kombinácia vážnosti a čiernohumorného prevedenia sa nadmieru vydarila, pričom sa z toho našťastie ani raz nestáva už prehnaná paródia, ale skôr je to tak milo absurdné. A tak to síce nie je až tak dobré, ako by mohlo, ale bavilo ma to a určite by som bral aj väčšiu dĺžku, zdalo sa mi to až príliš krátke. Inak žánrovo sa to vlastne aj ťažko hodnotí, o akciu tu nejde vôbec, vtipné scény sami o sebe vlastne tiež ani moc nefungujú, ale je to taká príjemná absurdná krimi dráma v historických kulisách, kde mi ten štýl dokázal držať úsmev na tvári. Čo sa týka hereckého obsadenia, chcelo by to aspoň jedného výraznejšieho herca, ktorý by svoju postavu dokázal lepšie utiahnuť, ale zase ani z týchto mi nikto nevadil. Réžia a technická stránka sú výborné, Yimou Zhang ma v tomto opäť nesklamal, nechýba vydarená vizuálna stránka a sadla mi aj atmosféra. Takže lepšie hodnotenie nedávam, na to by som potreboval zaujímavejší dej a kvalitnejších hercov, ale aj tak sa mi to celkom páčilo, kladov je tu stále dosť. 65%(12.10.2014)

Coenoviec originál som nevidel, takže nemám s čím porovnávať. Osobne si myslím, že porovnávanie s originálom je v prípadoch prerábok iba čerešničkou na torte, ich hlavným zmyslom je osloviť nové publikum, ktoré pôvodné dielo nevidelo. Inými slovami nie som predpojatý, nemôžem byť sklamaný tým, že originál je lepší. To, že Zbytočná krutosť nie je tak vizuálne opulentná, ako in Zhangove filmy neznamená, že nie je vizuálne dokonale prepracovaná a pôsobivá. Gýčovitá čínska krajina v štylizovaných obrazoch má svoje exotické čaro. Žeby sa jednalo o akúsi satisfakciu za westernové prerábky Kurosawových filmov? Skôr nie, skôr je Zhang veľkým fanúšikom legendárnych bratov a chcel im vzdať poctu. A osloviť nové publikum. A potešiť tých, ktorí radi porovnávajú origináli s ich novšími verziami.(20.9.2014)

Rozhodně zajímavý film. Předlohu jsem dosud neviděl, tudíž nemůžu srovnávat. Nicméně je fakt, že na začátku trvá déle, než si člověk zvykne na hodně komediální a odlehčené pojetí Zhanga Yimou. Herci asi záměrně přehrávají, tím pádem to afektované asijské herectví je malinko víc nesnesitelné než obvykle. Příběhově je to krásně zamotané a fajn, a jak už tady někdo podotkl, výjimečné je to právě tím, jak bizarní to je. Vizuálně je to ale perfektní a z některých obrazů přechází zrak. I ty jsou ale nadnesené a jakoby nereálné a dost fantazijní. Dost povedené jsou taky hodně dlouhé pasáže, kde se nemluví a do ticha se ozývají jen parádní zvuky - tady vyniká neuvěřitelná jistota a režijní mistrovství Zhanga Yimou. Celkově mi to ale nepřijde lepší než průměrné, protože mi ta komedie přijde až moc laciná a křečovitá a ani to herectví mi úplně nesedí. Solidních 60%.(10.5.2011)

Yimouova Zbytečná krutost se na rozdíl od originálu bratří Coenových odehrává ve starověké Číně, rozdíly mezi oběma verzemi lze zpozorovat ale i z hlediska žánru. Zatímco původní film byl temný thriller, tato verze, ačkoliv také velmi poctivě buduje napětí, je humorná až groteskní. Postavy tu postrádají hlubší psychologii a fungují více jako karikatury (např. tlouštík s neskutečně velkými předními zuby, šilhající náčelník, atd.), s čímž jde ruku v ruce i výrazné přehrávání protagonistů. Rozdíly lze nalézt i v samotném příběhu (celý úvod s perským kupcem je zcela odlišný), avšak stěžejní scény původního filmu zůstávají zachovány.(20.6.2011)

• - Natáčení filmu začalo v červenci 2009 a skončilo v prosinci téhož roku. (Rugero)

• - Film je asijskou verzí snímku Zbytečná krutost (1984) režijní dvojice bratří Coenů. (Rugero)