Zbytečná krutost

• český

Zbytečná krutost aneb žena, pistole a obchod s nudlemi

• Čína

San qiang pai an jing qi

Simple Noodle Story, A

Woman, a Gun and a Noodle Shop, A

First Gun, The

Drama / Komedie

Čína, 2009, 95 min

Yimou Zhang

Joel Coen (původní scénář), Ethan Coen (původní scénář)

Xiaoding Zhao

William Kong

Mo Zhang

Coenoviec originál som nevidel, takže nemám s čím porovnávať. Osobne si myslím, že porovnávanie s originálom je v prípadoch prerábok iba čerešničkou na torte, ich hlavným zmyslom je osloviť nové publikum, ktoré pôvodné dielo nevidelo. Inými slovami nie som predpojatý, nemôžem byť sklamaný tým, že originál je lepší. To, že Zbytočná krutosť nie je tak vizuálne opulentná, ako in Zhangove filmy neznamená, že nie je vizuálne dokonale prepracovaná a pôsobivá. Gýčovitá čínska krajina v štylizovaných obrazoch má svoje exotické čaro. Žeby sa jednalo o akúsi satisfakciu za westernové prerábky Kurosawových filmov? Skôr nie, skôr je Zhang veľkým fanúšikom legendárnych bratov a chcel im vzdať poctu. A osloviť nové publikum. A potešiť tých, ktorí radi porovnávajú origináli s ich novšími verziami.(20.9.2014)

• JFL

Ponechme stranou, že Zhangův pokus o komedii je nekoukatelně otravný sled troškovských jalovostí a stupidity. Pokud bychom hledali ospravedlnění existence tohoto remaku, nabízí se snad jen to, že čínská kinematografie chtěla té americké předvést svou moc. Styl filmu mísí křiklavě opulentní estetiku předchozích režisérových snímků s typicky přízemní pitvořivou komikou typickou pro čínské lidové komedie, čímž se vysmívá vlastně v prvé řadě výchozímu americkému žánru. Zhangova "Zbytečná krutost" představuje jakýsi anti-noir vůči Coenovic neo-noiru, který se oproti klasickým žánrovým kriminálkám 50. let vyznačuje vypjatou vážností a zbytněle ponurou atmosférou. A tak jestliže americká kinematografie se vrací ke svým ikonickým žánrům a vystužuje jejich stěny tvrdým vizuálem, pak Čína je zesměšňuje stejným stylem jako se na alegorických vozech z májových průvodů či propagandistických plakátech dehonestovaly symboly Západu.(4.7.2012)

Yimouova Zbytečná krutost se na rozdíl od originálu bratří Coenových odehrává ve starověké Číně, rozdíly mezi oběma verzemi lze zpozorovat ale i z hlediska žánru. Zatímco původní film byl temný thriller, tato verze, ačkoliv také velmi poctivě buduje napětí, je humorná až groteskní. Postavy tu postrádají hlubší psychologii a fungují více jako karikatury (např. tlouštík s neskutečně velkými předními zuby, šilhající náčelník, atd.), s čímž jde ruku v ruce i výrazné přehrávání protagonistů. Rozdíly lze nalézt i v samotném příběhu (celý úvod s perským kupcem je zcela odlišný), avšak stěžejní scény původního filmu zůstávají zachovány.(20.6.2011)

Rozhodně zajímavý film. Předlohu jsem dosud neviděl, tudíž nemůžu srovnávat. Nicméně je fakt, že na začátku trvá déle, než si člověk zvykne na hodně komediální a odlehčené pojetí Zhanga Yimou. Herci asi záměrně přehrávají, tím pádem to afektované asijské herectví je malinko víc nesnesitelné než obvykle. Příběhově je to krásně zamotané a fajn, a jak už tady někdo podotkl, výjimečné je to právě tím, jak bizarní to je. Vizuálně je to ale perfektní a z některých obrazů přechází zrak. I ty jsou ale nadnesené a jakoby nereálné a dost fantazijní. Dost povedené jsou taky hodně dlouhé pasáže, kde se nemluví a do ticha se ozývají jen parádní zvuky - tady vyniká neuvěřitelná jistota a režijní mistrovství Zhanga Yimou. Celkově mi to ale nepřijde lepší než průměrné, protože mi ta komedie přijde až moc laciná a křečovitá a ani to herectví mi úplně nesedí. Solidních 60%.(10.5.2011)

----- "Pane ... zaseklo se to !" ----- Stylová parodie, která nemá zábrany. Možná proto v některých ohledech zašla až příliš daleko ... na můj vkus. Nicméně - stojí si za svým: Má vlastní vzor ... i názor, řídí se vlastními, trochu bizarními a přitom mimořádně zlomyslnými nápady - a neohlíží se na to, co bych po ní chtěla JÁ. Ve skutečnosti je to nejen sympatické, ale i odvážné, takže jí v podstatě nemůžu nic zásadního vytknout - i když bych chtěla ... ;-) ... 3,5*(3.2.2014)

• - Film je asijskou verzí snímku Zbytečná krutost (1984) režijní dvojice bratří Coenů. (Rugero)

• - Natáčení filmu začalo v červenci 2009 a skončilo v prosinci téhož roku. (Rugero)