poster

Zbytečná krutost

 • Česko

  Zbytečná krutost aneb žena, pistole a obchod s nudlemi

 • Čína

  San qiang pai an jing qi

 • Čína

  三枪拍案惊奇

 • anglický

  A Simple Noodle Story

 • anglický

  A Woman, a Gun and a Noodle Shop

 • anglický

  The First Gun

Drama / Komedie

Čína, 2009, 95 min

Režie:

Yimou Zhang

Scénář:

Joel Coen (původní scénář), Ethan Coen (původní scénář)

Kamera:

Xiaoding Zhao

Producenti:

William Kong

Střih:

Mo Zhang
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Sobis87
  ****

  Yimouova Zbytečná krutost se na rozdíl od originálu bratří Coenových odehrává ve starověké Číně, rozdíly mezi oběma verzemi lze zpozorovat ale i z hlediska žánru. Zatímco původní film byl temný thriller, tato verze, ačkoliv také velmi poctivě buduje napětí, je humorná až groteskní. Postavy tu postrádají hlubší psychologii a fungují více jako karikatury (např. tlouštík s neskutečně velkými předními zuby, šilhající náčelník, atd.), s čímž jde ruku v ruce i výrazné přehrávání protagonistů. Rozdíly lze nalézt i v samotném příběhu (celý úvod s perským kupcem je zcela odlišný), avšak stěžejní scény původního filmu zůstávají zachovány.(20.6.2011)

 • H34D
  ***

  Ono to vlastně nedopadlo vůbec špatně, film je velmi dobře natočen i včetně pěkného vizuálna, které je pro Yimou Zhanga typické. Problém je, že příběh předlohy je dle mě velmi těžko převeditelný do jiné (starší) doby a jiné kultury. Atmosféra temného děje s kontrastně absurdními momenty tedy znatelně oslabuje. Postavy zde nemají tak silné charisma a typicky Coenovský wtf humor se zde překlápí do o něco divácky přijatelnější a tím pádem pro tento příběh méně vhodné verze humoru. Asijská verze je zkrátka ve všem horší a působí mnohem obyčejněji než poměrně originální a tedy do jisté míry nenapodobitelný Blood Simple. Přesto všechno působí tento kousek pořád relativně dobře. Dokonce se ani nejedná o otrocký remake - paradoxně díky tomu, že je ve všem o něco horší je také i trochu jiný a tudíž "soběstačný". 6/10(17.3.2015)

 • sniper18
  ***

  Je to nadpriemerná komediálne ladená historická dráma od Yimou Zhanga. Má pomerne dobrý príbeh o osadenstve jednej púštnej reštaurácie, bohatom, ale chamtivom majiteľovi, jeho nevernej manželke a niekoľkých zamestnancoch, z ktorých každý má nejaký svoj problém a keď sa manželke od zahraničného obchodníka podarí kúpiť pištoľ, uvidia v tom riešenie. Lenže svoje záujmy má aj schopný vládny policajt, ktorý sa o tom dozvie a tak sa situácia výrazne skomplikuje. Spracovanie nie je zlé, dej síce sám o sebe nepôsobí až tak zaujímavo, ako by mohol, za čo môže aj obmedzenie pomerne malým priestorom a rovnako malým množstvom postáv, pričom tie navyše v rámci žánru pôsobia až moc povrchne, chcelo by to ich výraznejšie prepracovať a lepšie podať ich motivácie, takto si ma vlastne ani moc nezískali. Ale aj tak tomu nemôžem uprieť tú správnu štýlovosť, vďaka ktorej som už od začiatku vedel, že ma to bude baviť. Hlavne tá kombinácia vážnosti a čiernohumorného prevedenia sa nadmieru vydarila, pričom sa z toho našťastie ani raz nestáva už prehnaná paródia, ale skôr je to tak milo absurdné. A tak to síce nie je až tak dobré, ako by mohlo, ale bavilo ma to a určite by som bral aj väčšiu dĺžku, zdalo sa mi to až príliš krátke. Inak žánrovo sa to vlastne aj ťažko hodnotí, o akciu tu nejde vôbec, vtipné scény sami o sebe vlastne tiež ani moc nefungujú, ale je to taká príjemná absurdná krimi dráma v historických kulisách, kde mi ten štýl dokázal držať úsmev na tvári. Čo sa týka hereckého obsadenia, chcelo by to aspoň jedného výraznejšieho herca, ktorý by svoju postavu dokázal lepšie utiahnuť, ale zase ani z týchto mi nikto nevadil. Réžia a technická stránka sú výborné, Yimou Zhang ma v tomto opäť nesklamal, nechýba vydarená vizuálna stránka a sadla mi aj atmosféra. Takže lepšie hodnotenie nedávam, na to by som potreboval zaujímavejší dej a kvalitnejších hercov, ale aj tak sa mi to celkom páčilo, kladov je tu stále dosť. 65%(12.10.2014)

 • salalala
  ***

  Rozhodně zajímavý film. Předlohu jsem dosud neviděl, tudíž nemůžu srovnávat. Nicméně je fakt, že na začátku trvá déle, než si člověk zvykne na hodně komediální a odlehčené pojetí Zhanga Yimou. Herci asi záměrně přehrávají, tím pádem to afektované asijské herectví je malinko víc nesnesitelné než obvykle. Příběhově je to krásně zamotané a fajn, a jak už tady někdo podotkl, výjimečné je to právě tím, jak bizarní to je. Vizuálně je to ale perfektní a z některých obrazů přechází zrak. I ty jsou ale nadnesené a jakoby nereálné a dost fantazijní. Dost povedené jsou taky hodně dlouhé pasáže, kde se nemluví a do ticha se ozývají jen parádní zvuky - tady vyniká neuvěřitelná jistota a režijní mistrovství Zhanga Yimou. Celkově mi to ale nepřijde lepší než průměrné, protože mi ta komedie přijde až moc laciná a křečovitá a ani to herectví mi úplně nesedí. Solidních 60%.(10.5.2011)

 • Adrian
  ***

  Presun zo zapadu na vychod, Zhangovove vyrazne farbicky z casti utlmene. Hlavnym posunom oproti Coenovcom je prechod od ciernej komedie k cistemu, situacnemu humoru v prvel polke snimku (ktory mi moc nesadol), pricom ten ciernohumorny prichadza az s bliziacim sa zaverom (a hned to zacne byt stavnatejsie). Snaha postupne minimalizovat dialogy a rozpravat co najviac obrazom mi prisla zaujimava a zvacsa aj obhajitelna. [EFM 2010](16.2.2010)

 • - Film je asijskou verzí snímku Zbytečná krutost (1984) režijní dvojice bratří Coenů. (Rugero)

 • - Natáčení filmu začalo v červenci 2009 a skončilo v prosinci téhož roku. (Rugero)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace