Cela 211 - Vězeňské peklo

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Thriller / Akční

Španělsko / Francie, 2009, 110 min

Po dlhej dobe veľmi príjemné prekvapenie. Filmov z väzenského prostredia už bolo nakrútených neúrekom. Časť z nich sa vydarila a Cela 211 patrí k nim. Scenár k nej je napísaný veľmi vierohodne. Herci, v tomto prípade skôr predstavitelia úloh, boli starostlivo vybraní, čo významne prispelo k uveriteľnosti príbehu. Prostredie väznice bolo autentické, pripravené so zmyslom pre detail. Prehnitosť väzenského systému bola zvýraznená primeraným spôsobom, ale nedominovala. Od plného počtu hviezdičiek film delilo iba niekoľko dejových zvratov a scén v druhej polovici filmu, pri ktorých som dvíhal obočie.(13.10.2011)

Jeden z nejlepších filmů z vězeňského prostředí. Herecké výkony jsou bombastické stejně jako atmosféra. Když ktomu přidám neamerický konec musím dát jasný plny počet. Film má hodně luxusní tempo a díky němuse prostě nenudíte ani sekundu stopáže a hlavně film vypadá strašně zkutečně. Ve snímku jsem nenašel ani jednu chybičku a zrodilo se zatím největší překvapení roku 2010.(5.5.2010)

Drsné, navodí perfektní atmosféru a pak...vyšumí. Z Luise Tosara šel respekt. Originálitu jsem našel, španělsky se mluvilo, jen ta závěrečná část a celkové vyústění šlo jaksi do kopru.(5.2.2012)

Ďábelské tempo, houstnoucí atmosféra, skvělý námět a perfektní herecké výkony. Ke konci má film několik slabších míst, ale jako celek působí velmi kompaktně.(1.7.2013)

První polovina slabší průměr, na tlupě bezdomovců od každé popelnice za rohem a prázdném tlachání nebylo nic zajímavého, skoro nic se nedělo. Než přišel zlom v podobě akční vzpoury. Mezi nejemocionálnější scény patřil moment střetu dvou světů, styčný bod mezi jednou a druhou stranou. Byly to vteřiny, ale silný zásah do nitra každého z nás, zamyslet se, jak je ta hranice reálná a křehká. Další nej scénou byla pochopitelně závěrečná extáze a apokalypsa v jednom, ač očekávaná, přesto bravurně nasnímaná, zahraná a vypointovaná. Mě sedla postava Malamadreho, hlavně pro jeho pevné místo ve vězeňské komunitě a jasnou vizi ve svých plánech a postupech. Zdaleka to nebyl jeden z mnoha do počtu tlupy. Opravdu minimálně pozoruhodný snímek, navíc další z rozšiřující se řady mých oblíbených filmových témat.(9.4.2012)

Adrenalinová pecka, která působí autenticky ( nevím přesně, ve španělským vězení jsem ještě nebyl:) a žádný "Vykoupení" nečekejte ..tenhle film má koule.(14.12.2011)

Nekompromisní drsná podívaná která zaráží svojí skutečností a vlivem nepříznivejch událostí přeměnou charakteru hlavní postavy, přičemž samotnej závěr nedá astmatikům vydechnout ani po skončení filmu. Vězeňský filmy já vůbec nemusim (vždycky mi to přišlo jako hrozná nuda). Tady se ale nikdo s ničim nesere a hned od začátku se jede v adrenalinové řeži plný krve, násilí, zvrhlejch magorů a to všechno za doprovodu perfektní atmosféry, strhujícího příběhu, výborný kamery a v neposlední řadě přesvědčivejma výkonama všech zúčastněných. Vězeňská řezanice tak dobrá, že bych se jí chtěl zúčastnit. Velká bomba, která mě za poslední týdny nadchla jako žádná jiná.(7.7.2010)

Jednoznačně to mohlo být lepší, ale já chci ocenit zejména španělskou syrovost a brutalitu, která prostupuje celou stopáží. Navíc je to film na přemýšlení, ačkoli se to na první pohled nezdá. Palec nahoru a 4 hvězdy!(15.11.2015)

Brilantní vězeňské drama, který vás od první minuty nepustí od obrazovky. Ba co víc, adrenalin se vám bude zvyšovat stejně jako vzbouřeným vězňům s vědomím, že se chystá ozbrojený zásah policejních těžkooděnců. Nápad umístit nešťastnou náhodou mezi vězně jednoho z dozorců o němž nikdo neví, že je dozorce je originální a neotřelý. Tleskám!!! Jo a hlavní záporák byl sympaťák.(20.7.2011)

Fakt slušný príbeh, výborná atmosféra, veľmi autentické, hercom to všetko uveríte ... mne sa to páčilo.(3.9.2013)

• Chrustyn

Drsný snímek ze špinavého prostředí španělské věznice, kde není tak úplně jasné, zda je zlo za mřížemi nebo před ní a že vězni mohou být více lidé než dozorci. Téma zajímavé ale z prostředí vězení existuje spousta daleko lepších a drsnějších snímků.(18.4.2012)

Ako sa z nevinného človeka stane zločinec najvyššieho kalibru alebo ako dokáže zlyhať systém. Španielsky vklad do väzenských drám je vskutku impozantný.(1.5.2012)

No tak tohle jo. To teda sakra jo. Takové filmy můžu. Luxusní napětí, co se neztrácí v žádné vteřině filmu a naopak houstne do podoby, kdy se dá krájet. Studie změny charakteru hlavní osoby. Jak snadné je přejít na druhou stranu břehu. Stanfordský experiment tak trochu (úplně) jinak. Španělé opět ukazují, že ve světě filmu jsou třída.(14.4.2017)

Napínavá a emočne silná väzenská dráma plná zvratov a zmien postojov hlavných protagonistov. Spolu s mexickým Sin Nombre je Cela 211 pre mňa osobne zatiaľ najpríjemnejším prekvapením filmového roka 2010.(19.10.2010)

Veľmi kvalitný počin, ktorý vie zaujať a udržať v napätí až do konca. Väzenský vedúci mal ksicht ako sa patrí a celkovo prostredie bolo perfektné. U mňa dosť dobré. 80%(21.4.2010)

Sugestívne a príťažlivo nakrútená tak trochu iná väzenská dráma. Monzón režijným umom zakrýva nedostatky scenára, ale úplne ich zakryť nedokáže. Ono totiž situácia pred zásadným dejovým zvratom zhruba v polovici filmu hovorí ešte viac o dementnosti vyjednávačov, ako predtým a to je čo povedať. Tak ale povedzme, že v krízových situáciách to ľuďom pomalšie myslí a nedokážu predpovedať bezprostredné následky. Tosar mi celý čas evokoval Diega Lunu a ak hlavy na juhozápade krajiny neobmedzených možností budú premýšľať o remaku, tak si asi naňho tiež spomenú.(2.4.2017)

Souhlasím, že lepší je předem nic nevědět, opravdu to pak dost překvapí a ještě více upoutá. Vězeňské drama jak vyšité, není to sice můj oblíbený žánr, ale Celda 211 se prostě povedla. Vychytaný scénář, charismatičtí herci a hlavně zběsilé tempo z filmu dělají žánrovou perlu. Možná bych si zapolemizoval o tom, proč většinu času film tlačí na pilu ukazováním, že ti nejhorší odsouzení vrazi, šílenci a násilníci jsou vlastně ti dobří a jejich strážci naopak záporní hrdinové, ale to už je nad rámec krátkého hodnocení a navíc by to mohlo přinést spoilerování...(19.7.2010)

Super povedené menší vězeňské peklo.(14.10.2018)

Luis Tosar, kterého znám z Miami Vice (mimochodem super film) a Alberto Ammann to pořádně rozjíždějí. I když by člověk čekal, že vězeňský film bude sama akce a násilí, tak tady je akce opravdu pramálo. Což ale tentokrát vůbec nevadí. Protože atmosféra Vězeňského pekla je místy velmi hutná a drsná a napětí se občas také dá krájet. Takže divák ani nemá důvod se domáhat nějaké té vězeňské bitky. Dlouho jsem Celu 211 oddaloval a bál se jít do španělského filmu, ale teď vím, že i Španělé (ve spolupráci s Francouzi) umí natočit zajímavý snímek z vězeňského prostředí, který opravdu nenudí. 77%(12.4.2014)

• Frajer42

Poslední 1⁄4 je vice než solidní. Jakmile se věci dají pořádně do pohybu a začne se objevovat nějaké to drámko, tak tento snímek vážně umí být fajn. Bohužel navození té správné atmosféry trvá právě 3⁄4 filmu, a to je nehezky dlouhá doba. Většinu stopáže se tedy žvatlá španělsky a pranic zajímavého se neděje. I když jsem opravdu nenáročný divák, kterému se tvůrci zavděčí ledasčím, tak tentokrát se to v mých očích s úspěchem nesetkalo. Nezaujal mě ani příběh a už vůbec ne zúčastněné postavy. Docela mě zarazilo například to, že si ten vedoucí plešárd zvolil za pravou ruku člověka, kterého viděl poprvé v den vzpoury. Takový člověk by to v životě na nejrespektovanějšího vězně nikdy nedotáhl, a to dokonce ani mezi partou totálních dementů, která nám byla představena. Vidím to opravdu maximálně na dvě hvězdy za solidní finále. Drtivá většina filmu však byla v mých očích naprostá bída. Viděno v rámci 5hvězdičkové výzvy. Film mi vybrala uživatelka harfuska.(7.9.2016)