Cela 211 - Vězeňské peklo

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Thriller / Akční

Španělsko / Francie, 2009, 110 min

Zajímavá story o chlápkovi, kterej byl ve špatnou dobu na špatným místě a stal se nedopatřením součástí vězeňský vzpoury. Jsem rád, že se i Evropani odvážili natočit solidní vězeňskej biják, kterej je drsnej, syrovej a poměrně zábavnej.(1.2.2013)

Jo, povedené. Určitě jsem se u filmu bavil, poněvadž příběh a samotný závěr je opravdu nevšední. Jen jsem měl problém uvěřit Juanovu "herectví" a všem těm, co mu to žrali. A hlavně, z největšího hajzla španělských věznic se nakonec stane celkem citlivý a odpouštějící chlapík. Film určitě stojí za to vidět, protože je to minimálně tak trošku jiný vězeňský příběh. 7/10(31.7.2010)

CITÁT MALAMODREHO ( Luis Tosar ) - Že uvidíme, co se dá dělat ? Vidíš ? Co jsem ti říkal Slipy ( Chuan Oliver alias Alberto Ammann ), že tohle, že támhle, že uvidíme, že se ještě uvidí co sedá dělat a nikdy nehraje se přímo a potom se stane to, co se stalo, ale tentokrát nechceme aby se něco stalo.......... Film o lidech, jejich činech, politice, o vězních i bachařích o cti i lásce. CITÁT - Tady zemřel Morao na svou bolavou hlavu......... Velice dobré psychologické drama pojednávající nejen o přeměně bachaře ve vězně. Podle příběhu Celda 211, který napsal Francisco Pérez Gandul. Hudbu dělal Roque Baňos. CITÁT - Ještě nějaký dotaz ?.........(3.8.2011)

Já bych dal za 4*, ale ten příběh je pro mě úplně novým. Je to velmi napínavé, atmosféra vynikající, kamera naprosto skvělá a to herecké obsazení mě bylo fakt sympatické. Byl jsem před filmem velkým optimistou, tipoval jsem, že to dopadne dobře, ale každej se plete. Má to skvělej konec. Celej film má napínavost a brutalitu, je to skvělej film.(11.12.2011)

Zapomeňte na romantické zobrazení věznice či neprávem odsouzené hrdiny, tohle je špaňelská realita jak má být. Hlavní předností Cely 211 je skvělý námět, který Monzónovi umožnuje vytvořit několik vyloženě dechberoucích scén a posouvat tak děj stále dopředu, v podstatě bez sebemenší pauzy či zvolnění tempa. Na jednu stranu možná trochu zamrzí do jakého finále film po určitých skutečnostech jistojistě spěje, na stranu druhou jen tohle umožňuje ty silné emoce, které ve mě Cela 211 zanechala. Tleskám, tohle mě hodně bavilo. Silné a originální. Dělám co můžu.. (9.10.2012)

Jeden z najslabších väzenských filmov, nechápem tunajšie chválospevy naň. Nedá sa uprieť celkom originálna zápletka, no celé je to na hlavu. Miestny šéf muklov je dosť nevýrazný obyčajný chlapík, aj celkom sympaťák, ťažko uveríte, že by ho všetci na slovo počúvali. Už aj to, že všetci väzni držia spolu, nie sú tam žiadne skupinky, ktoré majú vlastných bossov. Ďalej to, ako rýchlo si Malamadre obľúbi Juana, aj keď o ňom nič nevie a nikto ho predtým v base nevidel... Aj to správanie Juana je veľmi nepravdepodobné, tak ako aj jeho manželky, ktorá tesne pred pôrodom sa tlačí do rozvášneného davu ľudí, kde keď ju nesundá nejaký policajt, tak ju ušliapu tí protestujúci... Nemalo to drajv, ani napätie, slabota 50%(10.4.2019)

Absolutní špička v kategorii vězeňských filmů. NeHollywoodský trhák, který mě především výkonem Luise Tosara a prostředím naprosto odrovnal. Mladý dozorce, který si přijde očíhnout svůj nový terén se nešťastnou náhodou stane součástí vězeňské vzpoury. Musí proto rychle změnit své přesvědčení a stane se jedním z vězňů. Hraje to vskutku výborně.(2.12.2010)

Luis Tosar je super, ale samotný příběh je až moc neskutečný s čitelným záměrem šokovat. Vězeňské drama z trochu jiného pohledu rozhodně není nezajímavé, ale ta přehnanost mi trochu kazila dojem. Zatím moc nedokážu srovnávat evropské státy z hlediska kvalit jejich filmů, ale řekl bych že Španělsko bude hodně nahoře.(8.7.2013)

Docela slušná podívaná, která si drží svou zábavnost po celých 110 minut na stejné, z mého pohledu nekolísavé úrovni. Hlavní postavy jsou sympaťáci, ale zároveň ve svých rolích vcelku uvěřitelní. To, kam se bude děj vyvíjet, jsem docela odhadnul a byl jsem moc rád za to, jaký spád věci dostaly.(30.8.2013)

Ve zkratce: Průměrná kamera, průměrné herecké výkony, zajímavá "vedlejší" postava vězeňského kápa, ne až tak nezajímavý příběh, ale béčkové zpracování, co by si zasloužilo něco mnohem víc.(16.7.2011)

Těžkotonážní nářez ze země pomerančů a koridy. Sonda do vězeňského prostředí, ve kterém jsou teroristé z ETA důležitější rukojmí než samotní bachaři. Na životě obyčejného bachaře už tolik nezáleží, obzvlášť, má-li nastoupit až zítra. Samozřejmě, že postavy Malamadra a Juana Oliviera byly dobře napsané, ale já bych vyzdvihl postavu Apače, protože to je přesně ten typ svině, která přežije za každou cenu, a pro mne byla jeho postava z vězňů nejvíc uvěřitelná. Každopádně, velmi dobrý kousek, který rozhodně neopomeňte, máte-li rádi filmy z vězeňského prostředí. „Děláš co můžeš a víc. Musíš mít hodně odvahy na to, cos udělal. Přijít sem a tvrdit nám všem, že jsi vězeň. A pak se ti to posralo tím, co se stalo Eleně. Život ti dá přes držku jedna dvě.(25.4.2012)

Má to realistický charakter, ale zároveň sa podkopáva akýkoľvek moment prekvapenia. Pokiaľ sa neustále vrieska, podozrieva, napáda, kričí - nič z toho nemám, iba peknú väzenskú rozprávku so siahomúdrymi rečami. V takom momente nepomôže ani výborný sugestívny digitál. Tesný, znepokojujúci, agresívny. Do mozaikovitej štruktúry zapadá z tých elementov, na ktorom stojí film asi najväčšmi, ale pre-rýchly strih a kolotoč udalostí mu uberá body. Aj premena povahových čŕt klaďasa na záporáka ničím neprekvapí. Dobrá filmarina, avšak vo výsledku vážnejšie zveličuje, než ponúka. Áno, mohol by som to kľudne vytiahnuť aj pri iných dielach a razantnejšie, ale takto to momentálne cítim.(2.5.2015)

Výborné drama, které ani na minutu nedá člověku vydechnout. Je zde dobře viděno, že i vyvrhelové mají mít svá práva (například právo na lékařské ošetření), které se jim mnohdy nedostává. Není to obhajoba nepřizpůsobivých kriminálníků, ale toho, že určitá práva by se měla respektovat za všech okolností a například neposkytnout umírajícímu na rakovinu alespoň anestetika je nelidské, ať se obviněný v minulosti dopustil čehokoli. Nápis na zdi: "Zde v této cele zemřel YX na bolavou hlavu," je sdělení, který ve mě vyvolává soucítění i bezmoc. Stejně tak je pozoruhodný příběh dosud naprosto bezúhonného vězeňského dozorce, který se souhrou nešťastných náhod, ocitl v nesprávný čas na nesprávném místě a zůstane uvězněný v těžce stresující situaci, která se postupně ještě více komplikuje. I ti, co se ničím neproviní nebo se dopustí nesprávného jednání, do kterého je dohnala extrémně tíživá a vypjatá situace vyvolaná agresí někoho jiného, mají právo na slušnější zacházení. Spoiler: Jednotlivci mohou být obětováni, pokud jsou svědky něčeho, u čeho žádní svědci nejsou žádoucí. Jen aby se nějaká pochybení veřejně neprovalila a zůstala navěky zavřená pod poklicí. Aby se nenarušil a uchoval stávající, i když nespravedlivý řád. Aby náhodou někdo neřekl, že se instituce, politici, atd. dopustily omylu, neetického jednání, je třeba odstranit nepohodlné svědky a zahladit stopy. Vše pro to, aby veřejné mínění zůstalo klidné a lidé uvěřili, že špatné věci se dějí jen špatným lidem. Obětní beránek je obětován za zájmy smečky, smečka se zbavuje nežádoucích členů. Nadřazení si chtějí udržet své místo, podřízení i nezaslouženě umírají v nečestném boji o výsostné postavení a v boji za svá potlačovaná práva. A chtít se pomstít za bezpráví nebo jít proti své původní smečce? To je cesta na hřbitov, do pekel, to je prostě konečná.(8.11.2017)

Jednoduché a přitom naprosto funkční. Žádné dlouhé intro se nekoná. V úvodu se situace vymyká kontrole a na výhybku směrem k běžnému stavu se již nedostane. Následuje psychologicky umně vykreslené drama s neidealizovanými charaktery, které "prostě dělají, co se dá". Načasování zvratů je přesné, aniž by rušilo autentičnost. Španělé dokazují, že k originalitě a silnému zážitku stačí vlastně docela málo. Neopakovat schémata, vyhnout se klišé a patosu, prostě mít koule na to točit věci po svém.(30.5.2014)

Ach jo zase jeden z filmů u kterého jsem stím vaším hvězdičkováním nejistý jako důchodce na bruslích. Celda 211 ma celkem spád i zajimavý překvapujicí scénář, ale je děsně prostá v inovací prostředí, které rychle zevšední. Mému oku neunikly ani situace ( tedy bavíme-li se k těm drastičtějším záběrů ), že byly ve větší míře cenzurovány a přímo násilí a krev byly zobrazeny v minimálním množství, což mě osobně trochu překvapilo, protože Španělé jsou těmito záběry přímo pověstní. Bohužel ani logické uvažování některých postav, zvlášť potom manželky hlavního dozorce o kterém je tento příběh vyprávěn, bylo přímo na cenu debility roku. Závěr jsem né až tak úplně pochopil, ale jinak jak už jsem v úvodu napsal je to povedený film, u kterého se rozhoduji stále mezi 3 a 4 hvězdičkami a jak to dopadlo vidíte už sami...(12.11.2010)

Napinavy film o vzbure vo väznici do ktorej sa inkognito zapletie zacinajuci bachar. V centre filmu stoji zvlastny vztah medzi drsnym lidrom vzbury - Luis Tosar s neskutocnym chraplakom a vystrasenym bacharom, ktoremu cely cas ide o zivot - neuveritelny sympatak Alberto Ammann, ktory ma zaujal uz v seriáli Narcos a vdaka tomuto filmu sa nadobro stal mojim oblubencom. Behom filmu si prejde doslova peklom. Celkovo je obsadenie velmi vydarene a ziadny z tych humusackych xichtov by som nechcel osobne stretnut a to su pritom iba obycajní herci. Niektore zvraty môzu pôsobit na prvy pohlad trochu vykonstruovane, ale na druhej strane vo vypätých situaciach obcas ludia konaju strasne hluposti, takze nakoniec som nemal problem s uveritelnostou celeho pribehu. Strasne sa mi pacilo jak je z rôznych uhlov podana cela ta vzbura. Zo zaciatku väzni pôsobia ako banda psychopatov, ale postupne divak zistuje, ze bojuju hlavne za lepsie podmienky, ktore su fakt neludske. Najviac sa mi oproti sucasnym vychvalovanym väzenskym peckam typu Brawl In Cell Block 99 alebo Shot Caller, pacila odvaha tvorcov zakoncit film absolutne nekompromisne. A aj ked len vynimocne dôjde na zabitie, tak je to poriadne krvave a triky su bezchybne. Vysledkom je neznama pecka, ktora stoji pre fanusikov väzenskeho zanru za pozornost. 8/10.(28.10.2017)

Drsny pohled do spanelske veznice,kde dojde ke vzpoure ,do ktere se zamota mladik,jenz se zde uchazi o praci.Pro zachranu zivota,musi presvedcit nejvetsi zabijaky o tom ,ze je jednim z nich.Skvela promena osobnosti nezkuseneho dozorce,pod tlakem okolnosti,perfektni vykresleni osobnosti veznu a spletite vezenske politiky,delaji s tohoto spanelskeho filmu nadprumerne drama.(4.8.2011)

Španělský filmy mám obvykle rád, ale tohle je 60% tuctovka. Nebyl to úplně ztracenej čas a někteří herci jsou dost charismatičtí, ale málo se útočí na divákovy emoce. Znova si nepustím.(22.5.2014)

Cela 211. Strhující vězeňské drama, které je vyčleněno nad ostatními typově podobnými žánry především tím, že se nikdo nepokouší o útěk ven na svobodu. Ba naopak snaží se zlepšit již ten zpackaný život uvnitř, uvnitř za mřížemi. Svižné dějové tempo přibržďují retrospektivní prvky, které dodávají potřebné citové souznění Juana a těhotné Eleny. Ze sympaťáků se stávají záporáci a ze záporáků sympaťáci. Příkladem budiž vůdce vězeňského povstání Muhaher... nevzpomenu si... Jedinné co musím vytknout je fakt, že tento film by si zasloužil výraznější hudební kulisu. 5* 85% na Španělsko výborné !(7.6.2012)

Já na tu vlnu nekritického nadšení nenaskočím, přátelé - "Cela 211" je velmi slušné vězeňské drama, které bohužel rozpačitě osciluje mezi evropskými kořeny a hollywoodskými ambicemi. Tato nerozhodnost vede v druhé polovině k tomu, že postupně ze všech koutů vylézají klasické neduhy akčních filmů starého kontinentu: slabé řemeslo, nedostatečně nadimenzovaný rozpočet a hlavně nezvládnutí žánrových prvků. Mohl to být nepředvídatelný, syrový nářez, skončilo to jako uspokojivé béčko.(5.1.2015)