Cela 211 - Vězeňské peklo

• Irsko

• Austrálie

Drama / Thriller / Akční

Španělsko / Francie, 2009, 110 min

Bývalí vězňové z řad ČSFD by nám mohli říct, jak to doopravdy ve vězení vypadá. Mám totiž za to, že se Monzón docela trefil. Žádné přehnané americké kecy, žádné přehnané americké tahání super tajných zbraní ze zadku, žádná přehnaná americká krev tam, kde není nutná. Syrovost je mnohem účinnější zbraní a jsem moc rád, že na to Španělé nezapomínají. Pátá hvězda je osobní pochvalou Danovi, protože po Labyrintu smrti jsem se do Cely pustil s rozestlanou postelí...(10.4.2012)

Podobné filmy: Felon (2008), Animal Factory (2000), The Shawshank Redemption (1994). Na rozdiel od klasík sa hlavný hrdina “dostáva“ do väzenia naozaj neprávom, resp vďaka zhode istých náhod. Jeho infiltrácia je nutná vzhľadom na jeho prežitie a veľkosť prezradenia, že je v skutočnosti nastupujúcim bacharom v obkľúčení vzbúrených väzňov je dostatočným katalyzátorom nepredvídateľných udalostí.(21.5.2010)

Inteligentný film s gráciou a švihom, ktorý je možné brať aj ako dokument popisujúci súčasný stav niektorých (mnohých) väzníc a situáciu, ktorá je omnoho viac než reálna. Výborný scenár, parádne herecké výkony a v neposlednom rade pomerne reálne pôsobiaca kamera tvoria vynikajúci výsledný dojem z diela. Kiežby vznikalo viac takýchto filmov, ktoré síce pôsobia komorným dojmom takmer televíznych filmov, ale svojou precíznosťou občas dokážu vyraziť dych. Režisér aj herci majú môj potlesk a poklonu.(28.3.2012)

Má to realistický charakter, ale zároveň sa podkopáva akýkoľvek moment prekvapenia. Pokiaľ sa neustále vrieska, podozrieva, napáda, kričí - nič z toho nemám, iba peknú väzenskú rozprávku so siahomúdrymi rečami. V takom momente nepomôže ani výborný sugestívny digitál. Tesný, znepokojujúci, agresívny. Do mozaikovitej štruktúry zapadá z tých elementov, na ktorom stojí film asi najväčšmi, ale pre-rýchly strih a kolotoč udalostí mu uberá body. Aj premena povahových čŕt klaďasa na záporáka ničím neprekvapí. Dobrá filmarina, avšak vo výsledku vážnejšie zveličuje, než ponúka. Áno, mohol by som to kľudne vytiahnuť aj pri iných dielach a razantnejšie, ale takto to momentálne cítim.(2.5.2015)

Z basového podžánru určite tá kvalitnejšia polovica sorty. Obsahovo plná nápaditých myšlienok, charizmatických postáv a neúnosného prísunu napätia. Jediná väčšia výtka smeruje k postoju režiséra, že práve basmani boli zväčša tí dobrí, a že politické machinácie sú horšie svinstvo než surová prirodzenosť človeka. Negatíva oboch strán mohol mierne zarovnať. Viac tu - http://csfdkofein.blog.cz/1010/cela-211-vezenske-peklo-cell-211-2009.(16.10.2010)

• - Film získal osm trofejí včetně té nejvyšší za film roku na Španělských filmových cenách v roce 2010. (zdeny99)

• - Scénář filmu je adaptací románu Francisco Péreze Gandula o věrnosti, přátelství a odvaze během vězeňské vzpoury. (Terva)

• - Film je venovaný Luisovi Ángelovi Puentemu, hasičovi zo španielskeho mesta Zamora, kde sa tento film natáčal. Luis sa podieľal na snímke a umrel pri záchrane dvoch chlapcov v rieke Duero krátko potom. (MikaelSVK)