Na jídle záleží

(festivalový název)
  • USA Food Matters
všechny plakáty

Tento užitečný propagační počin osvětluje vztah mezi nemocemi a stravou. Popisuje nenáročným způsobem na četných příkladech, kterak je pro zdravé tělo důležitá vhodná strava. Dále se zaobírá účelovým potlačováním informací o léčbě nemocí vysokými dávkami živin. Potlačování se děje, jak jinak, z důvodu zisku. Je to levné, funkční. Na klasické medikaci léky lze mnohonásobně vydělat, na léčbě stravou už to jde hůře. Tvůrci dokumentu také poukazují na nutnost lidí zajímat se o své zdraví a stravu. Dokument je zajímavým postrčením pro všechny, kteří o tématu správné životosprávy mnoho nevědí. (MortUARY)

neoBlast

Po shlédnutí musí každý divák získat úplně jiný náhled na medicínu a zdravý životní styl. Je jedno do jaké míry si odnese ponaučení a bude podle něj žít, ale na zde je důležité, že Food Matters je velmi povedeným dokumentem. Správný dokumentaristický přístup nám nabízí interesantní povídání expertů (žádných pochybných "prozřetelných" lidí) o základech zdravého organismu na bázi dostatečného přísunu minerálů a vitamínů. Je obtížné jednoduše vysvětlit složité procesy uvnitř lidského těla i zběžně (ale věcně) poreferovat o fungování farmaceutického průmyslu. A Food Matters tak činí. Na jídle dost záleží, protože toto celé racionální povídání dává smysl! 85 % ()

ghatos

Poučný a inspirativní dokument. Já osobně tady jím smažáky, řízky, guláše a jiné pekla. Musím však uznat, že o čem mluví dává smysl. Souhlasím s neocenitelným významem čisté vody pro lidský organismus. Sladké nápoje narvané éčky, nejsou to pravé ořechové. Zajímavé je povídání o rakovině. Já osobně mám známého, který se za pomoci čistých šťáv s ovoce a zeleniny vyléčil. Na vitamínech a organické stravě něco bude. ()

BuryGol

Z dokumentu o jídle se nějakym způsobem vyklubal dokument o rakovině. Zajímavý a poučný něco bylo. Něco beru s rezervou. A něčemu se jenom směju. De facto máme lék na rakovinu. Hryzat syrovou zeleninu, dát si pořádnej klystýr a cvičit. Neni to až moc jednoduchý? Přitom zelenina a ovoce co máme k dispozici je na začátku označeno za nedostačující. Podle mě do toho filmu naplácali až moc věcí a chyběly mi tam nějaký zajímavý záběry nebo rozbory. Ukecaný lidi přece jen jednoho omrzej. ()

Specs

Hlášky: Charlotte Gerson: - "Takzvaná hnojiva jsou tvořena hlavně ze 3 minerálů - N, P, K. Sodík, fosfor, draslík. To je hezké. Ale problém je, že půda potřebuje asi 52 různých minerálů. Takže kde máme vápník, hořčík, mangan, zinek, železo a všechny další věci které můžu zmínit? Chybějí. Ale když je půda podvyživená, rostliny jsou také podvyživené a oslabené. Ztrácejí svoji obranyschopnost. Přijdou brouci a napadnou je. Pak přijdou nemoci a napadnou je. Takže teď jdou s pláčem k chemickým společnostem, 'moje rostliny umírají a nerostou'. Samozřejmě máme pesticidy, takže chemické společnosti jsou šťastné, že jim můžou prodat pesticidy, funghicidy, podporovače růstu a spoustu dalších věcí." & David Wolfe: - "Naše kultura má pravděpodobně převrácené hodnoty. Raději utratíme peníze za nájem, než za nejlepší možné jídlo. Raději utratíme peníze za auto nebo dům, než abychom nakrmili děti těmi nejlepšími super-jídly, které byly kdy na světě objeveny. Protože o nich nevíme, jsou to převrácené hodnoty, protože jsme zmatení. Viděli jsme program, který nám řekl, abychom si koupili auto, a tak si ho koupíme. Ve skutečnosti bychom měli vzít tyto peníze a investovat je do zdraví našich rodin koupením nejlepšího možného jídla, což je základ." & Andrew W. Saul, Ph.D.: - "Víte, pevné zdraví dává smysl, ale nekoukají z toho žádné peníze." & Andrew W. Saul, Ph.D.: - "Lidé by měli přestat být pacienty a začít být lidmi. Proč nebýt zdravý a šťastný. Proč by ne? Změníte svůj život, budete trochu cvičit, budete správně jíst, to je dobré. Vypadáte lépe, to je dobré. Žijete déle, to je dobré. Ušetříte peníze, to je dobré. A máte obrovské uspokojení, že jste to udělali sami. Lidé si říkají: 'nemám lékařské vzdělání, tohle nemůžu vědět'. Ale prosím vás. Jak složité je jíst správně, pít zeleninové džusy a cvičit. Aby jste tohle věděli nepotřebujete titul. Je to až příliš snadné. Levné, snadné, bezpečné, efektivní. Největší důvod, proč to lidé ještě nedělají, je ten, že to vyžaduje zodpovědnost. A to je jediná cesta ven." & David Wolfe: - "Nejsem nějaký posel vegetariánství. Nenutím nikomu veganství, nebo dokonce jíst jenom syrovou stravu. Ale s jistotou víme, že jídelníček z 80% syrových věcí, který pokrývá všechno ovoce, zeleninu, ořechy, semínka, řasy, klíčky,, trávy, super-jídla a bylinky, je neuvěřitelně důležitá část zdravého a blahobytného života." ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé... Velmi zajímavý dokument, pro všechny, které opravdu zajímá jak se vlastně nejlíp stravovat. Dokument nám představuje velmi zajímavé informace o tom, jak naše tělo vnímá vařenou potravu, o tom jak jednostraným hnojením a zatěžováním půdy z ní činíme vyprahlou neúrodnou poušť, o tom kolik vitamínů zbyde v potravě převážené nejméně 5 dnů bůhvíodkud, o důležitosti pití dostatečného množství vody a taky o tom, že lék na rakovinu máme víceméně ve svých vlastních rukou, že tímto lékem nemusí být vždy pouze zázračná pilulka, že tento způsob léčby je znám už celá desetiletí a o tom komu prospívá to, aby o tom široká veřejnost neměla tušení co nejdéle to půjde... ()

Madluska

Dokumenty to mají těžké - měly by oslovit jak diváky s nulovým povědomím o dané problematice, tak diváky, kteří už si třeba někdy něco sami zjišťovali. Na tenhle útes narazilo i Food matters. Jako hlavní nedostatek vidím zejména neustálé opakování téhož. A přitom by stačilo říct: "Dbejte na to, co jíte, a dopřávejte si vitamíny - nikoliv ale pouze tabletkové." Vidíte - ani to nebolelo a za půl minuty je na světě resumé 160x delšího filmu. :-D ()

Ilhan

Určitě zajímavý dokument, který každého donutí se nad sebou zamyslet, nad způsobem svého života, nad svojí životosprávou. V tom bych viděl hlavní klad celého dokumentu. Pro většinu lidí přece nemůže být problém si ráno vypít litr vody, aby se trochu pročistil. Na druhou stranu je dle mne dost zavádějící. Ohromně mi tam chyběla jakákoliv zpětná vazba na jejich názory, nějaká reakce těch, do kterých se tolik opírají. I některá data mi přišla silně přitažená za vlasy. I přesto mě o svojí pradě dokázali celkem přesvědčit a prosto z původně zamýšlených tří hvězd zvyšuji na čtyři. ()

kwoky

Působivé! Dnes to bylo naposledy, co jsem jedl párečky z Tesca, které jsou ze 41% z masa a zbytek je jen mrtvá hmota. Snad mě klepne pepka o pár let později :) ()

TheKiw

Přinejlepším jen lehce inspirující a ne zrovna přehnaně informativní. Ale budiž, pořád to stálo za zhlédnutí a málem se dá říct, že tím člověk absolvoval úvodní superstručnou lekci studia o výživě. Otázkou zůstává, nakolik jsou prezentované informace pravdivé a taky to trochu smrdělo jako trailer na shop se zdravými potravinami "který najdete na naší webové stránce xyz". A propos, kdy se tvůrci naučí nedávat do dokumentů lidi, kteří působí lehce vyšinutým dojmem? S důvěryhodností to dělá zázraky. ()

Anti

Velmi působivý dokument o stravování a jeho vlivu na lidské zdraví. Některé věci je potřeba brát s rezervou. Ale jak už to u dokumentů vybočujících ze zažitých standartů býva, i kdyby na něm bylo pouhých deset procent pravdy, stále to je velmi znepokojující. ()

kamigava

Super dokument! Tohle bych pustil všem pacientům na jednotce intenzivní péče a nutil bych to tlustým doktorům, kteří už neví, co předepsat na vedlejší účinky minulého léku. Farmacie musí přestat ovládat naše životy! Lidi nenechte sebou manipulovat a přestňte se cpát těmi jedy. Žijte co nejdéle, čau, jdu si udělat šťávu z mrkve a řepy. ()

agassi68

To že správna strava je základ života vieme všetci už prakticky od narodenia. To, že jesť zdravo je veľmi ťažké, keď takmer všetky nezdravé jedlá sú tak veľmi chutné! Ale je len na nás ako sa s tým vysporiadame. Každý je sám strojcom svojho šťastia. Nanešťastie drvivá väčšina ľudí na to príde až keď ochorie na ťažko liečiteľnú nemoc.. ()

Destinytte odpad!

Je hrozně těžké dokoukat to do konce. Už po prvních minutách jsem si udělala názor a ten se v následujících minutách nezměnil. Dokument mě nijak nezaujal, o zdravou výživu se již nějakou dobu dost zajímám a tady se objevila spousta věcí, se kterými si dovolím nesouhlasit. Navíc skoro pořád opakovali to samé dokola, což je fakt na zblbnutí. ()

texa

Dokument, který by měl vidět každý. Zajímavý po celou dobu trvání. Pohledy různých lidí na rozmanité aspekty životního stylu, stravy či léčení v poslední době. Dala bych i hvězdu navíc. ()

rekkky

Food matters čerpá z dobrých kořenů a je postaven na sympatických základech, ale látka, která je probírána se omílá víceméně pořád dokola a proto hlavní myšlenka podpory lepších stravovacích návyků zapadá do balastu prázdných, nic neříkajících vět. Při odstranění zrna od plevele se najdou věty, které mají význam, to je bezpochyby pravda, ale dokument není efektní ani efektivní, což se nedá říct o jiných dokumentech týkajících se této problematiky. ()

veronica 01

Krátké shrnutí dokumentu - Vitamín C pro všechny a na všechno! Velká část dokumentu na mě působila spíš jako soubor konspiračních teorií a podněcování diváků k nedůvěře v lékaře a léky. To vnímám jako docela nebezpečnou věc. Je dobré si informace ověřovat a u takových dokumentů to platí dvojnásobně! ()

Lucas87

Takže co napsat ? No každý víme, že dnešní léky nejsou o tom aby někoho vyléčily, také dobře víme, že naše jídlo je obarveno, ochuceno samými éčky, ale co mě šokovalo byl hlavně ten fakt s hnojivy a taky jak moc je ten pitný režim za pomocí vody tak důležitý. Rozhodně je tento dokument osvětou a otevře hodně lidem oči, a ta starší dáma působila v tomto dokumentu tak celkově nad věcí. ()

VerenaLord

Zajímavý počin, sice stokrát zfilmované téma, ale zde se zaměřuje víc na nutriční hodnoty. A občas se člověk dozví i nové informace, často velice šokující a zajímavé - místo léku několikanásobek doporučené denní dávky kvalitních vitamínů apod? Asi na tom něco bude... ()

kluzo

To hlavní, co by si měl každý z filmu odnést je to, že každý sám je zodpovědný za své zdraví, že jídlo je jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují naše zdraví, a že pomocí správně volené stravy jsme schopni vyléčit spoustu nemocí, resp. že spoustu nemocí nemusíme vůbec dostat. A to i včetně největších strašáků z civilizačních chorob - rakoviny a kardiovaskulárních chorob. Film neříká vcelku nic nového, co by rozumně uvažující člověk už dávno nevěděl, včetně ovlivnění "západní" mediciny lobby výrobců léků a v důsledku toho úmyslného neléčení podstaty nemoci, ale jen potlačování následků a příznaků (více nemocných = více peněz). Business výrobců "léků" je o hledání rovnováhy na trhu mezi neúčinností léků a ochotou lidí si ještě tento lék koupit (resp. ochotou lékařů tento lék předepsat i za cenu rodinné rekreace na Bahamách), nic jiného za tím nehledejte :-) Přesto, pokud má někdo otevřenou mysl a uvedené pravdy ještě nevidí, pomůže mu tento film otevřít oči. Pokud je někdo uvězněn v konvencích a předsudcích, tomu neotevře oči ani svěcená voda :-) Zajímavý komentář heyda - jen doplním ještě výčet doporučovaných filmů o Forks over knives. ()