• Izrael

Avi Fahima

Kostýmy:

Li Alembik
  • JASON_X

Přiznávám, že můj odpad! je čistě tendenční ohodnocení, protože Jaffa je taktéž tendenční film. Co jím chtěla "feministka a politická aktivistka" Jedaja sdělit? Že izraelská společnost je nespravedlivá a plná předsudků vůči tamním Arabům? Božínku, a neplatí to snad desateronásobně i obráceně? A tahle patetická a notně přihlouplá mezináboženská lovestory se šablonovitými postavami má snad ony předsudky oslabit? Myslím, že většinu běžných izraelských Židů musí podobný snímek spíš znechutit, stejně jako mě třeba znechucují plky všelijakých pseudohumanistických pravdoláskařů, kteří hystericky hájí práva do Evropy přivandrovalých muslimů na úkor práv nás Evropanů. Ale přesně takovéhle sračky mají zjevně festivaloví diváci rádi, co naplat, kdo chce kam...(13.2.2016)

Ale ono to tak přece funguje i v reálu, že někdy stačí pouhá malichernost a obrátí vám mnohdy život úplně naruby. Tady šlo o pár minut a život Mali nabral zcela jiné obrátky než si původně představovala. V našem případě by ale zřejmě nešlo až o takový zlom, kterým si tady prošla Mali Wolfová. A to se zdála celá ta rodinka na začátku skoro jako každá jiná se svými trampotami, jako je remcání opravdu vydařeného synka, tajná láska dcery, která se to bála říct svým rodičům, trochu do sebe zahleděná mamka a taťka vzezřením hotový dobrák. Výborný film a je úplně jedno, do jaké míry byl tentokrát předvídatelný, protože sledovat Mali v podání Dany Igvy byl a je a bude pro mě nezapomenutelným zážitkem. Její emoce byly silně hmatatelné a dokonale přesvědčivé. Takže o průměrném filmu nemůže být z mé strany vůbec řeč. A co bude dál...........?........i ten konec byl přesně akorátní.(9.11.2013)

V podstate romeo-juliovská "romanca", avšak bez vášní - teda aspoň bez tých vonkajších. Príbeh, prostredie a postavy celkom fajn, akurát že v tom chýbali väčšie emócie, ktoré by sa prejavovali aj navonok. Navyše, okrem jedného jediného zlomu sa film niesol v podstate priamočiarom tempe, čo je v tomto prípade obrovská škoda! Myslím, že s takýmto typom filmu o zakázanej láske by sa dalo pohrať aj oveľa viac, obzvlášť keď sa odohráva na hrane viacerých protipólov : politický - Izrael vs. Palestína, náboženský - judaizmus vs. islam, spoločenský - vyššia trieda vs. nižšia trieda. Preto len 3*.(14.8.2016)

Nový film režisérky a politické aktivistky Keren Yedaya je velmi podařené komorní drama o jedné rodině z Jaffy, arabského přístavu, dnes součást Tel Avivu. Při sledování si člověk řekne, jak je smutné, že jsou v některých lidech pořád ty stejné staré předsudky a postoje, zvlášť když ví, že to tak někdy opravdu je a film si nijak nevymýšlí... Jak už přede mnou psali jiní, podařený je tenhle film mimo jiné díky vynikajícím hercům (nejen režisérčiným oblíbenkyním Daně Ivgy a Ronit Elkabetz, tj. dcery Mali a matky Osnat). Díky nim je celý film naprosto věrohodný, autentický, civilní, bez přehnaných patetických výjevů a výlevů. Bezvadně přirozené byly scény z rodinné domácnosti - u večeře, u televize apod. Rvačka mezi Reuvenem a Tawfikem taky neměla chybu a opravdu nebyla jen "jako". Vyznění příběhu krásně podtrhla závěrečná Shushanova píseň.(16.6.2011)

Vůbec jsem nezáviděla Mali tu nešťastnou situaci do které se dostala a nic na tom nemění ani to, že její bratr byl ta nejhorší lidská veš, jakou si lze představit. Přesto, že ona byla židovka a on Arab, neměla jsem pocit, že by tu šlo o nějaké rasové napětí, prostě se hlavní aktéři stali obětí nepředvídaných okolností, jaké se v životě stávají, vůbec na mně z celého snímku dýchala velká civilnost a opravdovost, které si já vždy velmi cením. Když k tomu přidám autentickou atmosféru izraelských ulic, k tomu příhodnou, hezkou muziku a velmi dobrý herecký výkon Dany Ivgy v roli Mali, je z toho příjemně strávené filmové odpoledne a lepší čtyři hvězdičky.(21.8.2013)

• - Ronit Elkabetz (Osnat 'Ossi' Wolf) a Dana Ivgy (Mali Wolf) si roli matky a dcery zahráli už ve filmu Or (2004), který natočil stejný režisér. (Zdroj: ČSFD.cz)