Martin741

Fakt len lahko nadpriemerny film noir- detektivka. Edwarda G. Robinsona si budem uz asi navzdy pamatat ako Bartona Keyese z The Double Idemnity filmu. Atmosfera na urovni, uvod s vlakom hned divaka vtiahne do deja. Stale sa nieco deje, nuda nehrozi, tempo vyborne a dialogy tiez. John Farrow je pre CZ a SK neznamy reziser, a to je skoda : 77 % ()

liquido26

Film noir s nádechem nadpřirozena a taky prvky detektivky. V hlavní roli je jako vždy skvělý Robinson, jehož figura tentokrát není šílenec ani gangster, ale zábavový kouzelník, který u sebe objeví děsivý dar jasnovidectví a jeho tragické vize se začínají stávat skutečností. ()

Topco

Sympatická jednohubka so štandardne skvelým Robinsonom, pri ktorom som si spomenul na jeho tragickú rolu zo Scarlet Street. Atmošku to malo fajnovú: hustá para z rušňa, úzka nočná ulica zahalená do hmly, treskúci dážď, záverečné gotické dejstvo. To všetko sme tu mali + s prímesou nadprirodzena :). Naivné, zjednodušujúce... ale ochotne a rád som prižmúril oko. Btw, kúzelníka/mentalistu/spiritualistu sme v tom istom roku mali aj v The Amazing Mr. X a rok pred tým v Nightmare Alley. ()

majo25

Celkom zaujímavá noir dráma s výrazným paranormálnym prvkom, ktorý sa tiahnem celým filmom a určuje jeho mysterióznosť. E.G. Robinson ako vždy výborný, ostatné postavy už menej. Miestami viazne tempo a dej sa utápa v siahodlhých dialógoch či monológoch, ale smerom k (predvídateľnému) záveru sa to podstatne lepší. Som rád, že mystérium ostalo nedovysvetlené, resp. že sa jasnovidectvo neosvetlilo ako niečo vysvetliteľné či podvodné. ()

ad142

Neprávom polozabudnutý, veľmi mysteriózny noir s vynikajúcim Edwardom G. Robinsonom  v hlavnej úlohe. Námetom a zasadením  tak trochu pripomína Nightmare Alley (1947), avšak tvorcovia tu zachádzajú ešte ďalej a nevyhýbajú sa ani nadprirodzenu, či dokonca ani okultizmu. Edward G. Robinson, ktorému podobné smutné charaktery výborne sadli, mi silne pripomínal tragickú postavu starnúceho pokladníka, ktorú tak brilantne zahral v Scarlet Street (1945) od Fritza Langa, avšak tento noir je na toľko originálny, že sa nedá priamo s ničím zrovnať. V skutočnosti je oveľa presvedčivejší než iné, drahšie, či modernejšie filmy o šiestom zmysle. Je tu množstvo bizarných detailov (vankúš, pištoľ, ktorá nevystrelí, kvetina rozdrvená topánkou, malý chlapec na ulici zomierajúci mimo kameru, veľmi zvláštne javisko) vytvárajúcich ťaživú atmosféru zbavenú akejkoľvek nádeje, či optimizmu. Ide o jeden z najtemnejších noirov, a to v doslovnom aj prenesenom význame. ()