Hashmatsa

Yoav Shamir

Mischa Krausz

Uri Avnery
  • Dragoni

Dokument izraelského režisera, který je zároveň i kameramanem, dokument jež si klade za cíl ukázat a propojit minulost se současností a poukázat na smýšlení staré i nové generace židů, kde si samotný režisér nechává nestranný názor a formou obrazu prezentuje co zachytil a je jen na divákovi co si odnese. Celý Izrael se bojí hrozby "Antisemitizmu" jak u sebe "doma" v Izraeli, tak i jinde po celém světě, ale možná to bude tím, že už odmala cpou malým izraelcům do hlav, jak jsou všichni špatní a chtějí jim ublížit, ve zprávách, novinách i na výletu do Polska, další a dost podstatnou věcí je jistě to, jak vzniknul stát Izrael a jak se zachoval(a stále chová) k původním obyvatelům této pradávné země.(8.8.2013)

Natočené židom! Možno naozaj moorovsky spravené, no už len kvôli tomu šokujúcemu záveru by sa tento dokument mal šíriť, lebo čo sa deje je nebezpečné! Áno, antisemitizmus existuje, no toto je pohľad na to, čo z toho vyrábajú židovské organizácie, je to kritika do vlastných radov, nemala by sa náhodou taká podporovať? Vidím, čo sa deje v Palestíne, ani tí nie sú bez viny, no tá jednostrannosť, čo sa pri týchto filmoch kritizuje je zlá ohľadom toho, že keby ľudia tieto dokumenty videli, zistili by, že nie všetko je čiernobiele. Ja dokonca za toto ešte židov viac uznávam, tých teda, ktorí sú ochotní kritizovať svoj štát a národ, či jeho spôsoby. Veď ja napríklad uznávam mnohých židov, Chaplina, Chomskyho, Einsteina, je ich veľa, no prečo si to nedokážeme priznať, nemôžme šíriť nenávisť umelo kvôli politike, či hnevu z minulosti. U mňa je to na hrane 4 a 5 hviezd, už len kvôli súčasnému dianiu a vyhroteniu niektorých problémov, možno tých 5 aj dávam, lebo sa ľudia nepoučili.(29.8.2013)

Antisemitismus, v čem tkví jeho nebezpečí? Opravdu je v západní civilizaci zakořeněná bezdůvodná nenávist k židům, jak se nám snaží namluvit masová média či organizace jakou je například ADL? Mají pravdu v tom, že každá proti-židovská a proti-izraelská tendence musí být co nejpřísněji potlačena jako nutná prevence vůči terorismu? Nebo je pravda na druhé straně barikády ,a ze slova "antisemitismus" se stála nejmocnější zbraň v rukou sionistických a amerických prospěchářů? __ Nejsem tu od toho, abych dělal soudy (ať si každý udělá svůj názor sám), přesto mě něco znepokojuje. Výchova izraelských studentů, myslím, že není něco v pořádku, když se do nich hustí myšlenka, která spočívá v nezpochybnitelném faktu, že je nenávidí celý okolní svět. To si izraelské školy neuvědomují, že ze svých studentů vychovávají xenofoby (jako důkaz scéna v Polsku, rozhovor, který ve svém komentu zaznamenal uživatel Niktorius)? 80%(22.8.2012)

Antisemitismus jako sebenaplňující proroctví a nástroj manipulace vlastních občanů – Yoav Shamir proniká do "ochranných" struktur židovské komunity a vynáší na světlo světa svědectví o způsobu, jakým Izrael buduje svůj mýtus "ohroženého" národa, umělý strach i umělou nenávist. Shamir se sice pohybuje mezi extrémy, ale na rozdíl od Moora nemá na věc hotový názor a s divákem se nesnaží vymetat podlahu. I když trochu divoce krauluje mezi tématy, Defamation nabízí inteligentní a přemýšlivý pohled na vlastní národ.(13.3.2010)

Ač se jedná o dokument určený velmi široké veřejnosti, a tak většinu času promlouvá hodně povrchně, dokáže velmi zábavnou a poutavou formou říci velmi mnoho. Dokument Hanobení mluví o různorodosti antisionismu a antisemitismu, zpochybňování dnešního významu minulosti a Holokaustu a o podprahové manipulaci médií i samotných Izraelitů o světě mimo Izrael. Co je zajímavé, že tak nečiní násilnou či vyostřenou formou a ač jde skoro ve všech scénách vyčíst na jaké straně režisér stojí, stále je vidět že nemá vyhraněný názor a i to nám chce předat. A tak i když mě obsahově příliš nezaujal (krom mnoha materiálu z vedení mezinárodních organizací) jako dokument o politice, navíc na takhle ožehavé téma se jedná o prvotřídní příklad profesionální práce. Nikoliv jako tendenční dílka M.Moora.(19.3.2010)