OVCE.sk

Animovaný / Rodinný
Slovensko, 2009, 21x4 min

OVCE.sk je nový slovenský animovaný seriál, ktorý sa vracia k tradíciám pôvodnej kreslenej tvorby pre deti a mládež. Vznikol z iniciatívy eSlovensko o.z. ako súčasť projektu Zodpovedne.sk. Cieľom rozprávok je šírenie osvety o rizikách internetu, mobilov a nových technológií. Pre nižšiu vekovú kategóriu detí chce seriál pôsobiť ako prevencia, mládeži nastavuje zrkadlo ich nevhodného správania sa na internete a dospelých divákov majú rozprávky poučiť a pobaviť.
Jednotlivé časti:  1.-Bez kožušteka (Zverejňovanie fotografií a videí z odhalenými časťami tela.)
2.-Netancuj s vlkom (Zneužitie fotografií a videí.)
3.-Zatajovaný kamarát (Nadväzovanie kontaktov za účelom sexuálneho zneužitia - Grooming.)
4.-Biele ovce (Diskriminácia a rasizmus na internete)
5.-Deväťdesiatdeväť (Reťazové listy šťastia?)
6.-Ogrgeľ (Internet si vždy pamätá tvoje chyby z minulosti.)
7.-Korunka krásy (Anorexia, recepty „krásy“ na internete.)
8.-Pomsta (Virtuálne prenasledovanie - Cyberstalking.)
9.-Hlásna trúba (Prezradenie údajov a majetkových pomerov - Phishing.)
10.-Fašiangová maska (Napodobňovanie mediálnych vzorov v nebezpečných scénach.)
11.-Tisíc priateľov (Virtuálne priateľstvá.)
12.-Maškarný ples (Nikdy nevieš, kto je na druhej strane internetu alebo mobilu.)
13.-Ruky hore (Vulgárny jazyk a gestá.)
14.-Druhý breh (Sociálna rovnosť.)
15.-Cudzí mobil (Rešpektujte súkromie svojho priateľa. Etiketa mobilnej komunikácie.)
16.-Ohňostroj (Nebezpečenstvo výroby a použitia výbušnín.)
17.-Hrubokrk (Virtuálne prenasledovanie - Cyberbullying.)
18.-Mobilmánia (Závislosť na mobile, etiketa mobilnej komunikácie.)
19.-Darčeky (Nakupovanie cez internet. Nakupujte len to, na čo máte.)
20.-Guľovačka (Natáčanie násilných a ponižujúcich scén - Happy slapping.)
21.-Pomútené hlavy (Závislosť na počítačových hrách.) (oficiální text distributora)

Melies

2 / 10 Ej bysťu, hovadzina preveliká teto OVCE.sk! Niežeby som vyberavý bou, nie veru, ale seriál ozaj škapavo vyzerá, digitálne a nepôvodne, ták ták. A či toto je ten návrat k tradíciám, jak hinen oficiálny pamflet tvrdzí? Netrúfau by som také dačo tvrdiť, ozaj netrúfau, bo ma pánbožko bleskom skláti za rúhanie hneď jak tunák stojím! A ani toho ponaučenia a morálneho usmerňovania sa tam veľa nieto, nuž a to je najsamväčší problém. Dzeci sa dve, tri veci naučia, ale OVCE.sk vácej škody narobia jak osohu, povedau by som. A či sa veru patrí, aby malé ovečky rúžu na pery nosili jak toté nalpy zmaľované? A či musia hintí zemepáni hip hóp a západnú kultúru ozaj do šického drúzgať, jak keby iného a našého nebolo? Éj, ľudze, čujte moje slová! Raz nám budú samí malí gángstri po chotári behať a to už budze neskoro ruky zalamúvať, ták ták! A v našich národných krojoch už len mole a hmyzi tancovať budú. Ale darmo, vedz oprobujce to na tom intern néte, obprobujce a na vlastné očú uvidzíte, jakéže é ú grantovými peňeži zaplatené zlo teto OVCE.sk sú. Sú, sú, len čo je pravda, ták ták, dobre povedali. ()

JohnnyD

Nuž, z časti vykrádačka Shaun the Sheep, z druhej časti až príliš premoralizované. Oceňujem vôľu poučiť malé deti o temnej stránke sily internetu, bohužiaľ mám pocit, že je to až príliš hlasné vykrikovanie a minie sa to účinku. Každopádne zaujímavý počin a dôkaz toho, že aj na slovensku vieme nakrútiť animovaný seriál. Nabudúce ale poprosím bez propagandy. ()

Smok

Réžia: Jaroslav Baran :) A priori takéto poučné videjká moc nemusím, ale ináč celkom tento nápad beriem. Nech dorastenci vedia, že moderné civilizačné výdobytky majú svoje klady, ale aj zápory a záleží len od nich samých, aké informácie o sebe na web poskytnú atď... ()

Flego

Vynikajúci nápad vytvoriť takýto projekt pre deti, aby sa zrozumiteľným spôsobom dokázali vyvarovať internetových a iných nebezpečenstiev. Tvorcovia už pri jeho tvorbe dabujú príbehy do rôznych európskych jazykov. K zhliadnutiu tu . ()

Marek1991

Nezvládnutá animácia, nevhodné nárečie, deti by sa mali učiť čistej slovenčine, nie sú tam zachytené niektoré podstatné hrozby, niektoré zle vypovedané, troška propagandy, ešte že nás majú všetkých za ovce (irónia), ale oceňujem nápad a chuť poučiť naše deti, váham či dve alebo tri hviezdičky, tak dám jednoducho 45%, také tri môžu byť. ()

Trevor

Dá sa to, výchovný charakter spojený s hravou formou, akou to je podané je vcelku vydarený, avšak efekt to zrejme nemá žiaden. ()

Aljak

Vynikajúci didaktický projekt, a dokonca priamo zo Slovenska. Sympatické (a naivné) ovečky v krátkych spotoch mimoriadne výstižnou a zároveň hravou formou prezentujú a upozorňujú na rôzne riziká spojené s on-line komunikáciou na internete - a veruže tých nástrah je naozaj veľa (koniec koncov, ich zoznam je priamo aj tu na ČSFD v popise obsahu). Takúto iniciatívu jednoznačne vítam, a verím, že to môže mať aj pozitívny efekt na deti vo vývine. ()

tommy187

Výborné. Aj keď si osobne myslím, že správanie detí tento seriál nezmení zostane aspoň skvelým spôsobom vyučovanie detí napr. v škole. Príbehy sú veľmi zaujímavé, animácia je {prekvapujúco} na vysokej úrovni a J. Vajda a C. Kassai sa vžili do svojich rolí tak dobre, že to, že to dabovali oni som zistil až v titulkách filmu :). Myslím, že to nie je len pre deti ... ()

LuiCJ

Zvláštny nápad. Nejako ma nechytil ten prechod a spojenie medzi bačovským prostredím a modernou dobou. Po technickej stránke je to podľa mňa menší pokus spojiť 2D a 3D animáciu. Taktiež aj poučenia a vysvetlenia sú divne ukázané na ovciach. Posledné diely - rok 2012, boli síce trochu divné, ale epizóda Zodpovedne seriál krásne ukončila. ()

tomala4

vari by to krepým ovciam valaškou priamo do harďvéru mali natúcť (jak varúvanie na cigaretľoch), aby totok onie.. zodpovednieSK malo účinok dáky... aspoň jak s týma cigaretľama, hehehe (; ()

giaruj

Dobrý nápad, dobré animácie. Nie priveľmi didaktizujúci(až na tie hlášky horára). Zo seriálu sa mohlo vykľuť niečo lepšie, pretože krátky animovaný film spĺňajúci kritéria večerníčka za ostatných desať rokov naďalej absentuje. ()