KRUH - portrét demonstrace

(studentský film)
  • USA CIRCLE - a portrait of a demonstration, The

17. listopadu 2008 proběhla v Litvínově demonstrace Dělnické strany. Na ní navazoval pochod Autonomních nacionalistů do sídliště Janov, které je obýváno převážně Romy. Na kruhovém objezdu u sídliště došlo ke střetu mezi policí a demonstranty, médii posléze nazvaný „Bitva o Janov.“ Tato událost se do historie zapsala hlavně tím, že se k ultra-pravicovým demonstrantům přidal velký počet místních obyvatel.
Autorka, která byla tomuto střetu s kamerou přítomna, pozvala po pár měsících na kruhový objezd lidi, kteří se demonstrace různým způsobem zúčastnili a konfrontovala je se záběry z této události. Na jedné straně kruhového objezdu tak stáli účastníci demonstrace Dělnické strany, na další příslušníci romské protidemonstrace, dále pak zástupce města a police a nakonec tvůrci mediálního obrazu demonstrace.
Název KRUH odkazuje k místu střetu, k historickým souvislostem, tak i k složitosti celého problému. (oficiální text distributora)

Matty

Dokument, který se točí v kruhu a nejvýstižnější komentář k celé situaci (i sobě samému) nabízí pouze na okraj a nejspíš nezáměrně, když ukazuje neschopnost novinářů odlišit obsah média od formy, která také nese významy. ()

Radko

Konceptom "stretnime sa po tom, čo nám vychladnú hlavy a slovne si vysvetlíme prečo sa chceme pobiť do krvi , ak sa stretneme v grupách" inscenuje režisérka stretnutie zástupcov médií, Cigánov a pravicových politikov z Robotníckej strany sociálnej spravodlivosti (Dělnická strana sociální spravedlnosti). Vkladá do toho zábery z nejakej demonštrácie, kde sa skoro pobili českí kotlebovci (v jednom zo záberov dnešný predseda banskobystrického samosprávneho kraja Marián Kotleba v dlhom čiernom koženom plášti zdraví českých súkmeňovcov pozdravom "Na stráž") s miestnymi Cigáňmi. Policajti boli odetí ako Robocopovia. Z konfrontácie veľa nového nevzišlo. Latentní rasisti vždy (s účinnou podporou korporátnych médií) budú tvrdiť, že bieda národa vyplýva len z toho, že bieli doplácajú na Rómov. Tí vraj paraziticky zneužívajú systém, sú zvýhodňovaní a peňažne vyciciavajú tak, že pre slušnú bielu väčšinu žiadne sociálne podpory ani dávky neostávajú. Navyše Cigáni podľa nich len kradnú, lúpia, nadávajú. Sú drzí a smrdia. Nič si nevážia. Cigáni zase povedia, že zlí Cigáni sú, ó áno, ale je to len marginálne percento z nás. A mladí radikáli z oboch strán barikády si bez ohľadu na nejaké hlbšie analýzy už chystajú kamene, nože aj britvy. Dobre totiž vedia, že zlu sa neustupuje. Problém je len v tom, že každý vidí to zlo kdesi inde. Mediálna reflexia poukazuje na to, že v spravodajstve sa zväčša len posilňujú rasové stereotypy, eskalujúce napätie. Poučný, no vzhľadom k povedanému nadbytočne dlhý dokument. ()

Vodnářka

Geniální mi přišel už jen ten nápad - netočit jen samotnou demonstraci, ale pokusit se o jakousi zpětnou reflexi obou stran i rádoby nezávislých novinářů. Setkávají se tu dva extrémy - DS a rómové (kterým teda prý klidně můžem říkat cigáni), tak opačné konce škály obyvatel, přesto však v něčem úplně stejné. Hlavně v tom, že obě mají velký problém, ale nedokáží ho pojmenovat, nedokáží popsat situaci, nedokáží navrhnout řešení, vlastně ho ani hledat nechtějí. Místo toho volí jen prázdné fráze, rasistické urážky, nadávky a násilí. Na první pohled dost neřešitelná situace, s druhým pohledem a nějakým nápadem snad někdo brzy přijde, proto je také důležité na tyhle problémy poukazovat. Přestože mě samotnou v určitých situacích napadaly vhodnější otázky, jsem moc ráda, že se Tereza Reichová nesnažila nijak cpát vlastí pohledy nebo nutit obyvatele Litvínova do určitých postojů, nechává jim naopak volný prostor se projevit, čímž mnohem hlouběji vyzní absolutní bariéra mezi oběma stranami a velká nechuť ji odstranit. ()

AllShallFall

Po celou dobu co jsem sledoval, tento povedený dokument, jsem se těšil, až sem vložím svůj příspěvek. Jsem překvapen kvalitou studentského dokumentu a už jen proto to největší hodnocení. Zároveň se mi líbí, že dokument nebyl zaujatý ani proti skupeně jedné či druhé. Nemůžu si ale odpustit své reakce na některé momenty co byli k vidění. Například moment, kdy známý janovský cikán v klobouku (na oko vypadal slušně), vyhrožoval smrtí svým sousedům, jejich ženám a dětem. A zde se představil jako slůšný spořádaný rom, který ani vlastně neví, proč ti takzvaní neonacisté přisli do Janova. Když se vlastně jěště před demonstrací normálně s místními bavili a zdravili.Tento moment byl víc než vtipný a myslel jsem, že asi smíchy spadnu ze židle. Celou dobu slýcháme z jejich úst, jak za tento problém může město a ne cikáni. No je na tom hodně moc pravdy. To je strana první. Strana druhá, pravdivá je ta, že v litvínovském sídlišti Janov žije přibližně 6000 obyvatel a cikánská populace zaujímá číselnou hranici okolo 3000 vrstevníků. To je 50%. Mezi nimi, jak již i konec konců zaznělo v dokumentu, je obrovské množství lichvářů, prostitutek, drogových dealerů, mafiánů a jiných kriminálních živlů. (Nikoho přeci nemůže ani ve snu napadnou, že tu kriminalitu si tam vybudovali místní pracující obyvatelé) Nezle se ničemu divit, když je zde v místě pracujících občanů vpuštěna sebranka (o stejném počtu jako je oněch pracujících) mentálně zaostalých lidí. Ze sídliště se stává vzhledově ghetto. Protože na ulici nevidíte nikoho jiného, než cikány. Neboť pracující lidé jsou samozřejmě ve svém zaměstnání. A nemají na to, aby ztráceli svůj čas zevlováním po ulici. Další bod, který stojí za zmínku a rovněž mě rozesmál, je opět z úst bujného fantazií,cikána Bujáka. Jeho počty jsou nesmírně fascinující a kdyby se mohlo hodnotit dvaceti hvězdami, tak je sem za něho klidně dám. Jen si vezmětě, že ta hrstka dětí a cikánských stařešin držící v rukách ušmudlané kartony vytažené z popelnic, je vlstně 400 zdatných bojovníkú z řad romů. Jsem překvapen. A vlastně jak již spousta z nás zná z vlastních skušeností. Tak vlastně jeden zdatný rom zvládne 4 nácky levou zadní a ani se nezapotí. Nu co dodat. Všichni se narodili jako nindžové, tak by tu demonstraci vlastně rozehnali v mrknutí oka. Jelikož, 4 x 400 je 1600. A podle médií ulicemi pochodovalo okolo 1500 demonstrantů. A ti policisté, kterých bylo na místě v pohotovosti okolo 1000, byli vlastně nevyškolení slaboši a asi by se měli začít bavit s cikány, kteří jim předvedou zač je toho úder. Ještě musím zmínit bod týkající se opět toho kulturisty roma. Který se zmínil o tom, že nikoho nezajímá, jaký psychycký dopad to mělo na jejich děti a jestli vůbec po 17. listopadu půjdou do školy. No... řekl bych, že zdatní romové musí mít přece i zdatné děti, nebo se mýlím? Tak čeho by se měli vlastně bát? jsou pod ocharnou 400 bojovníků. A škola? ta je těmto jedincům u zadnice. Protože kdyby do ní chodili, tak se jednak naučí vyjadřovat, za druhé se naučí hygieně, slušnému chování a přizpůsobivosti a v té poslední fázi pochopí, že je tu nikdo nechce a odejdou do zemích zaslíbených. Na závěr si dovolím ještě okomentovat humanistku Kláru Kalibovou, bojovnici za lidská práva a demokracii. Její neuvěřitelná a slepá nenávist proti neonasicmu jí vhání diktátorské myšlení do hlavy. Když si představuje, že Dělnická strana prostě nemá právo se vyjadřovat v televizi a co vůbec, v médiích. Ono, když jednomu odebereme právo na svobodné vyjadřování, takse tomu potom říká cenzůra, Kláro. A to smrdí komunismem a diktaturou. Navíc, tím, že podpořila cikánskou demnstraci se dopustila přestupku. Jelikož se zúčastnila nepovoleného shromáždění. To jako právnička by měla vědět. Já pevně věřím, že studenti jež natočili tento dokument, jsou nestraní a že jsou zdravě uvažující a o celém tom nevyřešeném sociálním případu, kde jeden hází špínu na druhého, si udělali vlastní obrázek. Nebudu tedy zde hodnotit politické názory, ale čistě profesionální práci. () (méně) (více)

Marze

Téma sociálně vyloučená komunita Romové. Oni mají odlišné kulturní zvyky, které jsou nekompatibilní s většinovou společností například malá hodnota vzdělání, jiné hygienické návyky, neuvažování co bude zítra, neohřívání a vyhazování jídlo z předešlého dne, jiný pohled na "pravdu" a majetek, za rodinu rozhoduje vůdce komunity apod. Hodně by pomohlo vytržení jednotlivce z komunity a vzdělání. Dokument se nepokouší o žádné řešení. Doporučuji pěknou knížku Romové v české společnosti. Já proti nim nic nemám a jsou nejúspěšnější skupina v naší společnosti co se týče rozmnožování. Vladimír Komárek jednou řekl, že třeba vysokoškoláci na sobě spěšně páchají holokaust. ()

Morloth

Je to jak jít lesem po té, co jste omylem překročili bludný kořen. Není cesty ven. Sympatie se nedají směřovat ani na jednu ze zúčastněných stran. Jen ty bílý jsou prostě větší mrdky. Fascinující je pozice zastupitelů a policie. My nic, my muzikant. Nebo taky rubat, rubat, rubat. ()

mcleod

Velmi dobře zpracovaný dokument o demonstraci Dělnické strany proti romským obyvatelům Janova ze 17. listopadu 2008. V dokumentu vykládají své názory členové DS, romští obyvatelé Janova, zástupci samosprávy a státní správy a novináři zaznamenávající tuto demonstraci. Objektivnější, informativnější a zajímavěji zpracovaný dokument na toto aktuální téma si divák snad ani nemůže přát. Co mě na dokumentu zaujalo bylo docela komické a přesto mrazivé připisování viny na situaci v Janově developerské společnosti vlastněné Židy ze strany DS, směšné zaražení členů DS poté, co jim režisérka připomněla, že 17. listopadu má výročí kromě revoluce také poprava českých vysokoškolských studentů Hitlerem v roce 1939, a nechutné projevy DS, ve kterých si pozorný divák musí všimnout několikerého protiřečení. Dost zajímavý byl spor právničky z nevládky s novináři o neobjektivitě jejich zpravodajství a vině novinářů na vyburcování nenávisti vůči Romům. Jak vyplynulo také z obhajoby novinářů, vše je způsobeno praxí, kdy se média snaží vytřískat z každé situace co nejvíce zajímavých, resp. "zábavných" zpráv. Každopádně doporučuji tuto režisérku dále sledovat, myslím, že se od ní dočkáme ještě dalších zajímavých kousků. ()

Mr.Jackass

Na studenský film velmi dobré dílo, dokonce lepší, než u režisérů mnohem známějších totuto problematikou zabývajících se. Prostor byl dán vyváženě oběma skupinám a bylo to ku prospěchu věci. Jen mě překvapil jeden ošklivý úlet pana Petřivalského, když je zřejmé, že ultrapravice svůj antisionismus skrývá a snaží se o židovské otázce takřka nehovořit a najednou se dozvídáme, že problém mezi cikány a čechy má jako svého strůjce židovské developery a majitele nadnárodních korporací...většinou si podobní lidé dávají pozor co říkají, tady to byl úlet, kdy jsem se musel takřka zasmát. ()

Rekpet

Pokud se na to podíváme čistě jako na dokument, 4* si to zaslouží. Autorka se nebála ukázat, co se doopravdy stalo a zachovala se nestranně. Z dokumentu prakticky nejde vyčíst ani její osobní názor na celou věc. Z druhého hlediska... Na všecky tyhle věci okolo romských ***** mám svůj názor. Nebudu ho tu radši ventilovat, jen vězte, že není kladný. Ale stejně jako dokument, zachovám se nestranně a ohodnotím čistě dokumentární práci, nezávisle na mých osobních názorech. ()

arcticsky

Myslím, že jméno Tereza Reichová bychom si měli do budoucna zapamatovat. Snad není tento zajímavý a objektivní dokument jejím posledním....O stupiditě a primitivismu obou stran "bitvy" se zde ani nebudu rozepisovat, ta je ostatně donebevolající a několikrát zde komentovaná. ()

JohnnyB.

Dobře provedený dokument, který se snaží být objektivní a dát prostor všem zúčastněným stranám. Dovolím si jen poznámku na okraj. Místní bílí obyvatelé se chovali jak hysterická zvěř - nedivím se jim, soužití s tolika cikány určitě není lehké. Ti se totiž většinou chovají řekněmě nekonvenčně. Kor když žijí ve větších tlupách. Vždy to tak bylo a nejspíš to tak vždy bude. Policejní zákrok podle mě v jistých mezích OK. Politici - co mají dělat...? Napadá mě jen více pěnez na PČR. Ale ten dav žvanících a pochodujících nácků mě celý dokument tak vytáčel. Jo ve stádu je síla, že jo? Jinak můj názor je, že kdyby nebyla romská problematika, našli by si jiného nepřítele - je prostě baví hrát si ve smečce na vojáčky a cítit se součásti něčeho a alespoň někde být "důležitý". Na konci mě dorazila teorie o židovských vlastnících tahajících za nitky a sledující vyší zájmy. To mi potvrdilo, že Ti lidi opravdu nejsou vpořádku. Závěr: DS byla zakázána. Alespoň za to málo jsem rád... Blbost se bohužel zakázat nedá. ()

ChickenPate

Ojedinělý dokument. Jestliže měl pojednávat o Bitvě o Janov, tak tam určitě neměl chybět zástupce AN kteří tuto akci organizovali, místo toho tam z řad extremistů byli poze lidé z DS. Pan Petřivalský mě bavil svým hlasem (když to zkonfrontujete s jeho psaným projevem připadá vám, že to nemůže být on). Pochopitelně se v dokumentu objeví i někdo ze stranické rodinky Šlégrovic :-). Nechtěl bych být v kůži místních, jejichž videozáznam si místní rom v dokumentu natáčel na mobil. Nepochopil jsem význam vsuvek ze Sieberova muzea (spojitost šrapnelových granátů z WW1 s janovským konfliktem mi uniká). ()

Jimy

Rozhodně velmi zajímavý dokument, který dává možnost všem stranám, které se v rámci různých pozic účastnily incidentu v Janově, aby se vyjádřily k dané problematice, která se samozřejmě netýká pouze tohoto sídliště. Každý má samozřejmě prostor pro vytvoření vlastního názoru, což je zcela v pořádku. Za sebe musím říct, že je to opět krásný důkaz demagogie, nenávisti a stupidity ze strany členů Dělnické strany. Zcela určitě zde není vhodné místo pro polemiku ohledně těchto záležitostí, a proto celou věc již dál rozvádět nebudu... ()

Doomer

Docela tu ukazuje na problemy s etnickou skupinou u nas v CR cehoz vyuziva skupina vicemene nenavistnych demagogu z DS - jen teda nechapu odkud berou ty mluvci, DS mluvili dost casto jeste hur nez samotny cikani a to je co rict jelikoz uz jejich mafiansky vzhled a obcasny projev ukazoval ze to nejsou tak slusni lide jak se snazi v dokumentu pusobit. ()

Binne

No tak se v dokumentu "kruh" opět točíme v začarovaném kruhu. Nejde tady tolik o to, zda je jeden rom a druhý skin ale spíše o to, že si potřebujeme za jakýchkoli okolností hledat viníka za vše špatné, co se nám v životě děje. Nejlépe, když si k tomu vytvoříme skupinu, abychom se ve svých postojích necítili osamocení a začneme se obklopovat pouze sortou lidí smýšlejících úplně stejně. A to platí pro obě skupiny, které nejsou schopny převzít odpovědnost za svůj život a tak jen ukazují prstem. Ta sebereflexe nepřijde. Ani v momentě, kdy člověk bude bezprostředně konfrontován s jakýmkoli svým postojem z minulosti a jeho nynější činy budou opakem - donutí jej to se zamyslet, na minutu na dvě. Než se opět vrátí do tepla a bezpečí své sociální a intelektuální bubliny a zjednodušeného vnímání světa na "černobílé". ()

rysafi

poslední věta ve filmu, kterou říká jakási novinářka mimo záběr (vidíme kruháč): volně cituji: "Ono snad ani není možné se k jedné ze stran nepřidat." Tak v tomto momentě jsem měl chuť se na to všechno... Další věc, která mi příjde zajímavá: Z každé partaje byli ukázáni jednak lidé, kterým fandím a jednak ti, kteří mi pijou krev. A je jedno se kterou partají sympatizuji. ()