poster

Souboj s mozkem (studentský film)

 • USA

  Fighting the Brain

Dokumentární

Česko, 2009, 89 min

Režie:

Jan Šípek

Scénář:

Jan Šípek

Kamera:

Jan Šípek
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Aelita
  odpad!

  Ještě ani v jednom dokumentu jsem neviděla tak okaté parazitární a manipulativní jednání s natáčenými lidmi, které autor filmu pokrytecky nazývá "kamarády". Ze snímku je zcela evidentní, že mu šlo ne o ty tři velice osobité a inteligentní lidi, ale o jejích neordinárnost, jež má podobu, které se lidově říká podivínství či magorství. ___ Psychologická charakteristika samotného autora snímku: melancholický, romantizující, sebe sama obdivující člověk, za nímž se skrývá vypočítavý, zrádný, vychytralý, nestálý a nepořádný jedinec se slaboškou a zpátečnickou povahou. Jeho koncept dokumentu a jeho styl a způsob natáčení je amorální, chaotický a ledabylý. Naprosto nechápu, co takový člověk dělal na FAMU. Nejlépe ho vystihl třetí hrdina filmu Luboš, který ho nazval fízlem. Souhlas – je to fízl, který zneužil důvěry tří lidí pouze proto, aby natočil svůj ubohý bulvární paskvil. Nejvíce se tím ztrapnil on sám(1.4.2013)

 • w15
  *****

  Luboš je nejlepší.(14.5.2012)

 • Don82
  ***

  Pochopit kamarády Honzy Šípka není v lidských silách. O to se ale ani dokument nesnaží. Jemnou formou pozoruje podivuhodné lidi kteří žijí někde na pomezí vlastního světa a toho reálného. Všichni tři si to více či méně uvědomují, ale to jim nijak nebrání tvořit a zabývat se tím, o čem si myslí, že dává smysl. Většinovou společností nijak zvlášť neopovrhují. Oni ji nepotřebují, ona nepotřebuje je. Jsou to silné osobnosti, nelehké s nimi vyjít. Paradoxně, nejvíce "normální" byl Shaddack, hacker a technologický mág, který skoro nevychází ven. Vašek se potácí v mlhavém, nekonečném snu a na skutečnost se dívá skrz kameru. Luboš, který se ze začátku zdá pouze jako výstřední umělec, na konci ukáže svoji pravou tvář, když chce svoji část dokumentu hodit do koše. Myslím, že nikdo nemůže tyto lidi soudit. Je to jejich věc, jejich život, jejich realita. Divák může jen mlčet a sledovat.(9.2.2018)

 • triatlet
  ****

  Mezinárodní festival dokumentárních filmů 28.10.2009 Jan Šípek má zvláštní kamarády (Vaška, Shadacka a Luboše). Prostřednictvím medailonů, které o nich natočil, se sám stal další postavou dokumentu. V prologu působí všichni tři Šípkovi přátelé dost zvláštně, ale v jednotlivých cca pětadvacetiminutových portrétech jsem vnímal i jejich jiné tváře než ty, kterými se prezentují na první pohled. A zajímavý názor na Luboše řekl po premiéře dokumentu Vašek, který trefně vystihl, že „bohémský umělec“ Luboš za svou maskou pohodáře skrývá asi nějaké složitější zážitky. Stojí za zhlédnutí nejen za nespočet hlášek, ale za intimní odkrývání vnímání světa kolem nás. Stránky o filmu - http://eldar.cz/mozek/.(29.10.2009)

 • Marze
  **

  Neoplývá to mimořádnýma myšlenkama.(15.11.2020)