Turistou ve vlastním domě

(studentský film)
  • USA Being tourist at home

Každý má právo toužit po atrakci a někdy zas atrakcí být... A stejně tak zůstat sám sebou. Touha být někým jiným je přece v každém z nás. Snad proto se někdy stáváme turisty. (oficiální text distributora)

Radko

Na ďalekej Čukotke podstatné slová zmizli pod príkrovom snehu a ľadu. Dozvedel som sa síce o africkom kmeni a jeho atrakciách pre turistov, no o čukotskej potemkinovej dedine len z textu, opisujúceho (propagujúceho) film. V dokumente samotnom je totiž o tomto fenoméne len nepostrehnuteľné minimum informácií. Myseľ oblažia obrazy krajiny a strohé informácie o snežnej metelici, love tuleňov, vysťahovalectve a o tom, že čukčianske ženy rodia v 16. roku života. Nie je to márne, ale ak bol cieľ dokumentu iný, nezaškodili by dva-tri vysvetľujúce medzitiulky naviac. Niekedy je totiž lepšie byť utáraný, než taký skryto mlčky - zašifrovaný až nik nevie, že o čo vlastne komu ide. Poznámka: Na ČT Bartoška s Donutilom komentujú cestopisný dokument z rôznych oblastí sveta. Toto mi pripadalo ako jeden diel relácie, len pánom hercom pravdepodobne zamrzli jazyky. ()

ybuko

Na tenhle film mam dvoji pohled. Na jednu stranu se mi technicky libi a asi chapu co jim chteli autori vyjadrit. Na druhou mi ale prijde jako promarnena prilezitost a rezignace na snahu neco o te oblasti divakovi sdelit, protoze k libivym obrazkum Potemkinovy vesnice pro turisty prichazi jen minimum informaci. Jako by autorum slo hlavne o formu a misty o exhibici svych strihacskych schopnosti nez o vypoved o miste a lidech, kteri v nem ziji. Jako by hlavnim sdelenim melo byt to, ze o te polozapomenute se jevici snehem zavate oblasti vlastne neni mnoho co rict. ()