Krotitelé duchů

Ghostbusters

Krotitelia duchov

Fantasy / Sci-Fi / Akční / Komedie

USA / Austrálie, 2016, 116 min (SE: 134 min)

• Praxis

Když nejvtipnější z celého osazenstva je Chris Hemsworth, asi je něco špatně. Akční scény parádní, závěrečný barevný digicirkus celkem pobavil, ale jinak se jednalo o tupé dialogové pletení nezáživné vaty, která příliš nebavila. Roztomilá cameo všech původních představitelů potěšila, ale na celkový pozitivní dojem je tady toho strašně málo. Film tak strašně zbytečný (není vyloženě megašpatný, ale není ani kdovíjak skvělý), že si kladu otázku, koho v Sony napadlo, že by měli tuto legendu osmdesátek vzkřísit... 50%(5.10.2016)

• ancientone

Dovolím si snímku zaradiť do tzv. "vlny návratov", ktorú registrujem od minulého roka, počnúc Mad Maxom. Každá snímka má v tejto vlne svoje pevné postavenie. Mad Max bol návratom najhustejším, Jurský Park svojou kvalitou (pre mňa) návratom najprekvapivejším, Star Wars zasa návratom najnostalgickejším. Nový point Break som nevidel, Day of Independence splnil prerastené guilty pleasure očakávania a nový Ghostbusters sú návratom suverénne najbizarnejším. __ Je fajn, že snímka sa nedá brať ako emblém súčasnej hollywoodskej produkcie. Nový diel je vskutku extravagantnou anomáliou zloženou z hutnej kadencie lobotomického humoru a vlny zdegenerovanej nostalgie, ktorá prekvapivo vrcholí v poslednej zhruba pol hodine filmu. Sledujeme doslova, vo svojej krikľavosti a korpulentnosti, prekrásne nechutný súboj s duchmi na pozadí fragmentov hollywoodskej histórie (naozaj sa oplatí sledovať mizanscénu a filmové odkazy v nej zahrnuté). Po hodinu a pol dlhom, nudnom rozprávaní (pripomínajúcom skôr zabudnuté B-čko z 8. dekády minulého storočia, než súčasný veľkorozpočtový film) nahrádzajúcom napätie dementnými vtípkami je sledovanie estetickej kataklyzmy nefalšovane zábavným filmovým pôžitkom (tu je vidno veľkorozpočtovosť tým najviac guilty pleasure spôsobom). A verím, že by ním bolo aj bez predchádzajúcich 90-tich minút. __ Treba sa pozastaviť nad tým, že snímka mala pravdepodobne v zámere prevrátiť anti-feministické vyobrazenie žien v prvých Ghostbusters. citujem používateľa Mattyho: " jednu ženu posedne jakýsi ďas, aby se vzápětí proměnila v psa, další je hlavním záporákem, třetí vystupuje jako frigidní intelektuálka". Áno, ženy sú tu stále činorodejšie než muži, sú o krok vpred oproti nim, ale zároveň narážajú na plochosť svojich postáv korunovanú stereotypnou Afroameričankou a kadenciou blbých vtipov, ktoré ich robia nesympatickými. Dosiahnuť prevahu žien tým, že sa mužské charaktery napíšu ešte viac tupo a jednorozmerne neznačí nič lichotivé. __ Čo treba novým Ghostbueters uznať? Že sú minimálne tohtoročným solitérom (aj keď ide o solitérstvo asociujúce prevažne so samými negatívami) . Ak sa na film pozriem zorným poľom lovca "beyond guilty pleasure" zážitkov, sú primárne solitérom,v ktorom 80s retro mutuje do miestami až neznesiteľnej, ale vo svojom vyvrcholení paradoxne neodolateľnej digitálnej krikľavosti, vypĺňajúcej ploché priestory snímky.(31.7.2016)

Ghostbusters nie je v žiadnom prípade trapas a vlna prehnanej nenávisti je absolútne neoprávnená. Hlavne v sezóne, kde sklamáva jeden očakávaný projekt za druhým. Pri spomienkach na Warcraft, Tarzana alebo Singerovu Apokalypsu by som sa dokonca odvážil označiť tento projekt za príjemne prekvapenie. Pre niekoho môže ísť o svätokrádež, no ak sa vám podarí na dve hodinky zabudnúť, že v 80. rokoch minulého storočia vznikol jeden vynikajúci film s nadpriemerným pokračovaním, môžete sa celkom slušne zabaviť pri jednom priemernom aj keď úplne zbytočnom produkte továrne na sny(1.8.2016)

Ona kontroverze okolo nových Krotitelů duchů je poněkud matoucí. Film vlastně neděla nic jiného, něž že opakuje koncept třicet let starého originálu. Tedy usazuje populární komiky z pořadu Saturday Night Live do prostředí letního trikového velkofilmu a pohrává si s dekonstrukcí archetypu hrdinství. Za remakem navíc stojí většina původního týmu (camea celé původní party, producentem filmu je režisér originálu Ivan Reitman). Režisér Feig přináší do filmu své dvorní herečky Melissu McCarthy, Kristen Wiig a do této doby převážně stand-up komičky Kate McKinnon a Leslie Jones. Dochází zde tedy oproti originálu k výměně genderových rolí, kdy se o humor a záchranu světa starají ženy, zatímco muži (překvapivě vtipný Chris Hemsworth) jsou zde redukováni na objekt touhy a pouhý estetický doplněk. Jinak jsou ale noví Krotitelé duchů vlastně velmi konvenční letní blockbuster s několika velmi povedenými trikovými sekvencemi a pár skutečně zdařilými vtipy. A oproti třeba velmi nekorektnímu, leckdy drsnému humoru Žen sobě se zde tvůrci poměrně drží na uzdě a servírují stravitelnou komedii pro široké divácké spektrum. Vlna šovinistických (na fýzis McCarthy či přitažlivost Wiig), rasistických (odchod Jones ze sociálních médií) a homofobních (lesbická orientace McKinnon) útoků na účet hlavních hereček před i po premiéře bohužel jen dokazuje, že ženy to v hlavních rolích žánrových snímků stále nemají jednoduché.(4.8.2016)

• Chrustyn

Původní klasika není po mě ta legenda, jako pro mnoho ostatních a tudíž jsem k nové verzi nepřistupoval s odporem ohledně ničení klasiky, jako spíše k filmu, u kterého se chci pobavit. Přesto ani pro mě film nefungoval a měl jsem u něj hodně podobné pocity jako u nedávných "Pixelů". Feig nikdy netočil žádné extra pecky, ale Krotitelé duchů jsou v jeho filmografii jednoznačně nejslabší a nepobaví herci ani ničím jiným. Většina fórů spadá do kategorie trapné nebo nudné a nějaké to cameo, nebo Thor v roli hloupé blondýny, výsledný dojem nijak nezachrání. Spíše dají najevo, že si s látkou tvůrci opravdu nevěděli rady.(12.2.2017)

• - Tvůrci filmu dostali po uvedení prvního traileru (březen 2016), neskutečně záporný ohlas od fanoušku. Aktuální skóre (květen 2016) na YouTube, činí: Z 31 564 938 shlédnutí traileru je  235 207 liků a 776 780 disliků. Režisér filmu, Paul Feig, při interview pro "Daily News, řekl: ,,Mezi Geeky jsou jedni z největší idiotů, jaké jsem kdy v životě potkal. Hlavně potom, co na mně už měsíce útočí kvůli novým Krotitelům duchů." Paradoxně se trailer, i přes své velmi záporné přijetí, stal nejstahovanějším trailerem v historii Youtube. (deadman93)

• - Jedním, kdo v pokračování odmítl vystupovat, byl Rick Moranis (v původním filmu jako Louis Tully). Tento herec nenatočil žádný hraný film od roku 1997, kdy mu zemřela manželka na rakovinu prsu, načež se rozhodl věnovat především svým dětem. Sám svoji neúčast před kamerou okomentoval slovy: "Vzal jsem si pauzu, která se protáhla ještě ve větší pauzu". V jednom interview pak ke své účasti v novém dílů Krotitelů duchů prohlásil: "Nevidím důvod, proč bych se měl na jeden den účastnit nečeho, co jsem dělal před třiceti lety", přičemž popřál hodně štěstí a úspěchu ostatním hercům i celému štábu, kteří se na filmu podílejí. (PierrevanH)

• - Sídlo Krotiteľov duchov je v úplne tej istej budove, ako bolo v pôvodnej verzii. (modano222)