Krotitelé duchů

Ghostbusters

Krotitelia duchov

Fantasy / Sci-Fi / Akční / Komedie

USA / Austrálie, 2016, 116 min (SE: 134 min)

No ty kráso, nevěřím vlastním očím, ale ze všech lidí zrovna mě a ze všech filmů zrovna tenhle film se mi líbí. A to jsem byla tak připravená ho nenávidět, protože původní film je podle mě přeceněný a hlavně nevtipný blábol. Tenhle taky není bez chyby, ale upřímně jsem si jeho sledování užila a možná bych jich přežila i dalších pár. Má hlavní výtka asi je, že by hlavní hrdinky nemusely být tolik hlasité - Melissa McCarthy nemá snad jedinou repliku pronesenou klidným hlasem), ale přináší i spoustu původních (a vtipných!) nápadů. Ano. Občas mám tendenci trochu víc přehánět svou reakci, když mám dojem, že jde většina diváků nespravedlivým směrem, možná se to trochu děje i teď, ale god dang it, chytání draka na metalovém koncertě, posedlá figurína, vzpomínání na Patricka Swayzeho nebo debata o vracení kočky do pytle jsou super. Dívala jsem se na oba filmy po sobě a u původního jsem si říkala: "Ou jé, to by bylo tak nechutné, kdyby kupříkladu zjizvená ošuntělá ženská seriózně přemýšlela nad posedlým sexy chlapem, jestli má řešit to posednutí nebo jestli si to má radši rozdat s hostitelem. A potom jsem v traileru toho nového filmu viděla, že tam bude posedlý Chris Hemsworth, a začala jsem se bát. A potom jsem se podívala na celý ten nový film a oddechla jsem si, protože ten reboot tomu starému díky bohu není zas tak podobný. Nabízí propracovanější a funčnější fikční svět, představí nám všechny svoje protagonistky, ukáže v praxi jejich schopnosti a zabývá se sílou jejich vzájemného přátelství, ach, už brečím dojetím. A hlavně, hlavně žádné z nich žádný duch neolizuje klitoris, což se o původním filmu bohužel říct nedá. -"Never compare me to the mayor in Jaws! Never!"(30.4.2017)

Režisér Ivan Reitman natočil v roku 1984 a 1989 dva filmy, ktoré do značnej miery ovplyvnili môj formujúci sa filmový vkus. Oba diely "Ghost Busters" mám dodnes veľmi rád. Päť hviezdičkové duchárske komédie. V roku 2016 natočil Paul Feig voľné pokračovanie, či skôr remake. Ale pozor, krotiteľov duchov nahradili krotiteľky duchov. Na skvelú Reitmanovu kultovú klasiku z osemdesiatých rokov to nemá, ale i tak som sa pri tom celkom fajn pobavil. ***(16.10.2017)

• Segrestor

Tenhle film mi pomohl uvědomit, jak je tahle doba v prdeli. Osmdesátky, ač už samy o sobě byly úpadkem a deklasovanou ztřeštěnou dobou, pořád ještě dokázaly vyplivnout zábavným film, jakým bezesporu Krotitelé duchů 1 byli. Všechno tam fungovalo jak z filmovýho, tak i příběhovýho hlediska. O humornosti filmu nemluvě. Je třeba si přiznat, že i přes pitomé (a v podstatě směšné) duchy, tam byly i chytré humory. Třebas i slabší gagy, ale takhle s odstupem let nostalgický divák leccos promine. Pak mu ale někdo chce nakukat, že oživil legendu a chudák se jde podívat na znovuzrození kultu. Dostává bizarní podívanou, kterou asi sotva pochopí - proč vznikla, jaký byl účel a co se tím chtělo říct. Čert vzal, že krotiteli byly ženy, to mi nepřijde jako nejhorší nápad. Dosadit nové tváře mužské, kritika by se jistě snesla horší, více by se odvolávali na neporazitelnou původní skvadru. Ženský tým je celkem šalamounské řešení, nicméně, neskutečně, opravdu neskutečně to selhává nejen v obsazení, ale už samotných charakterech postav a v neposlední řadě samozřejmě v HERECKÝCH VÝKONECH. Tak tomuhle se dneska lidé v kinech hihňají? Zmítaly mnou pocity neskutečného studu, když jsem viděl ty herečky se pitvořit a křečovitě předvést cool postavy. Kolem nich se automaticky tvoří vzduchoprázdná hlušina, kdy sekundující herci marně lapají po dechu a zkouší rozesmát zeď za ostatní. A taky atmosféra. Zatímco ji Reitman budoval zcela precizně a my přirozeně přilnuli k postavám a děj nás takříkajíc vtáhl, tady funguje jak vakuová pumpa, prostě sedíš a čekáš, dokud ti nepraskne hlava. Za nejhorší považuji výkon takzvané ulítlé vědkyně, jakési Kate McKinnonové. Její projev považuji za nejstrašnější fragment současné filmografie jako obrazu doby. Děs, kurva, děs!(4.10.2016)

• darkrobyk

Film, který neměl nikdy vzniknout. Přehlédnu všechno to kopírování a vykrádání předchozích dílů, jelikož se tomu dá říkat i pocta. Tohle je ovšem ultrafeministická srajda, kde všichni chlapi jsou divní nebo rovnou blbí a je třeba nakopat jim koule, i kdyby byli už jen v podobě duchů. Z poloviny sitcom bez přimíchaného smíchu, z poloviny ptákovina, co na první pohled není nijak nebezpečná. Hned na druhý jde ale o xenofobní a nenávistný film. Pokud by měly nové Krotitelky duchů prezentovat současný americký film, pak by i dekadence byla ve srovnání s ním procházka báječným růžovým sadem. Naštěstí tomu tak není...(29.11.2016)

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. Nový krotitelia či krotiteľky nie sú zďaleka takým vtipným filmom ako povodný, a keďže mali dokonalú reklamu v staršom filme, ani sa nemuseli snažiť... o divákov mali postarané. Napokon to tak aj vyzerá. Zrecyklovaný námet s občasným vtipom zaujal len ženským pohľadom takže stači len na priemer.(20.7.2017)

• - Spoiler: Jedným z odkazov na predošlé časti je aj to, že Gilbertová je vylúčená z Columbia University. Presne to sa stalo aj hlavným protagonistom v pôvodnej verzii. (modano222)

• - V čase 1:29:33 se na jednom z billboardů objeví nápis: "That's a big" a pod ním obrázek piškotu. Jedná se o odkaz na původní film Krotitelé duchů (1984), kde stejný piškot použije Egon pro vysvětlení problému se skladováním duchům Winstonovi. (Stibak)

• - Melissa McCarthy (Abby Yates) v rozhovoru k filmu prozradila, že ona i její herecké kolegyně byly překvapené improvizačními schopnostmi Chrise Hemswortha (Kevin). Mnoho svých vtipných replik si totiž vymýšlel sám během natáčení. (Nikitera)