96 hodin: Odplata

Taken 2

96 hodín: Odplata

Taken 2

Akční / Thriller

Francie, 2012, 92 min (Director's cut: 98 min)

No dalo se to čekat. Liam Neeson je pořád týpek a jeho krvavá řešení problémů si stále užívám. Maggie Grace už není tak otravná jako v jedničce a příběhová podlinka s autoškolou je docela legrační. Zbytek je křeč, chtěné pokračování vynucené studiem, které navíc režii hodilo do rukou babrákovi na akci Olivieru Megatonovi, podle toho to i vypadá. Někdy to chce být jako Bourne, někdy jako Bond, ale Bryan to umí po svém. To jsme viděli v Paříži. Snad trojka bude reparátem jak se patří. A zbývající dva synové slušní borci, kteří budou stárnoucímu tatíkovi solidními soupeři.(22.12.2012)

Jsem velkým obdivovatelem myšlení albánských vendetistů. Ono není jednoduché vydumat myšlenkovou konstrukci typu - nenechal jsi naše syny, aby z tvé dcery udělali zfetovanou děvku, tak za to tě chytíme, přivážemě špagátkem k rouře a nebudeme se zdržovat ani tím, že bychom tě prohledali, protože naše pomsta je, hned po koukání na fotbal, tím nejdůležitějším na světě. Zkrátka mi nějak nedošlo, proč musí všichni dávat Bryanovi tolik šancí na úspěch, když je jasné, že by skopal celou albánskou mafii z útesu, i kdyby byl svázaný do kozelce s třiceti průstřely srdce. Na druhou stranu nezastírám, že vždy rád vidím naštvaného tatínka, kterak systematicky likviduje nekonečný počet padouchů.(10.3.2013)

Zhlédnuto v kině. Tak se zase uklidníme, zahodíme ty kameny, které se tady s takovou oblibou hází na pokračování a zhluboka se nadechneme... Taken 2 je nezpochybnitelně o něco horší než adrenalinem napumpovaná jednička ale ne zas o tolik. Všichni hlavní herci z prvního dílu jsou zpět a hlavně Liam je opět připraven nakopávat pár (tentokrát albánských) zadků. A opět mu to věříme, protože ten chlap čím je starší, tím je drsnější. Co jsem ocenil, byl fakt, že zde byly slušné honičky v autech a že více prostoru dostal Maggie Grace. Taky mě potěšily ty odkazy na film Drive (využití dvou písniček z tohoto filmu). Upřímně, po všech těch negativních hodnoceních jsem čekal kdovíco, ale ne film, který mě bude bavit a u jehož konce si budu říkat, že bych klidně ještě dvacet minut akce snesl. Peněz za kino určitě nelituju. 80 %.(18.10.2012)

• Xmilden

Tak nevím jestli se u tohohle nemá člověk spíše smát než plakat. Megaton je břídil nestoudných rozměrů. Z takhle solidního materiálu nadělat nekoukatelnou paseku dokáže jen opravdový "borec". Začneme popořadě: Na pohřbu v Albánii se mluví anglicky; nějaké uvedení do děje, kdy se ve dvou scénách dozvídáme že Lenora se rozešla a tak ji Bryan utěšuje, poté se divák dozví že vše co Lenoře vadilo dříve na Bryanovi je teď přednost; příjezd do Istanbulu, divokého města, jedno auto lehce vybočí z cesty a Bryan má jasno. Bude to únos jako blázen. Řeknu vám, tohle je opravdu borec ten Bryan. Kam se hrabe Bourne. Tenhle by ho zašlapal do země. Scénu, kdy se Kim koupe snad v teplákách, aby náhodou puritánští Amíci nedostali infarkt, netřeba dále komentovat. Kim po únosu rodičů začne házet po Istanbulu granáty (docela normální jev), proč by ne. Pak již ani nezarazí, když po osvobození Bryan vyčmuchá každého bídáka dříve než německý ovčák. Navíc dokáže opět předvídat co se kde šustne během zlomku vteřiny. Závěr likvidace hlavního lumpa, idylka v plážové restauraci... Jsem zcela vyčerpán a je mi neuvěřitelně líto, že to co před 4 rokama fungovalo jako zjevení je pošpiněno neskutečnou demencí. Zapomněl jsem ještě dodat, že jakmile dojde na souboj, tak není nic vidět. Bojové scény jsou rozmazané, chaotické a divně sestříhané. Fuj, nikdy více a na další díl se nekoukám!(4.1.2013)

• Isherwood

Franšíza „Bryan Mills“ by měla být výstavním kouskem Europacorpu, takže ten retardovaný scénář přetékající nesmyslnými klišé a režisérskou zhovadilostí absolutně nechápající smysl skvěle se profilující postavy, beru jako dokonalý protipól prozákaznického přístupu. Že to v mnoha ohledech doslova splývá se svým hlavním inspiračním zdrojem, beru už jen jako chamtivou snahu nahrabat si bez zásadnějších tvůrčích zásluh. Korporátní film par excellence.(4.10.2014)

• - Oproti prvnímu filmu, který stál 26 milionů amerických dolarů, se rozpočet pokračování vyšplhal na téměř dvojnásobek, konkrétně 45 milionů amerických dolarů. (Miro_CZ)

• - V čase 1:17:05, keď sa Bryan Mills (Liam Neeson) bije s nepriateľom, hodí jeden druhého na veľký okrúhly stôl, pričom z neho zvalia misku s vodou, ktorú však v nasledujúcom zábere zhodí Millsov sok zo stola na zem opäť. (Johnny.ARN)

• - Když Kim (Maggie Grace) vylézá z výtahu, zní jí v uších hudba z filmu Drive (2011). Jedná se o píseň „A Real Hero“ od College. (mzss1)