96 hodin: Odplata

Taken 2

96 hodín: Odplata

Taken 2

Akční / Thriller

Francie, 2012, 92 min (Director's cut: 98 min)

Taken 2 je už len akčné béčko na ktoré sa dobre pozerá, ale nestrhne a ani neupúta tak ako prvý diel. Akcie tu stále sú, ale sú zle zostrihané, nie tak dynamické, strhujúce, akčné a ani nápadité. Na Neesonovi vidieť, že už to nie je ten stroj na zabíjanie. Rovnako tak je na tom aj slabý a totálne béčkový príbeh, ktorý je nudný a ničím neprekvapí. Filmu uberá aj zbesilý strih, ktorý mal síce aj prvý diel, ale tam to malo hlavu a pätu. Tu v dvojke Neeson ide ako terminator a všetko sa vyrieši samo, alebo to vyrieši jeden telefonát. Škoda, prvý diel bol perfektný. 60% - 3*(8.2.2013)

• Xmilden

Tak nevím jestli se u tohohle nemá člověk spíše smát než plakat. Megaton je břídil nestoudných rozměrů. Z takhle solidního materiálu nadělat nekoukatelnou paseku dokáže jen opravdový "borec". Začneme popořadě: Na pohřbu v Albánii se mluví anglicky; nějaké uvedení do děje, kdy se ve dvou scénách dozvídáme že Lenora se rozešla a tak ji Bryan utěšuje, poté se divák dozví že vše co Lenoře vadilo dříve na Bryanovi je teď přednost; příjezd do Istanbulu, divokého města, jedno auto lehce vybočí z cesty a Bryan má jasno. Bude to únos jako blázen. Řeknu vám, tohle je opravdu borec ten Bryan. Kam se hrabe Bourne. Tenhle by ho zašlapal do země. Scénu, kdy se Kim koupe snad v teplákách, aby náhodou puritánští Amíci nedostali infarkt, netřeba dále komentovat. Kim po únosu rodičů začne házet po Istanbulu granáty (docela normální jev), proč by ne. Pak již ani nezarazí, když po osvobození Bryan vyčmuchá každého bídáka dříve než německý ovčák. Navíc dokáže opět předvídat co se kde šustne během zlomku vteřiny. Závěr likvidace hlavního lumpa, idylka v plážové restauraci... Jsem zcela vyčerpán a je mi neuvěřitelně líto, že to co před 4 rokama fungovalo jako zjevení je pošpiněno neskutečnou demencí. Zapomněl jsem ještě dodat, že jakmile dojde na souboj, tak není nic vidět. Bojové scény jsou rozmazané, chaotické a divně sestříhané. Fuj, nikdy více a na další díl se nekoukám!(4.1.2013)

• zelvopyr

Pokud vyprávíme opravdu hodně, hodně jednoduše, je to prostota, nebo prostoduchost? Pominu, o čem film je, a soustředím se na sdělení v druhém plánu. Je ho kupodivu hodně. Nemyslím jen to, že výrobky Apple jsou in. Hlavní je úplně nevkusné podbízení se mainstreamovému vkusu. Chceme cool vraždění, ale nechceme vidět krev. Ne, oprava: Krev musíme vidět na kladných osobách, aby bylo vraždění jimi konané ospravedlněno. Jako američané máme výslovně povoleno (je to napsáno v cestovním pasu) vraždit policisty, jsou to přece jen Turci. Navíc lezou po stromech, žerou banány, modlí se v mešitách a jezdí v 30 let starých Daciích. Chceme vidět jasného a snadného nepřítele a důvod, proč ho můžeme odprásknout (kvantita raději než kvalita). Je to vidět na první pohled: Zatímco my si za božské dolary pronajímáme luxusní pokoje, jsme jako ze škatulky a máme v postprodukci dobarvené modré oči, padouši bydlí v zahnojených troskách, páchnou na pohled, nikdy se neholí, mají snědou kůži, a ve své domovině mluví mezi sebou angličtinou s urážejícím přízvukem. A taky jedou do Istambulu z Albánie asi přes Azerbajdžán, soudě podle krajiny a sofistikovanosti hraničního přechodu (teoreticky s EU). Musí zde být i nějaká rodiná dramata: Nepodá otec nápadníkovi dcery ruku, nebo dospěje skrz katarzi k překonání své osobnosti a přijme ho jako vlastního? Škola teorie: Pokud stříháme hodně, zakryje to, že herci špatně hrají a choreografie rvaček nestojí za nic? P.S: Úvodní titulky vyvolají epileptický záchvat i u zdravého člověka.(2.10.2012)

Hlášky: Bryan: "Pronásledovatelé budou mít problém, jako ten pes a kost. Nesmíš zkoušet mu tu jeho kost vzít." / Bryan: "Ona s tím nemá nic společnýho. Se mnou si dělej co chceš, ale ji nech jít." Murad: "Nehraj si na hrdinu. Najdu i tvou dceru. Prodám ji do toho největšího bordelu. Pohraje si s ní taková spousta chlapů, že z ní zbyde takový kus masa, co by ani pes nežral." / Bryan: "Proč mi to, proboha, neřekla?" Lenore: "Nejspíš nechtěla, abys dělal prověrku všeho, co dělal od mateřské školy." / Bryan: "Same, jsme na nádvoří americké ambasády v Istanbulu v autě na kaši. Neptej se! Brnkneš někomu, ať nás nezastřelej?" Sam: "Jo, jasně." / Kim: "Prej, když jste se poznali, tak... říkala, že to bylo superskvělý." Bryan: "Superskvělý? To řekla?" / Lenny: "Když se do něčeho pustíš, věnuješ tomu celou energii, jako pes větřící kost." Bryan: "Hezký srovnání." / (Kim řídí bez řidičáku taxík v honičce s policií) Kim: "Nejsem si moc jistá." Bryan: "Umíš střílet?" Kim: "Ne" Bryan: "Tak řiď!" / Kim: "Byla jsem skvělá!" Bryan: "To tvrdím, co ses narodila." - 80%.(31.3.2017)

Zhlédnuto v kině. Tak se zase uklidníme, zahodíme ty kameny, které se tady s takovou oblibou hází na pokračování a zhluboka se nadechneme... Taken 2 je nezpochybnitelně o něco horší než adrenalinem napumpovaná jednička ale ne zas o tolik. Všichni hlavní herci z prvního dílu jsou zpět a hlavně Liam je opět připraven nakopávat pár (tentokrát albánských) zadků. A opět mu to věříme, protože ten chlap čím je starší, tím je drsnější. Co jsem ocenil, byl fakt, že zde byly slušné honičky v autech a že více prostoru dostal Maggie Grace. Taky mě potěšily ty odkazy na film Drive (využití dvou písniček z tohoto filmu). Upřímně, po všech těch negativních hodnoceních jsem čekal kdovíco, ale ne film, který mě bude bavit a u jehož konce si budu říkat, že bych klidně ještě dvacet minut akce snesl. Peněz za kino určitě nelituju. 80 %.(18.10.2012)