96 hodin: Odplata

Taken 2

96 hodín: Odplata

Taken 2

Akční / Thriller

Francie, 2012, 92 min (Director's cut: 98 min)

Odplata to sice je, ale bohužel filmovým fanouškům, kteří po dech beroucí jedničce stáli frontu na matrice, aby si nechali Liama nahlásit jako otce. Žádná pořádná akce se totiž nekoná a když už, spíš než Liam ji má na starosti Maggie. No a ten konec... Chybělo už jen to, aby u sálu byla propiska a bloček s nápisem "napiš si další díl." Malá rada na závěr - akci tu poznáte tak, že se s vámi začne otřásat celý svět a vy máte pocit, jakoby jste právě vletěli do bouřky.(24.10.2012)

• Tom Hardy

Dopadlo to tak, jak to dopadnout nemělo (ale bohužel tak, jak se očekávalo). Scénář je o něco hloupější, zápletka je lehce "z prstu vycucaná", ale co je nejhorší, Megaton potvrdil pověst režiséra, který nezvládá akci. Ani jednu scénu si divák nemá šanci díky zmatenému střihu vychutnat. To je prostě na zabití! Příjemný úvod, stylový závěr a tuna akce mezi tím, ze které člověk nic nemá. Bryan je pořád frajer, ale ani on tohle nemůže úplně zachránit. 50%.(27.9.2012)

„Umíš střílet?“ – „Ne.“ - „Tak řiď!“ Před projekcí jsem upřímně čekal hodně velký průser a jedinou motivací ke zhlédnutí mi byla existence nejnovějšího 3. dílu (tož abych byl v obraze, že). A kupodivu musím konstatovat, že to zdaleka tak strašné nebylo. Tedy, asi jde o to, jakou citlivost na absurdní akci má člověk při sledování zrovna nastavenou. A jak moc s nadhledem se na film dívá. Hodně akčních scén bylo vyhroceno na maximum, ale se zmoženým Liamem („Protože už jsem z toho všeho unavený.“) a jeho kreacemi jsem neměl až takový problém (jím vyslané kulky dokonce docela často míjely svůj cíl). Co se týče dcery (která se nám nějak silně potatila) a její smrtonosné autoškoly, to už bylo o něco horší (vše korunováno scénou s vlakem). Nejvíc nesmyslné nejsou však zběsilé honičky a bitky, ale nedomyšlené detaily (pasáže jako „necháme toho Amíka dokončit hovor“ či „na souboj otců si počkám pěkně schovaný a beze zbraně“). Mnoho scén je tak nechtěně směšných a já se hodně bavil, i když asi ne vždy tím způsobem jakým tvůrci původně zamýšleli. Ale na druhou stranu, scény se starostlivým taťkou odehrávající se v USA mě upřímně rozesmávaly, škoda, že se nepřenesly i do Istanbulu. Jazykovou stránku asi nemá cenu řešit (i když min. úvodní promluva na hřbitově být v albánštině mohla). A alespoň závěr se vrátil do původních (chtěně) vtipných kolejí. Dávám možná trochu milosrdný průměr a skoro netrpělivě očekávám, jak se tvůrci vypořádají s posledním dílem (ehm, teda za předpokladu, že to bude skutečně konec, protože „unavený“ taťka má stále energie, ran i kulek na rozdávání a třeba takovou Prahu ještě „nenavštívil“…). „Musím je najít. A přivedu mámu zpět. A musím se ujistit, že už nás ti lidé nebudou nikdy obtěžovat.“ – „Co budeš dělat?“ – „To, co umím nejlíp.“(9.1.2015)

• StarsFan

Nuda, nuda. Devadesátiminutové zírání do stropu kina a doufání, že až Neeson toho pětadvacátého padoucha oddělá (stejně nudným způsobem jako oddělal všechny před ním), dostane se konečně konečně k padouchovi největšímu, což by znamenalo, že do závěrečných titulků nebude déle než patnáct minut. Už dlouho jsem neviděla tak málo řemeslné zručnosti jako prokázal režisér, scénárista, střihač a kameraman tohoto filmu.(12.10.2012)

• sepp

ja uz bohuzel nemam takovej drive do zdejsiho komentovani, stejne jako Liam do akcnich scen.. ocividne. no uvidime trojka, ale nebudme moc naivni.. kazdopadne jeden komentar si neodpustim: americka holka rok 2012+. bere kurzy autoskoly od taty v toyote na automatu a pak projizdi carihradsky ulicky smykem 20 let starym medourem. to me fakt jako divaka a fanouska automobilismu strasne nasralo. zbytek takovyh: "meh"..a ano, posledni tretinu jsem nedokoukal, takze muj nazor je relevantni pouze ze dvou tretin.(5.1.2015)

• - Bryan Mills (Liam Neeson) používa chvaty z bojového umenia Krav Maga. (Langy10)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2012 na Deuville America Cinema Festival ve Francii. (Varan)

• - Ambasáda USA sa nachádza v tureckej metropole Ankara. V Istanbule sídli iba americký konzulát a za jeho ochranu zodpovedá bezpečnostná služba, nie armáda USA ako to je vo filme. (MikaelSVK)