96 hodin: Odplata

Taken 2

96 hodín: Odplata

Taken 2

Akční / Thriller

Francie, 2012, 92 min (Director's cut: 98 min)

• Malarkey

Vlastně ani nevím, co jsem sám čekal. 96 hodin byl boží akčňák, kde mi Liam Neeson poprvý ukázal, jaký skutečný drsňák v něm cloumá. Odplata se odvíjela od prvního dílu, ale už v podstatě neměla co nabídnout. První díl byl ukončený a tak se tady hrálo hlavně na peníze. Nebo mi to tak přišlo. Ono by to všecko tak nějak ušlo, kdyby se ale kamera nekolíbala a akce najednou v tu ránu byla fuč a člověk po shlédnutí filmu měl v hlavě akorát tak nekonečné tiky a ze stranu na stranu neovladatelné náklepy, které se celý večer nedali zastavit. Klepající kameru někdy snesu, ale hodně záleží na tom, jak dobře se to dokáže natočit. Někdy mi to přijde v pohodě, jindy bych za to střílel. Tady se projevil typický syndrom dvojek. Víc akce, víc cool, ale za co nejmíň peněz. Nebo nejvíc? Já ani nevím. Jednička byla syrovější, opravdovější, přirozenější a hlavně srozumitelnější než tenhle zbytečný kousek, který mě opravdu zklamal.(13.5.2013)

Jsem velkým obdivovatelem myšlení albánských vendetistů. Ono není jednoduché vydumat myšlenkovou konstrukci typu - nenechal jsi naše syny, aby z tvé dcery udělali zfetovanou děvku, tak za to tě chytíme, přivážemě špagátkem k rouře a nebudeme se zdržovat ani tím, že bychom tě prohledali, protože naše pomsta je, hned po koukání na fotbal, tím nejdůležitějším na světě. Zkrátka mi nějak nedošlo, proč musí všichni dávat Bryanovi tolik šancí na úspěch, když je jasné, že by skopal celou albánskou mafii z útesu, i kdyby byl svázaný do kozelce s třiceti průstřely srdce. Na druhou stranu nezastírám, že vždy rád vidím naštvaného tatínka, kterak systematicky likviduje nekonečný počet padouchů.(10.3.2013)

• Tom Hardy

Dopadlo to tak, jak to dopadnout nemělo (ale bohužel tak, jak se očekávalo). Scénář je o něco hloupější, zápletka je lehce "z prstu vycucaná", ale co je nejhorší, Megaton potvrdil pověst režiséra, který nezvládá akci. Ani jednu scénu si divák nemá šanci díky zmatenému střihu vychutnat. To je prostě na zabití! Příjemný úvod, stylový závěr a tuna akce mezi tím, ze které člověk nic nemá. Bryan je pořád frajer, ale ani on tohle nemůže úplně zachránit. 50%.(27.9.2012)

• Skejpr

Taken 2 netuší, jestli chce být staromódním béčkem, nebo moderní akční podívanou a tak se pokouší o oboje a samozřejmě selhává. Je to neusazený zbrklý produkt na jistotu, odzívaný bez sebemenších řemeslných ambicí. Neesonovi to sice s bouchačkou pořád sluší, ale má zaděláno, aby se stal druhým Jeanem Reno, což v tuto chvíli není úplně pochvala...(5.1.2013)

Je to dosť dobrý akčný thriller s Liamom Neesonom, ktorý je pokračovaním vynikajúcej jednotky. Má celkom dobrý príbeh o špičkovom bývalom agentovi, ktorý sa snaží udržiavať čo najlepšie vzťahy s rodinou, k čomu mu má napomôcť aj spoločná dovolenka v Istanbule, lenže tam si ho nájdu priatelia zabijakov, o ktorých sa postaral pri hľadaní svojej dcéry, aby sa mu pomstili a tak s pomocou svojej dcéry musí urobiť všetko preto, aby z toho vyviazla celá rodina a zbavil sa všetkých, ktorí ho môžu ohroziť. Spracovanie je celkom slušné, ale nie úplne najideálnejšie. Na jednotke sa mi veľmi páčilo priam príkladné striedanie akčných a neakčných scén, všetko to bolo tak ideálne načasované a stupňované, navyše bez nejakých zbytočných prvkov, čo už tu neplatí, ale zase nedopadlo to ani zle. Po úvodnej rodinne ladenej dvadsaťminútovke sa už začne hlavný dej, stále sa na to dobre pozerá, pôsobí to svižne a aj pomerne napínavo, len celá stredná časť filmu patrí hlavne najslabšiemu článku celého obsadenia, dcére, ale v záverečnej polhodine sa to predsa už len skutočne rozbehne, konečne sa plnohodnotne dostane k činom hlavný hrdina a tak to má byť. Nájde sa tu plno rôznych viac alebo menej originálnych nápadov a situácií a síce viaceré z nich sú dosť hlúpe, ale našťastie tým zábavným spôsobom, hlavne to rozhadzovanie granátov teda dokáže pobavíť a chválim aj to sústredenie na cestu počas únosu, čo sa aj v závere očakávane využije. Akcie je tu priemerné množstvo a je aj celkom slušná, ale k úplnému ideálu má stále ďaleko. Megaton je v rámci akcie skutočne asi ten najneschopnejší vôbec, no tu sa toho našťastie ani nedalo až tak moc pokaziť. Predchádzajúci diel bol plný rôznych efektných ručných zneškodnení na pár úderov, čo už tu neplatí, síce všetky súboje majú celkom zaujímavú choreografiu, ktorú ale ten strih kazí a tak sa nedá vychutnať ani jeden chvat, ale v celom filme sa nájdu len tri, takže ma to nestihlo až tak moc znechutiť. Prestrelkám zase chýba nápad a hlavne tie trochu väčšie, v ktorých hlavný hrdina stojí proti skupine protivníkov trpia zlým umiestením kamery, ale aspoň pôsobia správne nekompromisne. Nanešťastie aj slabý rating si tu vybral svoju daň, čo vidno hlavne na likvidáciách zblízka, pri viacerých skutočne netuším, čo samotnú smrť spôsobilo. A automobilové naháňačky sú celkom zvládnuté, ale práve tie ma vôbec nezaujímajú. Takže keď si to zhrniem, celý film neobsahuje ani jednu akčnú scénu alebo aspoň moment, ktorý by skutočne stál za pozornosť, či už kvôli kamere a strihu alebo ratingu, ale v priebehu filmu som s tým nemal až taký problém, pohľad na nekompromisného charizmatickéhé hlavného hrdinu, ktorý si bez slova razí cestu územím plnom nepriateľov, pričom zabije každého, na koho narazí ma dokáže vždy uspokojiť, takže v konečnom dôsledku nie som ani až tak sklamaný. Herecké obsadenie zostalo prakticky totožné, Liam Neeson už síce pôsobí pomerne unavene a že ho to celé ani až tak moc nebaví, ale stále má charizmy na rozdávanie a s ľahkosťou to celé utiahne, Famke Janssen je bez problémov, ich dcéra Maggie Grace je opäť hrozná, ale scenár je pripísal práve tie zábavne hlúpe scény, takže sa dá zniesť a síce záporáci sú miestami skôr smiešni, ale keďže tu plnia len úlohu rýchlych obetí, tak ani s tým nemám problém. A čo sa týka réžie a technickej stránky, je to presne také, ako sa dalo čakať, Megaton stále robí svojmu menu česť a pre tento žáner predstavuje rovnakú hrozbu, ako bomba s rovnakou účinnosťou, ale ako som spomínal, tu sa toho nedalo až tak pokaziť a tak sa aj jeho mizerný štýl dá zniesť. Takže nakoniec som príjemne prekvapený, jednotku mám veľmi rád a tak som sa tohto dielu kvôli režisérovi dosť obával, síce jednotka je aj tak vo všetkých ohľadoch lepšia, ale aj toto pokračovanie ako celok funguje, bavil som sa po celý čas a keď si to porovnám s tým, čo v tomto žánri posledné roky vzniká, prípadne sa v našej distribúcii bežne dostane do kín, stále je to veľmi výrazný nadpriemer. 76%(20.12.2012)

• - Ve scéně, kde Bryan (Liam Neeson) přijel za Leonorou (Famke Janssen) na skleničku, přinese Leonora (Famke Janssen) prázdné sklenice, které položí na stůl. V dalším záběru už mají ve skleničkách víno, avšak nikdo víno nenaléval. (G3niu5)

• - O úlohu, ktorú stvárnil Luke Grimes sa uchádzali aj Diego Boneta a Xavier Samuel. (m.a.t.o.)

• - Liam Neeson (Bryan Mills) dostal za hlavnú úlohu honorár vo výške 15 miliónov amerických dolárov. (Don Jebal)