96 hodin: Odplata

Taken 2

96 hodín: Odplata

Taken 2

Akční / Thriller

Francie, 2012, 92 min (Director's cut: 98 min)

• StarsFan

Nuda, nuda. Devadesátiminutové zírání do stropu kina a doufání, že až Neeson toho pětadvacátého padoucha oddělá (stejně nudným způsobem jako oddělal všechny před ním), dostane se konečně konečně k padouchovi největšímu, což by znamenalo, že do závěrečných titulků nebude déle než patnáct minut. Už dlouho jsem neviděla tak málo řemeslné zručnosti jako prokázal režisér, scénárista, střihač a kameraman tohoto filmu.(12.10.2012)

• Xmilden

Tak nevím jestli se u tohohle nemá člověk spíše smát než plakat. Megaton je břídil nestoudných rozměrů. Z takhle solidního materiálu nadělat nekoukatelnou paseku dokáže jen opravdový "borec". Začneme popořadě: Na pohřbu v Albánii se mluví anglicky; nějaké uvedení do děje, kdy se ve dvou scénách dozvídáme že Lenora se rozešla a tak ji Bryan utěšuje, poté se divák dozví že vše co Lenoře vadilo dříve na Bryanovi je teď přednost; příjezd do Istanbulu, divokého města, jedno auto lehce vybočí z cesty a Bryan má jasno. Bude to únos jako blázen. Řeknu vám, tohle je opravdu borec ten Bryan. Kam se hrabe Bourne. Tenhle by ho zašlapal do země. Scénu, kdy se Kim koupe snad v teplákách, aby náhodou puritánští Amíci nedostali infarkt, netřeba dále komentovat. Kim po únosu rodičů začne házet po Istanbulu granáty (docela normální jev), proč by ne. Pak již ani nezarazí, když po osvobození Bryan vyčmuchá každého bídáka dříve než německý ovčák. Navíc dokáže opět předvídat co se kde šustne během zlomku vteřiny. Závěr likvidace hlavního lumpa, idylka v plážové restauraci... Jsem zcela vyčerpán a je mi neuvěřitelně líto, že to co před 4 rokama fungovalo jako zjevení je pošpiněno neskutečnou demencí. Zapomněl jsem ještě dodat, že jakmile dojde na souboj, tak není nic vidět. Bojové scény jsou rozmazané, chaotické a divně sestříhané. Fuj, nikdy více a na další díl se nekoukám!(4.1.2013)

• Skejpr

Taken 2 netuší, jestli chce být staromódním béčkem, nebo moderní akční podívanou a tak se pokouší o oboje a samozřejmě selhává. Je to neusazený zbrklý produkt na jistotu, odzívaný bez sebemenších řemeslných ambicí. Neesonovi to sice s bouchačkou pořád sluší, ale má zaděláno, aby se stal druhým Jeanem Reno, což v tuto chvíli není úplně pochvala...(5.1.2013)

Téměř celou první hodinu tady máme schéma „drsňák s měkkým srdcem“ aneb rodinné problémy bývalého agenta. Bryan nenápadně dolézá na svou exmanželkou a svým ultrastarostlivým přístupem otravuje dceru, který začíná randit a doufá, že po únosu bude žít normální život. Zápletka se krapet obmění (Bessone, snaž se sakra víc!), tentokrát unesou manželku. Dcera dokonce při osvobozování pomáhá, lítá po střechách jak kominice a my se tak dočkáme několika třeskutých wtf momentů, kdy se pozice unesených určuje podle zvuku granátů a kružnic z tkaničky od bot./// Nekompromisní jatka drsné jedničky jsou pryč. Megaton nabízí (protiislámskou) utahanou akci s několika scénami, které jsou zcela jistě myšleny vážně, vyzní ovšem směšně. Postavy se po tvrdé ráně zvedají, jako kdyby je jen někdo pošimral, mají velkohubé repliky, jež jsou však vesměs trapné atd. Nevýrazní záporáci z Albánie v teplákovkách jdou Bryanovi po krku v Istanbulu, který je naprosto zoufale nudnou lokací./// Režisér přibral střihače a kameramana, kteří pracovali na filmech jako Kurýr 3, Colombiana nebo Souboje Titánů. Většina scén se tak stává kvůli špatné střihové skladbě nepřehlednou a vyloženě ošklivou na sledování. On bodne chlapa nožem a nevidíme kam. On nabodne chlapa na něco na stěně, nevidíme nač. Na triky očividně v rozpočtu moc nezbylo a (plochá) Maggie tu vizuální průměrnost fakt nevytrhne. Aspoň že hudební doprovod je stále úderný a dynamický jako ve skvělé jedničce./// Film je dílo kolektivní, takže není fér vše svádět na režiséra. Tady tentokrát selhali skoro všichni, sice nijak fatálně, ale dopadli asi tak, jako kdybyste si chtěli nakrájet šunku lightsaberem – výsledek je nanejvýš nejistý, neefektivní a znovu už byste si to nezopakovali./// Neeson sice stále dokáže přesvědčivě zahrát násilnického bad-asse a pořád má onu šik koženou bundu, ale i tak nezakryje, že je z toho všeho unaven, *spoiler* jak ostatně na konci sám prohlásí. A to vykrádání OSTu z filmu Drive je tedy fuj! [Kino](2.10.2012)

• Isherwood

Franšíza „Bryan Mills“ by měla být výstavním kouskem Europacorpu, takže ten retardovaný scénář přetékající nesmyslnými klišé a režisérskou zhovadilostí absolutně nechápající smysl skvěle se profilující postavy, beru jako dokonalý protipól prozákaznického přístupu. Že to v mnoha ohledech doslova splývá se svým hlavním inspiračním zdrojem, beru už jen jako chamtivou snahu nahrabat si bez zásadnějších tvůrčích zásluh. Korporátní film par excellence.(4.10.2014)

• - Ve scéně, kde Kim (Maggie Grace) čeká na svého otce (Liam Neeson) v ukradeném taxi a odpočítává se čas, hraje písěn z filmu Drive (2011) od Cliffa Martineze. (monsumo)

• - Když Kim (Maggie Grace) vylézá z výtahu, zní jí v uších hudba z filmu Drive (2011). Jedná se o píseň „A Real Hero“ od College. (mzss1)

• - Honička po střechách se odehrává na stejném místě jako ve filmu Skyfall (2012), který měl premiéru ve stejném měsíci. (Noviik)