96 hodin: Odplata

Taken 2

96 hodín: Odplata

Taken 2

Akční / Thriller

Francie, 2012, 92 min (Director's cut: 98 min)

• H34D

Což o to, film se sleduje vcelku dobře, v prvních minutách se smějete přepáleným emocím ala červená knihovna, pak žasnete nad stupiditou děje, bědujete nad retardací stříhače a nakonec přeci jen uznale pokývnete směrem Liam Neeson za to, že dokáže i v takové snůšce nesmyslů předvést obstojné charisma. Není to nuda, o moc víc na stranu pozitiv ale připsat nelze. Taken 2 je ve všech směrech, ne o jednu, nýbrž dvě třídy horší než svůj předchůdce, což je to vskutku ostudné.... PS: Také(n) mi nepřijde logické, proč Liam Neeson celý film používá Krav Magu, jen na konci switchne na dost odlišné Wing Chun + film zakončí smrtelným úderem z Karate... Exhibicionista :) 4/10(3.10.2012)

Kdyby nebylo žádné Taken, málokdo by nad slušnou dvojkou ohrnoval nos. Jenže první film prostě náležitě potěšil milovníky žánru, takže se dal očekávat kvalitativní sešup. A taky že přišel. Přesto dál pojí oldschoolové momenty s těkavostí moderních kousků, Liam Neeson tu opět zuby nehty chrání svou rodinku v rytmu „koho potká, toho sejme". Opět je to scénáristicky kouzelně hloupoučké, protože nad hladkostí, s jakou mu vychází jeho taktika, se zarazíme hned několikrát. Když pak jeho dcerka pobíhá po istanbulských střechách a rozhazuje kolem sebe granáty, aby taťka vypočítal nevypočitatelné, je to už hodně k úšklebkům. Leckteré oslí můstky ale divák odpustí s ohledem na přímočarý tah na bránu i opět sexy Maggie Grace!!(30.10.2012)

Uz to nemalo ten smrnc jednotky, ale stale sa da na to divat, tieto filmy ma jednoducho bavia. ________ Liam Neeson - (Bryan Mills) +++ Maggie Grace - (Kim) +++ Famke Janssen - (Lenore) +++ Leland Orser - (Sam) +++ Jon Gries - (Casey) +++ D.B. Sweeney - (Bernie) +++ Luke Grimes - (Jamie) +++ Olivier Rabourdin - (Jean-Claude) +++ Produkcia: Luc Besson +++ (Videl v kine 22.10.2012) +++(28.2.2013)

Téměř celou první hodinu tady máme schéma „drsňák s měkkým srdcem“ aneb rodinné problémy bývalého agenta. Bryan nenápadně dolézá na svou exmanželkou a svým ultrastarostlivým přístupem otravuje dceru, který začíná randit a doufá, že po únosu bude žít normální život. Zápletka se krapet obmění (Bessone, snaž se sakra víc!), tentokrát unesou manželku. Dcera dokonce při osvobozování pomáhá, lítá po střechách jak kominice a my se tak dočkáme několika třeskutých wtf momentů, kdy se pozice unesených určuje podle zvuku granátů a kružnic z tkaničky od bot./// Nekompromisní jatka drsné jedničky jsou pryč. Megaton nabízí (protiislámskou) utahanou akci s několika scénami, které jsou zcela jistě myšleny vážně, vyzní ovšem směšně. Postavy se po tvrdé ráně zvedají, jako kdyby je jen někdo pošimral, mají velkohubé repliky, jež jsou však vesměs trapné atd. Nevýrazní záporáci z Albánie v teplákovkách jdou Bryanovi po krku v Istanbulu, který je naprosto zoufale nudnou lokací./// Režisér přibral střihače a kameramana, kteří pracovali na filmech jako Kurýr 3, Colombiana nebo Souboje Titánů. Většina scén se tak stává kvůli špatné střihové skladbě nepřehlednou a vyloženě ošklivou na sledování. On bodne chlapa nožem a nevidíme kam. On nabodne chlapa na něco na stěně, nevidíme nač. Na triky očividně v rozpočtu moc nezbylo a (plochá) Maggie tu vizuální průměrnost fakt nevytrhne. Aspoň že hudební doprovod je stále úderný a dynamický jako ve skvělé jedničce./// Film je dílo kolektivní, takže není fér vše svádět na režiséra. Tady tentokrát selhali skoro všichni, sice nijak fatálně, ale dopadli asi tak, jako kdybyste si chtěli nakrájet šunku lightsaberem – výsledek je nanejvýš nejistý, neefektivní a znovu už byste si to nezopakovali./// Neeson sice stále dokáže přesvědčivě zahrát násilnického bad-asse a pořád má onu šik koženou bundu, ale i tak nezakryje, že je z toho všeho unaven, *spoiler* jak ostatně na konci sám prohlásí. A to vykrádání OSTu z filmu Drive je tedy fuj! [Kino](2.10.2012)

S veľmi ťažkým srdcom dávam tri, chcela som tomu dať, že aspoň teda tie 4* nech nežerem ale proste nie nemôžem. Začiatok mi prišiel zbytočne dlhý, nudil ma, naháňačka s tým taxíkom, to si len blbec nevšimol tie chyby a Liam Neeson tam dostal tak málo priestoru na zabíjanie, smradľavých Albáncov. Dúfam, že už nebude ďalšia odplata lebo tak ako povedal Brian Mills, tak aj mňa by to už prestalo baviť takže ho chápem. Potešila som sa pokračovaniu, to je pravda, ale nečakala som niečo tak dobré ako prvý Taken. Ale priznávam, že z každého mŕtveho Albánca som sa tešila, a dúfam, že ďalší dvaja synovia sa poučili a nebudú chcieť odplatu lebo nie ďakujem, ale už tretí Taken fakt nie a veď aj tak by to asi neprežili, tak nech berú život otca ako výstrahu a ponaučenie.(25.2.2013)

• - Ambasáda USA sa nachádza v tureckej metropole Ankara. V Istanbule sídli iba americký konzulát a za jeho ochranu zodpovedá bezpečnostná služba, nie armáda USA ako to je vo filme. (MikaelSVK)

• - Liam Neeson (Bryan Mills) dostal za hlavnú úlohu honorár vo výške 15 miliónov amerických dolárov. (Don Jebal)

• - V čase 1:17:05, keď sa Bryan Mills (Liam Neeson) bije s nepriateľom, hodí jeden druhého na veľký okrúhly stôl, pričom z neho zvalia misku s vodou, ktorú však v nasledujúcom zábere zhodí Millsov sok zo stola na zem opäť. (Johnny.ARN)