96 hodin: Odplata

Taken 2

96 hodín: Odplata

Taken 2

Akční / Thriller

Francie, 2012, 92 min (Director's cut: 98 min)

// Umíš docela dobře řídit, Kim.. ale sakra, začni už doháje zvedat ten telefon, taťka z tebe brzy chytne infarkt s takovou. Všechno ostatní bylo cool, tedy především Istanbul, akce a Mercedes Benz. Jenže jednička byla taky cool a k tomu ještě originálně adrenalinová pálka jako prase, kterou před lety nikdo nečekal. Tohle tady chybělo a je to zapříčeněno ze dvou důvodů: A) druhé díly obecně nestojí za nic B) když za něco stojí, může za to lepší a propracovanější příběh - Taken 2 byl ale jednodušší a dojel na to. Nadruhou stranu to znamená, že až za rok půjdu do kina na třetí díl, dostanu to, co se nepovedlo teď. Salám alejkum i vám. 60%(9.10.2014)

• Niktorius

Popravdě, po různých recenzích jsem čekal, že Megaton bude víc tlačit na xenofobní pilu, nicméně v tomto ohledu je na tom Taken 2 vlastně lépe než jeho starší bráška, o téměř otevřeně rasistickém From Paris With Love ani nemluvě... Jasně, turecká policie jezdí výhradně v polorozpadlých Daciích (no, ony jsou to spíš staré Renaulty), hraniční přechod mezi Tureckem a Řeckem (?) je částečně zřícená bouda uprostřed lesů, turecká hudba v rádiích zní jako něco na uspávání hadů a albánští mafiáni mají stejnokroje složené z umolousaných koženkových bund a šusťákovek, ač na namakané bouráky očividně mají peněz dost. Jenže tohle jsou jen taková klasická klišé, která jsou k vidění skoro v každém filmu. Víc mi vadí, že oproti Morellovu energií nabitému trilleru jede istanbulské pokračovaní víceméně jen ze setrvačnosti a je prosté nápadů a i jakýchkoli divácky silných momentů. Akční scény už tu všichni pohaněli, takže já jen potvrdím, že opravdou jsou až tak špatné, jak se povídá. Ať už šlo o bitky, přestřelky, automobilovou honičku ulicemi či pěší honičku po istanbulských střechách (ta je tak strašně originálním prvkem, že se objevuje v KAŽDÉM akčním filmu z tohoto města), všechno bylo mdlé, nevynalalézavé a neposkytovalo to ani potěšení ze sledování lidských těl (a automobilů) v pohybu, ani to nepůsobilo adrenalinově a bezprostředně fyzicky (jako třeba v prvním Takenu). Inu, škoda dál mluvit...(7.10.2012)

• sepp

ja uz bohuzel nemam takovej drive do zdejsiho komentovani, stejne jako Liam do akcnich scen.. ocividne. no uvidime trojka, ale nebudme moc naivni.. kazdopadne jeden komentar si neodpustim: americka holka rok 2012+. bere kurzy autoskoly od taty v toyote na automatu a pak projizdi carihradsky ulicky smykem 20 let starym medourem. to me fakt jako divaka a fanouska automobilismu strasne nasralo. zbytek takovyh: "meh"..a ano, posledni tretinu jsem nedokoukal, takze muj nazor je relevantni pouze ze dvou tretin.(5.1.2015)

Kdyby nebylo žádné Taken, málokdo by nad slušnou dvojkou ohrnoval nos. Jenže první film prostě náležitě potěšil milovníky žánru, takže se dal očekávat kvalitativní sešup. A taky že přišel. Přesto dál pojí oldschoolové momenty s těkavostí moderních kousků, Liam Neeson tu opět zuby nehty chrání svou rodinku v rytmu „koho potká, toho sejme". Opět je to scénáristicky kouzelně hloupoučké, protože nad hladkostí, s jakou mu vychází jeho taktika, se zarazíme hned několikrát. Když pak jeho dcerka pobíhá po istanbulských střechách a rozhazuje kolem sebe granáty, aby taťka vypočítal nevypočitatelné, je to už hodně k úšklebkům. Leckteré oslí můstky ale divák odpustí s ohledem na přímočarý tah na bránu i opět sexy Maggie Grace!!(30.10.2012)

• genetique

Ďalšia bessonovská žmýkačka peňazí. Pri pohľade na post režiséra bolo jasné, že "tudy cesta nevede". Ako žánrovka a bezcenné béčko si takýto scenár zaslúži akurát tak Seagal, či Van Damme, tí majú akurát tú smolu, že o nich už toľko diváci nestoja. Megaúspech prvej časti nedal na seba dlho čakať, ale kde sú tie časy, keď sa točili dobré pokračovania. Z atmosféry jednotky ostali len tiene, Liam Neeson sa potuluje po place ako figúrka, jeho charizma zomrela spolu s posledným únoscom jeho dcéry v prvej časti. Na scénu sa vracia nemotorný pajác, ktorého charakter postavy je známy z posledných filmov Stevena Seagala. Občas nám francúzski tvorcovia spestria nudnú prehliadku pseudo-istanbulskými ulicami aspoň kvalitnou akciou, ale i tá v mnohých prípadoch balansuje na hrane logiky. Pokiaľ máte doma kvalitné domáce kino, kašlite na návštevu kina. Jedine tak podporíte možnosť vzniku ďalšieho pokračovania. 50%.(9.3.2013)

• - Honička po střechách se odehrává na stejném místě jako ve filmu Skyfall (2012), který měl premiéru ve stejném měsíci. (Noviik)

• - Bryan Mills (Liam Neeson) nosí hodinky značky Hamilton Jazzmaster (quartz). (dyfur)

• - Ve scéně, kde Bryan (Liam Neeson) přijel za Leonorou (Famke Janssen) na skleničku, přinese Leonora (Famke Janssen) prázdné sklenice, které položí na stůl. V dalším záběru už mají ve skleničkách víno, avšak nikdo víno nenaléval. (G3niu5)