Šílený Max: Zběsilá cesta

Šialený Max: Zbesilá cesta

• Nový Zéland

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

Austrálie / USA, 2015, 120 min

Komentáře uživatelů k filmu (2 333)

Vývoj nezastavíš. Nejdřív jen pomstychtivý Max, pak Mad Max a jeho pes a teď Mad Furiosa a její pes Max. S ukradnutou harémovou líhní a na podvozku Tatra se ti dva postaví všem, chybí už jen Čagin na Kamazu.. Popojíždění po australských okreskách vystřídalo akční hromobití na planetě Tatooine, šéfkuchař Seale slavnostně zahájil vizuální bakanálie, kaskadéři předvádí božský vítr a co si budeme nalhávat, nějaká větší košatost příběhu by byla stejně nepatřičná jako Nedvěd hrající na elektricko-plamenometnou kytaru Stánky. Miller s tučným měšcem Warner Bros. za pasem neuvěřitelně zamachroval a já doma vysypal z oblečení tolik písku, že by to stačilo na atletické doskočiště. Zkrátka tam, kam před 35 lety přijel režisér na kole bez přehazovačky a odrazek, vjel nyní na nadupané silniční motorce. Ale abyste si nemysleli, já cyklistiku docela rád.. P.S.: Přál bych si, aby nyní z režiséra napojením na přístroje udělali Immortana George a já se mohl za dalších 35 let podívat, kam až zase vystoupaly možnosti filmových tvůrců. Vývoj nezastavíš..(22.5.2015)

Tak takhle měl vypadat třetí díl! Akce, metráky nápadů, akce, napětí, překvapení, akce, černý humor, akce, akce a akce, skvostná kamera (pouštní písek a prach se z plátna téměř sype), šlapající hudba, Tom Hardy jako obstojná náhrada Mela Gibsona a především fantastická Charlize Theron. Dlouho jsem v kině neviděl film, který by mě tak snadno přenesl do zcela jiného světa a přivodil mi pocit, že ten svět opravdu existuje a to všechno, nač se právě dívám, se v něm někdy vážně odehrálo. George Miller za pomoci armády kaskadérů a triků složil poctivý reparát.(29.5.2015)

Přece ode mě nemohl nikdo čekat jiné hodnocení. Vždy jsem chtěl vidět dalšího Maxe, ale ani ve snu mě nenapadlo že uvidím tohle. Naprosto uvěřitelný a (ne)fungující systém světa. Akce (nepočítám CGI nebo různé komiksové srágory), hlavně tedy počáteční, která činí podobný mezník jako Terminátor 2 nebo Matrix. Opravdu skvěle udělané a myslím že tohle muselo kaskadéry pořádně bolet. Castingově patřičně elitní a nejlepší role pro elektrickou kytaru v historii filmu. Bože, jak tohle bylo úžasné. Přeji filmu obrovský finanční úspěch, protože tohle mělo duši! Georgi, dle mého soudu jsi se na tohle připravoval 30 let. Děkuji. 100%(15.5.2015)

No, preci jen trochu pribehu by neskodilo. Ale jinak perfektni jizda.(17.5.2015)

WHAT A LOVELY DAY! Totálně odzbrojující, tenhle pouštní kovot(h)rash. Šílený je Max a šílené je všechno. Vysokooktanový masakr na poli blockbusterů už diváka nebombarduje, on mu vyloženě ryje hlavou v písku. A hraje k tomu na kytaru s plamenometem... Miller si k sedmdesátinám věnoval důkaz, že dovede natočit dravější a odvážnější film, než většina jeho mladších soukmenovců; s obrovským přehledem zvládá ukočírovat kaskadérsko-digitální kolos a vede přihlížející na samotnou hranici příčetnosti. Perfektní byla selekce herců i práce s nimi - přímočarý a po celou dobu maskovaný záporák má jasnou motivaci, Furiosa v podání Charlize Theron je příkladným sladěním cool image s cítěním pro správnou věc a Nathan Jones trhá holýma rukama motory z kamionu. No... stará dobrá škola! Max Toma Hardyho vystavil čumák nevyzpytatelného toulavého psa a malé velké překvapení se koná s osobou Nicholase Houlta - polofanatický šrapnel Nux je zatím jednou z jeho nejlepších rolí. Všichni beze zbytku si zkrátka šílenou manéž užívají a starají se o to, aby si ji užíval i divák. Vlny makabrózního motorismu mají za celou svou stopáž jedinou mírnější chvíli, aby se po kouzelně prostém obratu "dál už to nejde, jedem zpátky!" znovu rozbouřily a spláchly všechno, co omylem nepadlo při prvním průjezdu. Minimalistický příběh absencí výraznějšího prologu i epilogu účelně dopomáhá masivní atrakci, přesto si dokáže uhlídat detail (ve filmu je celkem logicky zdůvodněno, proč útočníci po pronásledovaném kamionu častěji nestřílí, případně mu neútočí na kola). Je skvělé vidět, jak účinně dává tenhle film vzpomenout na starou trilogii a zároveň nesmlouvavě míří na současnou mladou generaci, která chce všechno větší a intenzivnější... a je fantazie vidět, jak v krátkých záblescích fungují emoce, když se explozivní šílenství potká s těhotenskými bolestmi mladé otrokyně, nebo když v tom nemorálním bordelu někdo čestně umře. Srovnatelné akční inferno s tak výraznou autorskou tváří tu nebylo léta. A léta zase nebude... P.S. Často jsem se konsternovaně smál a často jsem byl nepokrytecky šťastnej, že ještě někdo dokáže vyvolat TY pocity, které jsem v dětství cítil při sledování Spacehuntera a Bojovníka silnic. Když konvoj opouštěl kaňon a bouřila k tomu skladba Brothers in Arms od Toma Holkenborga, byl jsem v regulérní euforii. Všem omezencům, jejichž "duchachtivost" je tentokrát už nevýslovně směšná, doporučuju následující článek. P.P.S. První film, na který jsem šel do kina třikrát.(14.5.2015)

Mad Max má chyby. Postsynchrony dělal debil pod vlivem špuntů do uší a do úplné dokonalosti by stačilo trochu prostříhat a zkrátit o dvacet minut. Ale, kurva, tohle je neskutečnej nářez. Nechápu, jak mohli studioví vládci kasy narvat peníze do tohohle filmu, ale, bohové, děkujme jim za to! Stvořen byl ultradokonalý akčňák, který jakoukoliv béčkovost povýšil na nekonečný level nadupané ultrakvality, plné skvostných vizuálních vychytávek (obzvlášť všechny stroje), do toho přidává sympaticky nemluvnou postavu a korunuje to kulervoucím soundtrackem, kde dokonale ladí epická instrumentální hudba s elektrickou kytarou, na které své rify ludí magor přivázanej na jedno z přítomných aut. Ach klatě, neskutečně boží praktické triky, dokonalá akce, frenetická atmosféra a v rámci možností uvěřitelné motivace a to vše vjednotit do podoby, u které je sice jasné, že je to béčko až na strop (banda lepě oděných děv), ale jednoduše kurevsky nabušené, svého druhu unikátní a velmi, velmi boží. Howgh.(22.5.2015)

Než jsem dorazil z projekce domů, normálně to ve mně dozrálo (lehce uzívaná předfinálová scéna se semínky odpuštěna). Max je díky jeho drsnému šílenství a jasné vizi režiséra skrz naskrz originálním akčním filmem. Vážně jsme tohle mohli říci naposledy o Matrixu? Neuvěřitelné!(22.5.2015)

Nevidels trilogii, zajima te pribeh, zajimaj te postavy a jejich vyvoj? Tak to jdi do prdele.(14.5.2015)

(obsahuje spoilery) On to DaVid'82 řekl moc hezky. Kombinace sedmdesátiletého 'Happy Feet' kmeta, blockbusterového rozpočtu a vizuálně vymazleného dystopického světa je už sama o sobě parádně divná a hezky doplňuje všechny ty zdegenerované bizarní postavičky filmu. ___ Poslední dobou mám štěstí na hektické snímky. Vše je neustále v pohybu, někam se pádí a spěchá. Zrovna u Mad Maxe bych si ale velice rád vychutnal postupné poznávání mechanismů fungování nastoleného autokratického systému Citadely a ostatních městských států (nebo co to je), byť třeba za cenu toho, že se nepodíváme za hranice města. Ony jsou totiž nesmírně zajímavé i ty fragmenty, které George Miller do Zběsilé jízdy vecpal: matky-dojné krávy, zdegenerovaní aristokraté, v materialní rovině se odrážející striktně hierarchizovaná kastovní společnost, performance moci (nesmyslně obrovské trubky na vodu, kytarista a bubny války atp.) a vytváření propagandistického kultu. To vše slibovalo překvapivě složité a uvěřitelné struktury. Ale u náznaků to končilo, takže vlastně nevím nic. ___ Jsem vážně vděčný, že snímek nespadl k eko agitce víc, než v pár větách, respektive že zůstal eko agitkou v rámci vizuálního jazyka (čti: všude je píse, písek a zase písek). Stejně tak je skvělý, jak se ve filmu s vodou neskutečně plýtvá a absolutně nikoho to nevyvádí z míry. ___ Jestli je to feministický nevím. Já v symbolický rovině viděl mj. kult bohyně matky, což mě baví, takže si ho tam taky vidět budu. __ Ve výsledku je ale snímek zbytečně dlouhý, překvapivě málo krvavý (proč proč proč tomu vlčeti neukousl Max prsty?!) a ke konci lehce padá k patetické notičce, byť po většinu času drží příjemnou sebeironickou a cinickou atmosféru. ___ Největší problém ale vnímám v tom, že jde v důsledku vlastně jen o sled zábavných klipových scén. Budu si pamatovat první očistu krásných konkubín (a to tak, že dlouho), budu si pamatovat podivná stvoření na chůdách, totem z volantů, Jimiho Hendrixe na gumě před sound systémem, kojící maminy a podobný výjevy, ale víc asi nic. A nebo to třeba problém není, já nevím. ___ Mimochodem, ty flashbacky byly fakt špatný. 2D bude předpokládám lepší. Dlouho jsem neviděl tak hlasitej snímek, kde téměř absentuje dynamika - volume je nadoraz vpravo prakticky furt. Další díl chci každopádně. A Max ať v něm prosím radši nemluví vůbec.(14.5.2015)

Po záverečných titulkoch som sa zmohol len na ufff..., kurva, to bola jazda...Nehovorím, že Mad Max je najlepší film za posledné roky, ale ak sa na to pozrieme cez žáner, tak ano. Tak nadupaný akčný film tu nebol už roky. Film obsahuje skutočne iba pár minút, v ktorých môže divák rozdýchať akčnú nálož. V traileroch býva často nasekané takmer všetko a diváka už vo filme nemá čo prekvapiť. Tu však má režisér v zálohe ešte tony špičkového materiálu. Osobne ma lákala skôr Ch. Theron a to som pred zhliadnutím netušil, že tu má min. rovnaký priestor ako Max, ak nie viac. Jej postava Furiosa je pravá hviezda filmu. Bol to jej plán, jej útek a jej vyzbrojená a obrnená mašina. Po tomto filme je mi cťou posunúť Ch. Theron na 1. miesto v mojom osobnom rebríčku naj herečiek. Táto non-stop naháňačka či reklama na strojárenský a automobilová priemysel je neskutočná akčná jazda, ktorá sklame iba diváka, ktorému je akcia cudzia. 100%.(3.6.2015)

Pro fanouška, který film vnímá především jako médium zábavy a kinozážitku hodného zapamatování, je tohle ve zkratce- Výjimečný film, ve všech myslitelných ohledech. Nebojím se napsat že George Miller stvořil budoucí kult.(29.12.2015)

Nakonec lepší než jsem čekal. Původní trilogie se mi líbila, ale z tohohle jsem po trailerech moc odvařenej nebyl. Nicméně jako totální úlet to funguje dobře. Nemá cenu řešit příběh, ten tu není. Prostě borec jede z bandou feministek a po celou dobu je chce zabít armáda vedena nejrůznějšíma bizardníma zrůdama z nichž jednoznačně nejvíc boduje pekelnej kytarista kterej pěkně vyhrává do rytmu a do bitev. Uznávám, že akční scény jsou promakaný pořádně ujetý a je to celý poměrně přehledný. Ani 3D mi tentokrát nevadilo. Líbilo se mi pár odkazů na starý filmy, potěšil hudební motiv a celkově se muzika povedla. Ta závěrečná asi půlhodinová honička je fakt povedená. Takže z akcí jsem spokojen. Problém je, že mi bylo úplně lhostejný všechno okolo. Marná sláva, ale původní trilogie se mi prostě líbí víc. Jasně, že to byli taky jenom ulítlý řežby bez nějakýho promakanýho scénáře, ale snad je to tím, že mám k těmhle filmům vztah už z mládí, nebo tím, že jsou ovlivněny dobou vzniku a mají ten neopakovatelný osmdesátkový look. Holt 80 léta jsou pryč a Hardy není Gibson.60%(13.5.2015)

• Hrabka

Kdybych si založi kategorii nejvíce přepálené hodnocení na ČSFD, tak toto by byl velký kandidát na vítězství. To je fakt neskutečné, co dnes stačí publiku k radosti. Ale kdyby jen k radosti, spíše k šílenému vynášení této šílenosti do nebes. Neznám starou trilogii, takže nemám k tomu žádný vztah, ale snad i tady by si ty postavy zasloužily nějaké seznámení se s nimi a příběh nějaký obstojný úvod... Ale tohle je vskutku jen jedna velká efektní akce, která ovšem postrádá to, co jsem zmiňoval výše, takže to nemá žádnou atmosféru či napětí a s postavama se to nedá prožívat. Zpočátku mě to možná ještě bavilo, ale když to bylo celou dobu jedno a to samé, tak mě to ke konci už fakt dost nudilo a prudilo. Slušně řečeno - byla to kokotina. Já to dokoukal s odporem, naši rodiče by na to vydrželi koukat asi tak deset minut, valná většina dnešní mládeže je schopná na to zírat s otevřenou hubou několikrát dokola. Škoda Toma Hardyho pro tento film, který zdaleka nedokázal využít jeho potenciál. 30%(9.7.2015)

Kdeže je Gibsonovo "bláznivé" charisma, těkavost jeho očí... Hardy je nástupcem jemnějším v daleko tvrdším a brutálnějším světě, než jsme kdysi dostali naservírováno, Millerovi poklona. Jeho životní dílo se rozrůstá do megalomanských rozměrů.. :-) Sakra dobrá zábava.!(21.5.2015)

Zběsilá akční jízda, o níž jsem si zpočátku myslel, že bude natolik ujetá, že vydržet dvě hodiny v kině, bude tak trochu boj. Jenže příběh brzy nabral na obrátkách a dokázal diváka udržet v napětí, ale také pobavit, např. každý záběr na kytaristu byl poněkud úsměvný. Čas u Šíleného Maxe také rychle plynul a přestože celý film je vlastně jen o cestě na určitá místa, tak se tu neustále něco děje a akce, ale i celá výprava a triky jsou tu naprosto skvělé. Samozřejmě potěší také masky, dynamický soundtrack a herecké výkony Toma Hardyho a Charlize Theron. Přestože hledat myšlenku u ryze akční záležitosti není zrovna na místě, tak Šílený Max ukazuje po katastrofě zdecimovaný svět, v němž vládne bezpráví, nevolnost a za kapku vody a nějaké jídlo se musíte modlit a bít. V některých pasážích mi snímek také lehce připomněl Planetu opic, ale to spíš pocitem a náznakově.(1.6.2015)

Šílený Max je tak zajímavě natočený, že nemusíte přemýšlet, jestli jde o remake alias předělávku, reboot neboli filmový restart série a sequel alias pokračovaní. Z toho si můžete si vybrat, co chcete dle své libosti. Na rozdíl od jiných filmů Max má příběh a děj. Hrdinu, který nezabírá celý film pro sebe a svojí nejednoznačností je sympatický. Tom Hardy je v roli šíleného Maxe hrdým nástupcem Mela Gibsona. Afroameričanka Charlize Theron je v roli zajímavé postavy Furiosy, tak brilantní, že na čas zastíní i Maxe. Modelky jsou příjemným doplněním. Kameraman John Seal zabral kamerou adrenalinovou a vysokooktanovou jízdu geniálním způsobem a doplnil mistra Georga Millera. K pěti hvězdám chybělo jen málo, tak jsem přimhouřil oko.(29.5.2015)

Predošlých Maxov s Gibsonom som nevidel, no po tomto ich ani vidieť nepotrebujem. A vlastne ani nechcem. Jednak preto, že toto si ide vlastnou cestou a je to niečo ako Reboot alebo Remake. A za druhé preto, že neverím tomu, že predošlé diely sú tak vypečené, prepečené, dunivo-elektronickou akciou a Valhallov volajúcou do neba, ako tento. Asi by som bol po tejto neskutočnej diabolskej, strhujúcej, šialenosti, tak trochu "neuspokojený". A stavím sa, že nie len Miller, ale aj vek je už iste tiež podpísaný pod tými filmami. Pod týmto filmom je podpísaný nie len (tento krát už sedemdesiat ročný!) dynamický Miller, ale aj nehovoriaci sympaťák Hardy, bez ruká Charlize Theron a prekvapivo ! reálny - benzínový - púštny - akčný feeling !, ktorý medzi dnešnou tonou digitálnej akcie, poteší návrat ku (bolestivým deštruktívnym) koreňom. Okrem toho je Mad Max: Fury Road jeden s tých filmov, ktorým presne sedí názov filmu. Alebo mu sedí presná minutáž filmu. Pri takej smršti nápadov v akčných scénach sa nie lenže ani nestihnete pozrieť na hodiny, ale vás to vlastne ani nenapadá, pretože Geroge Miller presne vie kedy ma strihať, aby na púšti nebolo sucho. To isté platí aj o vynikajúcej kamere, ktorá tiež sedí perfektne. Vlastne bola tak dobrá, že som si ani neuvedomil, aké super prehliadne divoké akčné scény nám ponúka. Tak isto super sedí aj akčná, dunivá hudba. Jukie XL je macher v akčných pasážiach a vie filmu ešte pridať na tempe. Po tomto filme by som sa ani nedivil, keby sa premenoval na XXL. Jedine čo mi tu nesedelo bol príbeh, ktorý tu vlastne ani nieje. Je to len naháňačka z jedného konca na druhý. Ale pri takej smršti nápadov, ho Mad Max ani (moc) nepotrebuje. Obľúbený soundtrack: Storm is Comming, Brothers In Arms, Claw Trucks, The Chase. 89% - 4*(31.5.2015)

Neuvěřitelný... To bylo jako kdybyste uprostřed noci sledovali padající hvězdy a najednou vám do ksichtu zasvítilo Slunce. Takovou nálož jsem dostal od Jirky Millera, kterej moc dobře ví, že kluci si nejradši hrajou na písečku. Měl jsem z toho průvanu nezřízený akce písek až za 3D brejlema; dvě hodiny předtím jsem zíval u novejch Avengers, ty by Maxík rozcupoval cisternou na barevný karnevalový třásně. Vážně bomba. O víkendu jdu na pouť a už teď je mi jasný, že lepší atrakci než Zběsilou cestu tam nemám šanci objevit. Jediná věc, která mě trošku sere je, že rusovlasá kráska Riley bere na mutanty.(15.5.2015)

Absolutní pecka, nechápu jak to 70letý tvůrce Happy Feet a prasátka Babe dokázal, ale na starý kolena natočil naprosto dokonalej blockbuster, kterej má po dlouhý době vlastní, nekompromisní ksicht. Když sem u Kingsmana pěl chválu, že to je nejnápaditější popcornák od Kick-Ass, netušil sem že Max je oba hravě strčí do kapsy. Pochybuju že sem v posledních letech viděl něco vyhrocenějšího a myslim že dlouho ani neuvidim. 100%(16.5.2015)

Bitch Slap podruhé... se vší svou absurdností dovedenou k naprostý dokonalosti, v akci, která popadne dech s nastartováním motoru a vydechne až s titulema, s místama, která by nebyla hluchá, ani kdyby těsně u nich vystřelil granát. Oproti Bitch Slap tu chybí jen ten lesbickej drajv, ale já si podtext v tom, že si Furiosa odváží plnýho brňáka mladej kočiček domyslím sama. Jakejsi Max zmiňovanej v samotnym názvu filmu tu jen hraje třetí housle Furiose a Guitar manovi a je to úplně fuk, stejně se to všecko, co se děje před očima a ještě v dokonalým ozvučení, nedá absolutně stíhat usledovat. Jo a díky, že Holt od Tonyho ze Skins konečně dospěl k pořádný roli, ve který se mu kule konečně už řádně rozhoupaly. Loni pro mě byl filmem roku Edge of tomorrow, letos je to minimálně v akční kategorii Mad Furiosa. Zřete to! A kytára nechť vás pálí do uší! PS: do závěrečnejch by luxusně sedla Na Na Na od My chemical romance!(19.5.2015)

Hukot. Přesně takovýhle filmy by se měly točit. Jízda od začátku do konce, která mě přikovala k obrazovce a takových filmů co tohle dokážou je opravdu málo. Dokonalost ve všech ohledech. Herci, efekty, prostředí, hudba, děj, auta, kostýmy... Nemám slov...(20.9.2015)

1 2 3 4 5 6 7 8 30 59 88 117