Šílený Max: Zběsilá cesta

Šialený Max: Zbesilá cesta

• Nový Zéland

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

Austrálie / USA, 2015, 120 min

Komentáře uživatelů k filmu (2 331)

Vývoj nezastavíš. Nejdřív jen pomstychtivý Max, pak Mad Max a jeho pes a teď Mad Furiosa a její pes Max. S ukradnutou harémovou líhní a na podvozku Tatra se ti dva postaví všem, chybí už jen Čagin na Kamazu.. Popojíždění po australských okreskách vystřídalo akční hromobití na planetě Tatooine, šéfkuchař Seale slavnostně zahájil vizuální bakanálie, kaskadéři předvádí božský vítr a co si budeme nalhávat, nějaká větší košatost příběhu by byla stejně nepatřičná jako Nedvěd hrající na elektricko-plamenometnou kytaru Stánky. Miller s tučným měšcem Warner Bros. za pasem neuvěřitelně zamachroval a já doma vysypal z oblečení tolik písku, že by to stačilo na atletické doskočiště. Zkrátka tam, kam před 35 lety přijel režisér na kole bez přehazovačky a odrazek, vjel nyní na nadupané silniční motorce. Ale abyste si nemysleli, já cyklistiku docela rád.. P.S.: Přál bych si, aby nyní z režiséra napojením na přístroje udělali Immortana George a já se mohl za dalších 35 let podívat, kam až zase vystoupaly možnosti filmových tvůrců. Vývoj nezastavíš..(22.5.2015)

Akční nářez.Furiosa nejvíc cool ženská hrdinka za hodně dlouhou dobu.Víc napsat netřeba.(15.1.2016)

• filipvrbik

Tadá , fanfáry...absolutně nejhorším filmem všech dob se stává Mad Max, už původní dílo se mi moc nelíbilo....ovšem že toto zvěrstvo dostalo 10! nominací na oscara, to si ze mě udělali pánové akademici jednu velkou kulatou zadel. I na dostání maliny je to příliš špatné. Nemá to nejhorší scénář všech dob, protože to nemá vůbec žádný scénář (leda postapokaliptická auta jedou a vybuchují na poušti cestou tam a cestou zpět-konec scénáře), Efekty béčkové, herecké výkony katastrofa- jak mám rád Charlize Theron, taky se mně z ní chtělo zvracet, kamera příšerná masky doslova kalamitní,(leda že to bla komedie/parodie protože jsem se nasmál) nemůžu jinak než 0,0%! (opravdu viděno celé!)(18.1.2016)

• hero_bk

10 nominací na Oskara???? Toto?? 25 minut jsem to vydržel, dál už jsem prostě nemohl. Autíčka, výbuchy, autíčka, výbuchy. Žádný děj (vybuchující auta nejsou děj). Zase mám pocit, že jsem něco nepochopil. V čem to je? Proč má takováto sračka na úrovni studia Asylum 81%? Kdo dal pět hvězdiček, má IQ pod 80, ale v takovém případě by bylo průměrné IQ na CSFD velmi nízké... Nechápačka prostě.(24.1.2016)

• dj.coffee

Dávám dvě hvězdy za kytaristu na náklaďáku s hořící kytarou a parádní aparaturou :-D. Počin dostál svému názvu - je to skutečně šílené.(23.2.2016)

Fakt super film. Člověk se při něm nenudí, protože pořád má 1. na co koukat (vyhrané oskary byly naprosto oprávněné, protože výprava, kostýmy a make-up daly tomu filmu úplně jiný směr) 2. se tam pořád něco dělo, což se mi vážně líbilo. Jediné a to za co dávám dolu hvězdu bylo to, že film nebyl ani tak o Maxovi. Ano, bylo tam s nim pár záběrů, kde má vidiny, ale úplně o něm to nebylo. Ale Max v podání Toma Hardyho? Asi nikoho jiného si nedokážu představit.(1.3.2016)

Škoda, že to nevyšlo Millerovi v Cannes, lebo vytvoril sci-fi, ktoré prepracované do tých najmenších detailov a niekedy z ktorých sa budete chytať za hlavu (dojičky, masky (pery, oči, motorový olej, ako forma masky), kostými, autá a ten gitarista skutočne nemal chybu - jedná z vecí, z ktorej sa zasmeje). George Miller tú zvýraznil aj problémy, ktoré sú veľmi blízke súčasnej dobe a stačí sa len pozrieť na film. Charlize Theron skutočne sedia silné ženské postavy, ktoré poslušne nenasledujú chlapa. K tomu ešte sa podarilo Millerovi vypichnúť emocionálnu stránku. Počas filmu budete poznať, že režisér už skutočne má niečo za sebou a nemá problém si točiť kvalitné filmy. Jedna z tých sci.fi, za ktoré nie je hriech utratiť peniaze alebo nájsť si čas a pozrieť si. „Režisérov film“. /90%/(1.3.2016)

K návratu šíleného Maxe jsem byl, po celé té lavině nepovedených remaků a restartů, celkem dost skeptický. O to víc jsem byl mile překvapen projekcí, která člověka od prvního snímku usadí do polstrované sedačky a nenechá ho se zvednout, dokud se na plátně neobjeví závěrečné titulky. Tenhle film by se dal shrnout do jednoho slova - akce. Vlastně do dvou slov - nekončící akce. Pro mě osobně je to bohužel ale i důvod, proč nový Max uniká pětihvězdičkovému ohodnocení. Je to velká škoda, že tak mistrně vystavěné akční scény postrádají hlubší dějovou linku. Určitě bych vyzdvihnul skvělý soundtrack, který podkresluje do detailu vyšperkované kulisy. Ať už jde o pouštní pláň, post-apo kostýmky nebo vytuněné káry jejíž motory spalují palivo tak mocně, že cítíte vůni benzínu přímo v sále. Zběsilou cestu šíleného Maxe můžu vřele doporučit, tak vypněte mozek, nastartujte a užijte si tuhle akční jízdu.(18.6.2016)

Mad Max: Fury Road nie je dokonalý film, no miestami (často) geniálny najmä svojou akciou ktorá je nastavená na 110% a tak keď sa cca niekde v polovici filmu nachvíľu zastaví aby nabrala dych je to ako z iného sveta, je to veľký kontrast a zprvu to tam nesedí, no potom si uvedomíte že je to dobre, lebo nie len film ale aj divák potrebuje nabrať dych na ďalšiu spektakulárnu akciu. Príbeh je úplne jednoduchý, priamočiary (to nie je výčitka) , proste sa len treba dostať z bodu A do bodu B a naopak (a minimálne prežiť). Minulosť hlavných postáv je len zľahka načrtnutá, a tak sa dozvedáme o ich motiváciach či povahových vlastnostiach, len ich sledovaním pri vypätých situáciách. Dej sa nesústreďuje na nejaké odbočky, nezaoberá sa veľmi minulosťou, jednoducho nás a aktérov hodí do postapokalyptického sveta a sústreďuje sa na prítomné okamžiky z, ktorých sa snaží vytiahnuť maximum (a že mu to ide). Niektoré scény, zábery, postavy pôsobia fakt divne, komicky (alebo trochu brakovo? :)), až afektovane napr. "gitarista"(skvelý nápad! a zároveň úplne wtf). 90%(24.6.2016)

Tržby v USA za první víkend: 45 428 128 $ (3702 kin) // Tržby v ČR za první víkend: 4 388 683 Kč (113 kin) // Diváci v ČR za první víkend: 29 984 diváků // Náklady na výrobu: 150 mil. $ // Nenormalne sialena akcna jazda. Podla mna najlepsi film roku 2015.(17.8.2016)

Zažijete Sandstorm, avšak bez Darude. Nič to, baviť vás bude. Čaká vás pár šialeností ako gitaroplameňomet, ľudia ako krvné banky (aspoň je logické, prečo záporáci nechávajú zajatcov), aj albíni žijúci v tme a zbožne ucievajúci svojho ľudského boha. Títo fanatici názorovo podobní niektorým voličom Kotlebu alebo Fica (samozrejme hlavne ISIS) sa tešia svojimi úspechmi pri pokriku Be Whitness! Až má človek pocit, že toto bude Vasky Jugend, ktorá začne krvavú revolúciu roxorovými tyčami, len aby vám mohla uje.. ehm.. ukradnúť bojlery. Mottom hlavného hrdinu je prežiť, ale ako to už s mainstreamovými postavami býva, svoju kožu zlého chlapca zhodí aj Max a dá sa nahovoriť na boj proti bezpráviu. Tom Hardy v hlavnej úlohe diváka poteší, no svoju zbierku charakterov a významných výkonov si tu nerozšíril, len fanúšikovskú základňu. Takisto Charlize Theron v roli rebelskej imperátorky Furiosy. Výkonom tu poteší ale Nicolas Hoult, ktorého fanatický prisluhovač hlavného antihrdinu Nux je potecha pre oči a ďalší z jeho významných hereckých zárezov. Nuxova premena z nadšenca fanatizmu a automechaniky na nadšenca len automechaniky na strane kladných hrdinnov(života, morálnych hodnôt?) je však prirýchla a je nám podaná cez sklamanie a jedno kratšie utešenie jednou z krásnych žien hlavného antihrdinu, ktoré sa bohužiaľ ani nepotrebuje cenzurovať. Mela Gibsona vystriedal Tom Hardy. Škoda, šialenosti z Maxovej tváre ubudlo, ale šialené nápady a zbesilá akcia ostali. Režisér svoj projekt oproti predchádzajúcim filmom zlepšil. Teraz mu výdatne pomáhajú aj lepšie efekty a kamery ako v minulosti. George Miller pre nás opäť pripravil adrenalínovú akciu, teraz vďaka novšej technike priam videohernú (skalní fanúšikovia môžu siahnuť aj po graficky vydarenej videohre). Keď nemáte čas ani nabiť zbraň, aby ste odstrelili zúrivého motorkára, nemáte čas povedať ani svoje meno, nieto ešte nájsť si vhodnú chvíľu na predstavenie svojej osobnosti, takže znova nečakajte žiadny psychologický rozbor postáv, lebo vám uniká benzín a vy sa potrebujete dostať čo najďalej od bývalého šéfa a jeho posluhovačov, najlepšie do bezpečia. Dostanete načrtnutie morálnych hodnôt postáv cez pár vážnych slov a ich činy v klasickom mainstreamovom šate, ktorý sa dotkne diváka tak, aby fandil tým dobrým s charakterom a odmietal záporákov, lebo s tými divák strávil čas len keď chceli kladných hrdinov zabiť alebo zneužívali svoju moc. Dej tiež nie je náročný, dal by sa charakterizovať jedným slovom: dopredu. Tak ako uniká od nepriateľov Max, unikajú aj minúty a v tom rýchlom tempe zmesi zmesi rýchlosti, krvi a benzínu sa dejovej výstavby nedočkáte. V prípade, že chcete postapo s menšou dávkou akcie a väčšou dávkou psychológie, siahnite po The Road Johna Hillcoata podľa predlohy Cormaca McCarthyho. Georgeovi Millerovi sa upgrade jeho slávneho filmu podaril. Okrem akcie, ktorá je vďaka dnešnej dobe vizuálne atraktívnejšia potešia aj lepší herci ako v starších filmoch Mad Max. Film s hlbokou myšlienkou podanou plytko. Tak, aby ju dokázali stráviť všetci konzumenti. Postavy a dej sú opäť spravené cez mainstreamovú šablónu, ale tempo filmu a akcia to bohato vynahradia. Dúfam, že sequel sa vydarí a bude mať minimálne toľko šťavy, ako Fury Road. Ak nie, treba ju doplniť z krvnej banky.(20.8.2016)

Vysokooktánová zábava!(26.3.2017)

Keby si film udržal tú správnu šibnutosť z prvej polovice až do konca, bolo by to za päť, ale za ten motorkársky gang starých mám a pokazený záver ide jedna hviezda dolu.(28.7.2017)

Nejlepší film roku. Audiovizuálně je to lahůdka, kterou si vychutnáváte každou scénou. George Miller odvedl parádní práci a jeho poctivost ve tvoření scén je na filmu neskutečně vidět. Všechno do sebe zapadá. Rychlé tempo střihu a hudby jenom doplňuje už tak vydařený film. Tohle všechno podtrhávají vynikající herecké výkony Toma Hardyho a Charlize Theron. Asi můj neoblíbenější film za posledních pár let. 5 hvězd a spoustu oscarů.(8.8.2017)

Divoká road movie pro obdivovatele bizarností. Akce na akci, potrhlost na potrhlost, úchylárna za úchylárnou. Mad Max čtyři šlape jako nadupaný šestiválec a pro příznivce žánru a maxovské série nabízí nekonečné orgie. Smrdí to tu benzínem, krví a potem, mezi zuby skřípe písek a slovo naděje je horší než nadávka. Ta hvězda dolu je jen za dost hloupoučký a neoriginální nosný příběh.(6.2.2018)

Obrovske prekvapenie,stokrat lepsie ako original s Melom Gibsonom,nadupana akcna sci-fi pecka,ktora urcite nenudi,stale sa nieco deje,nechyba napatie,vyborne herecke vykony,obzvlast u Charlize Theron,triky su perfektne,jednoducho nema tento film chybu...:-)(31.5.2018)

Z celej stopáže filmu je 90% čistej akcie. Dvojhodinový rockový koncert a hoc toho Max veľa nenahovorí, vždy keď otvorí ústa a prenesie niečo svojim drsným hlasom tak to stojí za to. Je to úchylné, šialené a hlučné, ale nie je tu pocit béčkovosti. K dokonalosti nechýba hádam nič. Mad Max ala posledný akčný hrdina za čistých 5 hviezd, videné 3x.(14.5.2015)

Obrazová i zvuková parádička, na kterou je hřích koukat jinde než v kině (domácí kino to asi ještě snese, ale za budoucí prznění camripem by si měli amatérští dokumentaristé hlav publika v sále preventivně nafackovat už při nápadu, že ten rip vypustí do světa). Charlize tradičně skvělá, před Tomem Hardym možná měli taktně zatajit pilku, protože vypadal líp s železem na obličeji než bez něj, Nick Zombie Hoult super, jen škoda, že nedostal víc prostoru. Příběh trochu ztratí na tempu cca v polovině, vyvrcholení možná někoho naštve, ale za ty vizuální i zvukový orgie to prostě stojí. TOP momenty - kytarista, bubeníci, postapo surreal modrý záběr no a pro chlapy nějaký ty kozi. Rýsuje se tu kult, takže must go pro všechny, dokud je to v kinech!(15.5.2015)

Tento clovek urcite natocil babe & happy feet? Najuletenejsi akcnak po velmi dlhej dobe, s ktorym sa nemozu porovnat ziadne sucasne akcne filmy (najma teraz popularne komiksovky). Toto je od uvodnych titulkov 2 hodinova grandiozna haluz v kuse bez prestavky, ktora ked necha divaka po 20 minutach revania vytocenych osemvalcov, motorovej pily, gitary s plamenometom a vizualom ohna a krvi na 2 minuty oddychnut, tak clovek ma dojem ze pozera po strate tempa zrazu namiesto 2 minut neakcneho dialogu 20 minutovu telenovelu a nevie sa dockat kedy sa zase nastartuju motory. V suvislosti s predoslymi dielmi mi vadila jedine naviazanost celeho pribehu len na sledovanie jedneho kamionu/konvoja na ceste (z pohladu nazvu filmu vsak neni divakovi doslova urcite nic dlzny). Akcie je tam mozno az prilis, film by mohol vykreslit napr. viac post-apo svet v ktorom sa odohrava. Nevadilo mi pritom ani to, ze Mad Max hral dlhsiu dobu v pribehu skor 2. husle. Charlize Theron aj Nicholas Hoult na moje prekvapenie obaja velmi dobri, Tom Hardy paradny ako obvykle.(15.5.2015)

V době roztomilých marvelovských komiksáren a uhlazených akčních filmů (nemám ani v nejmenším nic proti nim, ba naopak jsem jejich věrným fanouškem) je Šílený Max návrat ke kořenům, k prazákladu, kdy byly akční filmy čistě fyzickou zkušenosti, kdy byli (anti)hrdinové charakterizování akci a jejich vztahy se vyvíjeli v průběhu honiček a přestřelek. Šílený Max je dechberoucí, je to vizuální orgie, nepřetržitá akční smršť, která se řítí kupředu bez brzd z kopce tak prudkého, že se to ani nedá popsat. Miller natočil zřejmě svoji ultimátní verzi Šileného Maxe, definitivní krok, kterým realizoval svůj vysněný projekt. Doufal jsem, že něco podobně nesmlouvavého přijde s posledním Vaughnem, Torem nebo Mannem, ale nakonec se to přiřítilo zcela z jiného směru. Od režiséra který točil o roztomilých tučňácích a jednom malém praseti. Kdo by to čekal. I když trailery dávaly tušit cosi vyjímečného, v tohle jsem nedoufal ani v těch nejbujnějších snech. Nový Max je síla, která ukazuje možný směr, kterým se může film dále vyvíjet. Není to regrese v čistém slova smyslu. Ve spojení s nejnovějšími triky a ryze fyzickým herectvím a kaskaderstvím vznikl dokonale vyvážený celek, ve kterém nechybí nic potřebného. Je tam vše, co novodobý akční či sci-fi film postrádá. Mam na mysli především to NĚCO, co dokáže podobné podívané polidštit a vepsat do paměti. Je to dokonalá podívaná, po jejichž projekci jsem se jen stěží zvedal ze sedačky. Ještě jeden pádný argument ve prospěch filmu - v kině za mnou seděla banda floutků a floučat, kteří se hyhňali a hučeli. Vydrželo jim to ještě tak prvních pět minut filmu, pak už za mnou bylo hrobové ticho - film je dokonale semlel.....10/10(16.5.2015)

Pravej letní blockbuster se vším všudy. Mega šílenost a mega nářez v jednom. Vizuální požitek jednoznačný, čekal jsem hodně a bylo to jěště větší a divnější. Tom Hardy a Charlize Theron vynikajcí herecké podání.(16.5.2015)