Lesní duch

• Austrálie

Horor / Thriller

USA, 2013, 91 min (SE: 97 min)

Fede Alvarez

Fede Alvarez, Rodo Sayagues, Sam Raimi (původní scénář)

Aaron Morton

Roque Baños

Komentáře uživatelů k filmu (1 029)

Bubububudeme se bát.. Hodně recenzentů se zaměřilo na suverénní vzkaz tvůrců před premiérou ve smyslu, že půjde o nejděsivější film všech dob. Cha cha chi chi, znělo po projekcích z jejich pera. Já osobně mám nakoukané stovky hororů a přiznávám, že ho děsivým, světe, div se, shledávám. Samozřejmě jsem viděl silnější kousky, hlavně co se atmosféry týče, ale Evil Dead bych ze skupiny remaků zařadil docela vysoko. Původní film jsem neviděl a upřímně po tom ani moc netoužím (i když oceňuji, že ho Raimi dělal takřka na koleni a s partou přátel). Předělávku beru jako samostatný film, nesrovnávám, nepočítám inovace nebo amputované končetiny, prostě se chci slušně „pobavit“. Režisér je sice totální rutinér, ale tu a tam nějaký ten záblesk navíc vykřesal. Jsme v chatě uprostřed lesa, někteří z bandy kamarádů mají problém s dávnými křivdami, drogami i třeba s tím, jak nejvíc sexy se vystavit před kamerou. U daného žánru jsme na to ostatně zvyklí. Nikdo tu nijak zvlášť nevyniká, jen tu prokletou knihu neměli otevírat a vyvolat z ní zlo. Takže naše milá skvadra bere zatím nářky jedné tak trochu závislé brunetky, že ji v lese na intimních partiích otlapkával slizký strom, na lehkou váhu a připisují to abstinenčním příznakům. Chyba lávky. Napětí začne ustupovat, explicitní uřezávání končetin nebo rozřezávání jazyku má zelenou. Prostě jsme v roce 2013, takže je logické, že vše bude dynamičtější a brutálnější. Osobně z technického hlediska nemám co vytknout, film má tempo, casting se vydařil. Co víc si přát?(2.8.2013)

Filmu by hodně prospělo, aby nebyl prezentován jako remake kultovního hororu, ale byl brán jako samostatný film, který se ničím neinspiruje (a chata v lese s bandou puberťáků je jen aspekt jednoho z mnoha hororových prvků, které v poslední době objevili svůj boom). Už samotný námět je totiž parádní a dal se uchopit úplně jinak a lépe - Mia spolu s bratrem a kamarády odjíždí na chatu do lesa, odříznutí od civilizace, aby se dostala ze závislosti na drogách, byla v prostředí, které jí drogy nepřipomíná a prošla si hnusným absťákem. Jenomže v lese řádí duch, démon, zlo, nazvěte si to jak chcete, a Mia je toho svědkem, jenže jejím historkám o tom, že se něco děje, jí nikdo nevěří a každý si myslí, že má jen absťák a halucinace, dokud nezačnou padat hlavy. Spousta lidí zde srovnává s originálem, ale já tenhle film beru z úplně jiného hlediska. Navíc je to jeden z mála hororů, na kterém jsem byla i v kině, tudíž byl zážitek hned jiný než doma na TV a proto nejde jinak, než 4 hvězdy a níž nepůjdu, protože si film ráda pustím jednou do roka.(10.1.2017)

Pokud někdo u tohoto filmu naletěl na tvrzení, že jde o nejděsivější film všech dob, tak chápu, že mohl být zklamán. Pro mě osobně je Evil Dead verze 2013 pěknou poctou klasice, kterou mám rád. Ano, chyběl humor, ale vůbec mi to nevadilo. Proč točit znova to samé. Autorům se podařilo zachovat atmosféru, a díky R-kové přístupnosti se nebáli přitlačit na pilu (doslova). Pro mě osobně velmi příjemné osvěžení v hororovém žánru. Fede Alvarez poté co překvapil svým krátkým filmem, opět dokazuje, že je zručný filmař, který má co nabídnout.(3.4.2013)

• Immortal17

Óh, né, tak přesně takhle dopadají remaky těch nejslavnějších a nejlepších hororů z 80'. :( Bohužel, ale k tomu není co víc dodat, kdo viděl, pochopí mé rozpoložení a mé zklamání. Čekala jsem, že to tak dopadne, avšak jako správný fanoušek hororu jsem ho musela vidět a zkritizovat. Nejradši bych dala ještě méně, ale gore scény nejsou zase tak úplně zlé.(16.6.2013)

Když to vypadalo, že už ze sebe film vytřískal maximum, zjistil jsem, že uplynula teprve slabá hodinka a mě čeká další půlhodina kvalitního goru a cákání krve. Lepší scénář by určitě neuškodil, ale co už. Mě ani spolufeťačce, pardon, spolusledující to vůbec nevadilo. Prima krvavá jednoduchá jízda, kterou si rozhodně v budoucnu hodlám zopakovat. 3,5*(2.7.2013)

• Mishqo

"The most terrifying movie you will ever see" ... aha, tak to som potom pozeral asi niečo iné ... akože krvi mi nechýbalo a atmosféra vcelku ušla ... ale tú hlúposť som jednoducho nedokázal zniesť ...u mňa maximum 50%, váác ne!(13.7.2013)

Scénáristicky teda žádný zázrak, ale ve filmu převažují hlavně ty lepší okamžiky. A když přišlo finále (Raining Blood :D) tak jsem na ty chyby zapomněl úplně. Absolutní spokojenost.(14.8.2013)

Trochu váhám nad hodnocením mezi 2* a 3*.. V podstatě příběh je pěkně uhozenej a herecký výkony dost zoufalý, až na hlavní hrdinku, která bohužel většinu doby prosedí ve sklepě.. Tenhle horor rozhodně nestaví na lekavých scénách, ale spíš na ukázce brutálních nechuťáren – poleptané části těl, odřezávání končetin, zabodávání cizích předmětů do různých částí obličeje atd. Kupodivu to celkem dobře zafungovalo asi díky hispánským tvůrcům..(21.8.2013)

• Kulik.Z

"HUSTÝ!", ale za mě dostane jen jednu hvězdičku za humor. A dvakrát a půlkrát jsem se lekl! :D(3.4.2013)

Atmosféra a děs tomu chybí. Postavy jsou až na hlavní hrdinku nezajímavé. A přesto je mi Evil Dead sympatický a skvěle jsem se bavil. Jednak proto, že jsem, co se týče starého ED, prodejná děvka a u srdce mě zahřeje jakákoliv narážka. A taky kvůli tomu naprosto lahůdkovému, ze řetězu utrženému (a absurdnímu) gore, které je tu hlavní hvězdou. Závěr, kde začne pršet krev a přijde na řadu motorovka ("Feast on this, motherfucker!") mi na tváři vykouzlil větší úsměv, než měla ta slečna v koupelně. Příjemná jednohubka. 7/10 P.S. Zůstaňte do konce titulků. Je tam!(8.4.2013)

Fede Alvarez udělal nejbrutálnější, nejděsivější, nejpromakanější horor roku. Těžko to bude někdo překonávat letos. Pravda, příběh nestojí za moc. Klasika. Partička krásných a mladých lidí je na lesy ohraničené chatě. Rozbije se jim jedno auta a jedna holka začne být posedlá. Skutečně nic originálního, nicméně zpracování je mnohem lepší než u polovinu jemu podobných. Nečekaně slušné herecké výkony od pro mě neznámých herců. Velká spokojenost!(10.4.2013)

Ze slibovaného nového dílu Evil Dead se po několika letech oddalování natáčení vyklubal přece jen remake. Remake v tom smyslu, že se dostáváme na počátek dějové linie prvního dílu, byť trochu poupravené (viz motivy hlavních postav k výletu apod), čili do bodu, kde to všechno začalo. Díky tomu, že jsem viděla několik trailerů, jsem se předem připravila na zklamání, že to bude zcela jiné než původní Evil Dead. Jednička mě nikdy zvlášť nebrala a dvojku miluju především pro psycho-humorné momenty, jako je smějící se jelen na stěně, pohupující se lampička, hlavní hrdina mlátící se po hlavě vším, co má "po ruce", nebo úžasná scéna před zrcadlem. To jsou pro mě nejsilnější momenty původního Evil Dead. To vše zde zcela chybí. Na základě trailerů jsem předem odsoudila, že by mě film s gore scénami a hektolitry krve měl čím oslovit. Prasárny alá podélně rozříznutý jazyk mě nikdy nebrali, hrůzu mi to nenahání a vůbec, mám se u hororu bát nebo se u něj poblejt?? Jenže: z Evil Dead 2 si můžu pustit jen vybrané scény, jelikož dějovou linii má úplně na štíru. Vedlejší postavy v původním Evil Dead mi byly naprosto ukradený, ne-li že mi ve filmu přímo překážely; to byla prostě sólo jízda mistra Ashe, ostatní mě těžce nezajímali. Remaku se nedá upřít to, že postavy jsou zajímavé. Dokážu si představit jednu sortu diváků, která fandí pouze a jedině Davidovi, který je ztělesněním Ashovi odvahy, i sortu diváků, která fandí Ericovi, který je sice jedna velká chodící bolístka, ale je to pohodář a navíc trochu vypadá jak John Lennon. A co se dějové linie týče: jakkoli to překvapilo i mě, do filmu jsem se zažrala tak, že třičtvrtě hodina utekla ani nevím jak. U některých konkrétních scén jsem se přistihla, že skoro ani nedýchám očekáváním, jestli si ta holka teda uřízne kus obličeje nebo ne... u čeho mi spadla čelist byla horká scéna ve sprše, jelikož nic podobného jsem ve filmu nikdy neviděla. Naprosto dokonalý efekt byl zvuk sirény, který mě doháněl k šílenství a vyburcoval ve mě ještě větší napětí. Moc se mi líbilo, jak se naplňovaly jednotlivé obrazy z Knihy nemrtvých. Co rozhodně potěšilo bylo hudební téma, které bylo v Evil Dead 2 a objevilo se tu asi ve třech scénách. Scéna s posedlou rukou byla nechutnější a drsnější než v originále, je zase ale méně nápaditá a opět v ní postrádám onen šílený černý humor. S původním Evil Dead tak tento "remake" nemá skoro nic společného a především je to pro mě úplně jiný žánr. Co u mě ale přehouplo misky vah byl konec filmu, o kterém jsem se snažila vymyslet nespočet různých variant, jak by mohl vypadat, ale opět mi spadla čelist. Nemusím se zrovna dívat na to, jak někomu cpou motorovou pilu do pusy, ale napětím jsem měla vytřeštěný oči a především jde o to, kdo vyhrál... a kdo nevydržel do konce. To mi vzalo dech. Stejně tak jsem měla ráda konec Evil Dead 2, jelikož se nekonal happyend; a tenhle konec... mohl být klidně ještě trochu krutější :) Hodnoceno jako remake, je to jednoznačně jeden z těch lepších, po sra*kách Friday the 13th (!) a A Nightmare on Elm Street (!!!!) je to milé překvapení, takový normální průměr. Hodnoceno jako horor bez nálepky Evil Dead: napínavé, s atmosférou až do poslední vteřiny, s rychlým spádem a takovým sledem událostí, že je divák neustále ve střehu. Místy nechutné a hodně, hodně krvavé... Není to zcela můj šálek kávy ale tenhle film mě opravdu dostal. Lepší průměr.................nicméně, Evil Dead 2 to nikdy nepřekoná :)(21.4.2013)

Remake Evil Deadu se jakž takž povedl. Především je nutno říct, že je to stejně jako originální trilogie silné gore pro otrlejší diváky. Navíc se tentokrát chlubí skvostným vizuálem. Na druhou stranu ty starosvětské efekty a horší vizuál byla jedna z věcí díky kterým se stal Evil Dead kultovním. Nicméně tento remake nabízí zpočátku i solidní atmosféru, avšak tu kazí lehká debilita postav a později dost klišé. Body k dobry ale nový Evil Dead bere za neutichající zběsilé tempo hororové (ne však strašidelné) zábavy a za milé odkazy na původní snímek, silné 3 hvězdy.(20.6.2013)

Gore jízda jak svině.(24.7.2013)

Lesní duch? Duch vážně? opravdu vážně? cože? Proboha co je špatného na Smrtelném zlu? Tohle nechápu. Nic méně.... "nemůžu si pomoct, ale já na těch hereckých výkonech zas tak tolik nebazíruju, hlavně že se tam něco děje.... a že se toho dělo vcelku dost. B) Kromě nesmyslného překladu a překlače (myšleno, ten co přečte název filmu) který měl pocit že se prostě musí předvést... za každou cenu. B/ Byl tenhle preqel Smrtelného zla.... lepší než jsem čekal.... co víc, že film pokračuje tam kde by měl dle logičnosti scénáře přestat.... aby nic netušícího diváka který už jen mlčky očekává závěrečné titulky... připravil na vskudku grandiozní finále. To si rozhodně jednu hvězdu navíc zaslouží. Jak blbě a nezáživně to začíná a vleče zhruba do poloviny... tak efektně a kulervouce to končí :) Proč film vidět? 1. Nikdy by jste netušily kolik toho hipísáci vydrží :), 2. závěr, 3. i holky na jedno použití toho taky vcelku dost vydží. B) Závěrečná myšlenka? Popaleniny 2 a 3 stupně, to jako fakt? Ale že se na konci ale hesky zahojila co? B)(28.7.2013)

Nebyl to nejděsivější film jaký jsem kdy viděl,ale rozhodně to byl nejbrutálnější americký film jaký jsem viděl.Pár brutálnějších záležitostí už jsem sice viděl,ale tohle je SKORO všechny překonalo.Bohužel brutalita není to jediné,kvůli čemu bych tento film vychvaloval do nebes.Začátek filmu byl docela slušný,ale jak začíná film pokračovat,tak se mi to nelíbilo víc a víc.Několik scén tu bylo dobrých,ale pořád jen menšina.Navíc jsem tady v zajímavostech četl,že Raimi slíbil,že tu budou dějové lekačky a ne zvukové.Bohužel slib nesplnil,protože tady byli jen zvukové lekačky.Jinak jsem film sledoval s hamburgery v náručí,takže to nebylo až tak brutální,že bych se z toho poblil,jak jsem čekal.Trocšičku se mi líbil víc tento remake,než původní verze,ale bohužel atmosféře minulého dílu se tento film nevyrovná.Hororový průměr a ne špička,jak slibuje plakát.(11.9.2013)

• ivan_drago

Hra se světlem i aranž, postavení scén a nasnímání je vcelku invenční a zábavné, ale ani to nezakryje fakt, že film je pouze prázdná schránka, zvenčí hezky vypadající.... A čím více film spěje k závěru, tím prázdnější mi připadal a samotný příběh či sled událostí je nepovedený, jednání postav nelogické a závěr si už z diváka dělá svou šablonovitostí vyloženě prdel, chcete-li srandu... Gore efekty slušné, ale nic z čeho by se otrlému diváku mělo dělat nevolno... Neviděné je totiž mnohdy mnohem děsivější...(13.10.2013)

• Sabrewulf

Neznám nikoho, kdo by zůstával i nadále na kamarádově chatě, jejíž sklep je plný pověšených mrtvých koček, včetně zakrvavené podlahy. Zvlášť ženské! Taky nechápu smysl toho, že je Vašo Patejdl SÁM v místnosti a čte si NAHLAS z knihy (navíc nápisy, které jsou zaškrtané a doplněné poznámkou, že se nemají, číst, vyslovit apod.). Puštěný magnetofon v originále je mnohem logičtější, oni tvůrci remaků (čti przniči originálů) - jak je často pitomým zvykem- prostě musí měnit zrovna ty části, které se měnit nemají. Stejně jako rozvodněný potok, který v ohrožení života rozhodně nemůže být problémem, oproti chybějícímu mostu nad propastí. Ale možná Vašo neuměl plavat. Fetka od začátku nesympatická (už tím, že je to fetka). Fetka jako náhražka za Ashe. Fetka s čerstvě utrženou částí ruky je úplně v klidu. Oživování autobaterií trapas. Absolutně bezdůvodné sirény přiživující se na Silent Hillu. Vašo Patejdl. Furt dokola zavírající se dveře. Viditelně posedlá fetka, mluvící démonickým hlasem, způsobující nadpřirozený vichr v místnosti a blijící nepřirozené množství čehosi červeného, označená jako nějaký druh viru. No ty vole... Jedna hvězda za vizuál a masky. P.S: Evil dead s absencí černého humoru a s démony, kteří mají oční zornice i duhovky, není Evil dead.(18.10.2014)

Slusne natoceny horor s vybornym potencialom, len skoda, ze v strede sa zacina dost tupa vykradacka stareho Raimiho filmu Evil Dead. Bruce Campbell aj tu sice bol, ale mladi herci nudni, nezazivni a celkovo je tento horor len utopeny v sedivom priemere, na staru klasiku veru nema : 57 %(29.10.2016)

Tak kde začít. Doufal jsem že si tenhle remake udrží soudnost a ponese s sebou jen kvalitu. Doufání je rázem realitou. Už dlouho se nestalo aby horor byl lekačka, byl plný krve a hnusu a "těch strašidelnejch" holek. Ve mě vřelo napětí spolu s očekáváním po celou dobu. Herci to zvládali, a já se strachoval že to akorát pokazí. Masky a make-up prostě bomba, strašidelná bomba. Tvůrci dokázali zařídit parádní kino zážitek. Co se týká všeho okolo děje dobře pasuje a nevypadá to směšně. Mluvím o drogách, to je na začátek dobré opodstatnění, proč ty lidi vůbec do toho lesa jeli, jen kvůli tomu aby pomohli odvyknout kamarádce. Mnohem lepší důvod pro film než aby jeli prostě zakalit. A scenárista měl plnou hlavu toho, jak dobře vymyslet co nejvíce hlášek, herci ty hlášky vykřikují od srdce a od Expendables, Avengers a The last stand hlášky fungují. Atmosféra prostě špičková. SPOILER Při titulcích si pár jedinců neodpustilo "ty vole" když viděli Bruce Campbella coby producenta. A už text mluvený hlubším hlasem na konci během nich byl podezřelý. A na konci Bruce a ještě stihne prohodit tu nejlepší hlášku z celého Evil Dead, takže jsem ze sálu odešel s uspokojivým úsměvem. KONEC SPOILERU Evil Dead 2013 je nejlepší horor za posledních pár let a myslím, že ho dlouho nic nepřebije. Možná dvojka. Viděno v kině 2x(3.4.2013)

Jako nadšenec jsem byl samozřejmě v plném zápalu očekávání. Zkoumal záběry z natáčení, rozhovory a různé promo materiály týkající se této očekávané události. Slovo Remake dnes neznamená pouze něco předělat, ale především otázku - proč zase a zrovna tohle? Chceme to ? Od samotného úvodu nám Alvarez servíruje pravý opak těchto otázek a servíruje je nekompromisně. Není zde Ash, ale máme Miu. Jeji představitelka Jane Levy, tady prošla poprvé krvavou lázní, vzhledem k jejim předchozím rolim. Mia je prostě skvělá a okamžitě jsem si jí oblíbil. Je jisté, že je nás více:-) Mia tady všechny svým výkonem přehrává. Naprosto luxusní scéna je plazení kolem auta v bahně plném krve. Což mi připomína zmínit Slayerovskou Raining Blood. Tento Evil Dead má každopádně navrch oproti "ostatním remakum", kterým chybí atmosféra a napětí. Nevím, zda si to ale zasloužilo takový lacinný závěr z vycházejícím sluncem... Po celou dobu mlsání plátna přichází zrovna tento konec.... A ten kapečke zabolel. Why don’t you come down here and let me suck your cock, pretty boy?(12.4.2013)