Lesní duch

• Austrálie

Horor / Thriller

USA, 2013, 91 min (SE: 97 min)

Fede Alvarez

Fede Alvarez, Rodo Sayagues, Sam Raimi (původní scénář)

Aaron Morton

Roque Baños

Komentáře uživatelů k filmu (1 029)

Bubububudeme se bát.. Hodně recenzentů se zaměřilo na suverénní vzkaz tvůrců před premiérou ve smyslu, že půjde o nejděsivější film všech dob. Cha cha chi chi, znělo po projekcích z jejich pera. Já osobně mám nakoukané stovky hororů a přiznávám, že ho děsivým, světe, div se, shledávám. Samozřejmě jsem viděl silnější kousky, hlavně co se atmosféry týče, ale Evil Dead bych ze skupiny remaků zařadil docela vysoko. Původní film jsem neviděl a upřímně po tom ani moc netoužím (i když oceňuji, že ho Raimi dělal takřka na koleni a s partou přátel). Předělávku beru jako samostatný film, nesrovnávám, nepočítám inovace nebo amputované končetiny, prostě se chci slušně „pobavit“. Režisér je sice totální rutinér, ale tu a tam nějaký ten záblesk navíc vykřesal. Jsme v chatě uprostřed lesa, někteří z bandy kamarádů mají problém s dávnými křivdami, drogami i třeba s tím, jak nejvíc sexy se vystavit před kamerou. U daného žánru jsme na to ostatně zvyklí. Nikdo tu nijak zvlášť nevyniká, jen tu prokletou knihu neměli otevírat a vyvolat z ní zlo. Takže naše milá skvadra bere zatím nářky jedné tak trochu závislé brunetky, že ji v lese na intimních partiích otlapkával slizký strom, na lehkou váhu a připisují to abstinenčním příznakům. Chyba lávky. Napětí začne ustupovat, explicitní uřezávání končetin nebo rozřezávání jazyku má zelenou. Prostě jsme v roce 2013, takže je logické, že vše bude dynamičtější a brutálnější. Osobně z technického hlediska nemám co vytknout, film má tempo, casting se vydařil. Co víc si přát?(2.8.2013)

GUILTY PLEASURE! Alvarézuv debut předčil mé očekávání! Jeho zručnost je děsivá! Režie je úhledná a ohromující s fenomenálními vizuálními efekty a perfektní prací kamery! Evil Dead je vyleštěný,precizní,ultimátní Gore-Fest, při kterém jsem se vrtěl slastí celých 91 minut Terroru! Srdeční záležitost!(18.4.2013)

Technicky bezchybná brutalita... A nic navíc. Není to ani perverzní, je to prostě jenom brutální a nechutné...(4.4.2013)

• Dudek

Je poznat, že tvůrci ctí originál. Citují ho všude, kde mohou, ať se jedná o bzukot mouchy v titulkové sekvenci nebo závěrečné přehrávání pásky z prvního dílu. Zároveň je hned zpočátku zřejmé, že jediné v čem se jim nejspíš může podařit originál překonat je v kvalitě gore efektů. Zatímco Raimimu se daří v první části snímku poměrně slušně budovat atmosféru pomocí originálních kamerových nájezdů, šmíráckých záběrů a naprosté nevědomosti co to v tom lese je, Alvarez hned od prvních záběrů ukazuje, s čím budeme mít tu čest. The Evil Dead byl ve své době snímkem, který výborně pracoval s dobovými filmařskými postupy a dokázal přicházet i se svými vlastními nápady, Evil Dead se jen inspiruje již vzniklými filmy a přestože vznikl o dobrých 30 let později než originál, nepřichází s ničím, pomineme-li feminizaci snímku, co bychom v Raimiho snímku neměli. Zároveň je s podivem, že se mu nedaří ani eliminovat nedostatky, které jsou kamenem úrazu staršího snímku. Zůstává tu tak ona podivná epizodnost, která má přednost před souvislým dějem, jež je tentokrát ještě komicky zdůrazněna zabuchujícími se dveřmi oddělující jednotlivé epizody. Přitom tu jistý náčrt zajímavých myšlenek byl (féťácké delirium), bohužel však všechny velmi rychle vyšuměly. Vrcholem všeho je pak několikrát nastavovaný závěr, který ještě prodlužuje subjektivní vnímání délky filmu. Sečteno podtrženo je nový Evil Dead jen sbírkou více méně povedených gore efektů, které však současnému hororovému publiku nemusí dostačovat k plnohodnotnému zážitku.(5.4.2013)

• choze

Velmi smíšené dojmy. Alvarez zaplavuje plátno nechuťárnami, což mě nijak extra nebaví, ale ta zdůrazněná fyzičnost, kdy je hrdinům amputována jedna končetina za druhou (přičemž jejich reakce se mi nezdály moc adekvátní) a jejich tváře slouží za jehelníčky, mě zaujala. Vizuál je lahůdkově pošmourný, možná až moc sexy, postavy nesympatické a kromě ústřední dvojice sourozenců charakterově ploché, scény přetočené z originálu zaostávají (znásilnění stromem, sestup do sklepa...) a finále jsem odzíval. A bohužel jsem nedostal odpověď na otázku, kdo byli ti vymítači v úvodní scéně a proč tam nechali tu knihu jen tak válet, aby se mohl stát její obětí někdo jiný.(2.7.2013)

• Dellamorte

...prebytočné a zbytečně predimenzované. Ostávam u originálu. Ale každopádne, Fede má brutus vkus.(28.4.2016)

Pokud se přenesu přes všechna realistická i nerealistická očekávání ohledně vyslovení "další Evil Dead", jde o slušný horor s příšerně pomalým tempem. To není asi zrovna terno, ale co nadělám. V první řadě mě ale překvapila absence humoru - zkrátka nečekejte nic, co čekáte! A rozhodně je zbytečné a nerozumné, že se tvůrci rozhodli na Evil Dead vůbec upozorňovat, protože možná stojí za diskusi, jestli jde o dobrý horor. O dobrý Evil Dead ale určitě nejde.(3.4.2013)

• Psema

Zklamání úměrné očekáváním. A ty byly po oslavných zámořských recenzích zatraceně vysoko. Je fajn, že Alvarez umí podojit vizuál až na dřeň a že řezání, blití a chcaní je v jeho podání žaludek slabších jedinců svírající. Ale k čemu to je, když si panáček plete humus a nekonečné návaly gore za atmosféru, které se od prvních vteřin brutálně nedostává a ve spojení s regulérně idiotským scénářem bez nápadů tvoří jednu z nejútrpnějších devadesátiminutovek, co pamatuju za poslední půlrok. Prvních dvacet minut jsem jenom kroutil hlavou nad dialogovým zmarem (Diablo Cody, vážně?). Dalších dvacet jsem nevěřil demenci postav, které asi uvízly někde v polovině osmdesátek, a tak jednají jak podle učebnice "jak se nechat zabít v prvním Pátku třináctého". A zbytek filmu jsem bojoval s tendencí vytáhnout si bloček a odškrtávat jednotlivá scenáristická, vypravěčská a vizuální klišé, jichž je tenhle zmetek narvaný stejně jako nesympatickým hovězím, mezi kterým bolestivě chybí nějaký ten Ash a jeho "Groovy". Není divu, že atmosféru film nabere až v a po závěrečných titulcích a baví převážně jen tunou odkazů na Raimiho nepřekonatelný polo-amatérský debut. P.S.: Velkohubej slogan na plakátech je imho na žalobu za klamavou reklamu.(4.4.2013)

Nesnáším, když si někdo čte nahlas. Kunda, astratta, montosse, canda! [CSFD projekce](6.4.2013)

Slušný detox.. Samotným Raimim vybraný Alavarez se absolutně vykašlal na nějaký černý humor, či pekelný sarkasmus a jen systematicky utahuje závity intenzivních jatek. Odkazy se to zhusta hemží, od sprchy v horké vodě nebývale přímočaré, ale… necítil jsem tam to tvůrčí nadšení originálu, spíš jen snahu zalíbit se sedíc na mráčku sebevědomých proklamací. Každopádně ponaučení, že vulgární označení dámského pohlavního orgánu na pět se nahlas nevyslovuje, obzvláště když to čtete z nějakého Saxánina lexikonu vázaného v kůži. On vám pak totiž do ní může vlézt lesní duch..(26.4.2013)

Tam bylo tolik krve, že jsem si chvílema myslel, že sleduju nějakou Toulavou kameru z ostrova Utoya. 70%(3.4.2013)

Na mieste Raimiho vidieť finálnu verziu, tak ju ukradnem, spálim, zničím, roztrhám, vymažem, len aby ju neuzrelo oko fanúšika. Ja sa za nejakého kultového fanúšika považovať nemôžem, ale počas celého filmu som sa vedel vcítiť do toho, ako to je, keď mi niekto svojim remakeom ničí pred očami môj kultový snímok. Pre mňa týmpádom hodnotenie pomerne objektívneho charakteru znamená čistý priemer, ostatným ostávajú asi len oči pre plač. K samotnému filmu len toľko, že ak by neniesol názov originálu, vystrihla sa scéna s koreňmi a motorovou pílou, tak je z filmu totálne odlišný a absolútne tuctový priemerný horror, ktorý zapadá do zabudnutia hneď po zhliadnutí. A jediné, čo je na ňom desivé je jeho trúfalosť podpísať sa ako remake. Niektoré filmy je proste nemožné remakenuť a toť jasný príklad. 55%.(7.10.2013)

Jsem neskutečně nadšen. Fede Alvarez rozcupoval Raimiho originál na cucky a nechal ho zmizet v hororovém propadlišti. Od této chvíle, kdykoliv se řekne "Evil Dead", tak si každý opravdový fanoušek hororu vybaví Alvarezův remake, jenž je depresivně temnou a při tom zároveň naprosto kulervoucí jízdou, v které údy nešťastníků dopadají na podlahu a jejich krev cáká do všech stran.(16.4.2016)

• sniper18

Je to podpriemerný horor, ktorý je remakom kultovej klasiky. Má celkom dobrý príbeh o pätici mladých ľudí, ktorí prídu do starej rodinnej chaty uprostred lesov, aby tu pomohli jednej z nich so závislosťou na drogách, lenže na mieste nájdu tajomnú knihu. Po prečítaní neznámych slov ale prebudia zlo, ktoré ovládne práve narkomanku a tak musia všetci bojovať o svoje životy, kým ich nenakazí všetkých a navyše kvôli počasiu odtiaľ niet úniku. Spracovanie ma ale vôbec nezaujalo, síce na jednej strane sa tu stále niečo deje, hluchých miest je minimum, oceňujem aj podanie bez tradičných otravných teenagerských prvkov, no tým klady prakticky končia. Celý čas to išlo nejak mimo mňa, vôbec ma to nebavilo, prišlo mi to až nechcene smiešne, nedokázal som sa zbaviť pocitu zbytočnosti a tak to vlastne bola jedna dlhá nuda. Jedine až záver je už celkom obstojný, no to už je neskoro. Po stránke hororových prvkov vôbec nie som moc spokojný. O nejakej atmosfére alebo aspoň napätí tu vôbec nemôže byť ani reči, zlo tu nevyvoláva žiadny rešpekt, tvorcovia vsadili všetko na nechutnosť na všetky možné spôsoby, ale ani to im moc nevyšlo. Aspoň chválim, že tieto drsnejšie scény nie sú vytvorené digitálne, ale je to poctivá práca, lenže všetkým týmto scénam úplne chýba nápad alebo aspoň pocit nepríjemnosti, pripadalo mi to skôr ako v paródii. Skutočne jedine ten finálny súboj bol celkom zaujímavý a až dva momenty ma zaujali, inak vôbec. Herecké obsadenie je celkom slušné, tvorí ho výhradne päť postáv a na moje prekvapenie mi úplne všetci prišli bez problémov, len škoda, že si ma nikto nezískal natoľko, aby mi na ňom záležalo, takže mi bolo úplne jedno, či to niekto prežije. Čo sa týka réžie a technickej stránky, páči sa mi vizuál, toto lesné prostredie má svoje čaro a chválim aj kvalitné efekty a masky, ale ako horor to vôbec nefunguje. Originál sa mi vôbec nepáčil, takže porovnávať nepotrebujem, bol som len zvedavý, ako dopadla nová verzia, no nanešťastie biedne. Je to dobre natočené a v rámci žánru aj celkom slušne zahrané, lenže to nefunguje a prišlo mi to až moc smiešne a to je pri horore celkom problém. Ale nepochybujem, že svojich fanúšikov si to nájde. 42%(3.7.2013)

• TheRaven

Totální absence atmosféry, laciné lekačky, překombinovaný závěr, už trochu omletý gore s pouze několika zajímavějšími scénami. S takovou výbavou Lesní duch neobstojí ani v rámci žánru. Příliš snadno zapomenutelný a naprosto tuctový horor bez špetky invence. A děsivý? Tak to už tuplem ne. Šel jsem do toho s čistou hlavou, bez jakýchkoliv očekávání (pozitivních či negativních) a výsledkem je lepší jedna.(13.4.2013)

Defektní lesní puch zas nemá svůj den aneb postmoderní lekce v sebepožkozování... Nesnáším, když mi krev z nebe chčije do ksichtu a já zrovna nemám deštník (!!!) Tohle prostě nejde srovnávat, z celé té série soudobých remakeů, tady speciálně nelze myslet na originál. Proč? Před víc jak třiceti lety, Sam Raimi si s démonem hrál, bral ho s nadsázkou, ironií a on pak dokázal být skutečně děsivý, nadčasový. Fede Alvarez oproti tomu bere démona smrtelně vážně a ta mrcha se mu pak vysmívá. I když se topí ve všech těch sračkách, odřezcích a nečekaně obrazným gore, přesto zůstává pouze zlem konzumním, povrchním, s okamžitým datem spotřeby. Přitom vizuálně Evil Dead šlape, skvělá kamera, výrazem skoro cítím zatuchlý analog a ta atmosféra dobrou polovinu filmu příjemně graduje. Jenže druhá půlka, samotný závěr, jakoby se v tom vizuálu začal utápět, jakoby to všechno šlo okatě na efekt, jakoby lesní duch neměl ducha (!!!) To samý muzika, Roque Baños nejprve exceluje, má to náboj, sílu a přesto vše zařízne vykrádačkou Goldsmithova legendárního Ave Satani. Kdyby byl Evil Dead vol. 2013 samostatným filmem, bez odkazů, šel bych z prožitku mnohem dál, protože v kontextu moderních hororů, tohle mělo chvílema víc než jen formu. Jenže tady je až příliš cítit ta snaha převést atmosferickou klasiku do soudobý šablony, samospásná brutalita, obřezaný potenciál. Klidně si skřehotej v suterénu šmejde, revize zahradního nářadí na uruguayský způsob u mě funguje na [final rate: 65%](26.7.2013)

Zhlédnuto v kině. Na nový Evil Dead jsem se těšil možná i víc, než malé děcko na Vánoce. Proto jsem si tento film nemohl nechat ujít v kině. A výsledek mě nezklamal. Když se tak koukám a hlavně čtu si ty komentáře kolem sebe, jsem jeden z mála, ale to beru jako následek kolektivní ztráty paměti. Proč? Protože lidi zapomněli na remaky velkých klasik let minulých, které dopadly MNOHEM hůře než tenhle film a byly prakticky nekoukatelné (všichni víme, o kterých filmech mluvím). Kdežto tento film byl opravdu parádní, scény jsou postupně vygradovány až do monstrózního finále, do něhož nám hraje v pozadí i siréna (vím, nejsem první, kdo si toho všiml, ale to neznamená, že to nepochválím) což byl geniální tah. Jediná věc mě trošku štvala a to byly ty tmavé scény, kde se navíc střihač vyřádil až moc - beru, že režisér to bral naturalisticky, takže kde není žádné světlo, bude logicky tma, ale já, jakožto divák, jsem občas neměl dobrý přehled o tom, co se to vlastně děje a to mě dokáže nas… vytočit. :-) Ale jinak, lahůdka. A už se těším na Blu-ray, kde (podle dostupných informací) bude ta nejdrsnější verze, kterou by zřejmě nepustili do kin. 90 %.(10.5.2013)

• Botič

Intervence bez legrace! Devadesátiminutová jízda vydlážděná odpadajícími končetinami, hloupými dialogy, podivně narýsovanými charaktery a nefungujícími vztahy končící jako proti-menstruační manifest o nelehkém údělu ženy, která jednou za čas musí svést boj o vlastní tělo se svým prémiově osobním démonem. Ve výsledku celkem neškodná "zábava" s ponaučením, že lepící páska zastaví jakékoliv krvácení.(6.4.2013)

Americký režisér Sam Raimi má môj rešpekt a uznanie. Keď som ako puberťák prvý krát videl jeho horror "Evil Dead" (Lesný duch) tak som sa skoro dosral od strachu. Tento film sa stal pre mňa jedným z najvýraznejších a najkultovejších horrorových snímkov. Je to silne atmosferické dielo. A to je presne to čo postráda remake, ktorý bol natočený v roku 2013. Ten je utopený v krvi, hnuse a gore, ale desivá atmosféra Raimiho originálu tomu chýba. To sa však dalo čakať. ***(28.7.2016)

Velice těžké pro mě tento film zhodnotit. Jednak nejsem fanoušek série (původní Raimiho filmy jsem neviděl, ovšem minimálně na Armádu temnot se chystám) a hororu vlastně také ne, i když to doháním. Každopádně mě ale zajímalo, co na nejkrvavější horor všech dob řeknu já. Takže, když pominu žánrová klišé, tak pro mě vlastně dobrej horor. Režisér Alvarez se prý kasal, že nemá zapotřebí jednak používat hudbu jako prostředek k prohloubení zážitku a jednak točit bezduchou lekačku. Jenže já si myslim, že právě tohle natočil. Ta mytologie okolo je pro mě novinka, takže nemůžu nijak srovnávat, ovšem dle mého skromného názoru si pro nás tvůrci připravili solidní rubačku. Že bych křičel či se nějak bál to vůbec (to je ale u mě velká vzácnost, spíše se, pokud jde o kvalitní zážitek, bojím otevřít dveře), ale nějakou atmosféru to má a bral bych to spíš jako thriller než horor. V brutalitě se nijak nevyžívám, ale nevadí mi, pokud je opodstatněná (v tom je rozdíl mezi Saw 1 a 2) a nejde jen o přehnaný jatka, což Evil Dead splňuje jen částečně. Abych to shrnul, zážitek to pro mě rozhodně je, ale nedá se říct, že bych z toho byl nějak extra odvařený. Spíš se jsem si jen splnil další rest z watchlistu a znova jej delší dobu vidět nepotřebuji. PS : Vím, kdo to je Bruce Cambell a chápu to nadšení fanoušků u potitulkové scény. (pro mě asi něco jako Thanos na konci Avengers) PPS : KUNDA STRATTA MONTOSA KANDA!!! ...70%(8.8.2014)

Raimiho Evil Dead sľapal od začiatku ako poctivý horror so zakrádajúcou sa kamerou pomedzi kmene stromov či len jednoduchou pomalou jazdou pohupujúceho sa auta a monotónne búchajúcej hojdačky o stenu chaty. Nový Evil Dead, ak nerátam hororový úvod pri ktorom si fanda kultovky akorát tak povie WTF?!, začína až nezvikle krotko, akoby sa tvorcovia ani nesnažily navnadiť nejakú hororovú atmosféru aby nedajbože diváka pripravili na blížiaci sa masaker. Od prepuknutia absťáku do záverečnej 10minutovky tu máme v podstate variáciu na klasický Evil Dead v rámci možností dobrú ale ničím výnimočnú. V tomto moment by som dal filmu max 4 hviezdičky. No záverečná 10minutovka odohrávajúca sa v krvavom daždi za zvuku sirény to už bola tá nečakaná pecka vďaka ktorej som z kina odchádzal ned mieru spokojný a uistený, že film si zaslúži plnú paľbu rovnako ako aj Raimiho trilógia. PS: Prvé kino premietanie na ktorom som mal chuť vyzabíjať pičujúcich divákov naokolo. PPS: Druhú kino projekciu s neskutočne krotkým obecenstvom som si už užil omnoho lepšie.(1.5.2013)

1 2 3 4 5 14 27 39 52