Lesní duch

• Austrálie

Horor / Thriller

USA, 2013, 91 min (SE: 97 min)

Fede Alvarez

Fede Alvarez, Rodo Sayagues, Sam Raimi (původní scénář)

Aaron Morton

Roque Baños

Komentáře uživatelů k filmu (1 029)

• kiddo

Hell Hazers II: The Reckoning, kdyby si neuvědomovali svou odvozenost a stupiditu. Postavy posledních třicet let nesledovaly televizi, a tak dle hesla „logika? Jaká logika“ páchají ta nejdebilnější z debilních hororových klišé. Jedinou sympatickou postavu nepřekvapivě hraje Jewel Staiteová převlečená za Johna Lennona. Naznačené téma absťákových halucinací a mých vizualizovaných nočních můr to ze sraček neodůvodněných remaků nevytáhne.(4.4.2013)

• Foox

Skvěle rozehraná úvodní zápletka s odvykačkou na chatě přeroste ve zbytečnou řezničinu. Kde originál servíroval zajímavou atmosféru, ironii, či originální nápady, tam nová verze přilévá jen další krev, sliz a bůhví co ještě. Několik odkazů na Ramiho klasiku se sice najde, ale samozřejmě potěší jen fanoušky a i ty minimálně. Uchází mi tedy, pro koho je vlastně film určen, podobných vyvražďovaček je pořád v kině dost a hlavně lepší, jako pocta nefunguje už vůbec, takže?(5.5.2013)

Lehce pohnut zdejším hodnocením (55%), ale s nadhledem (Imdb 7.7, zdejší označování za samoúčelnou brutalitu) jsem se vydal do multiplexu, abych na vlastní oči viděl očekávaný a skvělými trailery propagovaný rekame legendárního Evil Dead. S ohledem na všechny keci typu "remake je vždy horší..." musím jednoznačně říct, že jsem po 90 minutách odešel zklamaný. Dle mého soudu se chudáček Lesní duch sám v lese ztratil, a zůstal na půl cesty někde uprostřed ničeho. Absolutně paradoxně je nejsilnější stránkou REMAKU originalita, čímž samozřejmě nemyslím známý příběh, ale vizuálně neokoukaný typ hororu, kdy démonem posedlí lidé vypadají jako tři metry v teploučku odležený nebožtíci a vyžívají se v autodestruktivních hrátkách. Tady se potom dostáváme k již zmíněné samoúčelné brutalitě, která ve filmu bezesporu hraje první housle a v laikovy jistě může vyvolat obrácení kufru, i light hororového fanouška může uspokojit, ale otrlého diváka ničím nepřekvapí a vzhledem k tomu, že se vedle mě rádoby 15letý holky při těchto scénách smály, dost bych o levelu brutality pochyboval. A došli jsme k jednomu ze dvou kamenů úrazu - humor, nadsázka, přesněji řečeno - absence humoru v souvislosti s celkovým nadsázkovým pojetím samotného Evil Dead. Scénaristy bych nakopal do prdele. Jak si můžou dovolit u takového typu hororu úplně vypustit humorné prvky? Ostuda. Zde například nedávný Jeníček s Mařenkou válcují bez milosti Lesního ducha parním válem. Budiž, když už se teda nemáme smát, budeme se bát. Nebudeme! Fede Alvaréz, ať je to kdo chce, dokázal vygradovat a napínavě zpracovat snad jedninou scénu, což je průser absolutně největší, který kálí na originál z druhé strany, čímž dost pochybuju o míře zainteresovanosti Raimiho do tvorby filmu. Když to tedy podtrhnu a sečtu, je na co se dívat, na odstřel to není, ale v souvislosti se značkou Evil Dead jde o dosti impotentní přiživení se na oblíbeném kultu. 70% za kundu, zvířátka, končetiny, hnis, chcánky....prostě vizuál. Po čase a pár reprízách zvedám na 5*. K originálu to moc neštymuje, ale sama o sobě to je vizuální laskominka.(6.4.2013)

Kunda. Astratta. Montosse. Canda.(7.2.2016)

Ale jo, ono to navážno píše!(29.5.2018)

Bruce Cambpbell je Bruce Cambell, ale to nic nemění na tom, že Evil Dead 2013 má své kvality. Hlavní postavy nejsou nijak zvláštní, ale aspoň vůbec nevadí. Atmosférou se s originálem srovnávat nedá, ale za to brutalitou je naprosto někde jinde. S krví se v remaku nešetří a to divák gore ocení. Lhal bych, kdybych řekl, že jsem se bál nebo snad několikrát lekl. Jednou ano, ale to je tak vše, přesto jsem se několikrát pěkně křenil nad opravdu brutálními scénami. Masky jsou bravurně zpracované a nechutné, čehož si velmi cením. Mohu být naštvaný jen sám na sebe, že jsem si většinu scén zkazil trailery a nezůstal jsem u jediného. Až na pár scén nepřekvapilo nic, což je škoda, ale to nemohu vyčítat filmu nýbrž sobě. Fede Alvarez se na svou prvotinu předvedl a i když to na plný počet nevidím a z principu díky skvělému originálu dát nemohu, tak jsem spokojený a s ledovým klidem mohu prohlásit, že tento remake svému předchůdci ostudu nedělá.. 8/10 = 82%(20.4.2013)

dost podhodnoteny projekt ...vaznejsia kolizia s atributmi povodneho diela tu nenastala ...z mojho pohladu to ani remake nie je ,,je to len novy prejav znicujucej sily zla na novych telesnych schrankach .. Alvarez divakovi ponuka dost plnohodnotny filmovy zazitok...ktory s prizmurenim jedneho oka /nejake logicke nedostatky by sa tam predsa nasli a rovnako navodenie niektorych identickych situacii s predchodcom mi scasti vadilo/ možno povazovat za reziserov slusny odrazovy mostik do sveta horroru ...(29.7.2013)

A čo ste kurva čakali?! Sofistikovaného Nolana? :-D [Videl v Kine] predpremiéra 09.04.2013(9.4.2013)

Pôvodného Lesného ducha nepoznám, takže zrovnávať nebudem. V každom prípade, tomu najnovšiemu chýbala hlbšia psychológia postáv, ktorá by docielila to, že sa aspoň s niektorou z nich zžijem (už teraz si nespomeniem ani na jedno meno) a väčší dôraz na atmosféru. Na strane druhej sa však jednalo poriadne mäso. A to viem (minimálne v tomto prípade) doceniť.(5.3.2015)

• Carol Pifková

Tak to tu máme jednu zasranú fetku, veľmi starostlivých ale pritom strašne hlúpych kamarátov, psa, ktorý si to vždy odnesie medzi prvými a veľa krvi. Takže vlastne totálny priemer. Krvavé scény vskutku dobré, ale tá debilita zúčastnených to bol strach a hrôza. Prečo mám zranenú hlavu? No lebo si hlúpa pitcha. Všetko bude dobré, veď nevadí, že si si krájačom na chleba odrezala ruku, to sa všetko spraví a narastie ti nová! Okuliarnatý ITčkár mal teda fakt výdrž. Hodil by sa do hororu ale s tým rozdielom, že by hral zlouna, ktorý 10x ožije a všetko nakoniec prežije. A tá smrť psa ma výsostne nasrala. Si zaslúžil aspoň niekomu odhryznúť ruku. No proste krvák dobrý ale scenár tupý. Lepšie 2* A konečne viem prečo sa tu toľko rozoberala kunda. Už môžem kľudne spávať.(4.8.2013)

• Allien.9

... aneb jak zprznit klasiku v jednadevadesáti minutách. Dlouhoočekávaný "Evil Dead" není nic jiného než další z nekonečné řady *proč*se*proboha*chovají*tak*debilně* hororů, které mě ubíjejí a v některých případech (viz. tento) rozčilují. Jeden příklad za všechny: Nepříčetná holka, kterou sotva znáte, a která právě (přímo před vašimi zraky) způsobila smrt dvou lidí, byla z bezpečnostních důvodů uzamčena v temném sklepě pod obývacím pokojem. Stačí ale, aby zakňourala a vy už honem rychle - sama samozřejmě - sestupujete po schodech dolů, abyste tu nebohou chudinku zachránila. Směšné? Nejen, že je film totálně bez atmosféry a obsahuje kupu podobně zhovadilých a nechtěně směšných scén, ale díky nesympatickým hrdinům je vám úplně jedno, jak to s kým dopadne, veškeré dění je vám jasné tři scény dopředu a všechny ty opěvované nechutnosti už byly k vidění jinde a lépe. Shrnutí: Kdyby se "Lesní duch" netvářil jako žánrová špička, tak bych asi spoustu věcí překousla, ale jelikož to mělo být ultra-děsivé, ultra-nechutné a bůh ví, co všechno ještě, tak to ukládám na stejné místo jako remake "Pátku 13." a "Noční můry v Elm Street" (nejzažší kout paměti, složka "Nikdy více"). Jo, a ten slogan je na žalobu - klamavá reklama.;-)(4.4.2013)

• lamps

Co jsem taky mohl čekat. Brutální přehlídka té nejbéčkovatější béčkovosti, tmavou akcí a zmateným střihem počínaje a mozkovou ochablostí hlavních hrdinů konče. Je to sice místy docela zábavné, masky jsou na úrovni a několik snaživých odkazů na Raimiho trilogii dokáže správně divácky nabudit, ale nevídaná smršť hororových klišé a hloupých zvratů a absolutní neschopnost tvůrců přijít s čímkoli novým mi ty jinak příjemné krvavé hody výrazně znechutily. Jestliže originálu jsem dal 3*, zde musím zůstat u 2*.(4.7.2013)

• mzss1

Opravdu nevím co mám k tomuhle braku co dodávat. Včera jsem dal hvězdu, dnes jí musím nezvratně dát pryč. Poslední dobou mám ve zvyku psát trochu delší komentáře, abych tam zdůraznil vše podstatné, ale tohle asi budu muset zkrátit. Původní filmy jsem neviděl a musím to někdy napravit. Tohle remake se teda fakt nepovedlo. Abych se koukal na horor, kde mě nezaujme žádná krvavá scéna, kde se ani na chvilku nebudu bát, kdy mě téměř vše bude připadat trapné - tak to už fakt ne. Úvod je velmi chaotický, téměř nic nepochopím. Celý průběh filmu je trapně krvavý, řezání masa, mučení, to vše mi přijde velice umělé. Herci jsou totální idioti. Hudba je asi nejlepším kladem. Není superhvězdná, ale dá se hezky poslouchat. Nějaký ten námět, pokus je kladem, ale to je asi tak všechno. Když jsem viděl trailer, myslel jsem si, že ti bude ta pravá nechutárna, ale zde jsem neměl vůbec pocit, že sleduju něco nechutného. Prostě nevím jak to mám pospat. Nemá to žádnou atmosféru, žádnou napínavost. Téměř nic. Když to porovnám s novými filmy Texaskýho masakru třeba, tak to je velice nesrovnatelná záležitost - a tím myslím hlavně filmy z r.2003 a 2006 - především Počátek, který brutalitou nešetřil. Nový masakr 3D už nebyl moc krvavý, ale z nostalgie k předchozím dílům jse zhruba hvězdu přidal asi nevím, i tak mi 3D sedlo. Takže celkově hodnotím na 3% = odpad!(10.7.2013)

Na zákeřného lesního ducha jedině s motorovou pilou. Tímto hororovým remakem nebudou nejspíše v prvé řadě nadšeni ochránci životního prostředí. A ještě méně bude nadšený hajný spravující les, do kterého mu vtrhl režisér Fede Alvarez se svým štábem, protože bude muset nahlásit určité nepřístojnosti, které se děly po dobu jeho nepřítomnosti v revíru. A nebylo jich zrovna málo. Rachot motorové pily rušil klid lesních zvířátek, dívka znásilněná stromy v lese, v chatce neustále povyk a křik a na závěr lesní porost zkropil příval krvavého deště. Všude rambajs a krvavý svinčík, ze kterého se bude zdejší les ještě hodně dlouho vzpamatovávat. Může to být tak i s divákem. Oproti Raimiho hravé verzi s komediálními prvky vychází Alvarezova verze přímočařeji, a je pojata, jako hutný a plnokrevný horor, který sice není tak ultra strašidelný, jak hlásí propagace filmu, ale má velmi specificky dusnou a hodně originální atmosféru a velmi často u mě převažoval pocit, že se Alvarez přes třicet let starou klasikou pouze volně inspiroval (i přes spolupráci na scénáři se samotným Raimim), a nikoliv že ji otrocky kopíroval bez invenčních proklamací, jak tomu často bývá v pojetí předělávek režijních kolegů. Film rychle plyne, herci jsou přesní, dokonce jsem Lou Taylor Pucciho v jeho "osmdesátkové" image nějakou dobu nemohl poznat, krve je dostatek, ale přece jen interakce mezi postavami a pekelnou knihou byla poněkud nedostatečná, občas film působil, i přes dobré technické zázemí, mírně zastarale (možná to byl záměr) a mohl být klidně delší, když už se šlo na něho do kina, ve kterém rychle uteče. Když už se však ani takový bombastický horor zdejším uživatelům nelíbí na červená čísla, tak pak už opravdu nevím, co by zabodovalo naplno. Hlavně, že protlačí do červených čísel filmy, které nikdo neviděl a pravděpodobně nikdo neuvidí, respektive propadáky, na které se nedá dívat ani při nejlepší vůli. Na závěr si myslím, že až se les vzpamatuje po tomhle drsném hororovém nájezdu, tak dojde i na volný remake Lesního ducha 2, ale je otázkou, jestli myslivecká komora filmařům další natáčení povolí. A všem dobré a strašidelné zážitky v kině při sledování tohoto pekelně vydařeného horůrku. Mé hodnocení: 100%(17.4.2013)

Uf! Dobře, nesrovnávám ani s jedničkou, ani s dvojkou. Chci strašidelný horror, což nový Evil Dead bohužel není. Proč 3*? Za kameru - ne tu okopírovanou lítací, ale za záběry lesa a jako celek vůbec, za hudbu (dobře, byl tam slyšet Orff, no a?) a za trikové efekty+masky. I když jsem popravdě (dle komentářů) čekal větší maso, ale budiž. A Ash. Jistě. Už mě fakt přestává bavit klišé, kdy jako poslední zůstane ženská. Takže Ash. A co je špatně? To, co dělá horror horrorem - atmosféra, hrůza, děs, mrazení. S přibývajícími litry krve se film v závěru přehoupl do komedie. Myslím, že Francouzi by to udělali lépe... p.s.nejlepší jsou závěrečné titulky...(25.8.2013)

Mierne nadpriemerný horor. Ma to pomerne rýchly spád, človek sa ani moc nenudí a bubáci tiež ujdú. Jediné čo ma rozčuľovalo bola naivita a hlúposť hlavných postáv, hlavne tej blondýnky. Záver bol celkom slušný, hotová transfúzna stanica :). Určite si to zaslúži 70/100, u mňa teda hoko-ťažko, s odretými ušami 4*.(16.10.2013)

• HoneyBunny

Lesní duch se tvářil, že bude něčím víc, než jen remakem hororové klasiky. A jako skoro vždycky to byla marketingová lež. Pravda, přidalo se na brutalitě, ale nikdo z tvůrců si asi neuvědomil, že o tom přece dobrý horor není. Ironií je, že právě první Evid Dead je ukázkovým příkladem, jak dělat fungujcící horory. Kromě dobrého režiséra totiž potřebujete i postavy, o které se můžete bát. A tady je kámen úrazu. Evid Dead měl Bruce Cambella a jeho expresivní herectví, kdy jen jeho výraz tváře vás nutil kroutit se na sedačce a bát se o něj. Místo Ashe a jeho party ale dostaneme pětici modelů a modelek, kteří právě dorazili z výrobní linky na anonymní hezké a neschopné herce. Jejich postavy (s vyjímkou brýlatého Erika) jsou hloupé, předvídatelné a klišoidní. Bohužel ne tak, abyste jim přáli smrt. Škoda promarněné šance.(5.4.2013)

Alvarez sice pojal příběh lehce po svém, ale kostra původního Evil Dead (který je v mých očích jedním z nejlepších hororů všech dob) a řekněme i ty nejdůležitější scény, zůstaly zachovány a kupodivu nebyly odborně zcela zlikvidovány, jak je poslední dobou u moderních remaků nepěkným zvykem... Nebudu se rozepisovat o krvi a brutalitě (a musí se nechat, že dosti povedené), té si divák během filmu užije sice dostatek, ale přece jenom v dnešní době se z lehkého gorefestu už nikdo neposadí na prdel, takových a i mnohem brutálnějších filmů jsou mraky... Proto obrovsky zamrzí celkový nedostatek hororové atmosféry... Ano, celkový look je špinavý, lehce vyvolávající pocit znechucení, ale to bohužel nestačí... A co si budeme povídat, až na velmi sympatickou Jane Levy, jsou i herci dosti nevýrazní... Prostě za mě je tento remake dalším zcela průměrným filmem s pár vymazlenými gore scénami a nebýt masakroidního konce (u kterého jsem chrochtal blahem a který u mě lehce napravil celkový dojem z filmu), asi bych odcházel z kina klasicky zklamaný...(8.4.2013)

kandidát na veľmi vysoké umiestnenie sa v rebríčku najkrvavejších filmov v histórii kinematografie síce nedosahuje nechutnosť a zvrátenosť niektorých francúzskych, srbských, thajských, kórejských či filipínskych hororov, no v pár scénach sa im približuje. inak je to skôr polo-adaptácia, ktorá vychádza rámcovo z pôvodnej predlohy, zbavuje ju ducha a atmosféry, obohacuje ju o posledných skoro 30 rokov vývoja na poli technológie a tiež o niekoľkonásobne vyšší rozpočet, no kastruje ju - béčkovosť tu je akási zvrátená "áčková-béčkovosť", je to vlastne film fungujúci na príncípe PORNA, kde "scenár" slúži iba ako akýsi okrajový mantinel, ktorý vyčleňuje priestor, vyplnený v porne erotickými, tuto "gore" a "slasherovými" scénkami, snažiacimi sa aspoň čiastočne i istú eskaláciu brutality; nasledujci výrok bude síce veľmi protirečivý, ale je pozoruhodné (na margo tej "vykastrovanosti"), ako sa v tak krvavom filme plné odrezaných a odpílených častí tela, dokázala zachovať istá mainstreamová korektnosť... baviace sa páriky mladých vystyleovaných ľudí v sále multipexu sú pri filme ako evil dead naozaj istým oxymorónom...(19.4.2013)

Within the Woods považujem za najlepší hororový krátkometrážak vôbec. Prvý Evil Dead (spolu s Phantasm II. a Bavovými Démonmi) za najlepší splatterový horor, a Evil Dead II zas za najlepšiu hororovú komédiu všetkých čias, pričom sa o toto prvenstvo delí ešte s Jacksonovým Braindead (stále sa nemôžem rozhodnúť, čo mám radšej). Remakeovanie hororových klasík mi skôr vadí, na druhú stranu dnešná mládež sa na filmy z osemdesiatych rokov poväčšine pozerať odmieta a priblížiť im témy ktoré sa spracovávali vtedy, je lepšie ako ich donekonečna kŕmiť rôznymi mutáciami PA alebo Šiesteho zmyslu. Prerábku mojej lásky z detstva im teda nijak nezazlievam. Pôvodne som chcel napísať sklamanie, ale moc som vlastne ani nečakal a vzhľadom nato, že väčšina hororových remakeov stojí absolútne za hovno (možno s výnimkou nového Maniaka, ktorého týmto vrelo odporúčam) je Alvarezov Evil Dead ešte dobrý film.nUž som trochu unavený z písania do každého hororového komentáru, že film mal diery v logike a keby šlo o prvý film série, a Raimho trilógia (trilógia, keď nerátam Within) by neexistovala, pravdepodobne by som siahol aj po štvrtej hviezde. No ibaže ona existuje, začo ďakujem Bohu aj Satanovi, a ja proste tie filmy musím zrovnávať. Väčšina napätia v Raimiho originále spočívala v práci so zvukom a obrazom. Tu na nejaké škrípanie a podobne môžte rovno zabudnúť, nahradilo ho akurát neustále vrešťanie a špinavý - úmyselne nekvalitný obraz, jeho rolovanie do tvaru plameňa, a prudké nájazdy kamery iba striedanie filtrov rôznych farieb (červený samozrejme vedie), a krotká - pre novodobé ne-FF horory typická kamera. Páčili sa mi zmeny v príbehu, čím si tvorcovia vyriešili problém s hľadaním nového Asha. Hlavná postava je až do záveru nejednoznačná, a keby to mal byť ten hezoun, čo sa ako hlavná postava väčšinu stopáže tváril, a so zlom by to mal skoncovať on, mohli to rovno zabaliť. SPOILER! Na starosť to nakoniec dostala jeho sestra, a jej scéna s motorovkou je pre mňa jedinou ozaj vynikajúcou scénou snímku. Koniec SPOILERU. Rovnako bol dobrý (a pomerne originálny) nápad zapojiť do deja závislosť od heroinu, no využitý bol len minimálne, a vlastne celá úvodná časť snímku mohla trvať ešte nejakých dvadsať minút navyše. Herci slabí a to tak že dosť, a ich dialógy zlé divným spôsobom. Nie vyslovene stupídne, skôr zvláštne - zhruba od posadnutia prvej obete, prestanú hovoriť úplne o postavách (a až na nejaké to bojovanie s vlastnými výčitkami, a s tým urobiť alebo neurobiť to, či tamto) zrazu už iba komentujú dej, prípadne dookola riešia to isté. Napätie - hlavný problém filmu. Ako sa báť o postavy, keď sú nam lahostajné? Okrem bočáku s mŕtvou matkou a ich zamestnaní, o nich nevieme nič - nič z ich povahy, a tak netušíme ako sa zachovajú a prečo, a mne osobne to bolo aj jedno. To čo v origináli tak krásne fungovalo tu pôsobí ako stále dokola to isté, nevystraší a nudí (Evil Dead nudí!). A najväčší fail celého snímku: ruka zabiják. U Raimiho išlo o súboj dvoch rovnocenných charakterov (Bruce odpustí), niekoľkominútový zápas, následné odfaklenie a nasadenie motorovky. Tu hrdninku o ktorej vieme zo všetkých najmenej posadne diabol - posadne jej ruku, a ešte než začne vôbec útočiť, v priebehu jednej !!! minúty už bez rozmýšľania a bez kriku začne s rezaním, pričom pílu našla čistou náhodou pohodenú hneď vedľa seba. Po odrezaní je pri zmysloch, nekričí... Skrátka čo v komediálnej dvojke, a vlastne aj zábavnej, byť skoro vážne myslenej jednotke pôsobilo ako malo, v Alvarezovom smrteľne vážnom horore vyzerá nasilu, veľmi, nechcene smiešne. Aby som to nejak zakončil; nie je to zlý film, gore je fakt na úrovni, a krvák je to pekný, iba je skrátka spútany hranicami formy, ktorú si vybral, narozdiel od nekonečných možností pôvodných dielov. Pre mňa nič moc, pre neznalých oných pôvodných Raimiho genialít minimálne na tri a pol hviezdičky. PS: Za použitie mojej obľúbenej hlášky ďakujem.(2.5.2013)

• Šakal

Samoúčelná nenápaditá nuda, scénáristicko-režijní tápání resp. hledání (se), postrádající jakýkoliv moment překvapení, originalitu, nadhled, silnou (ústřední) postavu a (i přes pověst, která tomu předcházela) potřebné koule. To nejen ty B. Campbella. Alvarez se (to) bere zatraceně vážně, což samo o sobě ještě nemusí být na škodu. Problémem je, že k tomu, aby ho (Evil Dead) bral vážně i samotný divák, schází....víc než jsem ochoten p(r)ominout.Na deset zívnutí, jeden slušný moment a byť poslední čtvrthodinka celkem sympaticky odsejpá, (Alvarez) vystrkuje pořádně drápky a naznačuje potenciál, silné pachuti (z) minut předcházejících, (vás) nezbaví. A především (na opodstatněnost remaku) je to zatraceně málo! Nejvíce si tedy nový Evil Dead zřejmě užijí Ti, kteří nemají ani ponětí o tom, že dávno před touhle lehce zaměnitelnou Alvarezovou (terapeutickou) partičkou, v čele s (pacientkou) Miou, se v těchto končinách (pr)oháněl, s morovou pilou a brokovnicí, TEN správně (polo)šílený Bruce „Ash“ Campbell. P.S. Pouze pro jednu věc mám celkem pochopení. Pro (nové) „Conversky“ bych byl taky ochoten udělat cokoliv..... 40%(23.9.2013)

1 2 3 4 5 6 7 14 27 39 52