Lesní duch

• Austrálie

Horor / Thriller

USA, 2013, 91 min (SE: 97 min)

Fede Alvarez

Fede Alvarez, Rodo Sayagues, Sam Raimi (původní scénář)

Aaron Morton

Roque Baños
  • Xmilden

Nápisu "NEJDĚSIVĚJŠÍ FILM, JAKÝ KDY UVIDÍTE" jsem se musel samozřejmě smát. Starý Evil Dead mě nikdy moc nechytil a mám raději pokračování a následně hodně ujetou Armádu Temnot. Evil Dead 2013 se vyžívá v brutalitě, která místy působí jako zbytečná. Herci jsou špatní, ale nějak to filmu body v mých očích neubírá. Naopak mě potěšil solidně napínavý závěr a scéna znásilnění stromem, na kterou jsem se těšil. Když o tom tak přemýšlím asi si opravdu co nejdříve pustím starý originál s Ashem. 40%(18.7.2013)

Raimiho Evil Dead sľapal od začiatku ako poctivý horror so zakrádajúcou sa kamerou pomedzi kmene stromov či len jednoduchou pomalou jazdou pohupujúceho sa auta a monotónne búchajúcej hojdačky o stenu chaty. Nový Evil Dead, ak nerátam hororový úvod pri ktorom si fanda kultovky akorát tak povie WTF?!, začína až nezvikle krotko, akoby sa tvorcovia ani nesnažily navnadiť nejakú hororovú atmosféru aby nedajbože diváka pripravili na blížiaci sa masaker. Od prepuknutia absťáku do záverečnej 10minutovky tu máme v podstate variáciu na klasický Evil Dead v rámci možností dobrú ale ničím výnimočnú. V tomto moment by som dal filmu max 4 hviezdičky. No záverečná 10minutovka odohrávajúca sa v krvavom daždi za zvuku sirény to už bola tá nečakaná pecka vďaka ktorej som z kina odchádzal ned mieru spokojný a uistený, že film si zaslúži plnú paľbu rovnako ako aj Raimiho trilógia. PS: Prvé kino premietanie na ktorom som mal chuť vyzabíjať pičujúcich divákov naokolo. PPS: Druhú kino projekciu s neskutočne krotkým obecenstvom som si už užil omnoho lepšie.(1.5.2013)

"Groovy" to sice je, ale ne tak, jak bychom si mnozí přáli. Stejně jako řada před ním, i remake Evil Dead je moderní, se špinavým vizuálem a ohromnou dávkou brutality, až se méně otrlým bude zvedat kufr (a to bez prdele, ze sálu odešlo hned několik lidí, viď Balone?). Pořád tu něco teče, mlaská a stříká, ale ten nejdůležitější faktor se ne a ne dostavit. Správně, je to atmosféra. Strašnej průser je v tom, že nová verze Raimiho kultu daruje zlu určitou podobu a tu už jenom obměňuje. Už z úvodního flashbacku jsem neměl dobrej pocit, a ten se prohloubil hlavně v závěrečný třetině, kde dojde na lámání chleba. Mluvím o překročení hranice mezi čistokrevným hororem a "podfuckovou" parodií na sebe sama. Tenhle moment mi už nedovolil plně se soustředit na konečný masakr, v němž se už takhle odvážná brutalita ještě vystupňuje do nevídaných otáček... podobně jako motorovka, co se zařezává do rozkládajícího se těla. K(h)unda vás ale pobaví. (65%)(4.4.2013)

• Psema

Zklamání úměrné očekáváním. A ty byly po oslavných zámořských recenzích zatraceně vysoko. Je fajn, že Alvarez umí podojit vizuál až na dřeň a že řezání, blití a chcaní je v jeho podání žaludek slabších jedinců svírající. Ale k čemu to je, když si panáček plete humus a nekonečné návaly gore za atmosféru, které se od prvních vteřin brutálně nedostává a ve spojení s regulérně idiotským scénářem bez nápadů tvoří jednu z nejútrpnějších devadesátiminutovek, co pamatuju za poslední půlrok. Prvních dvacet minut jsem jenom kroutil hlavou nad dialogovým zmarem (Diablo Cody, vážně?). Dalších dvacet jsem nevěřil demenci postav, které asi uvízly někde v polovině osmdesátek, a tak jednají jak podle učebnice "jak se nechat zabít v prvním Pátku třináctého". A zbytek filmu jsem bojoval s tendencí vytáhnout si bloček a odškrtávat jednotlivá scenáristická, vypravěčská a vizuální klišé, jichž je tenhle zmetek narvaný stejně jako nesympatickým hovězím, mezi kterým bolestivě chybí nějaký ten Ash a jeho "Groovy". Není divu, že atmosféru film nabere až v a po závěrečných titulcích a baví převážně jen tunou odkazů na Raimiho nepřekonatelný polo-amatérský debut. P.S.: Velkohubej slogan na plakátech je imho na žalobu za klamavou reklamu.(4.4.2013)

,,JEN KNIHA ZLA MŮŽE NAPRAVIT TO, CO KNIHA ZLA ZPŮSOBILA.“...... /// Nevím proč, ale mám dojem, že si film užijou hlavně ,,prvničky“. A přitom tady nikdo neudělal žádnou větší chybu! Shnilá chata plná smradu, les… jo abych nezapomněl: ,,DNESKA VŠICHNI UMŘETE!“ Jsem potěšen, že zběsilá a šílená holčička už není ozdobou jen a pouze žlutejch končin (ale vykouřit bych vod ní stejně nechtěl), stejně jako gore nechutnosti, ovšem ta atmosféra tenkrát v 80tkách byla vo něčem jiným (říkám TENKRÁT! To vím, že teď bys vohrnul rypák…). Tady tomu chybí větší nadhled, humor je nic moc a strach… tak ten tam taky nebyl. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Vždycky jsem chtěl uklouznout na kusu držky. 2.) Miluju filmy se ,,vzkazy“ v titulcích. 3.) Páč v dobrým filmu musí zaznít ,,kunda“ (A taky astratta, montosse a – hlavně! - canda!). 4.) Thx za titule ,,unchained“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *(4.7.2013)

• - V lese, v ktorom prebiehalo natáčanie, sa taktiež nakrúcali časti seriálov Xena (1995), Herkules (1995) alebo Legenda o Pátračovi (2008). (Steny94)

• - Jane Levy k filmu doplnila: "Natáčení scény pohřbívání zaživa jsme zkusili na více způsobů. Nejděsivější byla samozřejmě varianta, když jsem opravdu byla fyzicky zahrabaná pod zemí, protože režisér chtěl, aby Shiloh tu scénu mohl zahrát co možná nejvěrohodněji. To bylo fakt strašidelné." (MikeCool)

• - Sklep skrývá plno mrtvých koček visících ze stropu a samozřejmě knihu „Necronomicon“. Knihy na place měli tvůrci dostupné tři. Bohužel kvůli autorským právům není na přední části vazby znetvořený obličej, a proto musela vzniknout nová verze, která je realističtější a kterou režisér Raimi osobně schválil. (Ownerko)