Mumie

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Horor

USA, 2017, 110 min

• POMO

Tak trpko-kyselú áčkovú spatlaninu sme tu dlho nemali. Od "rozhovoru so zrkadlom" na dámach to ide do kytek. Dobrodružný horor zo súčasnosti s vtipkujúcim Cruiseom, to proste nemohlo vyjsť. Universal po mimoriadne úspešných rokoch vsadili sebaisto na osvedčených blockbusterových scenáristov, a tí šliapli sakramentsky vedla. Bez nápadu z nadšenia holt novú dojnú kravu nestvoríš. Najhoršia rola Russella Crowea?(18.6.2017)

Tak v tom nakonec skutr Tomík toho zafačovaného Tutenchámovoda přeqapivě nehraje, ačkoliv je nabalzamovaný dost slušně. Ještě si tedy z posledních sil invazivní kosmetiky a digitálního retuše střihnul dalšího imposibilního misionáře a s urputně zatahovaným břichem, zoufale zatínanou atrofií a pečlivě progelovanou barvou na vlasy se nechává lačně narcisticky okusovat znechucenou kamerou výhradně z nedehonestujících úhlů. Ale nevadí, na prokrvování nekrotizujících tkání tam je Análbelka Voližová, prvotřídní sparingpartnerka k polohovému závodu na 4x100 pichů. Na tisíckrát exhumované téma svraštělých starověkých Egypťanů s banem u Osirise už moc kudrlin vymyslet nelze, a tak se jedná o ryze strojovou zábavu. Ale nevadí, ta je precizně vysekaná na céencé stroji, svižná, líbivá a hlavně přeqapivě temná. Avšak co naplat, nikdo tam nečurákuje v pestrobarevných elasťácích, nehází brutálně namejkapovaný kanálovým poklopem s americkou vlajkou ani přitepleným kladívkem, nebo se nepřevléká za blikající turbokonzervu, a už vůbec nikomu neprcají z dlaní pavučinky, tudíž kulantní přímočarý poctivý hororový akčňák postrádá pro náctileté e-mentály a nevkusné bukvolidi onu pověstnou supergejí filosofickou hloubku a rozhodně je nedostatečně žužu.(12.6.2017)

• Lima

Zcela nehodné „starpower“ Toma Cruise. ___ No jo, o dobré originální scenáristy je v áčkové hollywoodské produkci nouze, nebo o ně není zájem a tak se recykluje a oživuje do zblbnutí a vytváří se nová filmová universa. Své má Marvel, své má DC Comics a počínaje tímhle filmem i Universal, s prudce originálním názvem „Dark Universe“, které se snaží oživit ikonická monstra z hororové série z 30. a 40. let minulého století. Jenže jako prvního běžce vyslali líného lempla, který by závod na sto metrů prohrál i se želvou. Tohle je veskrze rutinní, uzívaná, až béčková stominutovka. Dobře, dejme tomu že prvních cca 40 minut jde ve stopách nějakého průměrného dobrodružného kousku s hlavním hrdinou a sličnou vědkyní po boku, kdy se sympaticky střídají lokace a Cruise hláškuje jak o život a vrcholí to výbornou letadlovou scénou ve stavu beztíže. Jenže příchodem Dr. Jekylla (a Mr. Hydea – pro ty méně bystré) ze z filmu stává regulérní hovadina, která vrší jedno béčkové klišé za druhým a scéna neopustí doktorovu pracovnu a nudné kulisy londýnských katakomb, všechno utopeno ve tmě, aby se snadněji renderovaly CGI triky. Na konci nejsou dveře, ale rovnou vrata od stodoly otevřené pro další pokračování a já už u toho určitě nebudu. ___ Vždycky jsem měl Cruise za 100% profíka, který pečlivě vybírá role, ale tady šlápl do pořádného hovna. Přitom on je jediným pozitivem celého filmu, hraje s takovým nasazením, že si říkáte „taky bych chtěl mít v 55-ti tolik elánu jako on“. Ale tím pozitiva končí a zámořské recenze tentokrát skutečně nelhaly. Tohle je opravdu jeden z nejhorších filmů, na kterém nechal Cruise svůj podpis.(10.6.2017)

Já, jako fanoušek Sommersovy novodobé Mumie, mám u těch dalších pocit, jako kdybych je už viděl. Buď tyhle filmy používají stále stejné vyprávěcí postupy, nebo variují rovnou postavy a situace. Taky mi nejde na rozum, proč všude pořád čtu, že tahle mumie má navazovat na tu ze třicátých let, když odkazuje spíš k devadesátkám, kdy si tvůrci stejně z klasické Mumie vzali základ a přidali vtip a akčno. Snímek s Cruisem šlape, lehce jsem se smál, trochu dojal nad milostnou linkou, Crowe mě potěšil (dlouho jsem ho nikde neviděl), ale jinak není pro další reboot vůbec důvod. Prachy, sorry, já zapomněl.(9.10.2017)

• Tom Hardy

Ještě větší opruz než vtípek se zvracející krávou.(11.7.2017)

• Cervenak

Hm, tak teda nie. Škoda. Múmie s Brendanom Fraserom mám rád, ale toto sa na ne v žiadnom prípade nechytá. Dokonca ani na tú čudnú čínsku trojku. Má to pár momentov, hlavne úvod v štýle Uncharted, zopár scén s hororovým nádychom a súboj Toma Cruisa so zombíkmi, ale celkovo je to nemastná-neslaná, nenápaditá, zdanlivo lacná a tmavá (aby nebola vidieť slabšia kvalita trikov) zlátanina. Film postupne upadá až do úplnej otravnosti, vtipy nefungujú a Russell Crowe je v "hulk" móde dosť trapas. Plus teda mám dojem, že by tomu dark univerzu s klasickými monštrami stokrát viac pristala zvyčajná viktoriánska éra.(11.6.2017)

Rozpočet $125miliónovTržby USA $79,937,595Tržby Celosvetovo $402,137,595Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Nie je to dokonalé ale je to aspoň v medziach zručne natočené. Alex Kurtzman si odbil takpovediac takú rutinu, je to pozerateľné. Herci aj keď nehrajú svoje najlepšie úlohy sú znesiteľný. Triky a akcia ujdu, občas pobaví aj nejaký ten frk, či útok obživlých. Možno na škodu je príbeh, ktorý nemá nejaký lepší rozsah, hlavne v druhej polovici. /videl v kine: 70%/(14.6.2017)

Vlastně dobrý. Mumie má svoje mouchy, ale charisma Toma Cruise, rychlé tempo a snaha představit nový svět na dvě hodiny bez problémů zabaví. Úvod připomene Indyho nebo herní Uncharted, hororové vložky překvapivě fungují a občas se Mumie pohybuje na hranici mezi PG-13 a eRkem. Vyloženě bát se asi nebudete, řeči o hororovém dobrodružství však nejsou přehnané. Víceméně pořád se tu něco děje, a jakmile se tvůrci přestanou snažit o legrační vložky, fakt to šlape přesně tak, jak byste po trailerech čekali a doufali. Nakonec trochu zamrzí, že je Mumie sice poctivá dobrodružná podívaná, bohužel ale nenabízí žádnou scénu, kterou byste kamarádům nadšeně popisovali a posílali je do kina. Jako start potenciálně zajímavého filmového universa ovšem funguje bez nejmenších problémů a rád u toho budu i příště.(11.6.2017)

Rozhárané až hanba; chvíli je to adaptace Uncharted se vším všudy, chvíli dobrodružná řachanda s otravným sidekickem à la novodobé Mumie, chvíli se jede v potemnělém módu gotického horroru, chvílemi by se to tuze moc rádo odkazovalo ke stylu starých dobrých universalovek, často se to uchyluje k soudobému blockbusterovému moru "CGI řeší vše", ve stylu všech těch současných universa budujících frančíz se více naznačují věci budoucí než skutečně odvypráví a... A představu asi již máte. Na druhou stranu to více než slušně odsýpá, většina akce má náboj a byť to místo Cruise chtělo najít nového Price/Leeho, tak zrovna jemu nelze vyčíst nic. O modernizaci (natož uctivé) monstr klasik ze stáje Universalu se nedá mluvit ani náhodou, ale jako (zatím čistě na papíře) vyspělejší alternativa všem komiksovým kinoseriálům to ujde. Speciálně pokud by se to ustálilo po celou stopáž v jedné rovině; nejlépe pak v Uncharted módu říznutého lehce horrorovou stylizací.(7.6.2017)

Kdyby takhle nějak dopadlo Uncharted, vůbec bych se nezlobil. Mumie k němu má na začátku docela blízko, pak ale sympaticky uteče k dobrodružnému hororu a už v tomhle žánru (naštěstí) zůstane. Z Alexe Kurtzmana se vyklubal překvapivě dobrý řemeslník, který z PG-13kového ratingu vážně ždíme maximum. Mumie je tak působivá, napínavá i vcelku svižná, přičemž servíruje jednu dobrou akční scénu za druhou. Možná to chtělo víc momentů, které by šlo vypíchnout, a vůbec bych se nezlobil, kdyby se vystříhal Cruiseův vtipkující kámoš. I v téhle podobě se ale jedná o poctivou blockbusterovou jízdu, které rozhodně přeju finanční úspěch. (7/10)(7.6.2017)

// Distribútor: Universal // Počet premietajúcich kín v USA: 4,035 // Otvárací Víkend v USA: $31,688,375 //(8.8.2017)

Parádní oddychový film a jako vždy skvělý a nikdy nestárnoucí Tom Cruise.. U scény s pavouky jsem skoro zatleskal :-) Mám jen jednu výtku: princezna Ahmanet mohla být hezčí. Se nedivím, že taková průměrka s knírem Toma Cruise neokouzlila... No a Russell Crowe? Ten by mohl hrát Tomovi tátu.....(11.7.2017)

Všechny ingredience, které jsou k dobrodružné vyprávěnce potřeba, jsou tu měrou vrchovatou. Líbivé lokace, pohledná dáma v nesnázích, odvážný hlavní hrdina, co pro ránu nejde daleko a mysteriózní příběh jako ústřední látka. K čemu to ale je, když zoufale chybí šťáva a vyváženost. Nick je v úvodu až příliš arogantní a postupem času zase nevěrohodně šlechetný, Ahmanet tráví většinu času ve vyschlé podobě, takže se nemám čeho konkrétního bát a vtipkující kamarád Vail je svým uřvaným přístupem čisté zlo. Největší radostí pak je fakt, že se Russell Crowe nestavil jenom na minutu, ale právě proto je drtivým zklamáním zjištění, že mu snad každou druhou větu psal jiný scénárista, což z potenciálního taháku dělá div ne sebeparodii. Nechci Mumii křivdit, protože v kině jsem se chvílemi opatrně bavil, ale její zarážející žánrová rozkolísanost, podivně antiklimaktický epilog a absence nějakého nového nápadu, kde jedinou adrenalinovou chvílí je v trailerech propálený pád letadla, mě jen pár hodin po projekci táhnou téměř k otrávenosti. 50%(8.6.2017)

• tron

Nepresvedčivé a nepostačujúce. Ako prvý/základný kameň hororového Universal univerza ako-tak postačujúce (ale mne sa páčil už Dracula: Neznáma legenda s Lukeom Evansom, ktorý však napriek počiatočným plánom nepatrí oficiálne do univerza). Je to taký čudný mix všeličoho. Najviac mi bilo do očí, že síce má ísť o prvý diel hororového univerza (a potešili ma rôzne nenápadné indície, napr. ruka Netvora z Čiernej lagúny), ale väčšinu času to pôsobí ako Mission: Impossible bez Mission: Impossible. Tom Cruise sa to snaží pekelne dobre predať podozrievavému divákovi, ale celé to nakoniec skončilo uprostred cesty, niekde na vidieku, kde je hmla, bučia kravy a vy moc neviete, o čo ide a čo sa od vás vlastne očakáva. Veľkým mínusom sú i v lepšom prípade priemerná postavy, nanešťastie taktiež priemerná akcia, priemerné efekty, podpriemerné ústredné zlo a asi dva tucty logických blbostí. Týpek prežije megahavárku armádneho megalietadla bez jediného škrabanca, ale po bitke s babenkou je domlátený ako srnka po zrážke s kombajnom. Potom to vynorenie sa nad hladinu, aby sa znova nadýchol. To akože načo bolo dobré? Prečo sa musel opäť vynoriť? Došiel mu dych? Čo by sa stalo, ak by sa nevynoril? Utopil by sa? Veď bol nesmrteľný. Kam zmizli pavúky? V jednej chvíli ich tam boli stovky a o pár sekúnd ani jeden? Wtf? Prodigium nebolo na Ahmanet bohvieako pripravené, to vám teda poviem – strieľať z obyčajných búchačiek do nesmrteľnej múmie je „trošku“ zvláštne. A Jekyll vyzeral, že má záchvaty každé dve minúty, no na obesenie, človeče. A on, ako mentor celého univerza, nevie prísť na spôsob, ako hrdinu zbaviť kliatby, no jeho podriadená na to príde akoby medzi rečou, na počkanie. Okej, wtf. Strašne otravné sú i halucinogénne scény, ktoré sa hrdinovi zdajú, alebo spomína na dávnu minulosť, alebo ide o mix obojeho. Nakoniec ma najviac potešil asi Russell Crowe ako „Nick Fury“. A pokúsil som sa vcítiť do kože úbožiaka Charlesa Dancea, ktorý v Draculovi hral osobu, ktorá všetky hororové ikony má zjednotiť a nakoniec je po troch rokoch odpísaný, vyhodený z kola, absolútne nebratý do úvahy a nahradený nejakým chlapíkom z Austrálie.. Uff, drsné.(18.9.2017)

• Arx

Trailer působil zajímavě, Toma mám rád a říkal jsem si že jeho účast spolu s Kurtzmanem, bude jedna velká jízda. Bohužel to se vyplnilo pouze z části. Mumie se snaží hrát si na hororový snímek ale ve finále je to spíše k smíchu a zhruba po celkem zajímavé první půl hodině, jsem si už jen zbytek filmu říkal, děláte si ze mě "prdel? Hloupé, nepromyšlené, neoriginální, nudné, spoustu scén působí opravdu směsně, nechci tu házet spoilery ale tohle je vážně slabota. Filmu by prospělo více vážnosti, nemíchat komedii a horor dohromady, lepší a hlavně promyšlený scénář a rozhodně i úplně jiný konec. Deformace Russella Crowea to už byl totální vrchol trapnosti. Myslím, že Tomovi role v takovémto béčku prostě nesluší a šlápnul vedle. Za mě 40% a v roce 2017, jednoznačné umístění v TOP3 toho nejhoršího. Škoda :-((10.6.2017)

Začátek nového Universa a jeden z nejzábavnějších Blockbusterů roku. Tom Cruise jede opět v Mission Impossible módu a lepší volbu pro hlavního hrdinu zde být snad ani nemohla. Potěší i skvělý Russel Crowe, překrásná Annabelle Wallis a nejvíc sexy Mumie Sofia Boutella. Film šlápne na plyn hned na začátku a nepoleví až do samotného konce. Akce je perfektní, vizuálně pestrá a nápaditá, na PG 13 se film jeví slušně drsně, dojde i na lekačky a mírnou hororovou atmošku. ( Scéna s krysami či pavouky Brrr) Nejsilnějším momentem pro mne byl zřejmě pád letadla, což patří mezi nejintenzivnější scény roku. Po dlouhé době jsem odcházel z kina nadšený,pobavený a relaxačně oddychnutý a víc od zábavného hloupého blockbusteru snad nikdo čekat ani nemůže. 85%(11.6.2017)

• choze

Nevyšlo jim to s VLKODLAKEM (2010), nevyšlo jim to ani s DRACULOU: NEZNÁMOU LEGENDOU (2014), ale Universal exhumaci svých klasických monster nevzdává a dokonce naivně sní o celém vlastním vesmíru propojených monster filmů. Jenže Kurtzmanova MUMIE opět žádné slibné základy pro Dark Universe nepoložila. Zatímco ta Sommersova působila fresh díky fajn stylizaci do retro dobrodružného blockbusteru, kupě nápadů a dobrému castingu, Kurtzmanova vypadá zoufale okoukaně a nudí, i proto, že tu Sommersovu okatě vykrádá - od oné stylizace (ale bez retro výpravy), přes hlavního hrdinu-sobeckého drobrodruha s dobrým srdcem, až po "storm face". Podle trajlerů by si ji člověk zase spletl s další MISSION: IMPOSSIBLE, ze které sem přiletěl Tom Cruise i se svým oblíbeným letadlem. Absenci vlastního xichtu, nápadů a humoru pak příliš nezachrání Tomovo vtipné xichtění, sexy záporáčka, ani frenetické tempo, kdy sotva se hrdina seznámí s dr. Jeckyllem, už dostává na budku od (krajně nudně pojatého) pana Hydea (flákající se Crowe), a pár scén poté, co se poprvé podíváme do ústředí boje proti Zlu, je už ústředí srovnané se zemí.(10.6.2017)

• Psema

Dark Universe of Screenwriting.(7.6.2017)

Už mi dávno žiadny film nepripomenul, aké je skvelé, keď faktor dobrodružstva funguje. Prvá pólka filmu disponuje so skutočným napätím a očakávaním diváka, čo sa stane v ďaľšiom momente. Hlavne pasáž s odkrývaním "väzenia" a lietadlovej prepravy ma zašrubovalo do sedadla. Od vstupu do laboratória to začne byť nekonkrétne, miestami nechcene smiešne, a scenár zrazu nevie, čo chce divákovi povedať, a hlavne, čo je potreba vysvetliť, aby to dávalo zmysel. Malo to našlapnuté výborne, no skončilo to pre mňa viac, než rozpačite. Scenár, scenár, scenár... Pravdepodobne sa všetko vysvetlí až v ďaľších dieloch, a s tým aj tvorcovia počítali. Len aby nebolo neskoro... | Atlas Praha, 7.6.2017 |(8.6.2017)

Spíš bych čekal, že se Imhotepovi zamotají vlasy do ventilátoru, než že zvolám: „Zlatá Sommersova Mumie!“ Ta i přes své mouchy aspoň bavila svým lumpstvím a rozpustilostí, ale čeho jsme se dočkali od Universalu tady? Faceliftovaného Tommyho, který rolí tentokráte šlápl do Anubisova trusu, doktora Jekylla a pana Funnyhydea, moderních zombie podržtašek, do šera schovaných tuctových efektů a především tvůrčí rutiny rezignující na de facto božskou možnost stvořit si vlastní vesmír. Kurtzman sice občas vystrčí drápky (pád letadla) a snaží se o temnější vyznění, ale pokud ani jméno McQuarrie není zárukou dobře odvedené práce, může si mumifikovaná Boutella oblizovat jazyčiskem stovky Cruisů a na pomíjivý výsledek to nebude mít vliv. Nechci tvrdit, že se jedná o profanaci, ale pokud se Dark Universe hodlá ubírat tímhle směrem (beru v potaz i Dracula Untold), neměli by se někteří mrtví raději budit..(29.8.2017)

<< předchozí 1 2 3 4 8 16 23 30