Total Recall

Total Recall

Akční / Dobrodružný / Thriller / Sci-Fi

USA / Kanada, 2012, 118 min (Director's cut: 130 min)

• gudaulin

Len Wiseman měl zdánlivě všechny trumfy ve svých rukou - známou a úspěšnou předlohu, hvězdy s širokým hereckým rejstříkem, velký rozpočet a nové filmové technologie, přes to všechno se mu nejen nepodařilo Verhoevenovu verzi předstihnout, dokonce se k ní ani nepřiblížil. To přitom vůbec nejsem starou verzí oslněný, ze zajímavé povídky o utajené identitě a složité konspiraci udělal Verhoeven popovou brakově vypadající podívanou, která se velkým obloukem vyhýbá jakýmkoli hlubším myšlenkám. Nutno ale přiznat, že v tom, oč se snažil, byl holandský režisér úspěšný. Je to, nepočítám-li Terminátora, jediný snímek, kde je u Arnolda možno mluvit o jakéms takéms herectví - každopádně z jeho fyzického typu vytáhl Verhoeven maximum. Jeho braková estetika byla zajímavá, během celé stopáže dokázal přicházet s chytlavými scénami a prvky, nikde nenudil. Wiseman se pokouší o akční blockbuster, ale příliš okatě parazituje na svém předchůdci, až moc se drží osvědčených žánrových vzorců a v záplavě nerealistické akce a bombastické výpravy neumí překvapovat ani zaujmout. Nedokáže ani dokonce pořádně prodat své postavy. Nakonec z jeho dílny vzešel typický snímek, který má velké ambice, které nedokáže naplnit. Celkový dojem: 25 %.(21.4.2018)

• sniper18

Je to veľmi slabý akčný sci-fi film, ktorý je remakom kultovej Verhoevenovej klasiky. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch budúcnosti, kedy je väčšina planéty kvôli vojnovému konfliktu neobývateľná a preto ľudia žijú na posledných dvoch obývateľných miestach a väčšina svojim stereotypným životom. Jedným z nich je aj obyčajný robotník, ktorý sa rozhodne vyskúšať služby Total Recall, ale kvôli tomu si uvedomí, že v skutočnosti je vládnym agentom, ktorý prešiel na stranu povstalcov a tak musí urobiť všetko preto, aby unikol množstvu prenasledovateľov na čele so svojou domnelou manželkou a pomohol povstalcom konečne k vytúženému víťazstvu. Spracovanie ale nestojí prakticky za nič, ešte úvodná dvadsaťminútovka, ktorý oboznamuje s týmto svetom a samozrejme aj s niekoľkými dôležitými postavami pôsobí dobrým dojmom a bol som milo prekvapený, že sa konečne pozerám na nejaký obstojný sci-fi blockbuster, ale po prvých akčných scénach mi došlo, že som sa zmýlil. Nemôžem tomu uprieť, že sa prakticky stále niečo deje, lenže čo z toho, keď to nestojí takmer za nič. Je to až príliš stereotypné, bez nejakej gradácie, takže už po chvíli ma to čoraz viac prestávalo baviť, celé to pôsobí tak nepríjemne sterilne, ani na jediný okamih to nedokáže strhnúť, navyše je to plné hlúpych prvkov a niekoľkých skutočne stupídnych situácií, ktoré prekročili hranice tolerovateľnosti aj pri úplne vypnutom mozgu a toto sa nezmenilo až do konca, práve naopak, je to len čím ďalej horšie. Kľudne sa to dá označiť za remake, samozrejme viacero výrazných prvkov z originálu už tu vypadlo, hlavne ten Mars, ale inak tie zásadné scény väčšinou zostali, len sa čiastočne zmenil spôsob, akým sa k nim prepracujú, lenže ani tu sa nejedná o nič originálne, len je to prevzaté z iných filmov. Ale toto platí o celom filme, všetko, čo aspoň trochu pôsobí zaujímavo je len prevzaté a tie nové nápady až na asi jednu výnimku pôsobia príliš hlúpo, napríklad ten telefón v dlani. Akcie je tu dosť, ale takmer vôbec ma nezaujala. Za pochvalu stojí aspoň jej prehľadnosť, žiadny rýchly strih, až na jednu situáciu, prvú výraznú akčnú scénu je všetko plnohodnotne prehľadné a kvôli rozpočtu samozrejme aj dostatočne veľkolepé, lenže v konečnom dôsledku na čo mi je prehľadná a veľkolepá akcia, keď obsahovo nestojí za nič. Je dosť rozmanitá, najlepšie dopadli asi súboje, lenže práve tie dlhšie sú nudné a aspoň trochu zaujmú len tie kratšie, lenže to sa vždy jedná len o niekoľkosekundové záležitosti, prestrelky trpia nízkym ratingom a pasivitou všetkých zúčastnených, jednoducho len hlavný hrdina stojí na mieste a postrieľa všetkých naokolo. Najviac je rôznych naháňačiek, ktoré sú nadmieru rozmanité, ale ani tie ma nebavili, stále len každý skáče a padá a po chvíli som si už prial koniec, automobilová je až na posledný moment slabá, všetky tie pešie sú nudné a tie, čo sa aspoň trochu tvária originálne zase až príliš detinské, všetko to skákanie po výťahoch je zábavné možno v počítačových hrách, ale nie v plnohodnotnom filme. Takže keď si to zhrniem, z celej akcie ma aspoň trochu zaujali asi dve, tri krátke situácie, ukončenie automobilovej naháňačky, prestrelka v stave beztiaže, ale aj to len tie prvé chvíle, svoj potenciál vôbec nevyužila a tých pár niekoľkosekundových súbojov a to dohromady tvorí asi polminútu. Herecké obsadenie nie je zlé, ale do tohto filmu absolútne nehodiace a zle využité. Colin Farrell nie je zlý herec, ale nemá na to utiahnuť takýto typ filmu, na to je až príliš nevýrazný, Kate Beckinsale tu predstavuje jednu z najhorších žánrových filmových postáv vôbec, toto bol asi len zlý vtip, tá jej neskutočná preakčnelosť, keď sa vždy bezhlavo pustila do akcie bez štipky logiky mi prišla až trápna, Beckinsale mám rád a takto strápniť si skutočne nezaslúžila, len aby uspokojila nejaké pubertálne predstavy, že je úplná divoška, Jessica Biel je zase jej umelo vytvorený protiklad, takže to pôsobí len samoúčelne, hlavný záporák je nevýrazný, prakticky len tých pár výraznejších vedľajších postáv pôsobí slušne. Réžia a technická stránka sú veľkým sklamaním, všetky klady súvisia len s veľkosťou rozpočtu, ale ani tie kvôli tomu, že boli len prevzaté z iných a kvalitnejších filmov moc za pochvalu nestoja, od tvorcu Smrtonosnej pasce 4 by som čakal viac. Je úplne jedno, či sa tento film berie ako remake, alebo ako samostatný film, v oboch prípadoch je to úplne zbytočný film bez snahy čo i len o štipku originality a rozumu a kvôli sterilnej a nudnej akcii aj s nulovou zábavnosťou, ktorý výraznejšie nezaujme ani po jednej stránke, už si to určite nikdy nepozriem. Keby sa to nevolalo Total Recall, tak by som to vypol ešte pred polovicou, takto som to dopozeral, len zo zvedavosti, čo všetko si prevzal. 37%(8.11.2012)

• Niktorius

Ne že by se mi nelíbil design prostředí, nebo bych měl něco proti těm filmařsky poctivým - byť nikterak omračujícím - akčním scénám, ale je těžké mít opravdu rád remake, u jehož syžetu znamená každá odchylka oproti originálu skluz o několik kvalitativních pater dolů. Taky je třeba poznamenat, že zatímco Verhoeven přišel s několika originálními (a dnes již kultovními) nápady, Wiseman do svého filmu nacpal jen to, co mohl okatě odkoukat z jiných blockbusterů nebo počítačových her. Vyloženě směšná je pak předkládaná vize světa budoucnosti (zejména co se týče politicko-ekonomických vztahů mezi post-apokalyptickou Británií a [čínskou?] "Kolonií"), v níž je více nedomyšleností, než kolik nábojů stihnou aktéři filmu v jeho průběhu vystřelit.(25.8.2012)

"Tak aspoň že ta Beckinsaleová měla na začátku hezký spoďáry", řekl (americký) divák, dosrkal kolu a odešel domů. /// Wiseman je lišák a půjčuje si leckde. Ve výsledku to není žádná tragedie, protože dokázal prvky z Minority Report, Blade Runnera a původního TR zručně zkombinovat, aniž by však vytvořil jakýkoliv zárodek kultovního filmu. Akce je velmi solidní (bitka v Recallu, honička na dálnici, změna gravitace v Zeměpádu), ale dechberoucí scény nečekejte. /// Charismatický Cranston na minimálním prostoru předvádí maximální výkon, Farrell je obstojný, ale s ženami je to už o dost horší - otravná domina Beckinsale, extrémně nevýrazná a mdlá Biel. A těch blbostí - časovač bomby (na konci), stejný čas v Austrálii i Anglii a vlastně i zápletka - dělníci by se dali zabít rychleji a úsporněji. /// 125milionový rozpočet je na filmu vidět - vizuální efekty jsou skutečně velmi zdařilé, ale stávají se jen kulisou nevzrušivého příběhu. Lehce otravná je hudba, zdá se totiž, jako kdyby Gregson-Williams znal snad jen kontrabasy nebo něžný klavírek. *Spoiler* No a na konci nám vyjde sluníčko, Hauser se rozpomene na svou lásku a dvojice se políbí. Kurňa, to je děsné klišé! Jenže co od scenáristů Ultraviolet nebo Útěk na Horu čarodějnic (ech) čekat. 65 %. [Kino](9.8.2012)

Nonstop akčná eye candy jazda s parádnym vizuálom kde akčné scény sú prispôsobené neopozeranej architektúre budúcnosti. Scény ako automobilová naháňačka a la Minority Report, útek pred terminátorkou Beckinsale v transportných kockách, či záverečná akcia v bezváhovom stave v Páde pri prechode zemským jadrom sú parádne rovnako ako kopa malých odkazov na pôvodný film. Vrazené peniaze sú na filme vidieť a pôsobý to veľkolepo. To sú asi jediné klady filmu. Proste to čo bolo na origináli slabé je tu lepšie. V ostatnom vyhráva na plnej čiare Schwarzeneggerova/Verhoevenova/Goldsmithova kultová pecka. Monumentálna hudba ktorá zaujme hneď ani sa poriadne neposadíte do kresla (tu to akurát rozprúdi dubstepový song Typhoon od Foreign Beggars pri stretnutí s trojprsou kočkou), bombastické must see efekty nahradili reálnejšie ktoré ani nedávajú šancu tušiť aký je pôvodný film parádny (vyrezanie mobilu z ruky či holografická hlava nemôže konkurovať vyberaniu vysielačky z hlavy či rozkladacej maske Schwarzeneggera po príchode na Mars) a PG rating s nevhodným hereckým podaním podtrhujú celkové nevýrazné vyznenie filmu spolu so scenárom ktorý postavám nedáva šancu zaujať. Nejednoznačnosť konca na čom originál staval tu aby človek lupou hľadal.(14.8.2012)

• - Nápis „Welcome to the Colony“, který se zobrazuje na mnoha digitálních poutačích v Koloniích, je v závěru vidět mj. i v češtině, a to ve znění „Vítejte“. (IQ Tiqe)

• - Herec Colin Farrell nabral kvůli roli skoro 14 kg svalové hmoty. (korbitch22)

• - Kate Beckinsale prohlásila: „Po zkušenostech s Underworldem jsem tentokrát ocenila úbytek gumy, kůže a latexu." (Sufferer)