Total Recall

Total Recall

Akční / Dobrodružný / Thriller / Sci-Fi

USA / Kanada, 2012, 118 min (Director's cut: 130 min)

Wisemanovi rozhodně víc sedí fyzično než celodigitální kompozice, z nichž by se dala sterilita a bezkrevnost stáčet a prodávat na fesťácích místo Lemonu. Ale jakmile se rozjedou hard-disky Recallu a člověk pro změnu zastaví mozkové závity, je pravděpodobnost filmového průjmu překvapivě minimální. Možná měl Wimmer dobrý den, anebo jen hodně dobře obšlehával od Verhoevena (včetně dialogů, což je celkem vtipný), ale vážně si neumím představit, že si by si chtěl někdo vypíchnout oči kvůli nadměrné blbosti a ne proto, že Jessica Biel zase brousí dno herecké pikantnosti. Jen škoda, že týden od projekce si lze vzpomenout vážně jen na Beckinsale, jejíž pozadí je snímané snad ještě obsesivněji než když sedí za kamerou Paul Anderson a masturbuje nad Milou mezi zombíky.(17.8.2012)

• sniper18

Je to veľmi slabý akčný sci-fi film, ktorý je remakom kultovej Verhoevenovej klasiky. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch budúcnosti, kedy je väčšina planéty kvôli vojnovému konfliktu neobývateľná a preto ľudia žijú na posledných dvoch obývateľných miestach a väčšina svojim stereotypným životom. Jedným z nich je aj obyčajný robotník, ktorý sa rozhodne vyskúšať služby Total Recall, ale kvôli tomu si uvedomí, že v skutočnosti je vládnym agentom, ktorý prešiel na stranu povstalcov a tak musí urobiť všetko preto, aby unikol množstvu prenasledovateľov na čele so svojou domnelou manželkou a pomohol povstalcom konečne k vytúženému víťazstvu. Spracovanie ale nestojí prakticky za nič, ešte úvodná dvadsaťminútovka, ktorý oboznamuje s týmto svetom a samozrejme aj s niekoľkými dôležitými postavami pôsobí dobrým dojmom a bol som milo prekvapený, že sa konečne pozerám na nejaký obstojný sci-fi blockbuster, ale po prvých akčných scénach mi došlo, že som sa zmýlil. Nemôžem tomu uprieť, že sa prakticky stále niečo deje, lenže čo z toho, keď to nestojí takmer za nič. Je to až príliš stereotypné, bez nejakej gradácie, takže už po chvíli ma to čoraz viac prestávalo baviť, celé to pôsobí tak nepríjemne sterilne, ani na jediný okamih to nedokáže strhnúť, navyše je to plné hlúpych prvkov a niekoľkých skutočne stupídnych situácií, ktoré prekročili hranice tolerovateľnosti aj pri úplne vypnutom mozgu a toto sa nezmenilo až do konca, práve naopak, je to len čím ďalej horšie. Kľudne sa to dá označiť za remake, samozrejme viacero výrazných prvkov z originálu už tu vypadlo, hlavne ten Mars, ale inak tie zásadné scény väčšinou zostali, len sa čiastočne zmenil spôsob, akým sa k nim prepracujú, lenže ani tu sa nejedná o nič originálne, len je to prevzaté z iných filmov. Ale toto platí o celom filme, všetko, čo aspoň trochu pôsobí zaujímavo je len prevzaté a tie nové nápady až na asi jednu výnimku pôsobia príliš hlúpo, napríklad ten telefón v dlani. Akcie je tu dosť, ale takmer vôbec ma nezaujala. Za pochvalu stojí aspoň jej prehľadnosť, žiadny rýchly strih, až na jednu situáciu, prvú výraznú akčnú scénu je všetko plnohodnotne prehľadné a kvôli rozpočtu samozrejme aj dostatočne veľkolepé, lenže v konečnom dôsledku na čo mi je prehľadná a veľkolepá akcia, keď obsahovo nestojí za nič. Je dosť rozmanitá, najlepšie dopadli asi súboje, lenže práve tie dlhšie sú nudné a aspoň trochu zaujmú len tie kratšie, lenže to sa vždy jedná len o niekoľkosekundové záležitosti, prestrelky trpia nízkym ratingom a pasivitou všetkých zúčastnených, jednoducho len hlavný hrdina stojí na mieste a postrieľa všetkých naokolo. Najviac je rôznych naháňačiek, ktoré sú nadmieru rozmanité, ale ani tie ma nebavili, stále len každý skáče a padá a po chvíli som si už prial koniec, automobilová je až na posledný moment slabá, všetky tie pešie sú nudné a tie, čo sa aspoň trochu tvária originálne zase až príliš detinské, všetko to skákanie po výťahoch je zábavné možno v počítačových hrách, ale nie v plnohodnotnom filme. Takže keď si to zhrniem, z celej akcie ma aspoň trochu zaujali asi dve, tri krátke situácie, ukončenie automobilovej naháňačky, prestrelka v stave beztiaže, ale aj to len tie prvé chvíle, svoj potenciál vôbec nevyužila a tých pár niekoľkosekundových súbojov a to dohromady tvorí asi polminútu. Herecké obsadenie nie je zlé, ale do tohto filmu absolútne nehodiace a zle využité. Colin Farrell nie je zlý herec, ale nemá na to utiahnuť takýto typ filmu, na to je až príliš nevýrazný, Kate Beckinsale tu predstavuje jednu z najhorších žánrových filmových postáv vôbec, toto bol asi len zlý vtip, tá jej neskutočná preakčnelosť, keď sa vždy bezhlavo pustila do akcie bez štipky logiky mi prišla až trápna, Beckinsale mám rád a takto strápniť si skutočne nezaslúžila, len aby uspokojila nejaké pubertálne predstavy, že je úplná divoška, Jessica Biel je zase jej umelo vytvorený protiklad, takže to pôsobí len samoúčelne, hlavný záporák je nevýrazný, prakticky len tých pár výraznejších vedľajších postáv pôsobí slušne. Réžia a technická stránka sú veľkým sklamaním, všetky klady súvisia len s veľkosťou rozpočtu, ale ani tie kvôli tomu, že boli len prevzaté z iných a kvalitnejších filmov moc za pochvalu nestoja, od tvorcu Smrtonosnej pasce 4 by som čakal viac. Je úplne jedno, či sa tento film berie ako remake, alebo ako samostatný film, v oboch prípadoch je to úplne zbytočný film bez snahy čo i len o štipku originality a rozumu a kvôli sterilnej a nudnej akcii aj s nulovou zábavnosťou, ktorý výraznejšie nezaujme ani po jednej stránke, už si to určite nikdy nepozriem. Keby sa to nevolalo Total Recall, tak by som to vypol ešte pred polovicou, takto som to dopozeral, len zo zvedavosti, čo všetko si prevzal. 37%(8.11.2012)

• Isherwood

Zapomněl jsem na Wimmerovo jméno v kolonce scénárista a šel jsem do toho bez vyšších ambicí, ale taky bez obav. A tak dokud Wiseman vzpomíná na dětství strávené u herních arkád, jde to celkem v pohodě, i když Colin si to moc nedává a Jessica už tuplem ne. Všechno táhne krouživá kamera Paula Camerona a nepřiznanou roli terminátorky užívající si Kate Beckinsale. Pod kytky se to ale sune s každým dalším vysloveným dialogem, které prostě nevypustíte z huby, ani kdyby vám v Recallu narvali do palice půl kila koksu, takže jsem se chvílemi přistihnul, že se usmívám, ač to zrovna tvůrci neměli v plánu. Za stopětadvacet mega docela slušná jízda, blbé je, že měla trvat aspoň o půl hodiny méně.(31.3.2013)

Když už člověk ví, co ho ve filmu čeká, má z celé té podívané trochu menší radost (bez té vědomosti by ten film musel být ještě lepší - závidím těm, co absolutně netušili, o co tam půjde). To je velká nevýhoda, ale za to rozhodně tento počin nemůže. Pro radost ortodoxním vyznavačům starší verze věnoval hned několik "scének" a víceméně jel po vlastní ose. Nemá smysl v tom škarohlídsky šťourat a hledat, co kde a čím to něco připomínalo. To je dnes už prakticky normální. V každém novém filmu vidíme sem tam nějaký ten prvek, který jsme již dříve viděli. A bude hůř. Časem se všechny možnosti vyčerpají a už se bude jen kombinovat. Kdo čeká, že se bude pořád točit něco originálně nového, bude mu svět filmu peklem. Že to bylo terminatorovské nebo jako z Blade Runnera… protože tam pršelo a všude byli Čongové - to přeci nevadí (je docela možné, že v budoucnosti se Čongové rozlezou po celém světě. To je přeci vize a ne kopírování Blade Runnera). Byla to nádherná podívaná s poctivým (až skoro pedantsky) dokonalým futuristickým světem a že tam řádila nesmrtelná teta, mě nikterak nerozhazuje. Kate Beckinsale byla démonická jako nikdy a tak to má u zhrzených manželek/agentek sakra být, ne? Richter v podání M. Ironsidea ve starší verzi byl stejně tvrdohlavý, stejně nelítostný. Nemá ovšem cenu tento snímek s tím starým srovnávat. To je samozřejmě nesmysl. Tohle je nové zpracování Dickovy povídky a ne remake oblíbeného filmu s Arnoldem. Pro mě je to zkrátka jednoznačně poctivé sci-fi s několika naprosto unikátními a dechberoucími pasážemi. Ano, ty výtahy! Chvílemi jsem úplně zapomínal fibrilovat.(16.8.2012)

Můžete si najít sto a jeden důvod, proč tento "remake" nesnášet a pravděpodobně by měl každý něco do sebe, film vykrádá kde co, má své logické díry a oproti původnímu Total Recallu nenabízí k akční složce žádnou přidanou hodnotu v podobě humoru, nadsázky, či šokující brutality. Přesto jako ryze akční kino-žážitek jsem byl nečekaně spokojen. Po paskvilech typu Náhradníci, nedotažených Tronech i nudících sequelech Transformerů představuje Wisemanův Total Recall velice slušný nářez schopný konzistentně bavit po celé dvě hodiny. Sexy Kate Beckinsale, zmatený Colin Farrell, paranoidní a nejistá atmosféra (ano, nebyl jsem si jist, zda je to skutečnost nebo "rekall" a pořád jsem o tom uvažoval) - tohle šlape. 7/10(19.8.2012)

• - Přestože je Kate Beckinsale akční profesionálka, toto natáčení mělo pro ni jeden háček. Situaci okomentovala slovy: „Když nadešla hodina pravdy, říkala jsem si: Panebože, já mám zlomit nos Jessice Biel? Doposud jsem zápasila jen s kaskadéry a vlkodlaky." (Sufferer)

• - Ve scéně, kdy Quaid (Colin Farrell) vybírá v bance obsah bezpečnostní schránky, je na některých bankovkách portrét Baracka Obamy. (frenkie)

• - Bezpečnostní prohlídkou prošla i Rusovlasá paní (Shereen J. Airth), která vypadá skoro úplně stejně jako Tlustá paní (Priscilla Allen) z původní verze (1990). (Habansz)