Živí mrtví - Série 10

(série)
Trailer
Horor / Thriller / Drama
USA, (2019–2021), 16 h 59 min (Minutáž: 42–55 min)

Tvůrci:

Frank Darabont

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks), Charlie Adlard (komiks)

Norman Reedus, Melissa McBride, Josh McDermitt, Christian Serratos, Seth Gilliam, Danai Gurira, Ross Marquand, Khary Payton, (více)

Epizody(22)

Trailer

vurhor

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Kvůli koronavirové krizi se mi 10. série hodnotí krapet obtížněji, protože na poslední díl jsem musel čekat celý půlrok, tudíž se mi samozřejmě pár věcí z hlavy vykouřilo. Celkově to ale ve mně zanechalo spíše pozitivní dojem. I přestože ten seriál už dávno nemá ono jedinečné kouzlo, kterým oplýval od 1. do 6. série, stejně je pořád natolik dobře napsaný, že divákovu pozornost udrží. A hlavně se tam furt skvěle pracuje s našimi milovanými pardály (pokud je samozřejmě nějaký scénárista trapně neodstraňuje, protože už tam hrát nechtějí). Bohužel padouši Šeptači na mě po většinu času působili spíše nudným dojmem. Především postrádali kredibilitu předchozích záporáků (Spasitelů, Guvernéra, atd.), nemluvě také o tom, že jejich konfrontace s hlavními hrdiny nebyly tak zajímavé, jak jsem si představoval. Chápu, že tvůrci se pokusili o něco nového, stejně tak věřím, že na mnohé lidi to fungovalo, ale já mezi ně nepatřím. Celý si to ale udržovalo stále parádní atmošku a slušné napětí. Člověk by si řekl, že po tak dlouhé době existence seriálu by si na to už fanoušek zvykl, ale stejně jsem si z některých sekvenci začal okusovat nehty. Ve výsledku slušná série, která sice nevrátila zlatou éru seriálu na světlo světa (což už se asi nikdy nestane), ale zároveň z ní má člověk pocit, že ten seroš je pořád více méně ve formě. Slabší 4* ()

bart_

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"What about the Whisperer border?" "I don't give a shit about the Whisperers." ___ Změna na pozici showrunnera po beznadějné a téměř bezvýchodné situaci nastolené po sešupu kvalitativních měřítek do kopru v průběhu 7. a 8. série tohoto nemrtvého a zdánlivě nesmrtelného seriálového eposu byla více než racionálně pochopitelným východiskem, které se okamžitě podepsalo na raketovém vzestupu na absolutní vrchol a pomyslný divácký královský trůn skrze dechberoucí devátou sezónu. Tvůrci opětovně zvysoka kašlali na jakýkoliv náznak lobotomie, jako v případě oněch tragických let, a totožně jako u všech šestnácti dílků minulé řady nám s plnou vervou nefalšované grácie na stříbrném podnose naservírovali setsakra senzační řadu, jež svou pluralitní úroveň stále neochvějně drží na adekvátní kondici - a já se tudíž musel skrze celičkou stopáž nesmírně usmívat a radovat z každé nové historky našeho milovaného seskupení Daryl a spol. - tvůrci si tentokráte fakticky dali setsakra záležet a citelně zde implementovali svoji veškerou znatelnou lásku a cit k dané materii. Tudíž nečekejte pražádnou vatu, ale plnohodnotný děj se svižně dynamickým tempem (vím, že se jedná o protikladné spojení významově odlišných slov, ale jinak to popsat nedokážu) jenž je rozpitván a následně zkoumán ihned z několika různých kognitivních úhlů a v závěru do sebe jako geniální skládačka ladně a přesně na milimetr zapadne a dokáže obstát doslova ze všech akceptovatelných žánrových stanovisek. Každý dlouholetý pravověrný fanoušek si zde určitě najde něco, co jej jednoduše zahřeje u srdíčka - ať již hovoříme o vzájemné charakterové chemii, opětovných setkáních, eskapádách pejska, chůvičce Evženovi, anebo démonickém Neganovi, který kupodivu vzbuzuje pocit nebezpečí již v onom případě, kdy v rukou dřímá ohromné rudé rajče... Desátá řada také slouží jakožto děsuplná sonda do temného životního koloběhu Šeptačů a jejich hrůzostrašných praktik a filozofických ideálů, v níž se perfektně vyvažují misky vah mezi mysteriózní minulostí a nelítostnou přítomností. Jsem ovšem taktéž rád za to, že se do seriálu vrací nefalšovaná hororová nátura - zde prozatím v tom nejintenzivnějším čistokrevném rázu... Tentokráte jsme jako pomocí investigativní lupy velice úzce sledovali subjektivní narativy několika charakterů - kupříkladu rozkol vzájemného vztahu Magny a Yumiko, ambivalentní vztah Daryla a Connie (tahle dvojka je pro milostný pár jako stvořená, tak snad již příště do toho konečně praští!) anebo úsilí Šeptačů sesypat odolný kolektivní systém komunit jako domeček z karet - ovšem famózní Jeffrey Dean Morgan si tuto řadu bez debat ukradl jen a pouze pro sebe - přičemž v ní prokazuje, že v něm ždibec nepoddajného lidství jež je okolím neporozuměno stále zbývá - ačkoliv nejvíce brutálních fatalit si zde užil právě on - načež ona závratná událost je pro něj samotného velice klíčovým mezníkem jeho charakterového vývoje - takže stojáka z RELEASE THE NEGAN! musí mít takřka každý... Třista šedesáti stupňový charakterový obrat jedné dané postavy, jež se absolutně vymklo kořenům její osobnosti komiksové předlohy, je překvapující, ale spíše trestuhodně kompromitující - aneb další důkaz toho, že nenadálá podlost a chtivost tvůrců si mistrovsky přetvořit původní látku k obrazu svému nezná kontrolního omezení. Aneb já vždy nejen tak ledabyle hlásal, že zalíbit si určitou postavu se v TWD prostě nevyplácí... Pro někoho může nejnovější řada TWD představovat regulérní standard - zatímco pro mě a řádné svědomité fanoušky, kteří nad novým svěžím konceptem nezanevřeli, se jedná o další ohromnou kopu mrtvolně energické zábavy, která ztělesňuje fakt, že je TWD opět na vrcholu mainstreamové seriálové produkce. Nenalezl jsem žádný sebemenší náznak nadbytečné vaty (která představovala značnou příběhovou část v dřívějších dobách) a zato si maximálně užil instantní dávku plnohodnotného děje jež zároveň hloubí diferenciálně rozmanité charaktery. Robustní směr, jímž se seriál neustále ubírá jednoznačně kvituji a doslova z něj skákám nadšením - společně s experimentální tvůrčím postojem připomínající hektickou jízdu na horské dráze.... Čistokrevně hororová druhá polovina série, jíž dopomáhá geniálně hrůzu nahánějící hudební doprovod z něhož tuhne krev v žilách je nepředvídatelně intenzivní a emocionálně kompaktní - kupříkladu Beta prozatím nikdy neměl tak efektivní léčebnou kúru pomocí husí kůže. A bude hůř... V některých serióznějších okamžicích může návrat jubilejní desáté řady působit jako víceméně kýčovitá oscilace (což koresponduje spíš s mým subjektivním stigmatem než většinovým přesvědčením) - ale to je snad jediná výtka. Ale se začnou rezervou zde opět není o čem pragmaticky polemizovat (samozřejmě že je - rozvleklé diskuze ohledně nových dílů nikdy nehybně neváznou), jelikož jinak bych se musel neustále repetetivně opakovat a vychvalovat TWD do nebes. Každopádně mohu podotknout, že na postoj mých přátel vůči nové tvůrčí temperamentní koncepci se ptám kudy chodím - a zatímco menšina dala seriálu neokázale lhostejné kopačky, kupodivu ta druhá výraznější většina se opětovně zamilovala - a jsem za to upřímně řečeno velice rád - nejen proto, že se mezi tu většinu mohu s hrdostí zařadit... Z hlediska narativu je devátá řada nepřekonatelná, ale v rámci kvalitativní expanze je desátá řada více flexibilní. Nevzpomínám si, kdy dříve TWD mělo tak akcentovaně napsané, emočně úchvatné a neskutečně poutavé dialogy. Meditačně impozantní soundtrack prvotřídně dopomáhá k intenzitě vyznění dané pasáže, natožpak k celkové ostentativní gradaci - přičemž heuristické překlenutí do dynamického akčního inferna je pokaždé plně přirozeně nativně funkční a nijak zásadně prvoplánové... Mimochodem: obstrukční ticho po bouři, jež eskalovalo k nejdychtivějšímu momentu celé řady - "Wait until Rick gets a look at you!" - po němž nenasytně bažili všichni fanoušci komiksový předlohy, mne samotného nevyjímaje, je husí kůži nahánějící highlight ve všech ohledech... TWD jednoduše dospělo k solidní krvelačné opulentní krasojízdě, která simultánně jede na plné obrátky, a přitom nezapomíná na diverzifikaci charakterů postav. Nevím jak vy, dámy a parkové, ovšem tato sezóna je pro mne čistokrevnou formulací vyděračské senzitivní katarze - při níž častokrát pociťuji absolutně prázdné citové vakuum a nepřetržitou emoční rezonanci zároveň. Jednoduše neznám seriál, jež by se dlouhodobě, vzhledem k dřívějším úpadkům, mohl stále holedbat tak výtečnou kondicí strhávat masy bez jakéhokoliv náznaku recidivy - a tento katalyzátor entuziasmu nechci konstatovat jako ortodoxní fanoušek, nýbrž jako obyčejný divák. 10. série prostě vzbuzuje neskrovné naděje, páč nabízeného potencionálního a stále nevyužitého komiksového materiálu je totiž ksakru požehnaně a tudíž se máme stále těšit na pořádnou a kurevsky zábavnou nadměrnou porci mrtvolna... Dysfunkčně frivolní holátko jménem Princezna se ujala estrádní nadsázky (charakterní odlišnost oproti komiksovému temperamentu jakž takž kvituji), eminentní dialogová hantýrka v jistých chvílích zaváněla kýčem, a samotná diference vůči předloze celkem zamrzí - respektive odklon od grandiózní zápletky v 28. knize, která je dle mého názoru absolutní klimax a vrcholná špička komiksové předlohy - tak snad ve finále bude náležitě implementována. No a první potenciální náčrt nadcházející velkolepé kapitoly o etudě prozření a následném houževnatém pátrání po oportunitních artefaktech zanechané po domnělé latenci kradmé legendy jménem Braveman jsou vzrušující.... Ve výsledném resumé je jubilejní desátá řada excelentní výpal do stratosféry. Tak hlavně ať na tu expanzi velkoformátového měřítka mají tvůrci náležitý rozpočet - neskutečný prostě, do jakých integrovaných kvalitativních kontur TWD v podstatě vůbec směřuje. Odklon od komiksového předobrazu není tak akutně drastický - takže kontrapunkt sebezáchovy je maximálně tolerován. A my můžeme jedině pokorně děkovat panu Kirkmanovi! THAT'S THE SPIRIT! 🔥🔥🔥.... Virologii zdar a na viděnou na neurčito! Verdikt: 9,1 mrtvolného čpavku z 10 - a hanba všem, kteří zapříčinili úpadek sledovanosti. ___ "I like it. The sound of the dead. That's the only song I never want to end." ()

Fr

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

„TENHLE BOJ ROZHODNE O NAŠÍ BUDOUCNOSTI…“ /// Nemá to takový tempo jako předchozí série. Taky těch „fajn“ postav není tolik a trochu to sere ukecaností. Ale sráči jsou zákeřní, takže člověka udržujou ve střehu. Ke konci mám strach, aby se z toho nestal další LOST, páč těch halucinací začíná bejt až moc. Naštěstí překvapivej efekt (– to si děláte prdel!) vobčas zafunguje i tady. Taková „mrtvolná“ Růžovka. Začínám chápat, co na ní ty ženský viděj. Největším překvápkem ale je, kolik to má dílů! P.S: Nadstavba slouží hlavně k tomu, aby měli kam dát vystříhaný kecy mezi jednotlivými páry. I když samo navnadí na další sérii… /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

Pilda17

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Desátá řada pokračuje v krůčcích deváté a rozhodně nenudí. Změna některých charakterů prospěla, například kněz začíná být jedna z těch oblíbenějších postav. Naopak Carol šla o dva kroky zpátky, místo toho aby slavila smrt otravného Henryho jako většina fanoušků, tak začala být fňukna a nedalo se na ni koukat. Alfa byla zajímavá postava, ale za její smrt jsem byl rád. Nejsilnější postava této série je Beta a s ním Negan, oba desátou řadu táhnou o jeden level výš. Uvidíme co přinese poslední série celého seriálu, ale s Neganem nemám strach, že by nebyla zábava. (Názor do 16 dílu, kde jsem myslel, že je konec série) Tak a teď mi řekněte co mělo být to po 16 dílu? To tvůrci myslí vážně? Průšvih jak prase a pokud 11 řada půjde v těchto kolejích, tak se máme na co těšit. Tato série měla zaděláno na 4*, ale bohužel ta vata od 17-20 díl byla na odpad. Ani Neganovo 21 díl nemůže tuhle blamáž zachránit. ()

mm13

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Síce oprostené od "sitcomovej psychológie", ktorá tento seriál otrávila od cca 7. série, ale prvým štyrom sériám sa to ani nepribližuje. A obávam sa, že to ten správny ťah nebude vedieť nabrať ani v blížiacom sa finále. A poľahčujúcu poznámku "nevyhnutne" vynechávam, pretože komiks bez zaváhania šliape až do poslednej kapitoly. Možno by tomu celému pomohol návrat Darabonta do pozície scenáristu a režiséra aspoň na pár záverečných epizód. Hej, to by bolo fajn. ()

• Na etiketě lahve whisky stálo „Duane Jones“. Tak se jmenuje Morganův zesnulý syn. (Knowho)
  • „Začali jsme se bavit o lodích, prázdných lodích a podobných věcech, které se potulují po oceánu. Říkali jsme si, které věci se mohou stát během apokalypsy a které se ještě nestaly našim hrdinům. Někdo řekl, že satelity, o které se nikdo nestará, jednoho dne mohou spadnout na naši planetu. Něco takového se může stát i v našem světě, akorát o naše satelity se někdo stará,“ prohlásila Angela Kang, proč série začala pádem satelitu. [Zdroj: Edna.cz] (Duoscop)
  • Při odlákání chodců hraje píseň „Burning Down The House“ od Talking Heads. (Duoscop)