The World Before (S10E08) (epizoda)

Horor / Thriller / Drama

USA, 2019, 55 min

Jednooký kněz se nezdá.(31.3.2020)

Od nynějška si zapište do vašeho deníčku seriálového fanouška toto: tvůrci TWD se absolutně utrhli ze řetězu tak kurevsky brutálním způsobem, že je tvář této show doslova k nepoznání. Angela Kang a její nevyzpytatelnost nemilosrdné showrunnerky, která do podrobna vědomě ví co od látky komiksové předlohy přesně požaduje, se podepsala na raketově vzestupné kvalitě TWD jako nikdy v historii tohoto seriálu - přičemž vždy tento metodický postup od počátku deváté řady neměl pražádný náznak jakékoliv pochybné vady - ovšem teprve nyní v tomto téměř dokonalém a neméně bezchybném autorském procesu nastal výrazný defekt, který ve mne zažehl takové rozpaky, jaké jsem u TWD nepocítil doposud nikdy předtím. Chápejte mne dobře - ale momentálně u mě panuje zdánlivá myšlenka, že scénář pro toto midseason finale byl jaksi značně odbytý - jako by si na něm dali tvůrci tak maximálně usilovně záležet, že se jim jejich dosavadní bezúhonnost a jebejistota při práci na scenáristické konstrukci sesypala pod rukama jako domeček z karet. Nemám zdání, jestli při jeho psaní neměli dostatek času, ale většina příběhových výjevů je totiž velmi úzce nedotažena, a jejich plánovaná jiskra, jak emocionální tak významová, vždy uhasla v polovině své intenzity. Samozřejmě, nejsilnějším aspektem TWD nikdy nebyl scénář (viz. season 8), ale tentokrát je v něm tolik trhlinek, že není možné je nepřehlédnout... Doopravdy nevím, jestli je to mým subjektivním pohledem anebo samotnou epizodou, ale permanentní dojem satisfakce se tentokrát alespoň minimálně nedostavil, a substituoval jej efekt lítostivého zklamání. Ten především zapříčinil způsob, s nímž je naloženo s charakterem Danteho, jehož ohromný, ba přímo bezmezný potenciál stát se jedním z hlavních a nejvíce sympatických protagonistů této show, je doslova spláchnut do hajzlu - avšak těžce pochybuji, že tato problematika bude iritovat právě nečtenáře, jako právě čtenáře - já jsem si totiž Danteho kupodivu v komiksu okamžitě zamiloval, a stejně tomu bylo u verze seriálové, tudíž si ani nikdo nedokáže představit, jak nehorázně mne sere to, jaký osud pro něj byl utkán - spíš mě nyní zajímá, kdo bude v budoucnu sexovat s Maggie, až se návratí... Takže tě snažně prosím Gabrieli, už kurva zhebni - nejenže nedokážeš už nabídnout nic pozoruhodného mající alespoň hodnotu kravského lejna, ale také nikdo už neopětuje tvé chladné charisma, ty egocentrickej zkurvenče.... Závěr zajisté napínavý jak kšandy, ale moje rozpoložení skrze neidylicky kvalifikované autorské podněty nezachránil a já jen mohu zrovna bádat, jakým nečekaným směrem se bude děj vlastně ubírat.... Přitom TWD bylo donedávna vždy neskonale báječným zpestřením sobotního ránka - ale takovou ledovou sprchu jsem fakticky neočekával... Verdikt: nejvíce rozporuplné midseason finale v dějinách seriálu, na které hledím jako na omylnou rychlokvašku... Vůbec bych neřekl a neměl ponětí, že bych právě dnes (respektive včera) poprvé za dva roky od dob neuvěřitelně sporné a problematické osmé řady dal zrovna této epizodě mého milovaného TWD průměrné hodnocení - ovšem je tomu žel bohu tak... Tak zatím sbohem, v únoru opět na viděnou.(24.11.2019)

Dávám tři hvězdy za to věčný natahování a ten obří cliffhanger na konci, ale ten se dal čekat. S tímto dílem máme také za sebou první polovinu 10. série a vede si zatím skvěle, samozřejmě to není tak parádní jako bejvávalo, ale někdy stačí, když uvidím pár dílů těch rádoby českých seriálů nebo Arrowverse, či dalšího hororového seriálu. Ano myslím AHS, který si to u mě hodně pokazil svou 9. řadou. Další, co chci říct je, že je tu hodně nudné vaty. Takže kdyby se vynechala, jako např: u The Mandalorian, tak by byla tato sezóna již za námi.(23.11.2019)

POZOR SPOJLER!!! Verný fanúšik by naivne čakal, že aj skrz strašné a nezaujímavé predchádzajúce diely bude aspoň koniec prvej etapy gulervúcejší, nestalo sa. Jeden z obrovských kladov tohto seriálu bola dokonalá psychológia postáv, ich vyrovnávanie sa so stratami najbližších a častokrát aj neriešiteľných situácii. Tentoraz to už nemá obdoby, pretože ľutovačky a nezaujímavé historky z čias ,,predtým" zapĺňajú väčšinu stopáže a začína to liezť na mozog. Finálna jaskynná pasca trochu zdvihne obočie dohora, avšak štvrť roka teraz budem čakať na to, že nájdu v jaskyni nejaký skrytý otvor, ktorým vykĺznu von, možno pri tom niekto nezaujímavý nečakane umrie a vinníkom bude Carol, ktorá sa bude zvyšok série ľutovať. Ach, kedy už príde Rick?! Za Ricka sa aspoň niečo dialo. Za tých 8 dielov sa tu našlo len minimum svetlých momentov, a to celý druhý diel, Neganova infiltrácia do Alphynho gangu a Syddiqova smrť. Všetko ostatné len vata.(25.11.2019)

• Davidkkk

Nepamatuji si, kdy naposledy jsem byl u Živých mrtvých takovýmhle způsobem zklamán. Vždycky - i bez ohledu na to, jak mě daná série zrovna bavila, či nebavila - jsem se nemohl dočkat polovičního finále a úplného konce. Desátá série mě, přiznám se, moc nebaví a mid-season finále bylo dost možná tím nejhorším, co vyprodukovala. Prvních pár minut je famózních a perfektně připravuje půdu pro další vyprávění. Jenže pak je to dalších standardních 45 minut nuda. Momenty, kdy by měl už rádoby někdo zemřít úplně basic smrtí a nejednou se zčistajasna objeví někdo, kdo mu zachrání kejhák, mě šíleným způsobem iritují. Tak nějak si uvnitř sebe stále přeju, aby konečně někdo odkrágloval debílka Eugena, protože moje nenávist k němu dosahuje každým dílem neskutečných rozměrů. Dante vypadal, že by mohl zajímavě zamíchat kartami, jenže to už se mu pravděpodobně nepovede, jelikož z něj chrabrý otec Gabriel vypíchá duši. Aaron mě nikdy moc nezajímal, tudíž jakákoliv jeho interakce s Gamou mi přijde spíše taková výplňová, přestože vím, že ve finále sehraje hodně podstatnou roli. A teď linka, která by si zasloužila pořádnej výprask - Virgil. Nejmíň zajímavá story line za hodně dlouhou dobu. Ten člověk mě nezajímá, štve mě a vím, že existuje jen proto, aby měla Danai Gurira důvod odejít ze seriálu. Jo a samotný cliffhanger závěr docela ušel, nejsilnější částí je vzájemné hledění Carol a Alfy. Samozřejmě je jasné, že se z problému celá skupina dostane bez nějaké větší ztráty, a dokonce bych se vsadil, že vinu budou házet na samotnou Carol a vyčítat jí, že díky její paranoie se dostali do průšvihu. Prostě už to prosím tolik nenatahujte, odřízněte Alfě hlavu, a jedeme dál. Nejhorší mid-season finále historie The Walking Dead.(24.11.2019)

• - Spoiler: V původním scénáři se Michonne (Danai Gurira) neměla dozvědět o smrti Siddiqa (Avi Nash). To se ale herečce nezamlouvalo, a tak přemluvila tvůrce, aby se scénář změnil. (Duoscop)