Živí mrtví

• USA The Walking Dead (více)
USA, (2010–2022), 134 h 18 min (Minutáž: 40–67 min)

Tvůrci:

Frank Darabont

Režie:

Frank Darabont, Ernest R. Dickerson, Greg Nicotero, Michelle MacLaren (více)

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks) (více)

Andrew Lincoln, Chandler Riggs, Norman Reedus, Melissa McBride, Lauren Cohan, Danai Gurira, Steven Yeun, Alanna Masterson, Sonequa Martin-Green (více)

Série(11) / Epizody(177)

Kdo je chodící smrt? Zombie, kam se podíváš, nebo hrstka vyčerpaných lidí v děsuplném prostředí? Zemi ovládly položivé zrůdy. Boj zbytků lidstva o přežití v postapokalyptickém světě může začít. Živí mrtví zachycují příběh skupinky lidí, kteří přežili virovou epidemii, jež změnila většinu lidstva v agresivní zombie. Pod vedením Ricka, který byl ve starém světě policistou, cestují americkou Georgií a snaží se najít nový bezpečný domov. Čím je situace zoufalejší, tím je jejich vůle přežít silnější. Jsou ochotni udělat téměř cokoli, aby zůstali naživu. Jak dlouho si udrží zbytky lidskosti? Zástupce šerifa Rick Grimes se probere z kómatu v opuštěné poničené nemocnici. Zjistí, že zatímco byl v bezvědomí, svět postihla epidemie viru, jenž své oběti nejen zabíjel, ale po smrti z nich udělal zombie, které teď požírají živé lidi. Jeho žena a syn nejsou k nalezení. Rick se od jiného přeživšího doslechne, že prý federální Centrum pro kontrolu nemocí v Atlantě v Georgii vymezilo bezpečnou zónu, kde by možná mohl rodinu najít. Ozbrojí se a vydá na dlouhou nebezpečnou cestu zničenou krajinou. Na kraji Atlanty se opravdu ukrývá jeho žena Lori se synem Carlem. Navíc je s nimi Rickův policejní parťák a nejlepší kamarád Shane, se kterým se však domnělá vdova Lori mezitím zapletla. Našli tu útočiště ve skupině dalších přeživších. Tvoří ji Dale, který vlastní obytný vůz, jenž se stal centrem komunity, sestry Andrea a Amy, Glenn, který dříve roznášel pizzu a teď ho často posílají na nebezpečné mise, a spousta dalších. S Rickem coby neformálním vůdcem se snaží za každou cenu zůstat naživu, i když je mrtví pronásledují na každém kroku. Dokážou si ale udržet při hledání kousku bezpečí a domova lidskost? Nebo se nakonec sami stanou chodícími stroji na přežití, živými mrtvými? (TV Prima)

Emperor1

Původně jsem se tomuhle seriálu vyhýbal, protože jsem se obával, že se jedná o klasickou žánrovku a hlavním tématem bude boj s nemrtvými, což mě nikdy moc nebavilo. Naštěstí jsem se nechal přemluvit, dal šanci prvním několika dílům a byl jsem mile překvapen, že nemrtví tu sice jsou, ale že nejde až tak o ně, jako spíše o ty, kteří přežili. Postupem času zombíci hrají čím dal menší roli, slouží jako nezbytná kulisa a zajímavější je sledovat osudy a charaktery jedinců i celé skupiny, jakož i jejich vývoj, snaha o přizpůsobení se novým podmínkám, boj o přežití nejen s nemrtvými, ale i jinými přeživšími. Případně sama se sebou. Některé díly, případně celé série trpěly pomalejším tempem, byly na můj vkus takové "ukecanější", občas jsem měl chuť některé pasáže přeskakovat, ale jako celek to fungovalo docela konzistentně, postavy byly sympatické a přirostly k srdci a některé scény byly skvělé. Nakonec i ti zombíci byli sympatičtí, byli hloupí, ale zároveň umanutí, když šli za svou potravou a jako kulisa či příčina nějakého zvratu či alespoň zrychlení tempa posloužili dobře. Stejně tak i lidští záporáci. S konečným ohodnocením ještě nějakou tu sérii počkám, ale méně než čtyři hvězdičky to nebude. ()

SZYslak

Natahovaná telenovela pro milovníky postapo a zombie příběhů. První série super, druhá jakž takž, ale už se začaly objevovat WTF momenty. Zkrátka chování postav je často dost nelogické až dementní - ve stylu pojďme smrti vstříc nebo alespoň udělat tu největší možnou píčovinu. Jeden příklad, maminka se sluní na střeše karavanu a sleduje, jak romanticky plyne řeka, zatímco její malá dcera si hraje s bahnem 50 metrů od ní (to by člověk nedovolil snad ani dnes). A světe div se, holčičku "sežere" zombík, který si přišel hrát s kamením. A když Mišón vymyslela odpuzovač zombíků, proč ho všichni nepoužívají? Dříve oblíbené postavy mi začaly pěkně lézt na nervy. A největší borec je stejně Daryl a Rick ať už jde s tím svým coltem do prdele. Uf, to se mi ulevilo :-P ()

PanPyzamo

Existuje spousta zombie filmů, ale The Walking Dead je jedním z nejznámějších. Máme již komiksy, hry a dokonce i seriál, který je skvělý. Bezva postavy bojující o přežití ve světě zombie. To je přesně AMC The Walking Dead. Sem tam se objeví nějaké nedokonalosti. CGI není nejlepší a příběh není mistrovský, ale stále jde o úspěšný recept pro apokalyptický seroš. Pokud máte rádi zombie motivy, mohu doporučit. 1. série - 8/10 2. série - 8/10 3. série - 8/10 4. série - 8/10 5. série - 7,5/10 6. série - 8/10 7. série - 8/10 8. série - 8/10 9. série - 8/10 10. série - 8/10 11. série - 7,5/10 Celkový verdikt: 8/10 ()

Fender

Tenhle seriál sleduju opravdu dlouho a za těch několik sérií se to pomalu od 6. a 7. série začalo zhoršovat, ač to s sebou přineslo třeba zajímavé postavy a události. Bohužel mnohdy se začal dávat prostor postavám, které byly nezajímavé a příběh to jaksi zdržovalo, některé epizody byly fakt nudné tím, jak se nimraly v příbězích nudných postav, to mě občas rozčilovalo. Seriál se prostě zbytečně moc natahuje a přináší s sebou kolikrát zbytečnosti, už by si zasloužil nějaký důstojný konec. Během 10. série jsem se na to přestal koukat, protože už mě to nějak minulo, avšak nedávno jsem si na to vzpomněl a řekl jsem si, že tomu dám ještě šanci a pokusím se na to dívat, až do samého konce. Jsem rád, že jsem se pro to rozhodl, protože mi došlo, jak moc mi vlastně ten seriál chyběl a uvědomil jsem si, že jsem si k některým postavám vytvořil pouto a rád bych věděl, jak to s nimi dopadne. 11. série se docela rozjíždí v dobrém tempu a myslím si, že lehce napravuje reputaci celému seriálu, kvůli předešlým slabým sériím. Nemůže se totiž seriálu upřít, že ta akce, napětí a emoce se prostě nikdy nevypařily a stále to dokáže být koukatelné. Jsem přesvědčen, že pravý fanoušek se seriálem zůstane až do konce, i přes to, že to není dle jeho představ. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 3/10 ... Celkový dojem: 4/10. Po odchodu několika hlavních postav a přidávání nesmyslných zvratů šla kvalita seriálu rapidně dolů. Doporučuji se podívat jen na první tři sezóny, které dosahují nejlepší úrovně. ()

HanzoBureshi

Nebýt kdysi upoutávek A hlasu pana Dolanského na prima cool v roce 2012, tak bych ani nevěděl o existenci tohoto skvělého seriálu. Tehdy totiž pořádné streamovací služby neexistovali, takže jen prima cool a nebo hold někde online. Já ani nevím, kde mám sakra začít. Když jsem viděl první epizodu, byl jsem po strop spokojen, ale nevěděl jsem, kam bude v budoucnu seriál směřovat. Když se v první sérii objevila skupina, která byla rozdělena na dvě party a měla za úkol se opět shledat, tak se nejednalo o žádný epický scénář a přesto mě neuvěřitelně dost bavilo. Jen byla potíž si na postavy zvyknout, ale to byla chvilička. V druhé sérii přišlo ikonické místo alias farma, která obsahovala dost krutou a smutnou epizodu, kterou si pamatuji dodnes… Stodola. V třetí řadě přišlo druhé ikonické místo a to věznice a objevil se tu první, možná i nejlepší záporák v celém seriálu jménem Guvernér s jeho útočištěm, díky němuž jsme se dočkali v polovině čtvrté řady asi té nejlepší akce napětí a úmrtí. Poté přišlo páté pokračování, kde Rick a Daryl mě začali konečně pořádně bavit a zajímat a objevilo tu místo jménem Alexandrie, ve kterém bylo potřeba udělat trochu pořádek a byla možnost si tu odpočinout. Jenomže poté se objevili Spasitelé a největší ikona seriálu (pro mě) NEGAN!!! Negan se ihned stal mojí oblíbenou postavou, ale mělo to bohužel velký problém, protože sedmá a osmá řada, kde Negan vystupoval, byla dost nejslabší část seriálu a po osmé řadě většina fanoušků utekla a seriál ztratil zájem a já to chápu, protože opravdu některé díly byly dost prázdné a nudné. Jenomže ten kdo, neztratil zájem a pořád vyhlížel devátou řadu, tak byl odměnen, protože tohle byl pro mě pořádný zlom a kvalita byla opět na stropu! Rick Grimes prostě mega zaválel a Šeptači byli luxusní záporáci, Alfa, Beta neměli chybu a opět jsem byl rád za menší návrat temnoty a epizoda jménem Ticho mi dala takovou facku, že jsem měl ty postavy několik dní v hlavě, to byl prostě nářez. Pak přišla na řadu 10. série, kde se pokračovalo ve stejné kvalitě a možná mi nabídla nejvíce cool cliffhangerů, kde jsem jen viděl. Jak už bývalo zvykem, skoro každá série měla 16 dílů, ale v té době seriál zasáhla covid-19 a další věci + nějaké omezení. Díky tomu přišlo šest dílů navíc, které sloužili jen, aby nějak divák nezapomněl a byla to většinou nuda (až na tři díly), na druhou stranu ale má oblíbená postava dostala svoji vlastní epizodu z minulosti a já jsem ještě nebyl tolik spokojen, byl to druhý nejlepší díl desáté série. A pak přišla ta největší zpráva, že The Walking Dead končí s jedenáctou řadou, která bude nejdelší a bude rozdělena na tři části a musím říct, že se mi dost líbila. Začátek začal hned ostře. A ta epizoda jménem Uvnitř byla asi tou nejstrašidelnější epizodou v celém seriálu. Co se týče skupiny Reapers, ti byli pro mě slabší záporáci, ale co se týče Společenství, tak to mě bavilo, i když tam nebyla skoro žádná akce, prostě ty tajemství a záhady a otázky to bylo super a ten nový druh mrtvých byl sakra úžasný a jsem rád, že se objevil až ke konci. Co se týče finále, tak já jsem spokojen a jsem rád, že to takhle dopadlo. Když se objevila prvně Alexandrie, tak mi bylo líto, že od toho bodu se už naše postavy někam nepřesouvali a zbytek seriálu se tak odehrával na jednom místě, ale teď si říkám, jak by to pak dopadlo a možná, že je to takhle dobře. Co se týče hudby, tak se modlím, aby skladatel Bear McCarrey vydal zbytek soundracku, protože byl sakra neskutečný. Seriál, který má 11. řad a dohromady 134 hodin, tak to už chce výdrž, ale jsem rád, že jsem tomu ten čas věnoval a ničeho nelituji a možná jednoho dne, spíš měsíce se rozhodnu seriál znovu zkouknout, ale je tu dost velká otázka. Co sakra teď budu jako dělat? Budu asi koukat do zdi, dokud nepřijdou tři další plánované Spin-offy!!! Mé hodnocení: 9/10 () (méně) (více)

Lendak

"My mercy prevails over my wrath"____Dopredu upozorňujem, že som The Walking Dead začal pozerať iba tento rok, takže nemám ku nemu taký emočný a nostalgický vzťah ako ostatní. Keď to začínalo tak som mal iba 5 rokov. Nečakal som, že seriál o zombíkoch by mi tak dokázal otvoriť oči a inšpirovať ma. Ale začnime pekne od začiatku. Seriál začína jedným z najlepších openingov, ktoré som kedy v seriálovej tvorbe videl. Rick Grimes sa potuluje po zničenom svete plného živých mŕtvych a snaží sa nájsť svoju rodinu. Nachádza šokujúce scenérie, napríklad parkovisko plné mŕtvol alebo dvere s ikonickým názvom "DON´T OPEN, DEAD INSIDE". po čase svoju rodinu ale nájde a tak sa seriál nachvíľu upokojí. Tak by som opísal prvú sériu. Úplne pohode sérka, ktorá je ale príliš krátka na to, aby sa človek začal nejak zaujímať o ten príbeh alebo postavy. Druhá séria začína s jednou s najpamätnejších scén a to je keď hlavných hrdinov prepadne horda zombákov. Potom sú nútení sa nachvíľu usídliť na neďalekej farme a zábava môže začať. A aj keď je toto tá najnudnejšia časť celého TWD, tak je to zároveň jedna z tých najdôležitejších, lebo lepšie spoznáme postavy ktoré ku tomu dostanú aj notnú dávku vývoja. Zároveň druhú sériu vnímam ako taký test, že keď ju človek dokáže dopozerať, tak mu už nič nebráni sa naplno vrhnúť do deja a prežívať s nimi každý jeden momenť. A od tade začína úplny vrchol celého seriálu. Tretia séria nám predstavila tú najlepšiu príbehovú archu a najlepšieho záporáka (sorry Jeffrey) celej šou. Tak to pokračuje až do šiestej série. Kým štvrtá sa po udalostiach vo väznici mení späť na tú survival šouku, tak piata séria to odpálila jedným z najlepších openingov. Celá séria má veľmi mrazivú a depresívnu atmosféru kvôli čomu si aj získala prezývku "Murder beard era" takže ma vôbec neprekvapuje prečo ju väčšina považuje za tú vôbec najlepšiu. A spolu s druhou sériou má piata asi to najlepšie finále celého seriálu. Šiesta séria mala tiež epický opening ktorý vyvrcholil v jednej z najlepších epizód. Zbytok série sa nesie v celkom pohode tempe až do oného finále. A tu to už začína padať z kopca. Aj keď má siedma séria vôbec najlepší úvod v celom seriáli, a najlepšie predstavenie záporáka tak zbytok série si nedokázal udržať rovnaké tempo. A o tej povestnej osmej sérii ani nehovorím. Tam sa celý príbeh dokázal zmestiť do trojhodinového filmu, oni z toho urobia 16 hodín. Potom ale prišiel zázrak z čistého neba v podobe série s číslom 9. Tu nemám čo vytknúť. Zmena z akčného trileru na neowesternový horor bol geniálny ťah, brilantná rozlúčka z Rickom Grimesom a hlavne Whisperers!!!! ktorí priniesli ten správne osvieženie ktoré tento seriál nutne potreboval. 10. séria ktorá pokračovala na rovnakej vlne ako jej predchodca. Perfektné ukončenie s Whisperers, emočne úplne zničujúca finálna epizóda po ktorej sa Negan stal tou najlepšou postavou a hlavne tá skvelá hudba ktorá to všetko spolu dotvára. A potom malo prísť to finále. Nebudem negatívny. Jedenásta séria mala fakt kulervoucí úvod a Reapers mali obrovský potenciál stáť sa jednými z najlepších záporákov. Ale skutek utek. Celá ich linka bola strašne krátka a rýchlosa na nich zabudlo lebo hneď prišiel Commonwealth. A opäť. Obrovský ale nevyužitý potenciál. A najväčším problémom je, že toto je posledná séria ale po celú sériu to tak vôbec nepôsobí. Finále to zabilo, doslova a nemyslím to pozitívne. Ako je vidno, celý seriál je jak horská dráha, raz na úplnom vrchole a raz sa topí v žumpe. The Walking Dead je zaslúžený fenomén ktorý vo veľkom ovplyvnil televíznu tvorbu. Celé to je ale komorná dráma o morálke a a ľudskej povahe s jednými z najprepracovanejších postáv, ktoré kedy videli svetlo sveta. Som rád, že ma osud dotiahol až ku tomuto skvostu. () (méně) (více)

HNTR

Po 12 letech (pro mě po 8 letech) končí jedna sakra dlouhá cesta. I přes to, že to původně měla být jednohubka s jednou sérií, se ze seriálu stalo něco, co provázelo mé dětství, dospívání a teď už i dospělost. Postav zde byla kupa a kdybych je chtěl vyjmenovat, tak určitě na nějakou zapomenu. I přes to, že seriál přes sedmou a osmou řadu pokulhával, dokázal se vrátit do své původní kvality. A já musím říct, že jsem si každou epizodu v určitém směru užil. Vlastně mi bude chybět každý podzim, v pondělí čekat na nový díl, protože to tak nějak už k životu patřilo. A já jsem finále záměrně odkládal, protože jsem si nebyl jistý, jestli bude seriál zakončen s dostatečnou grácií a jestli uzavře všechny otázky. A můžu teď říct, že všechno bylo zakončeno s grácií, i když mě mrzí to četné navazování na spin-offy, které přijdou během příštího roku. A seriál se postupně stal repetitivní šablonou, která se furt opakovala, válka s šeptači do toho zase vnesla trochu nového a Commonwealth už byl jen třešnička na dortu, kterou to bylo vše zakončeno, protože jsme se konečně podívali, jak to funguje ve vyspělé komunitě. ()

DenisR

Poslední řadu jsem dlouho odkládal, ale dneska nadešel den, kdy jsem si pustil poslední díl. Už nikdy nebude seriál spolu s kterým jsem vyrůstal, aktivně ho sledoval od konce šesté série a zažíval to, co právě s The Walking Dead. Fanouškovské teorie, debaty o pokračování i nekonečně dlouhé měsíce čekání na další řadu plného napětí. To všechno byla neskutečná a neopakovatelná jízda. ()

v0jt1s3k

Po preair pilotu zatim 3 hvezdy. Je to trosku nemastne neslane, neco tomu hodne chybi. Zase musim ocenit masky, prostredi, na serial velmi prijemne. Jsem zvedavy, zda se z toho vyvine spis vztahovka, nebo neco akcnejsiho. Britske zombie pociny jako treba Dead Set mi jsou blizsi, ale tam to je asi dano formatem miniserie, kdy musi pritlacit hned od zacatku. Takze pokud se to tady rozjede pozvolna, proti tomu nic nemam a tesim se na dalsi dily. Snad to neutnou v pulce serie, zombie tematiky tu moc nemame :) Edit po začátku 5. série: Nej tv seriál, nemá chybu, za ty léta se s toho stalo něco geniálního a vztahovka z první a druhé serie se přetavila v solidní drama plné perfektních charakterů. A potvrzení 6. serie dělá radost ()

CutterT

Je hezké mít konečně skutečně kvalitní post-apokalyptický příběh. Walking Dead mě skutečně vtáhnul do děje a to hned po prvních 10 minutách pilotu. ()

morlumak

Začátek první série výborný, konec slabší. Ve druhé je pár světlých okamžiků, ale jinak dost příšerné. V okamžiku, kdy se usadí na farmě seriál v podstatě končí a všechny díly jsou o ničem. Tuny zbytečných řečí, slabá akce a naprosto nelogické chování všech postav. Třetí série začala velmi dobře, zatím jsem příjemně překvapený. S hodnocením počkám na konec série, doufám, že to opět nesklouzne do Beverly hills. ()

Pacas

Hodnotím po prvních třech dílech a velice se těším na další, doufám že nebudu zklamaný a nebudu muset měnit hodnocení, zatím ***** ()

LuckaW

I když zombi není zrovna můj šálek kávy , tak se seriálu nemůže upřít , že něco takového tu ještě nebylo. ()

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

19.11.2022

Rick Grimes se vrací

Rick Grimes se vrací

23.07.2022

Stanice AMC oznámila nový spin-off svého zombie seriálu Živí mrtví, jenž se bude točit okolo bývalých protagonistů Ricka a Michonne. Šestidílná minisérie se tak zaměří na vztah a lásku obou postav,… (více)

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

08.03.2022

Stanice AMC oznámila další spin-off ze světa Živých mrtvých. Adaptace slavného komiksu o lidech, kteří přežili zombie apokalypsu, se pomalu ale jistě chýlí ke konci, stanice už má ale rozjetých hned… (více)

Dočkáme se Fortnite filmu?

Dočkáme se Fortnite filmu?

12.10.2021

Herní společnost Epic Games údajně zvažuje start své vlastní filmové a televizní divize. Podle informací serveru Eurogamer by se společnost měla začít v blízko době soustředit na zábavní průmysl, a… (více)