Živí mrtví (TV seriál)

TWD

(neoficiální název)

Walking Dead

Horor / Thriller / Drama

USA, 2010–2020, 110 h 29 min (Minutáž: 40–90 min)

Tvůrci:

Frank Darabont

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks), Charlie Adlard (komiks)

Andrew Lincoln, Chandler Riggs, Norman Reedus, Melissa McBride, Lauren Cohan, Danai Gurira, Steven Yeun, Alanna Masterson, Sonequa Martin-Green, Josh McDermitt, Christian Serratos, Seth Gilliam, Ross Marquand, Lennie James, Emily Kinney, Michael Cudlitz, Scott Wilson, Austin Amelio, Sarah Wayne Callies, Laurie Holden, Tom Payne, Katelyn Nacon, Jeffrey Dean Morgan, Xander Berkeley, Chad Coleman, Austin Nichols, Steven Ogg, Jon Bernthal, David Morrissey, Irone Singleton, Lawrence Gilliard Jr., Jeffrey DeMunn, Michael Rooker, Emma Bell, Brighton Sharbino, Lew Temple, Madison Lintz, Jose Pablo Cantillo, Dallas Roberts, Noah Emmerich, Michael L. Covington, Pruitt Taylor Vince, Phillip DeVona, Jeremy Ambler, Amanda Dyar, Michael Raymond-James, Jeryl Prescott, Andrew Rothenberg, Juan Gabriel Pareja, Dave R. Watkins, Noah Lomax, Troy Faruk, Jackey Hall, Theodus Crane, Vincent M. Ward, Nick Gomez, Alexa Nikolas, Melissa Ponzio, Kyle Gallner, Vincent Martella, Juliana Harkavy, Audrey Marie Anderson, Kirk Acevedo, Meyrick Murphy, Enver Gjokaj, Danny Vinson, Sunkrish Bala, Kerry Condon, Daniel Thomas May, Travis Love, Lindsay Abernathy, Markice Moore, Michael Zegen, Santiago Cirilo, Jeff Kober, Brina Palencia, Addy Miller, Neil Brown Jr., Kyla Kenedy, Mike Mayhall, Marcus Hester, Keith Brooks, Keisha Castle-Hughes, Christine Woods, Teri Wyble, Victor McCay, Andrea Moore, Justin Evangelista, E. Roger Mitchell, Adam Minarovich, John Carroll Lynch, Davi Jay, J.D. Evermore, Merritt Wever, Benedict Samuel, Christopher Berry, Vanessa Cloke, Ethan Embry, Lance Tafelski, Labrandon Shead, Alec Rayme, Jordan Woods-Robinson, Laura M. Beamer, Beth Keener, Jay Huguley, Kenric Green, Jonathan Kleitman, Liz E. Morgan, Christine Evangelista, Andrew J. West, Owen Harn, Gale Anne Hurd, Chris Coy, Erik Jensen, Cullen Moss, Maximiliano Hernández, Christopher Matthew Cook, Rico Ball, Ian Scott, Ted Huckabee, Dahlia Legault, Aldis Hodge, Michael Harding, Cameron Deane Stewart, Irene Ziegler, Julio Cedillo, Gary Weeks, Lawrence Kao, Emma Bell (vyp.), Andrew Rothenberg (vyp.), Jeryl Prescott (vyp.), Dave Davis, Alex Van, Alexandra Breckenridge, Tovah Feldshuh, Jason Douglas, Austin Abrams, Ann Mahoney, Justin Miles, Michael Traynor, Claire Bronson, Elena Sanchez, David Silverman, Darin Cooper, James Chen, R. Keith Harris, Kimberly Leemans, Sherry Richards, Noel Gugliemi, Steve Warren, Linds Edwards, James Allen McCune, Jane McNeill, Kelley Davis, Deja Dee, Mandi Christine Kerr, Brody Rose, Karen Ceesay, Brett Gentile, Justin Kucsulain, Jeremy Palko, Ilan Srulovicz, Peter Luis Zimmerman, Major Dodson, Alicia Witt, Jeananne Goossen, Rus Blackwell, Jimmy Gonzales, Jill Jane Clements, Carlos Aviles, Ian Casselberry, Stuart Greer, Daniel Newman, Donzaleigh Abernathy, Ricky Wayne, Khary Payton, Tyler Chase, Elizabeth Ludlow, Briana Venskus, Sydney Park, Mimi Kirkland, Deborah May, Logan Miller, Autumn Dial, Elyse DuFour, Pollyanna McIntosh, Joshua Mikel, Thomas Francis Murphy, Kerry Cahill, Jayson Warner Smith, Sabrina Gennarino, Macsen Lintz, Cooper Andrews, Carlos Navarro, Karl Makinen, Mike Seal, Lindsley Register, Stephen Jones, Chad Coleman (a.z.), Tyler James Williams, Emily Kinney (a.z.), Viviana Chavez, Joshua Hoover, Brandon Fobbs, Chloe Aktas, Aerli Austen, Tim Parati, Nadine Marissa, Corey Hawkins, Jaqueline Fleming, David Silverman, Griffin Freeman, Robin Lord Taylor, Tate Ellington, Denise Crosby, Tyler J. Shaw, Jesse C. Boyd, Anniston Price, Tinsley Price, Kyle Clements, Avi Nash, Traci Dinwiddie, Callan McAuliffe, Lee Norris, Jason Davis, Sean Freeland, Jason Burkey, Cuyle Carvin, Charles Halford, Jon Eyez, Jose Miguel Vasquez, Ciera Payton, Elijah Marcano, Adam Hicks, Ricky Russert, Jan Harrelson, Keith Hudson, Kinsley Isla Dillon, Adam Fristoe, Aaron Farb, Nicole Barré, Hakim Callender, Jayne Atkinson, Kim Ormiston, Misty Ormiston, Peggy Sheffield, Gina Morelli, Mark Ashworth, Derek Roberts, Finch Nissen, Colin Dennard, Cherie Gierhart, Marc Gowan, John Finn, Eric Hunter, Matt Lowe, Ryan Hurst, Zach McGowan, Brett Butler, Rhys Coiro, Nelson Bonilla, Eleanor Matsuura, Dan Fogler, Nadia Hilker, Cailey Fleming, Angel Theory, Lauren Ridloff, Matt Lintz, Matt Mangum, Tamara Austin, C. Thomas Howell, Jackson Pace, Kelley Mack, Joe Ando-Hirsh, Melissa Eastwood, Quandae Stewart, Maria Z. Wilson, Chloe Garcia-Frizzi, Anabelle Holloway, Gustavo Gomez, Samantha Morton, Sarah Wayne Callies (a.z.), Scott Wilson (a.z.), Tyler James Williams (a.z.), Lawrence Gilliard Jr. (a.z.), Tovah Feldshuh (a.z.), Cassady McClincy, Steve Kazee, Scarlett Blum, Javier Carrasquillo, Quinn Bozza, Ashlyn Stallings, Caroline Arapoglou, Benjamin Keepers, David Ury, Allie McCulloch, Kristin Erickson, Angus Sampson, Ben VanderMey, James Terriaca, Demeter Marczis, Rutina Wesley, Jessi Goei, Chris Hardwick, Caroline Duncan, Jason Kirkpatrick, Josh Ventura, Joey Simon, Elle Graham, Luke David Blumm, Brian Sheppard, Eric Mendenhall, Bethany Anne Lind, Benjamin Papac, Greg Nicotero, Travis Young, Tiffany Morgan, Randy Gonzalez, Anja Akstin, Andrej Batt, Juan Javier Cardenas, Blaine Kern III, David Shae, Alex Sgambati, Heather Gilliland, Avianna Mynhier, Anthony Michael Lopez, Antony Azor, Norman Reedus (a.z.), Lauren Ridloff (a.z.), Thora Birch, Juliet Brett, Havana Blum, Justice Leak, Katelyn Nacon (a.z.), Matt Lintz (a.z.), Jerri Tubbs

První série: nápaditá demoverze. Více než v pozdějších sériích zde jdou rozpoznat limity televizní produkce (slabší efekty, lacinější look). 7/10 (nejlepší epizody: 1, 2, 3) Druhá série: FUNKČNÍ a nevyzpytatelné mainstreamové drama s nejedním morálním otazníkem a bezchybnými charaktery. Několik nečekaných zvratů je OK, táhlé napětí mezi dvěma ústředními kohouty taky. 8/10, přestože chápu, proč je tahle melodramatická série často nenáviděná (nejlepší epizody: 7, 11, 12, 13) Třetí série: pohrává si s morálkou, nečekaně likviduje hlavní postavy, přináší latentně supraodporného záporáka a atraktivní prostředí postapokalyptické věznice, navíc udržuje napětí na několika frontách (konflikty, rozloučení postav, nejednotnost postav, nečekaná setkání a objevy). Zajímavý scénáristický tah se jmenuje Andrea - rozporuplná postava, která je napsána tak, aby ji většina diváků nenáviděla, je ve skutečnosti ve svých slabostech a subjektivních rozhodnutích nejživotnější a nejpřesvědčivější osobou. 9/10 (nejlepší epizody: 1, 2, 3, 15, 16) Čtvrtá série: mezisérie (jelikož první půle dokončuje sérii předchozí a druhá vyhřívá fleka té následující). Precizně rozvržená a promyšlená, mající tu nevýhodu, že prostřední díly obou polovin jsou samy o sobě příliš vatové. Hojně diskutované je tankové finále první půle (utnutí jednoznačné hrozby, ale taky nastolení nejistoty), nicméně mnohem silněji rezonuje finále úplné, završené perfektním cliffhangerem. 7/10 (nejlepší epizody: 1, 8, 14, 16) Pátá série: Deformace. Civilizace už není možná, svět se změnil, lidi se změnili, pravidla serou humanismu do ksichtu a křehká iluze obnovy se hroutí. Zatím nejsilnější série. 9/10 (nejlepší epizody: 1, 3, 9, 14, 16) /// SERIÁL JAKO CELEK /// The Walking Dead má nečekaně silnou zpětnou vazbu a především skvěle funguje na dlouhé trati, na čemž se podepsala jak kvalita původního komiksu, tak i přístup scenáristů. Ti sice místy selhávají ve výplni jednotlivých epizod, nicméně v celkovém rámci vytvářejí dílo, jež ve své práci s charaktery a kontexty nemá v současné seriálové produkci příliš početnou konkurenci. Zatímco první série vykreslovala skupinku přeživších jako roztěkanou, nejistou bandu, jež zcela pochopitelně selhávala v náhlých afektech a v nejistotě z apokalyptické situace, druhá série přinesla ustálení stavu a nevyhnutelné vyhrocení konfliktů uvnitř skupiny (Rick vs. Shane, rozpory ohledně zacházení s nemrtvými, morální dilemata kolem potenciálně nebezpečného zajatce). Třetí série přinesla poznání, že morálka dosavadního lidstva odešla dávno do hajzlu, přičemž ochrana vlastních krků stojí za všech okolností na prvním místě. Ti, kteří nenáviděli farmářský melodramatismus série druhé, těm zavře hubu nihilistická a brutální série pátá (a naopak). Šlape to.(26.3.2012)

Zprvu jsem nečekal, že by se zombíky šel udělat takovýto seriál. Ale když se chce, tak všechno jde. Je pravda, že každý díl je dost dlouhý, kde na jednu stranu se toho může stát hodně a nebo tam jsou scény, které se natahují. Průstřely mozků jsou zde velmi dobře zpracované a někteří zombieci vypadají fakt dobře. Nejvíc se mi asi líbila ta hned v prvním díle na trávníku jen s půlkou těla. Jinak herecké obsazení se mi zde líbí. Každý je jedinečný a tváře se snadno zapamatují. Příběh se mi líbí a druhá série mě přesvědčila o tom, že tohle je hodně kvalitní seriál. Třetí série naprostá bomba a neskutečné čekání na první díl sedmé série, který byl krutopřísný. Teď zase netrpělivě čekat rok na další sérii. :-((18.8.2011)

• Dellamorte

Na úvod série som čakala ďaleko väčší rachot , akého som sa nakoniec dočkala. Ten sa síce nedostavil - a to je to najlepšie , čo sa mohlo stať. Zlatá stredná cesta aj čo sa týka zombíkov ( ani rýchli ani pomalí ). Má to aj svoj psychologický " ťahák " a ak k tomu prirátam kvalitne odvedenú prácu maskérov ( Nicotero / Berger ) a vlastne celého štabu...tak maximálna spokojnosť. Je odvážne dať na úvod plný počet , no u Mňa je to každopádne nadpriemer , takže tá 4-ka tam sedí ( nechám ju však len v komente ). Na konci série vykopnem záverečný edit s komplexným hodnotením. ( 28.1.011 )Tak predsa to spadlo na 3ku , no za S / E formát ostávam na 4ke.(22.10.2010)

Naděje lidstva spočívá v katatonicích, volové. Potažmo v komatózních gerojích a chlapandách, viz osmadvacet dní po průseru, pResident (is) evil, Triffidí den, momentálně komentovaný serošek....Važme si jich a cpěme jim do kapaček lahodné kousky bonboniér. Až padne lidstvo na samé dno, ze svých nemocničních kumbálů povstane Ariel Šaron, Kája Saudek, Margaretka Thatcherů i jiní momentální povaleči a spolu s Blanickými ležáky udělají ordnung. K seriálu samotnému - Lincoln je herec asi jako já, ta jeho vychrtlá nádhera poulí kukadla jak žába na prameni, zombiči by šli namaskovat o kouda lépe. Pěkný nástup na značky se nám ve druhé sérii pozvolna mění v rodinná pouta. Přesto doporučuji a baf!te se.(30.9.2012)

Walking Dead jsem se dlouho vyhýbal, protože zombie žánr mě skutečně nebaví a vlastně i důvod jeho neustále existence je mi stále záhadou. Nepochopitelný úspěch něčeho takového mě však přeci jen nenechal chladným a jako každá seriálová autorita jsem mu dal šanci. Pilot přináší slušnou temnotu a jeho finále má skvělou gradaci, ovšem další epizody už nenabízí nic zajímavého, jen smrt pár zbytečných postav a neustále pobíhání zombíků. Závěrečný pokus dát epidemii nějakou záhadnou auru se stejně moc nepovedl a vysvětlení jejího vzniku je taky slušný porod. Tahákem tak zůstávají pouze vymazlené postavy Shane a Daryl. Trošku překvapením je, že Sarah W. Callies ztratila všechen půvab z dob Prison Break a navíc je její Lori děsná kráva. Druhá série mě chytla víc, než jsem čekal. Přechod na farmu byl správným krokem. Dvě hlavní hvězdy pořád válí a přidávají se další. Glenn a Maggie jsou úžasná dvojka. Občasná demence skupiny (akce studna) už ani neuráží, spíše baví, i když jde o dost nízký humor. Odchody postav začínají bolet, ovšem jedna z nich odcházet rozhodně neměla, protože pouze ona udělala z této série slušnou jízdu a nejsem si jistý, že bez ní mě bude seriál i nadále bavit. 1. série: 60%, 2. - 6. série: 70%, 7. série: 65%, 8. série: 60%.(14.7.2014)

• Rus Blackwell

• - V červenci 2011 byl Darabont z pozice showrunnera seriálu vyhozen, protože stanice potřebovala zredukovat rozpočet a zrovna on si s lidmi starajícími se o finance dvakrát nesedl. [Zdroj: časopis Cinema 01/2019] (Stoka)

• - Název posledních pěti epizod 5. série ("Remember", "Forget", "Spend", "Try", "Conquer") je odkaz na Daleovu (Jeffrey DeMunn) řeč z první série, kde mluví o čase. (Axarus)

• - Na rozdíl od komiksu a hry se v seriálu žádná postava nenakazila škrábnutím, ale jenom kousnutím. (Axarus)